Lanzarote – co zobaczyć? Restauracja z piekła rodem i 20 ciekawych miejsc
Lanzarote – co zobaczyć przeczytasz w mniej niż 6 minut. Jeśli uznasz ten artykuł za przydatny, zapraszam do polubienie i śledzenia mojej strony na Facebooku.
Lanzarote to niewielka wyspa. Zwiedzając ją samochodem już po kilku dniach masz wrażenie, że znasz każdy kąt. Wystarczająco duża jednak, by zaskoczyć różnorodnością i krajobrazami niczym z innej planety.
Elegancka, stonowana, kameralna. Na Lanzarote brak hoteli-molochów. Z czarną ziemią wyspy kontrastuje biała, niska zabudowa o niebieskich lub morskich okiennicach. Swój spokojny urok zawdzięcza Lanzarote lokalnemu architektowi-artyście, który udowodnił, że sztuka, natura oraz ludzie mogą współistnieć w idealnej harmonii.
Restauracja, gdzie grilluje się na czynnym wulkanie, zielone jeziorko, które wystąpiło w filmie Almodóvara oraz kratery, z których szczytów roztaczają się kosmiczne pejzaże – to tylko niektóre z niezwykłych atrakcji Lanzarote!
SPIS TREŚCI:
I. MAPA: Lanzarote – co zobaczyć
Jak korzystać z powyższej mapy: Klikając numery/ ikony na mapie, zobaczycie informacje takie jak nazwa i lokalizacja. Szczegółowy opis każdego miejsca znajduje się poniżej w poście. Klikając kwadrat ze strzałką w lewym górnym roku, zobaczycie listę wszystkich punktów znajdujących się na mapie. Aby zobaczyć mapę w większym formacie w nowym oknie, kliknij kwadrat w prawym górnym rogu. Mapę można również zapisać na swoim koncie w Google Maps, klikając strzałkę na czarnym pasku, obok nazwy mapy.
Lanzarote najwygodniej zwiedzać samochodem. Jeśli nie planujecie wypożyczać auta, polecam wycieczkę objazdową, która umożliwi dotarcie do większości poniżej opisanych miejsc.
Na sąsiednią Fuerteventurę płynie się z Lanzarote tylko 35 minut. Najwygodniej jest zarezerwować całodniową wycieczkę, w czasie której poznacie także powulkaniczną Fuerteventurę i jej atrakcje. Jeśli wolicie zwiedzać na własną rękę, tutaj zarezerwujecie bilet na prom.
II. Co zobaczyć na Lanzarote?
1. Park Narodowy Timanfaya
Wjeżdżając do Parku Narodowego Timanfaya łatwo jest wyobrazić sobie, że lądujesz na nieznanej planecie o surowym krajobrazie. Swój wygląd obszar ten zawdzięcza erupcjom wulkanów w 18. i 19. wieku, o czym przypominają wszechobecne kratery, niezwykłe twory z zastygłej lawy oraz brak roślinności.
Park można zwiedzać pieszo, samochodem, autokarem lub na wielbłądach. Jeśli wybierzesz zwiedzanie na własną rękę, najlepiej zacząć od Timanfaya Visitor Centre znajdującego się w miejscowości Mancha Blanca. Uzyskasz tam informacje o trasach, mapy, a nawet obejrzysz symulację wybuchu wulkanu.
Zwiedzanie parku z przewodnikiem można zarezerwować poniżej:
Warto uwzględnić trasę wokół wulkanu El Cuervo. Jest bardzo łatwa i prowadzi wnętrzem krateru. Zastanawiałeś się jak to jest spacerować w miejscu, które kiedyś było rozgrzane jak samo piekło?
2. Wulkan Caldera Blanca
Najwyższy krater na Lanzarote, Caldera Blanca, może zdobyć naprawdę każdy. Roztaczające się z niego marsjańskie widoki na Park Narodowy Timanfaya są tego warte! Około 2-godzinny trekking z parkingu przy miejscowości La Mancha nie jest wymagający. Prowadzi przez pola czarnego popiołu i zastygłej lawy. Podejście na wulkan nie jest strome, a do tego niewysokie.
Gdy znajdziesz się na brzegu krateru, z dołu spojrzy na Ciebie zaskakująco zielone (przynajmniej zimą) oko wulkanu Caldera Blanca. Krater można obejść dookoła i warto rozglądać się na wszystkie strony, bo widoki są niesamowite. Z nich wszystkich tylko ocean przypomina, że nie jesteś w kosmosie.
