
Chania – atrakcje. Co zobaczyć w antycznym mieście Krety i w okolicy
Chania – atrakcje… przeczytasz w mniej niż 6 minut. Jeśli artykuł uznasz za przydatny, zapraszam do polubienia i śledzenia mojej strony na Facebooku.
Dziś drugie największe miasto Krety, niegdyś jeden z ważniejszych portów potęgi handlowej, jaką była Republika Wenecka. O tamtych czasach przypomina wzniesiona u schyłku średniowiecza zabudowa starego portu, którego stylizowane latarnie i kolorowe domy słusznie przywodzą na myśl samą Wenecję. Obszar starego miasta oraz portu z latarnią morską to niewyczerpana kopalnia motywów do zdjęć.
Większość kojarzy Chanię z wakacjami na plaży, nie rozczaruje ona jednak i tych, w których drzemie duch odkrywcy. Prastare ruiny, zabytkowe fortyfikacje, pałace, kościoły i meczety — pozostałość po wielu epokach i kulturach. Trudno niekiedy pojąć, że tak niewielkie miasto wiąże w sobie millenia historii europejskiej cywilizacji.
Najciekawsze miejsca w Chanii podzielone na sekcje tematyczne, takie jak wybrzeże, fortyfikacje, architektura, zabytki historyczne i kultura zwiedzicie szlakami turystycznymi — Chania Routes.
Ze względu na swoje położenie, Chania to doskonała baza wypadowa do poznawania kultury i walorów naturalnych, w tym flagowych atrakcji, największej z greckich wysp.
Miałam przyjemność spędzić tam cały miesiąc już po sezonie, kiedy w Chanii i na całej wyspie życie wchodzi w nieco wolniejszy rytm. Sprawdźcie, jakie ciekawe miejsca odkryłam!
SPIS TREŚCI:
I. Chania – atrakcje (mapa turystyczna)
Jak korzystać z powyższej mapy: Klikając numery lub ikony na mapie, zobaczysz informacje takie jak nazwa i lokalizacja atrakcji. Szczegółowy opis każdego miejsca znajduje się poniżej w poście. Klikając kwadrat ze strzałką w lewym górnym rogu, zobaczysz listę wszystkich punktów znajdujących się na mapie. Aby wyświetlić mapę w większym formacie w nowym oknie, kliknij kwadrat w prawym górnym rogu. Mapę można również zapisać na swoim koncie w Google Maps, klikając strzałkę na czarnym pasku obok nazwy mapy.
II. Co warto zobaczyć w Chani?
1. Stary port wenecki
Dziś port wenecki jest równie gwarny jak przed wiekami, gdy stanowił ważny ośrodek handlu morskiego. Obecnie za sprawą ulicznych artystów, barów, restauracji i sklepów z pamiątkami, które otaczają przystań. Kolorowe fasady domów przy promenadzie kontrastują z błękitem nieba i morza, a ławeczki i latarnie w stylu retro dodają temu miejscu szczególnego romantyzmu.
Na prawym brzegu zwraca uwagę budynek meczetu Küçük Hasan (Yali Tzamii) – pozostałość po okresie dominacji ottomańskiej. Prezentowane są w nim różnego rodzaju wystawy. Kontynuując spacer wzdłuż promenady, miniecie XVI-wieczny arsenał, który mieści Centrum Architektury Śródziemnomorskiej, a dalej charakterystyczne hangary stoczniowe (Neoria), w których budowano niegdyś okręty.
☆ Wskazówka: Jeśli na port wenecki chcielibyście spojrzeć z góry, wejdźcie na punkt widokowy Konaki/Seragio (oznaczony na mapie na początku artykułu). To dość alternatywnie wyglądająca przestrzeń, którą odkryłam w ostatnich dniach mojego pobytu. Miejscowi chętnie spotykają się tam, aby oglądać zachody słońca. Zdecydowanie najlepszy widok na port i stare miasto!
2. Latarnia i wały morskie
Latarnia i wały morskie, wraz ze znajdującą się na przeciwnym brzegu twierdzą Firkas, stanowią część fortyfikacji stworzonych w XVI wieku przez Wenecjan do obrony przed atakami ze strony imperium Ottomańskiego oraz piratów. Między dwoma budowlami można było rozciągnąć łańcuch, co zamykało wrogim okrętom drogę do portu.
Latarnia, jedna z najstarszych na świecie, w ciągu wieków ulegała przeobrażeniom. Za czasów egipskiej dominacji w XIX wieku nadano jej wygląd przypominający minaret. Stąd nazywana jest niekiedy latarnią egipską.
Umiejscowiona na końcu wałów morskich, dziś pięknie oświetlona, czyni je jednym z najlepszych miejsc na oglądanie zachodów słońca. Zwłaszcza że wały stanowią doskonałą ochronę przed wiatrem. Można po nich bezpiecznie spacerować, a nawet podejść pod samą latarnię, co pozwala zobaczyć port w całej okazałości od strony morza.
