fbpx
włochy_rzym_schody hiszpańskie_pexels-natasa-dav.jpg
Europa

Gdzie na weekend za granicą w 2024 i za ile? Koszt wiosennego city breaku w Europie

Gdzie na weekend za granicą… przeczytasz w mniej niż 10 minut. Jeśli artykuł uznasz za przydatny, zapraszam do polubienia i śledzenia mojej strony na Facebooku.

Paryż, Wenecja, Rzym… Wielu z nas marzy o odwiedzeniu najpiękniejszych europejskich metropolii. Obecnie za sprawą tanich połączeń lotniczych nie jest to trudne do zrealizowania. W ciągu 2-3 godzin można znaleźć się w mieście o odmiennej architekturze, kulturze, kuchni, a nawet klimacie. Zastanawiacie się, ile będzie w tym roku kosztował weekendowy wyjazd do jednego z miast Starego Kontynentu? Które kierunki są najtańsze, a gdzie trzeba będzie głębiej sięgnąć do kieszeni?

Poniższe zestawienie kosztów miejskiej wycieczki (tzw. city break) na weekend obejmuje 15 popularnych miast europejskich. Uwzględnione zostały te miasta, które według rankingu serwisu eSky z ostatniego kwartału 2023 r. odwiedzane są najchętniej przez Polaków. W analizie wykorzystano dane z głównych portali rezerwacyjnych: Skyscanner (loty), Booking.com (noclegi), GetYourGuide (atrakcje) oraz informacje z portalu Numbeo (ceny posiłków) i oficjalnych stron lotnisk oraz lokalnych przewoźników (komunikacja publiczna).


Co zostało uwzględnione w analizie kosztów weekendowego city breaku?

W koszcie dobowym pobytu za osobę został z uwzględniony:

  • przelot w dwie strony z Polski, najczęściej budżetowymi liniami lotniczymi
  • nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniem w centrum miasta
  • przejazd z lotniska transportem publicznym w dwie strony
  • posiłek w średniej klasy restauracji
  • typowa atrakcja, wskazana jako najczęściej wybierana przez użytkowników portalu GetYourGuide.

Analiza dotyczy średniego budżetu podróżniczego. Korzystając z noclegów z wyżywieniem własnym lub/ i wyłącznie z bezpłatnych atrakcji koszt można obniżyć. W przypadku dojazdu z lotniska uwzględniona została opcja o najlepszym stosunku komfortu podróży do ceny.

Dane z wymienionych portali internetowych dotyczą wyszukiwań lotów, noclegów i atrakcji na okres 01.03-31.03.2024, które przeprowadzone zostały miedzy 1 a 10 stycznia 2024. Ceny mogą ulec zmianie w krótkim okresie czasu.

Szczegóły dotyczące metodologii znajdują się na końcu artykułu.

Szczyt sezonu na miejskie wycieczki przypada na wiosnę i jesień. Z danych serwisu Skyscanner wynika, że ceny lotów z Polski do większości analizowanych miast europejskich najniższe są w pierwszym kwartale roku. Od kwietnia idą w górę, by najczęściej ponownie obniżyć się w ostatnich miesiącach roku, to jest w listopadzie i grudniu. Dla zachowania spójności, w przypadku wszystkich miast, analiza skupiona jest na cenach w marcu 2024, o ile ceny w kwietniu nie są korzystniejsze.

Podane kwoty postrzegać należy jako minimalny koszt miejskiej wycieczki do europejskich miast wiosną 2024 r. Analiza dotyczy pobytów weekendowych, obejmujących sobotę i niedzielę. Na ostateczną cenę wyjazdu wpływ będą miały sezonowość, styl podróżowania (niskobudżetowy, średniobudżetowy, luksusowy) oraz dni tygodnia, w jakich podróż się odbywa.


Ile wydamy na city break w Europie wiosną 2024 roku?

Na weekendowy wyjazd za granicę w marcu 2024 roku trzeba będzie wydać między ok. 500, a blisko 1000 zł za dobę z uwzględnieniem kosztu biletów lotniczych. Pobyt na 3 noce będzie kosztował od blisko 1000 zł do ok. 2000 zł wraz z lotami. Na ceny tych ostatnich sezonowość ma znaczący wpływ. Informacje o tym, kiedy loty są dla poszczególnych kierunków najtańsze, a kiedy najdroższe, znajdują się w dalszej części artykułu.