👍 POLECANE PRZEZ MIEJSCOWYCH
3. Winiarnia La Geria
Wędrówkę po wulkanicznych szlakach miło jest zwieńczyć degustacją lokalnych win i przekąsek. La Geria to obszar słynący z uprawy winorośli i produkcji wina. Z położonej na wzgórzu winiarni La Geria (Bodega La Geria) roztacza się piękny widok na uprawy winorośli pod kocem popiołu wulkanicznego oraz kratery Parku Narodowego Timanfaya. Zwiedzanie z przewodnikiem zarezerwujesz tutaj (klik).
Winorośl w regionie La Geria sadzona jest w charakterystycznych lejkach wykopanych w ziemi i otoczonych kamiennymi murkami, jak te widoczne na zdjęciu. Wina z Bodega La Geria można kupić na całej wyspie. W zasadzie po drugiej stronie drogi znajduje się kolejna winiarnia – Bodegas Rubicón. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzić je obie!
15 NOCLEGÓW, O KTÓRYCH MUSISZ SIĘ DOWIEDZIEĆ
4. Zielona laguna Charco de Los Clicos
Jeziorko o intensywnie zielonym kolorze, oddzielone od oceanu czarną plażą robi wrażenie! Do tego stopnia, że stało się tłem kilku filmowych produkcji, m.in. filmu Pedro Almodóvara „Przerwane objęcia”. Skąd taki niezwykły kolor jeziora? Powodują do znajdujące się na dnie algi morskie.
Jezioro jest częścią obszaru chronionego i nie wolno się w nim kąpać. Wolno je podziwiać z punktu widokowego, do którego dotrzesz w kilka minut specjalnie przygotowaną trasą z rybackiej wioski El Golfo. Miasteczko jest częścią rezerwatu przyrody Los Volcanes i słynie z owoców morza, których smakowity zapach unosi się w wąskich uliczkach osady. Położona jest ona na zachodzie wyspy, więc znakomitym pomysłem jest kolacja w El Golfo przy zachodzie słońca.
👍 POLECANE PRZEZ MIEJSCOWYCH
5. Niedzielny targ w Teguise
Uwielbiasz zakupy? Na lokalnym targu w Teguise znajdziesz prawie wszystko: od lokalnej żywność i ręcznie wyrabianych pamiątek oraz biżuterii z wulkanicznych kamieni, po podróbki odzieży i akcesoriów znanych marek. W niedziele, między 9:00 a 14:00, całe miasteczko przekształca się w rynek i wypełnia handlarzami oraz kupującymi. Warto znaleźć się tam jak najwcześniej, by uniknąć tłumów.
Możesz zjeść śniadanie lub zrobić sobie przerwę na kawę w jednej z uroczych kafejek. Samo miasteczko jest sielankowe i urocze i warte odwiedzenia również w inne dni.
Zainspirowałam Cię? Zarezerwuj wymarzony urlop na Lanzarote!
6. Jaskinie Los Hervideros
Około 5 km na południe od El Golfo znajduje się kolejna obowiązkowa atrakcja Lanzarote – powulkaniczne jaskinie i klify Los Hervideros. Zostały uformowane w wyniku erupcji w latach 1730-36. Można je obejść dookoła i podziwiać z różnych perspektyw jak oceaniczne fale wściekle rozbijają się o klify i przelewają przez jaskinie. Robi to wrażenie wody wrzącej w gigantycznym kotle i to mniej więcej oznacza nazwa „Los Hervideros”.
Najlepszy widok roztacza się z małego balkonu uformowanego z wulkanicznych skał. Zachowaj ostrożność i nie wychylaj się! Na skałach łatwo się poślizgnąć i zniknąć na zawsze w spienionej toni.
7. Saliny del Janubio
Saliny del Janubio to kolejny punk zachodniego wybrzeża, w którym warto się zatrzymać. W tych największych salinach całych Wysp Kanaryjskich od końca 19. wieku pozyskuje się sól morską tradycyjnymi metodami.
Saliny można oglądać z kilku punktów widokowych. Warto pojawić się tam o zachodzie słońca. Wtedy solne poletka mienią się najpiękniejszymi kolorami. Jeśli będziecie mieli okazję znaleźć się tam od wiosny do jesieni, zobaczycie charakterystyczne solne kopczyki, z których potem wytwarzana jest sól. Zwiedzanie z przewodnikiem zarezerwujesz tutaj (klik).