3. Stare miasto – dzielnica żydowska
Dzielnica żydowska to plątanina klimatycznych uliczek tuż za zachodnią częścią portu. Greccy Żydzi i katolicy zamieszkiwali tę część Chanii, podczas gdy Turcy, którzy okupowali miasto od 1645, zasiedlali jego wschodnią część. Dzielnica żydowska jest zamknięta w obwodzie wyznaczonym przez ulice Halidon, Zabeliou, Skoufon i Portou. Od zachodu graniczy z bastionem San Salvatore, wzniesionym w XIII w., w którym obecnie odbywają się imprezy plenerowe.
W dawnych rezydencjach bogatych mieszczan znajdują się butikowe hotele, sklepy i restauracje. Napotkacie tu zarówno synagogę Etz Hanyyim, ortodoksyjny kościół Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (Trimartiri) z pięknym ikonami, jak i katolicki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zatrzymajcie się przy bramie Renieri z łacińską inskrypcją z 1608 roku, która prowadzi do posiadłości weneckiej rodziny Renieri. Na koniec odwiedźcie Muzeum Folkloru, gdzie znajdują się ubrania i narzędzia rolnicze z minionych wieków.
☆ Wskazówka: Odwiedźcie sklep „Temple” z mozaikowymi lampami i pamiątkami. Mieści się on w zabytkowym budynku przy ul. Skoufon, który został wzniesiony jako kościół, a następnie przekształcony w minaret. W środku przeczytacie o historii tego miejsca, a przez szklaną podłogę obejrzycie odkryte zaledwie kilka lat temu grobowce z okresu weneckiego. Najbardziej klimatyczny sklep z pamiątkami w całej Chanii!
4. Stare miasto – dzielnica turecka „Splantzia”
Spacerujemy w kierunku kolejnej historycznej dzielnicy Chanii. Splantzia otacza tętniący życiem plac 1821 r., zwany potocznie placem Splantzia. Tutaj w czasie ottomańskiej okupacji rezydowali tureccy prominenci. Przy placu znajduje się ortodoksyjny kościół św. Mikołaja, który pełnił także funkcję meczetu. Stąd naprzeciw dzwonnicy zachował się po dziś dzień minaret. Druga wieża górująca nad dachami Splantzii, minaret Ahmet Aga, znajduje się w klimatycznej uliczce Chatzimichali Ntaliani.
Plac Splantzia, wypełniony barami i tawernami w autentycznym, lokalnym stylu, przez cały rok tętni muzyką i pogawędkami. Chętnie zbiera się tu miejscowa młodzież, a punkt ten, obok portu weneckiego, stanowi epicentrum życia towarzyskiego Chanii.
☆ Wskazówka: Jeśli macie ochotę dosłownie zanurzyć się w tureckiej kulturze, odwiedźcie łaźnie Al Hammam Traditional Baths. Skorzystacie tam z tradycyjnych zabiegów spa i masaży na tarasie z widokiem na port.
5. Muzeum archeologiczne w Chanii
Muzeum archeologiczne warto odwiedzić na samym początku pobytu. Pozwoli to spojrzeć z innej perspektywy na niekiedy niepozornie wyglądające ruiny i wykopaliska archeologiczne, które będziecie napotykać w całym mieście. Nowoczesny budynek muzealny znajduje się poza starym miastem, w arystokratycznej niegdyś dzielnicy Chalepa.
Odbędziecie tam podróż w czasie, odkrywając artefakty znalezione na terenie całej Krety, od ery kamienia łupanego po czasy rzymskie. To najlepszy sposób na poznanie historii wysypy i rozwoju cywilizacji ludzkiej, której początki na Krecie sięgają ponad 6 tys. lat wstecz. Najstarsze eksponaty, proste kamienne narzędzia i naczynia, datowane są na ok. 4000 lat p.n.e. Dalej, poprzez coraz bardziej zaawansowane narzędzia, przedmioty użytku codziennego, ozdoby i monety, dochodzimy do misternie wykonanej biżuterii, artystycznych mozaik i natchnionych posągów z okresu, kiedy Kreta stanowiła część imperium rzymskiego.
W muzeum dowiecie się, między innymi, o trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wyspę w IV wieku n.e. i tragicznej w skutkach fali tsunami. Wizyta ta pozwoli wam również zlokalizować archeologiczne perełki na terenie całej wyspy.
Aktualne informacje na temat godzin otwarcia i biletów sprawdźcie na stronie internetowej muzeum.
6. Wzgórze Kastelii – ruiny starożytnej Kydonii
Wiele z eksponatów znajdujących się w muzeum archeologicznym w Chanii wydobytych zostało na wzgórzu Kastelii, górującym nad weneckim portem. To tutaj znajdowało się centrum starożytnej Kydonii, uważanej za trzecie najpotężniejsze miasto Krety w epoce minojskiej. Jej rozkwit, do którego przyczyniła się bliskość portu, przypadł na lata ok. 3000-1100 p.n.e.