↓ Pobierz tabelę ↓

Najtańsze i najdroższe miasta na city break

Z rankingu wynika, że najdroższym miastem na city break w 2024 roku jest Amsterdam. Na 3-dniowy pobyt w niderlandzkiej stolicy trzeba będzie wydać w marcu ok. 1934 zł. Wpływ na koszt takiej wycieczki mają wysokie ceny noclegów w centrum miasta (ceny hoteli 3-gwiazdkowych ze śniadaniem zaczynają się od ok. 400 zł od osoby w pokoju dwuosobowym). Drugim, niemniej istotnym czynnikiem jest, to, że amsterdamskie lotnisko Schiphol nie jest obsługiwane przez żadne niskobudżetowe linie latające z Polski. W przypadku lotów na lotnisko w Eindhoven, do ceny należy doliczyć dojazd pociągiem do Amsterdamu w cenie ok. 200 zł w dwie strony.

Koszt weekendowego wyjazdu do turystycznych hitów w kategorii miejskie wycieczki — Wenecji, Paryża, Barcelony i Londynu kształtuje się podobnie. Na 3-dniowy pobyt w tych popularnych miastach na początku wiosny trzeba przeznaczyć ok. 1600-1700 zł od osoby. Do Londynu można co prawda tanio polecieć praktycznie ze wszystkich polskich lotnisk, ale wydatki na miejscu pochłoną największą część budżetu.

Zaskakująco korzystnie wypada w rankingu Sztokholm, wszak skandynawskie miasta kojarzą się z wysokimi kosztami życia. Na 3-dniowy pobyt w szwedzkiej stolicy w marcu wydamy niecałe 1300 zł od osoby, na co wpływ ma dostępność bardzo tanich lotów z Polski (poniżej 100 zł w dwie strony). W podobniej cenie odwiedzimy Wiedeń, Lizbonę, Bergen, Mediolan i Rzym.

Które kierunki na weekend za granicą w 2024 r. wymagały będą najmniejszych nakładów finansowych? Poniżej 1000 zł polecimy na 3 dni do Budapesztu. W podobnym przedziale cenowym znajduje się 3-dniowy, weekendowy pobyt w Pradze lub Atenach.

↓ Pobierz wykres ↓

1. RZYM

Ile pieniędzy potrzebujesz dziennie w Rzymie?

Dzienny koszt pobytu w Rzymie w marcu został wyliczony na ok. 807 zł za osobę, uwzględniając loty. W przypadku przedłużenia pobytu do 2 lub 3 dni, koszt wyniesie odpowiednio 1163 i 1519 zł od osoby.

Ile kosztuje bilet lotniczy z Polski do Rzymu?

Ceny biletów lotniczych z Polski do Rzymu na weekend zaczynają się od ok. 300 zł w dwie strony. W takiej cenie można polecieć w marcu z Warszawy (WAW i WMI) liniami Wizz Air lub Ryanair. Najtańsze loty do Wiecznego Miasta znajdziemy w pierwszym kwartale roku. Wiosna to jeden z ulubionych okresów na odwiedziny w Rzymie, więc od kwietnia ceny lotów idą w górę. Bezpośrednie połączenia możliwe są z sześciu polskich miast – Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Katowic oraz Bydgoszczy. Lot trwa około 2 godzin.

Znajdź najtańsze loty do Rzymu

Jak i za ile dojechać z lotniska?

W Rzymie znajdują się dwa lotniska: Ciampino (CIA) oraz Fiumicino (FCO) położone 15-30 km od centrum miasta. Najtańsza, a zarazem komfortowa opcja dojazdu do centrum z obu lotnisk to autokary Terravision. W obu przypadkach bilet kosztuje ok. 52 zł w obie strony, a podróż trwa od 45 minut do godziny.

Ile kosztuje nocleg w Rzymie?

Aby wynająć dwuosobowy pokój ze śniadaniem w 3-gwiazdkowym hotelu w centrum Rzymu, musimy wydać co najmniej 582 zł za noc (291 za osobę). Na przykład Hotel Scott House*** położony obok dworca kolejowego Roma Termini. Za apartament dla dwóch osób bez wyżywienia, ok. 3-5 km od centrum, zapłacimy od 360 zł za noc.

Jakiej atrakcji nie można pominąć w Rzymie?

Najczęściej wybieraną atrakcją w Rzymie według portalu GetYourGuide jest zwiedzanie Koloseum wraz ze wstępem do Forum Romanum i na Wzgórze Palatyńskie. Bilety kosztują od ok. 99 zł od osoby.