Niebanalną pamiątką z Lanzarote będą wyroby z solą, które można kupić w pobliskim sklepiku Bodega Janubio, zwanym też solną winiarnią (Bodega de la Sal). Znajduje się on przy punkcie widokowym Mirador Artemia Janubio z charakterystyczną rzeźbą Césara Manrique. Kim był ten jegomość? Do tego przejdziemy w następnym punkcie.
8. Dom Cezara Manrique w Harii
César Manrique to postać niezwykle ważna dla Lanzarote. Urodzony tam artysta-architekt miał i ciągle ma ogromny wpływ na wygląd tej kanaryjskiej wyspy. Dzięki jego staraniom rozwijająca się turystyka nie wywarła w dużym zakresie negatywnego wpływu na wygląd Lanzarote.
Manrique sprzeciwił się budowie wielkich hoteli na rzecz kultywowania tradycyjnej zabudowy. Dzięki temu wyspa rozwija się w sposób zrównoważony, a zaprojektowane przez Manrique dzieła architektoniczne podkreślają jej naturalne piękno.
Do najważniejszych projektów Manrique na wyspie należą: Jameos del Agua – sala koncertowa wewnątrz powulkanicznej groty, punkt widokowy Mirador del Rio, Ogród Kaktusów, restauracja El Diablo oraz tzw. wietrzne rzeźby, które można napotkać na całej wyspie. Wymienione atrakcje opisałam w następnych punktach.
W 1986 roku Manrique zamieszkał w domu w miejscowości Haria, który zaprojektował na powulkanicznych grotach, czyniąc je naturalnym elementem przestrzeni mieszkalnej. Obecnie mieści się tam Muzeum Césara Manrique. Niestety miejsca tego nie udało mi się odwiedzić, ponieważ było zamknięte z powodu pandemii koronawirusa.
9. Sala koncertowa Jameos del Agua
Niezwykły projekt Manrique harmonijnie nadający niezwykłemu lanzarotańskiemu krajobrazowi funkcję użytkową. W wulkanicznym tunelu ze słonym jeziorem znajduje się sala koncertowa, restauracja oraz basen. Poprzez szczeliny w skałach światło pada na pełne krabów dno jeziora sprawiając, że miejsce to wygląda jak ze snu. Kiedy nie rozbrzmiewa koncert, słychać tam śpiew ptaków ukrytych pośród palm i paproci.
W miesiącach letnich w tej niezwykłej lokalizacji można także potańczyć do rytmów disco, funk i house. Odbywa się wówczas festiwal muzyki tanecznej Jameos Music Festival goszczący znanych dj’ów.
10. Punkt widokowy Mirador del Rio
Roztacza się z niego przypuszczalnie najlepszy widok na całej Lanzarote. W dole widać Saliny del Rio, ale największe wrażenie robi leżąca u stóp klifu wyspa La Graciosa stanowiąca część archipelagu Chinijo. Punkt widokowy składa się z przeszklonej restauracji oraz tarasu projektu Manrique zawieszonych na skalnej skarpie o wysokości prawie 500 metrów.
Wstęp na punk widokowy jest płatny. Do atrakcji 9, 10, 11 można kupić łączony bilet w kasie którejkolwiek z nich. W przypadku Mirador del Rio można też zrezygnować z biletu i przejść kilkaset metrów drogą w lewo, skąd praktycznie ten sam widok można podziwiać bezpłatnie.
11. Restauracja El Diablo w Tinajo
Jadłeś już skrzydełka prosto z wulkanu? El Diablo – restauracja z piekła rodem to miejsce, które musisz koniecznie odwiedzić! Konstrukcja architektoniczna – okrągły budynek ze szklanymi panoramicznymi oknami dookoła – to kolejne dzieło Cezara Manrique.
Zapewnia ona niezwykłe widoki na księżycowy krajobraz Montañas del Fuego – Gór Ognistych w Parku Narodowym Timanfaya. Już sam widok dający wrażenie, że znajdujesz się na innej planecie oglądanej z wnętrza kosmicznego spodka wystarczyłby, by polecić to miejsce.
Unikatową atrakcją restauracji są posiłki przygotowywane na grillu korzystającym z żaru wydobywającego się z wnętrza ziemi tuż pod stopami gości. Te kurczaki są piekielnie dobre!