Wraz z upływem wieków na starożytnych ruinach powstała współczesna Chania. Wyobrażacie sobie, że pod waszym hotelem albo restauracji, w której jecie mogą znajdować się mury lub grobowce liczące kilka tysięcy lat? Jeśli takie mury chcielibyście obejrzeć, odwiedźcie zbieg ulic Kanevarou i Kantanoleon lub ulicę Katre, gdzie znajdują się pozostałości najprawdopodobniej minojskiego pałacu.
Dobrze zachowała się również część murów obronnych otaczających niegdyś wzgórze Kastelii. Wzniesione zostały one w okresie bizantyjskim, ok. IX wieku n.e., z budulca pochodzącego ze starożytnych domów. Południowy mur stoi wzdłuż ulicy Sifaka, a fragmenty północnego muru widoczne są z promenady.
☆ Wskazówka: Macie ochotę na lekcję historii w wersji 9D? W Minoan’s World 9D Experience obejrzycie cztery filmy opowiadające o epoce minojskiej na Krecie – jednej z najstarszych cywilizacji europejskich. Poza efektami dźwiękowymi i wizualnymi doświadczycie m.in. wiatru, deszczu czy śniegu. Dostępne także w języku polskim.
7. Muzeum morskie i twierdza Firka
Wchodząc do portu od strony zachodniej, spacerować będziecie wzdłuż niedostępnych murów weneckiej twierdzy Firka. Tworzy ona całość z Muzeum Morskim w Chanii. Wejście do twierdzy jest bezpłatne, ale możliwe wyłącznie w godzinach otwarcia muzeum, czyli od 09:00 do 15:00, od poniedziałku do soboty.
Muzeum Morskie znajduje się u wejścia do portu w weneckim pałacu o intensywnym czerwonym kolorze. Lokalizacja ta ma znaczenie historyczne. 1 grudnia 1913 r. podniesiono tu grecką flagę, aby zasygnalizować włączenie Krety do państwa greckiego.
Kolekcja muzeum usystematyzowana jest w porządku historycznym. Zaczyna się od eksponatów z epoki brązu i ery minojskiej, poprzez okres hellenistyczny, bizantyjski i wenecki, po walki o niepodległość w XIX wieku, I i II wojnę światową. Obejrzycie tam modele statków, historyczne mapy, przyrządy nawigacyjne, dokumenty dotyczące handlu i żeglugi oraz muszle, koralowce i inne elementy morskiego ekosystemu.
8. Dom Eleftheriosa Venizelosa
Interesuje was historia współczesnej Grecji? Odwiedźcie dom Eleftheriosa Venizelosa. To postać ważna nie tylko dla Kreteńczyków, ale całego kraju. Polityk ten odegrał kluczową rolę w walkach o niepodległość Krety spod panowania osmańskiego, a później, jako premier kraju, w rozszerzeniu terytorium i modernizacji Grecji.
Rezydencja Eleftheriosa Venizelosa, obecnie muzeum poświęcone jego życiu i pracy, znajduje się w dzielnicy Chalepa. W domu tym spędził on 30 lat swojego życia przed przeprowadzką do Aten, gdzie w 1910 r. objął stanowisko premiera. Na trzech piętrach rezydencji można wczuć się w atmosferę prywatnego życia tej postaci. Pomimo zniszczeń, jakich doznała willa w czasie II wojny światowej, wiele z autentycznych mebli, ozdób i elementów wyposażenia zachowało się w nienaruszonym stanie.
Na koniec wybierzcie się na spacer po ogrodzie otaczającym dom. A jeśli upał będzie dokuczliwy, schrońcie się w parku otaczającym pobliski kościół św. Marii Magdaleny.
5 km od centrum, na wzgórzu z panoramicznym widokiem na morze, znajduje się miejsce spoczynku Eleftheriosa Venizelosa i jego syna, znane jako groby Venizelosów.
~ Poza utartym szlakiem ~
9. Dzielnica Tabakaria i Agia Kyriaki – kościół w skale
Macie ochotę na odkrywanie Chanii poza turystycznym szlakiem? Wybierzcie się na północny wschód, do dzielnicy Tabakaria. Od XIX wieku stanowiła ona dzielnicę przemysłową skupiającą rzemieślników-garbarzy, wytwarzających wyroby ze skóry dla zamożnych obywateli sąsiedniej Chalepy. Dziś Tabakaria, z mnóstwem opuszczonych budynków dawnych garbarni, wygląda dość alternatywnie. Oprócz mieszkańców spotkacie tu gromady ulicznych, przyjaźnie nastawionych kotów. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą kocich przysmaków!