2. BARCELONA

Ile kosztuje 3-dniowa wycieczka do Barcelony?

Za 3-dniową weekendową wycieczkę do Barcelony trzeba zapłacić ok. 1636 zł od osoby. Koszt dziennego pobytu, wraz z lotami, dojazdem z/ na lotnisko i typową atrakcją kształtuje się na poziomie 906 zł.

Ile kosztują loty z Polski do Barcelony?

Najtaniej polecimy do Barcelony w pierwszym kwartale roku. Od maja do sierpnia loty są najdroższe. Lot na weekend w marcu np. z Gdańska (GDN) będzie kosztował od 350 zł w dwie strony liniami Wizz Air. Oprócz Gdańska do Barcelony dolecimy bez przesiadek z czterech polskich miast: Katowic, Warszawy, Poznania i Krakowa. Lot trwa około 3 godzin.

Znajdź najtańsze loty do Barcelony

Jak i za ile dojechać z lotniska?

W Barcelonie znajduje się jedno lotnisko – port lotniczy Barcelona El Prat (BCN). Tanie linie lotnicze obsługiwane są również przez lotniska oddalone od Barcelony o ok. 100 km – Girona (GRO) oraz Reus (REU). Z lotniska El Prat do centrum można dojechać między innymi linią metra R2. Podróż trwa ok. 30 minut, a za bilet w dwie strony zapłacimy ok. 44 zł.

Ile kosztuje nocleg w Barcelonie?

Za dwuosobowy pokój ze śniadaniem w 3-gwiazdkowym hotelu w atrakcyjnej lokalizacji zapłacimy od 600 zł za noc, co daje 300 zł od osoby. Na przykład w Hotelu California*** położony w samym sercu Dzielnicy Gotyckiej, 2 minuty spacerem od alei Las Ramblas. Apartament dla dwóch osób poza centrum z wyżywieniem we własnym zakresie można znaleźć od 450 zł za noc.

Co jest typową atrakcją?

Najpopularniejszą atrakcją w Barcelonie pośród użytkowników portalu GetYourGuide jest bilet wstępu do Sagrada Familia z audioprzewodnikiem. Koszt to ok. 147 zł od osoby.


3. PARYŻ

Ile kosztuje 3-dniowa wycieczka do Paryża?

Za 3-dniową wycieczkę do Paryża na weekend na początku wiosny trzeba zapłacić ok. 1659 zł od osoby. Koszt dobowego pobyty wraz z lotami został ustalony na poziomie 909 zł.

Ile zapłacimy za loty do Paryża?

W 2024 roku loty do Paryża najtańsze są od stycznia do marca. W kwietniu ceny idą w górę i nie spadają praktyczne do końca roku. Weekendowy lot do Paryża w marcu możliwy jest od 335 zł. W takiej cenie polecimy na przykład z Warszawy (WMI) na lotnisko Beauvais (BVA). Poza Warszawą (zarówno Okęcie, jak i Modlin) do Paryża dolecimy bezpośrednio z Katowic, Poznania, Gdańska, Krakowa i Łodzi. Połączenia oferowane są przez wiele linii lotniczych, najtańsze z reguły przez Ryanair, Wizz Air i easyJet.

Znajdź najtańsze loty do Paryża

Jak i za ile dojechać z lotniska?

Najwygodniej z lotniska Beauvais (BVA), dokąd odbywają się loty z Polski niskobudżetowymi liniami Ryanair, dojedziemy autobusem Terravison obsługiwanym przez Aérobus. Przejazdy do dworca Porte Maillot w Paryżu trwa około 1 godziny, 15 minut. Cena to ok. 30 € (130 zł) w dwie strony. Z lotniska Paryż Orly (ORY), na które latają linie Wizz Air można dojechać autobusem Orlybus do stacji Denfert-Rochereau. Czas podróży to około 20-30 minut, a cena biletu wynosi 11,50 € w jedną stronę.

Ile kosztuje nocleg w Paryżu?

Dwuosobowy pokój w hotelu ze śniadaniem w odległości 2-3 km od głównych atrakcji można zarezerwować od 620 zł, co daje 310 zł osoby. Na przykład Hôtel Léna*** położony 20 minut spacerem od Bazyliki Sacré-Coeur.

Jakiej atrakcji nie można przegapić w Paryżu?

Typową atrakcją, najczęściej wybieraną przez użytkowników portalu GetYourGuide jest 1-godzinny rejs po Sekwanie. Kosztuje on ok. 69 zł od osoby.