12. Ogród Kaktusów
Choć architektura tego miejsca swój wygląd zawdzięcza fantazji znanego nam już architekta, jego zawartość to wyłącznie dzieła natury. Niekiedy wielkie i majestatyczne o budzących respekt kolcach, innym razem niegroźne i pocieszne jak przyczajone zwierzątka.
Jardín de Cactus położony jest we wsi Guatiza w otoczeniu kaktusowych plantacji. Szczyci się kolekcją 4500 okazów, pochodzących zarówno z Lanzarote, jak i innych zakątków świata. Ta niezwykła oaza posiada własną kafejkę serwującą, między innymi, burgery z kaktusa!
13. Jaskinie de los Verdes
Ta atrakcja Lanzarote została w całości zaprojektowana przez naturę i to bardzo dawno temu. Jedyne sztuczne elementy to ścieżki do zwiedzania oraz oświetlenie. Tym najdłuższym na świecie (ok. 7 km) lawowym tunelom kształt nadał wybuch wulkanu La Corona mający miejsce, według szacunków, ok. 3000 – 5000 roku p.n.e. Cueve de los Verdes to jedyna z dwóch jaskiń w tunelu, obok Jameos del Agua, która dostępna jest do zwiedzania.
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który najlepsze zostawia na koniec udowadniając, że nie zawsze można wierzyć własnym oczom. Prosi jednak, aby nie wyjawiać zaskakującego zakończenia wycieczki, aby nie psuć wrażenia przyszłym zwiedzającym. Dla tego choćby momentu, warto odwiedzić Cueve de los Verdes. Jedź i przekonaj się sam!
14. Plaża i klify Famara
Spacerując tą długą na 5 km plażą łatwo zauważyć, że stanowi ona mekkę dla miłośników wszelkich sportów wodnych. Błękitny horyzont upstrzony jest różnokolorowymi żaglami i latawcami.
Plaża Famara położona jest na północy wyspy w sąsiedztwie uroczej rybackiej wioski La Caleta de Famara. Warto tam zatrzymać się na posiłek z widokiem na ocean. Również zachody słońca na plaży Famara są spektakularne.
Famara to także masyw górski i świetne miejsce na wędrówki z oszałamiającym widokiem na ocean. Z tamtejszych klifów można także polecieć na paralotni.
15. Wyspa La Graciosa
La Graciosa leży zaledwie 2 km na północ od Lanzarote. Jest to najmniejsza z zamieszkanych Wysp Kanaryjskich, a jej populacja to około 600 osób. Dostaniecie się tam promem z miejscowości Órzola. Na wyspie brak utwardzonych dróg. Nie brakuje za to spokoju, surowego piękna oraz zatoczek o lazurowej wodzie. Plaże El Salado, La Francesa, czy La Cocina położone są na południu wyspy, niedaleko zamieszkałej osady Caleta del Sebo.
Mnie oczarowała plaża las Conchas u stóp góry Montaña Bermeja z widokiem na sąsiednie, niezamieszkałe wysepki archipelagu Chinijo. Ocean na północy La Graciosy jest, co prawda, dość wzburzony, ale za to piasek biały i mięciutki. Można się poczuć jak na Karaibach! Co powiecie na rejs luksusowym katamaranem z kieliszkiem szampana na powitanie, lunchem i nieograniczonymi napojami?
16. Wybrzeże Papagayo
Niezależnie, w której części Lanzarote się znajdziesz, wybór spektakularnych plaż jest nieograniczony. Położone na południu wyspy wybrzeże Papagayo podbije każde serce! Bez trudu dotrzesz tam do jednej z zacisznych zatoczek o białym piasku i krystalicznie czystej wodzie. Między plażami prowadzi łatwa trasa trekkingowa. Najlepiej odwiedzić je wszystkie!
Inna propozycja to wycieczka kajakowa do Papagayo, w której czasie możecie zrelaksować się na plaży, a także popływać z rurką.
Wycieczkę możecie zarezerwować poniżej:
17. Zamek San Gabriel w Arrecife
Stolica wyspy nie należy być może do najbardziej atrakcyjnych miejsc na Lanzarote. Gdybyś się jednak tam znalazł, odwiedź XVI wieczny zamek San Gabriel. Położony jest on na wysepce ok. 300 metrów od brzegu, a dostać można się do niego brukowanym traktem lub mostem zwodzonym Puente de las Bolas. W zamku mieści się obecnie muzeum historii Arrecife.
Obok zamku znajduje się plaża del Castillo z ciekawym widokiem na miasto. W stolicy znajduje się jedyny kilkunastopiętrowy budynek na całej wyspie.