Zaletą Tabakarii jest położenie bezpośrednio nad morzem. Miejscowi chętnie tu przychodzą, by posiedzieć w ciszy, nawet do zachodu słońca. Idealnym do tego miejscem jest mała przystań, naprzeciw której znajduje się kościół w skale – Agia Kyriaki – wzniesiony nieopodal ruin weneckiego klasztoru o tej samej nazwie. Miejscowi chętnie też kąpią się po pracy w naturalnym basenie skalnym zwanym Kouloura.
☆ Wskazówka: Po drodze wstąpcie do klimatycznego i zupełnie nieturystycznego baru Studio Oxo Nou, znajdującego się w dwupiętrowym budynku bezpośrednio nad morzem. Doskonale wczujecie się tam w dawny, gwarny klimat dzielnicy przy kawie i przekąsce z widokiem na uroczą zatoczkę. Miejsce warte odwiedzenia również na drinka o zachodzie słońca.
III. Chania – atrakcje w pobliżu
11. Laguna Balos
Laguna Balos to motyw często pojawiający się na pocztówkach z Krety i jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Znajduje się po zachodniej stronie ponad 10-kilometrowego półwyspu Gramvousa.
Jak dostać się na Balos z Chani? W sezonie (od maja do października) do rajskiej laguny pływają łodzie z portu w Kissamos. W ten sposób na plażę dostaniecie się bez większego wysiłku, a będzie to kosztowało ok. 40 Euro za osobę dorosłą w obie strony. Łodzie robią przystanek na wyspie Gramvousa znajdującej się na końcu półwyspu. Bilet na taki rejs można zakupić u jednego z operatorów Cretan Daily Cruises lub Blue Daily Cruises, w sezonie najlepiej online z wyprzedzeniem.
Transport publiczny: Z dworca w Chanii do Kissamos dojedziecie autobusem, w sezonie bezpośrednio do portu Kissamos. Rozkład jazdy autobusów z dworca w Chanii sprawdzicie tutaj (klik) (DEPARTURES FROM CHANIA). Dostosowany jest on to godzin kursowania łodzi. Rozkład jazdy autobusów jest dość często aktualizowany, a połączenia dodawane lub zawieszane w zależności od okresu roku. Najlepiej sprawdzać go na bieżąco na podanej stronie.
Najwygodniejsza opcja to zorganizowana wycieczka do laguny z odbiorem z hotelu i biletem na łódź wliczonym w cenę.
Rezerwacji możecie dokonać poniżej.
Dystans można pokonać również samochodem. Następnie pojazd zostawić na parkingu nad laguną i zjeść po dość długich i stromych schodach, co zajmie ok. 30 minut. Po drodze będziecie cieszyć się bajeczną, turkusowo-białą panoramą laguny. Jeśli planujecie wypożyczenie samochodu (oferty wypożyczalni → kliknij tutaj) i nie przeszkadza wam wędrówka w górę i w dół, będzie to najtańsza opcja. Wymaga jedynie uregulowania niewielkiej opłaty wstępu na szlak do plaży.
☆ Wskazówka: Jeśli na plażę Balos wybierzecie się samochodem, po drodze zróbcie przystanek w Trachilos. Znajdują się tam najstarsze na świecie, liczące ponad 5 milionów lat, odciski stóp istot człekokształtnych. Znaleziska tego dokonał i zbadał wraz ze swoim zespołem polski paleontolog, dr Gerard Gierlinski, nieco ponad 20 lat temu. Odkrycie przełomowe, bo do tej pory uważano, że nasi praprzodkowie pochodzą z Afryki.
12. Plaża Elafonissi
Drugą najpopularniejszą atrakcją regionu Chanii jest plaża Elafonissi. Piasek wydaje się tam być różowawy za sprawą drobinek muszli, znajdujących się przy brzegu. Kolor nie jest, co prawda, tak intensywny, jak na niektórych zdjęciach w sieci, samo miejsce jest jednak przepiękne. Miałam szczęście być tam po sezonie, kiedy pogoda była jeszcze ciepła i słoneczna, a plażowiczów niewielu.
Przyjemnie brodzi się w płytkich, krystalicznie czystych wodach laguny. Swobodnie można przejść na znajdującą się naprzeciw brzegu wysepkę lub zrelaksować się na piasku pod parasolem. Uwaga na ciekawskie kozy!
W sezonie do plaży Elafonissi dojedziecie z Chanii autobusem. Rozkład jazdy sprawdzicie tutaj (klik) (DEPARTURES FROM CHANIA).
Ja skorzystałam ze zorganizowanej wycieczki przewodnikiem, w czasie której odwiedziliśmy również lokalną wytwórnię miodu oraz uroczą kasztanową wioskę Elos. Dostępność tej wycieczki możecie sprawdzić poniżej.
13. Pałac w Knossos
Stanowisko archeologiczne w Knossos położone jest na obrzeżach Heraklionu, stolicy Krety. Przez cały rok dojedziecie tam z Chanii kursującymi niemal co godzinę autobusami. W Heraklionie, w okolicy dworca, przesiadacie się na autobus miejski, który w ok. 20 minut zawiezie was do Knossos.
Pałac w Knossos, ważny ośrodek kultury minojskiej, wzniesiony został ok. 1700 r. p.n.e. Przechadzając się po słonecznym wzgórzu, wyobraźcie sobie, że miejsce to było świadkiem wydarzeń sprzed prawie 4000 tysięcy lat. Obserwowało rozkwit i upadek jednej z najważniejszych cywilizacji starożytnych. Kto wie, może nawet widywało istotę tak niezwykłą, jak pół człowiek, pół byk. Legenda głosi, że w Knossos rezydował król Minos, a podziemia pałacowe kryły labirynt, w którym uwięziony został mitologiczny Minotaur.
Pałac w Knossos można zwiedzać przez cały rok, a bilety zarezerwować tutaj (klik).
14. Góry Białe (Lefká Óri)
Z Chanii warto wybrać się na wycieczkę w pobliskie Góry Białe (Lefká Óri). Ja skorzystałam ze zorganizowanej wycieczki. Miejscowy przewodnik ciekawie opowie wam o faunie i florze górskich regionów oraz zaskakujących niekiedy obyczajach kreteńskiej wsi. Poznacie też proces produkcji oliwy i koziego sera w lokalnym gospodarstwie. Przy okazji podziwiać będziecie górskie krajobrazy oraz wspaniały widok na Chanię i okolice z wysokości podobnej do naszych Tatr.
Wolicie odkrywać Góry Białe w czasie wędrówek? Przez Kretę przebiega europejski długodystansowy szlak pieszy E4. Łącznie ma on ponad 10 tys. km, a biegnie od Portugalii po Cypr. Kreteński odcinek liczy aż 350 km i spora jego część przebiega przez południowy odcinek Lefká Óri.
Wybór szlaków jest ogromy, do tego pasmo górskie posiada ok. 50 wąwozów. Najpopularniejszy to Samaria (wycieczka z przewodnkiem → kliknij tutaj), uważany za najdłuższy wąwóz w Europie (16 km). Dostępny jest on od maja do października, ale pozostałymi (m.in. Imbros, Agia Irini, Kourtaliotiko) można z reguły wędrować przez cały rok. Pamiętajcie, że latem temperatury na Krecie mogą przekraczać 40°C. Należy wziąć to pod uwagę planując górskie wędrówki i zawsze mieć ze sobą wystarczająco dużo wody.
14. Forteca i stare miasto w Rethymno
Retymno znajduje się w odległości ok. godziny jazdy autobusem od Chanii. Niewielkie, kameralne miasto idealnie nadaje się na jednodniową wycieczkę. Nad kolorowymi domami starówki góruje tam wenecka twierdza zwana Fortezza. Zajmuje ona spory obszar, po którym przyjemnie się spaceruje, zwiedzając historyczne zabudowania o charakterze obronnym, administracyjny i religijnym. Ze wzgórza Paleokastro, na którym wzniesiono twierdzę, roztacza się widok na port z latarnią morską z czasów egipskiej okupacji.
Jeśli będziecie mieli ochotę na dalsze zgłębianie historii, odwiedźcie muzeum archeologiczne w Rethymno. W przeciwnym wypadku, udajcie się na spacer wzdłuż portu. A dalej prosto na długą i szeroką plażę Platanes, gdzie na miękkim piasku możecie spędzić resztę dnia, z przerwą na posiłek w jednej z restauracji przy promenadzie.
☆ Wskazówka: Polecam tawernę „Stella’s Kitchen” w jednej z wąskich uliczek starego miasta. Wybiera się tam z przygotowanych w danym dniu domowych potraw, które są bardzo smaczne i niedrogie. Można połączyć wiele smaków, a pani Stella świetnie doradza, które pasują do siebie. Atmosfera jest rodzinna, a każdy gość traktowany jest, jakby był zaproszonym na obiad przyjacielem.
15. Ogród Botaniczny Krety
W odległości 20 minut jazdy samochodem od centrum Chanii znajduje się park botaniczny Krety. W sezonie można dojechać do niego autobusem. Doskonały pomysł na wycieczkę, która pośród tropikalnej i subtropikalnej roślinności pozwoli oderwać się od zgiełku turystycznych miejscowości i plaż. Oznakowane szlaki prowadzą przez sekcje prezentujące drzewa tropikalne, gaje cytrusowe, uprawę ziół i winnice.
Inspirująca jest historia powstania ogrodu, który utworzono na zgliszczach po pożarze posesji i plantacji oliwek pana Petrosa Marinakisa w 2003 r. Doskonały przykład na to, jak pozornie tragiczne wydarzenia mogą zapoczątkować coś pozytywnego. Dziś ogród prezentuje podróżnym z całego świata bujną, zachwycająca naturę Krety.