18. Miejscowość Costa Teguise
Wypoczynkowa miejscowość, która przypadła mi do gustu ze względu na brak nachalnej oferty turystycznej barów i restauracji. Ilość lokali przy promenadzie w Costa Teguise wydawała się na tyle umiarkowana, aby miejsce to zachowało relaksującą atmosferę. Na pewno nie brakuje tam nocnych rozrywek, ale ich wielbicielom poleciłabym raczej Puerto del Carmen z dużo bardziej ożywioną promenadą.
Costa Teguise to przede wszystkim piękne, wyróżnione błękitną flagą plaże, jak del Jablillo, czy widoczna na zdjęciu las Cucharas.
19. Podwodne Muzeum Atlantyku
Aby odwiedzić to niezwykłe muzeum, w kostiumie płetwonurka nie musisz czuć się jak ryba w wodzie. Podwodne Muzeum Atlantyku oferuje zwiedzanie w głębinach również dla osób bez wcześniejszego doświadczenia, czy jakichkolwiek licencji. 5-godzinny program zaczyna się od podstawowego szkolenia nurkowego.
Podwodne muzeum znajduje się w pobliżu Costa Blanca i jest to, jak na razie, jedyne takie miejsce w Europie. Można w nim podziwiać rzeźby brytyjskiego artysty o nazwisku Jason deCaires Taylor umieszczone na głębokości 12 -14 metrów. Przyznacie, że to niezwykła atrakcja na Lanzarote?
👍 POLECANE PRZEZ MIEJSCOWYCH
20. Rowerem z Costa Tequise do Puerto del Carmen
Lubisz spędzać czas aktywnie? Wybierz się na wycieczkę rowerową z Costa Teguise do Puerto del Carmen. Wiatr rozwiewa włosy, mijasz ciekawe miejsca, a błękit oceanu towarzyszy Ci przez cały czas. W Costa Teguise znajduje się kilka wypożyczalni rowerów. Ja korzystałam z Vulcan Bike.
Trasa liczy ok. 23 km w jedną stronę i jest świetnie przygotowana dla wielbicieli dwóch kółek. Z małymi wyjątkami prowadzi cały czas wzdłuż wybrzeża przez stolicę wyspy, Arrecife, oraz wypoczynkowe miejscowość Playa Honda i Los Pocillos.
Ciekawym odcinkiem jest część biegnąca obok lotniska, gdzie można z bliska oglądać lądujące i startujące samoloty. Zwieńczeniem jest turystyczna miejscowość Puerto del Carmen, gdzie bez problemu znajdziesz miejsca na posiłek lub zimny napój z widokiem na ocean.
Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas i nie narzekacie na brak kondycji, ciekawą opcją jest też wycieczka rowerowa z Lanzarote na Fuerteventurę.
Źródła: turismolanzarote.com, guidetocanaryislands.com, lageria.com, salinasdejanubio.com, fcmanrique.org, underwatermuseumlanzarote.com
III. Jak i gdzie zarezerwować wyjazd na Lanzarote?
Masz dwie opcje:
- rezerwacja pakietu urlopowego przez internetowe biuro podróży/ portal rezerwacyjny
- organizacja wyjazdu na własną rękę
PORTAL REZERWACYJNY
Pierwsza opcja na pewno pozwoli oszczędzić czas. W wysokim sezonie może wypaść korzystniej także cenowo, zwłaszcza jeśli upolujesz ofertę „last minute”. W ten sposób dokonałam rezerwacji rodzinnego urlopu na Rodos na portalu Wakacje.pl i wszystko przebiegło bardzo sprawnie. Mogę polecić ten serwis ze względu na bogatą ofertę i świetnie działającą obsługę klienta.
➡️ Sprawdź aktualne ceny pakietów na Lanzarote z serwisu Wakacje.pl
REZERWACJA NA WŁASNĄ RĘKĘ KROK PO KROKU
Jeśli wolisz planować wyjazdy na własną rękę, poniżej znajdziesz instrukcje oraz wyszukiwarki portali, z których korzystam organizując swoje podróże. Wszystkie serwisy znałam przed założeniem mojej strony World-in2-Words i korzystałam z nich jeszcze zanim zrodził się pomysł na tego bloga.