Na miejscu znajduje się restauracja serwująca dania przyrządzane z wykorzystaniem ziół, warzyw i owoców z ogrodu. Nieco lokalnych smaków, w postaci produktów ze sklepiku, można zabrać ze sobą.
Ceny biletów i dodatkowe informacje sprawdzicie na stronie internetowej ogrodu.
16. Zatoka Seitan Limania
Zatoka Seitan Limania znajduje się ok. 20 km na wschód od centrum Chanii, na półwyspie Akrotiri. W sezonie kursuje tam autobus, ale niezbyt często. Alternatywnie można dojechać do pobliskiej wioski Chordaki. Będzie to się jednak wiązało z koniecznością ok. półtoragodzinnej wędrówki do parkingu nad plażą.
Najlepiej jest dojechać tam samochodem (oferty wypożyczalni → kliknij tutaj). Z parkingu schodzicie potem w dół dość stromym szlakiem. Wygodne, stabilne obuwie jest konieczne! Wysiłek wynagrodzi panoramiczny widok na zatokę o lazurowej wodzie i nietypowym zygzakowatym kształcie.
Plaża jest dosyć wąska i nie ma żadnych udogodnień, ani baru plażowego. Koniecznie zaopatrzcie się w wodę i przekąski. Krajobraz i kolor wody jest niezwykły. Jeśli morze jest spokojne, wody zatoki Seitan Limania idealnie nadają się do pływania z rurką.
IV. Chania – plaże w mieście i okolicy
17. Plaża Nea Chora
Na plażę Nea Chora można dojść pieszo ze starówki w Chanii w około 15 minut. Miękki piasek, łagodne zejście do morza, leżaki, parasole i prysznice — wszystko, co potrzebne do komfortowego wypoczynku, również z dziećmi, macie tam zapewnione.
A gdy przyjdzie pora obiadu lub kolacji, na promenadzie czekają restauracje serwujące lokalne dania, ryby i owoce morza. Ze względu na bliskość miasta w sezonie może być tłoczno.
18. Plaża Kladissos
Jeśli na plaży lubicie mieć nieco więcej przestrzeni, przejdźcie na sąsiednią plażę Kladissos. Graniczy ona z niezabudowanym terenem i jest tam zdecydowanie więcej miejsca niż na Nea Chora. Nawet w szczycie sezonu znajdziecie tam spokojny zakątek.
Minusem są kamienie znajdujące się na piasku i przy wejściu do wody. Plaża, ze względu na swoje położenie nieco na uboczu, popularna jest wśród nudystów, których możecie od czasu do czasu napotkać. Jest tam wieża ratownicza, a w sezonie przy pobliskim kompleksie hotelowym oferowane są leżaki z parasolami oraz napoje i przekąski w barze.
19. Golden Beach (Chrisi Akti)
Kolejną plażą po Kladissos, jeśli skierujecie się na wschód, jest popularna Chrisi Akti, zwana Złotą Plażą. Piasek ma tam żółty kolor, który zachęca do wypoczynku. Po wschodniej stronie znajduje się skalisty cypel tworzący przyjemny widoczek na tle nieba i wody.
Płytkie i spokojne wody sprawiają, że Chrissi Akti jest doskonałym miejscem dla rodzin z dziećmi. Na miejscu dostępne są leżaki i parasole, choć równie dobrze można rozłożyć ręcznik na miękkim piasku. Znajdują się tam także prysznice oraz bar plażowy.
20. Plaża Iguana
Plaża Iguana leży w sąsiedztwie kortów tenisowych oraz boiska do siatkówki. Roztacza się z niej pocztówkowy widok na morze i wzgórze o rudawym kolorze, na szczycie którego stoi biała kapliczka pod wezwaniem Świętych Apostołów.
Warto wybrać się na spacer po klifie, aby spojrzeć z tej perspektywy na plażę Iguana, sąsiednią Agii Apostoli i miasto w oddali. Wiejąca od morza bryza przyjemnie chłodzi w gorące dni. Na tej plaży również nie zabraknie barów i możliwości wypożyczenia leżaków.
21. Plaża Agii Apostoli
Agii Apostoli nazywam „moją” plażą, bywałam tam bowiem często. W jej pobliżu był mój nocleg, gdzie spędziłam cały miesiąc, odkrywając zachodnią część Krety. Agii Apostoli nadaje się idealnie nie tylko do kąpieli, ale także spacerów brzegiem morza. W sezonie znajdują się tam leżaki i parasole należące do hoteli usytuowanej przy linii brzegowej. Bogata jest również oferta gastronomiczna.
Po sezonie, gdy leżaki znikają, na plaży zostają głównie miejscowi. Spędzają czas w osłoniętej od wiatru klifem, wschodniej części. Na kawę można wstąpić do baru Sunset Beach, który jako jedyny pozostaje czynny przez cały rok ze względu na korty tenisowe, z którymi sąsiaduje.
Do każdej powyższej plaży dojedziecie w sezonie z centrum Chanii miejskim autobusem.
Źródła: chaniatourism.gr, knossos-palace.gr, archaeologicalmuseums.gr, venizelos-foundation.gr
V. Informacje praktyczne
Kiedy najlepiej jechać do Chanii?
Na urlop w Chanii polecam wrzesień i październik. Unikniecie wtedy wakacyjnych tłumów oraz uciążliwych upałów. We wspomnianych miesiącach temperatury powietrza będą w granicach 24 – 30°C, a temperatura wody, szczególnie we wrześniu, powyżej 25°C. Wiosenne miesiące, jak maj i początek czerwca są również godne polecenia. Wówczas jednak będziecie musieli liczyć się z chłodniejszą wodą w morzu (poniżej 20 stopni) po zimie.
Ja spędziłam na Krecie cały listopad. Okres ten ma swoje plusy i minusy. Tekst na ten temat w przygotowaniu.
Czy w Chanii jest drogo?
Ceny w Chanii są umiarkowane i porównywalne do tych w Polsce. Za pitę w barze fast food zapłacicie ok. €3, jednodaniowy obiad w restauracji to koszt ok. €8 – €15, a piwo w barze ok. €4. Najdrożej za posiłek zapłacicie na promenadzie w porcie weneckim. W głębi miasta, poza stricte turystycznymi obszarami ceny będą niższe.
☆ Wskazówka: Jeśli szukacie niedrogiej restauracji z lokalnym jedzeniem, gdzie stołują się miejscowi, polecam tawernę Apokoronas, niedaleko dworca autobusowego. Za szaszłyk (soulvaki) z kurczaka zapłacicie tam €1.50 za sztukę, €9 za grillowany stek wieprzowy i €5.50 za porcję dolmadakii (greckie gołąbki w liściach winogron).
Bilet na przejazd autobusem miejskim w ramach strefy A, to koszt €1.20, jeśli bilet zakupicie w automacie na przystanku. Bilet zakupiony u kierowcy będzie kosztował €2 Euro. Dodatkowe informacje oraz mapkę z rozmieszczenie punktów sprzedaży bitów znajdziecie tutaj. Na podanej stronie znajdziecie aplikację do pobrania, w której będziecie mogli sprawdzić rozkład miejskich autobusów oraz zakupić bilet.
→ Ten artykuł może cię zainteresować: Gdzie na weekend za granicę samolotem? Koszt city breaku w Europie – najtańsze i najdroższe miasta
Jak dojechać z lotniska do centrum Chanii?
Najtańsza i całkiem wygodna opcja to autobus numer 52. Lotnisko położone jest na półwyspie Akrotiri, ok. 20 km od centrum Chanii. Dojazd zajmuje ok. 30 minut, a cena biletu to €2.50. Bilet możecie zakupić w budce na zewnątrz lotniska lub u kierowcy. Autobusy kursują często, a aktualny rozkład możecie sprawdzić tutaj (FROM & TO CHANIA AIRPORT).
Przejazd taksówką to koszt ok. €30. Stanowisko TAXI znajduje się naprzeciwko strefy „Arrivals B”.
VI. Jak i gdzie zarezerwować wyjazd do Chanii?
Masz dwie opcje:
- rezerwacja pakietu urlopowego przez internetowe biuro podróży/ portal rezerwacyjny
- organizacja wyjazdu na własną rękę
PORTAL REZERWACYJNY
Pierwsza opcja na pewno pozwoli oszczędzić czas. W wysokim sezonie może wypaść korzystniej także cenowo, zwłaszcza jeśli upolujesz ofertę „last minute”. W ten sposób dokonałam rezerwacji rodzinnego urlopu na Rodos na portalu Wakacje.pl i wszystko przebiegło bardzo sprawnie. Mogę polecić ten serwis ze względu na bogatą ofertę i świetnie działającą obsługę klienta.
➡️ Sprawdź aktualne ceny pakietów na Kretę w serwisie Wakacje.pl
REZERWACJA NA WŁASNĄ RĘKĘ
Jeśli wolisz planować wyjazdy na własną rękę, poniżej znajdziesz linki do portali, z których korzystam organizując swoje podróże. Wszystkie serwisy znałam przed założeniem mojej strony World-in2-Words i korzystałam z nich jeszcze zanim zrodził się pomysł na tego bloga.
Obecnie jako osoba tworząca treści o tematyce podróżniczej współpracuję z wymienionymi portalami. Jeśli dokonasz rezerwacji klikając w linki poniżej otrzymam prowizję, a Ty wesprzesz funkcjonowanie mojej strony. Ciebie to nic nie kosztuje, a mi będzie mi bardzo miło. 💚
1. Jak dolecieć do Chanii?
W sezonie (kwiecień – październik) będziecie mieli do wyboru połączenia bezpośrednie do Chanii z kilku polskich miast – Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk i Warszawa. W przypadku lotów zimowych możliwe są jedynie połączenia z przesiadką w Atenach.