Obecnie jako osoba tworząca treści o tematyce podróżniczej współpracuję z wymienionymi portalami. Jeśli dokonasz rezerwacji klikając w link na mojej stronie, ja otrzymam prowizję, a Ty wesprzesz funkcjonowanie mojej strony. Będzie mi bardzo miło. 💚
1. Jak dolecieć na Lanzarote?
Co prawda zdarzają się bezpośrednie loty z Warszawy na Lanzarote, na przykład czarterowymi liniami Enter Air, jest to jednak zazwyczaj kosztowana opcja. Zdecydowanie bardziej opłaca się lecieć z przesiadką, np. w Londynie czy Barcelonie. Takie połączenia z Krakowa, Wrocława, Gdańska czy Warszawy oferują budżetowe linie lotnicze, jak Ryanair, Wizz Air czy Vueling. Czas lotu z jedną przesiadką nie powinien przekroczyć 10 godzin.
Wpiszcie lotnisko, z jakiego chcecie lecieć oraz daty w poniższą wyszukiwarkę Skyscanner, aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji.
2. Gdzie najlepiej rezerwować bilety, wycieczki i atrakcje?
Najczęściej korzystam z portalu GetYourGuide. Zamiast odwiedzać strony lokalnych organizatorów, wszystkie bilety rezerwuję w jednym miejscu w języku polskim i z możliwością bezpłatnego anulowania do 24h przed rozpoczęciem.
Atrakcje, które moim zdaniem najlepiej oddają klimat Lanzarote to:
- Wspinaczka na szczyt wulkanu
- Degustacja win w lokalnej winnicy
- Rejs o zachodzie słońca z obserwacją delfinów
3. Gdzie nocować na Lanzarote?
Miejscowości z najbardziej rozbudowaną infrastrukturą turystyczną znajdują się na południu wyspy. Będą to na przykład Puerto del Carmen, Playa Honda czy Playa Blanca. Osobiście polecam Costa Teguise na północ od stolicy wyspy, Arecife, ze względu na bardziej kameralną atmosferę i wyróżnione błękitną flagą plaże.
Na portalu Booking.com macie do wyboru setki hoteli, pensjonatów, apartamentów, domków wakacyjnych i innych opcji zakwaterowania. Wyszukiwanie ułatwiają rozbudowane filtry. Możecie też sprawdzić ocenę oraz opinie gości, którzy zatrzymali się w danym obiekcie noclegowym. Bardzo ułatwia to podjęcie decyzji.
Wpiszcie miejscowość i termin w wyszukiwarkę poniżej, aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji.
Booking.comCieszę się, że czytasz mojego bloga. Jeśli czujesz, że choć trochę pomogłam, będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Dla Ciebie to niewielki wydatek, dla mnie ogromna motywacja do pisania kolejnych praktycznych artykułów, jak ten, który właśnie czytasz.
Autorka
Angelina Podleśna
Ten artykuł może Cię również zainteresować:
➡️ FUERTEVENTURA – CO ZOBACZYĆ: POPKORNOWA PLAŻA I 21 MIEJSC, KTÓRE MUSISZ ODKRYĆ
8 komentarzy
Kanary po polsku
Parę miejsc jeszcze by się znalazło. Charco de Palo, Lagomar, Punta Mujeres i pare innych o ktorych piszemy na naszej stronie pod hasłem „Moja wlasna wycieczka”
World-in2-Words
Dzięki za uzupełnienie listy 🙂
Joanna
Fantastyczny artykuł, bardzo interesujace miejsca?
World-in2-Words
Dziękuję za pozytywny komentarz 🙂
Wypożyczalnia samochodów
Cześć. Proszę o namiary na sprawdzoną wypożyczalnię samochodów w miejscowości Costa Teguise. Czy na Lanzarote są dostępne wycieczki z polskojęzycznym przewodnikiem? Jeśli tak to proszę o informację. Pozdrawiam Mariusz
World-in2-Words
Cześć Mariusz! Trudno mi polecić wypożyczalnię w Costa Teguise, ponieważ samochód rezerwowałam online przed podróżą. Kliknij link KANARY PO POLSKU w pierwszym komentarzu pod tym postem. Tam powinieneś znaleźć interesujące Cię informacje. Pozdrawiam.
Mariusz
Dziękuję za informację. P.S. Artykuł zawierający wyczerpujące informacje na temat aktrakcji na wyspie. Skorzystam przy najbliższym pobycie na wyspie (10-17.12.2022 r.)
World-in2-Words
Dziękuję i życzę udanego wyjazdu! 🙂