Wpisz lotnisko, z jakiego chcesz lecieć oraz daty w wyszukiwarkę Booking.com, aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji.
➡️ Kliknij, aby przejść do wyszukiwarki
2. Gdzie najlepiej rezerwować bilety, wycieczki i atrakcje?
Najczęściej korzystam z portalu GetYourGuide. Zamiast odwiedzać strony lokalnych organizatorów, wszystkie bilety rezerwuję w jednym miejscu w języku polskim i z możliwością bezpłatnego anulowania do 24h przed rozpoczęciem.
Wycieczki z Chanii, które moim zdaniem najlepiej oddają duszę Krety:
- Pokaz kreteńskiego tańca folklorystycznego z kolacją
- Autentyczna lekcja gotowania w Górach Białych
- Wycieczka z lunchem do 7 wiosek Apokoronas
- Wycieczka z degustacją i wizytą w winiarni
- Wycieczka łodzią i nurkowanie z rurką
3. W jakiej części Chanii nocować?
Jeżeli nastawiacie się na typowy urlop na plaży, wybierzcie hotel czy apartament w obszarze nieco poza miastem, za to blisko najładniejszych plaż, czyli w dystrykcie Agioi Apostoloi. Stamtąd bez problemu dojedziecie autobusem do centrum Chanii, aby zwiedzić wszystkie jej atrakcje. W sezonie w Agioi Apostoloi macie duży wybór noclegów, restauracji, sklepów i atrakcji. Dobrym wyborem będzie także dzielnica Nea Chora — blisko miasta i z bezpośrednim dostępem do plaży.
Jeśli chcecie dużo zwiedzać, lecz nie planujecie wypożyczenia samochodu, wówczas ma sens nocleg na urokliwym starym mieście w Chanii. Blisko będzie na dworzec, skąd odjeżdżają autobusy w różne części wyspy. Nocleg na starym mieście może się jednak wiązać z hałasem. Tę lokalizację polecam także, jeśli planujecie pobyt w Chanii poza sezonem. Jest to spore miasto, liczące ponad 100 tys. mieszkańców i nawet zimą, zwłaszcza w weekendy, sporo się tam dzieje. Miejsca takie, jak Agioi Apostoloi, zmieniają się po sezonie w „miasto duchów”.
Na portalu Booking.com masz do wyboru setki hoteli, pensjonatów, apartamentów i innych opcji zakwaterowania. Wyszukiwanie ułatwiają rozbudowane filtry. Możesz też sprawdzić ocenę oraz opinie gości, którzy zatrzymali się w danym obiekcie noclegowym. Bardzo ułatwia to podjęcie decyzji.
Wpisz „Chania” i podaj termin w wyszukiwarce poniżej, aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji.
Booking.com4. Jak wypożyczyć samochód?
W sezonie komunikacja publiczna na Krecie zapewnia regularne połączenia do wszystkich atrakcyjnych miejsc na wyspie. Jeśli chcielibyście być bardziej niezależni, auto najlepiej jest zarezerwować przed przyjazdem, korzystając z wyszukiwarki, takiej jak ta oferowana przez Booking.com. Pozwala to na porównanie ofert większości wypożyczalni i wybór najkorzystniejszej cenowo opcji.
Zdecydowanie polecam wypożyczenie auta, jeśli na wyspie będziecie między listopadem a kwietniem. Wówczas połączenia autobusowe są bardzo ograniczone.
➡️ Kliknij, aby przejść do wyszukiwarki
Teraz wiesz już co zobaczyć w Chanii i okolicy oraz jak zarezerwować wyjazd. Mam nadzieję, że powyższa lista zainspirowała Cię do odwiedzenia tego antycznego miasta. Jeśli już tam byliście, dajcie znać w komentarzach, czy są waszym zdaniem miejsca, których w moim zestawieniu zabrakło. Będę wdzięczna za komentarz także w przypadku, gdy zauważycie jakiekolwiek nieaktualne informacje.
Cieszę się, że czytasz mojego bloga. Jeśli czujesz, że choć trochę pomogłam, będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Dla Ciebie to niewielki wydatek, dla mnie ogromna motywacja do pisania kolejnych praktycznych artykułów, jak ten, który właśnie czytasz.
Autorka
Angelina Podleśna
Ten artykuł może Cię również zainteresować:
➡️ TENERYFA – ATRAKCJE, ZWIEDZANIE I CIEKAWE MIEJSCA. ŚNIEG NA KANARACH, 1000-LETNIE DRZEWO I KARNAWAŁ NA MIARĘ RIO