4. LONDYN

Ile kosztuje weekendowy wyjazd do Londynu?

Za 2- lub 3-dniowy wyjazd do Londynu na weekend zapłacimy w tym roku odpowiednio 1252 i 1742 zł od osoby. Cena pobytu za dobę wraz z lotami to ok. 762 zł.

Ile zapłacimy za bilet lotniczy do Londynu?

Na weekend polecimy do Londynu już od 124 zł w dwie strony. Bezpośrednie połączenie w takiej cenie możliwe jest na w marcu na przykład z Wrocławia (WRO) na lotnisko Londyn Luton (LTN) liniami Wizz Air. Loty do Londynu najtańsze są w pierwszym i ostatnim kwartale roku. Późną wiosną, a szczególnie w okresie wakacji loty mogą być droższe nawet o 50%. Lot trwa ok. 2 godzin.

Londyn obsługiwany jest przez 6 lotnisk: Londyn Heathrow (LHR), Londyn Gatwick (LGW), Londyn Stansted (STN), Londyn Luton (LTN), Londyn City (LCY) i Londyn Southend (SEN). Loty z Polski (praktycznie ze wszystkich lotnisk), najczęściej odbywają się na Heathrow, Gatwick, Luton i Stansted.

Znajdź najtańsze loty do Londynu

Jak i za ile dojechać z lotniska?

Z lotniska Londyn Luton, które obsługuje budżetowe linie lotnicze, takie jak Wizz Air czy Ryanair najtaniej dojedziemy do centrum miasta autokarami National Express. Rezerwując z wyprzedzeniem bilet w dwie strony można nabyć od 58 zł. W przypadku lądowania na innych lotniskach lub lotu z niewielkim wyprzedzeniem warto sprawdzić ceny na stronie Terravision. Mogą być niższe niż National Express.

Ile kosztuje nocleg w Londynie?

Nocleg dla dwóch osób w hotelu ze śniadaniem w atrakcyjnej lokalizacji możliwy jest w Londynie od ok. 800 zł za pokój, co daje 400 zł za osobę. W takiej cenie można zatrzymać się na przykład w Caring Hotel*** położonym nieopodal Hyde Parku. Mieszkanie z kuchnią dla dwóch osób ok. 6-10 km od centrum można wynająć od ok. 400 zł.

Co stanowi najpopularniejszą atrakcję Londynu?

Atrakcją najczęściej wybieraną przez użytkowników portalu GetYourGuide jest wycieczka z przewodnikiem “Magiczny Londyn z Harrym Potterem”. Koszt to ok. 90 zł od osoby. Alternatywnie w podobnej cenie możecie wybrać się w rejs Tamizą z Westminster do Greenwich.


5. MEDIOLAN

Ile pieniędzy potrzeba na weekend w Mediolanie?

Cena weekendowej wycieczki do Mediolanu na 2 lub 3 dni to odpowiednio 1028 i 1351 zł od osoby. Doba pobytu wraz z lotem w dwie strony została wyliczona na poziomie 705 zł.

Ile kosztuje bilet lotniczy do Mediolanu?

Niedrogie weekendowe loty do Mediolanu w granicach 200 – 300 zł w dwie strony możliwe są przez cały rok. Ceny najniższe są w grudniu i styczniu, najdroższe w kwietniu i maju. Z Warszawy (WMI) w marcu polecimy na przedłużony weekend od 219 zł w dwie strony liniami Wizz Air. Do Mediolanu dolecimy bezpośrednio z sześciu polskich miast: Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Katowic oraz wspomnianej Warszawy. Lot trwa średnio od 1 godziny, 35 minut do 2 godzin, 5 minut.

Znajdź najtańsze loty do Mediolanu

Jak i za ile dojechać z lotniska?

Loty z Polski odbywają się najczęściej na lotniska Mediolan Malpensa (MXP) i Mediolan-Bergamo (BGY), które obsługują tanie linie lotnicze. Lotnisko Mediolan-Bergamo (BGY) od centrum miasta oddalone jest o 50 kilometrów. Najwygodniejszy sposób na dojazd z lotniska w Bergamo do Mediolanu to autokary Terravision. Podróż trwa ok. 60 minut. Aktualnie przejazd w dwie strony kosztuje 18.00 €, czyli ok. 77 zł.

Ile kosztuje nocleg w Mediolanie?

Nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniem w centrum Mediolanu znajdziemy od 497 zł za pokój dwuosobowy, czyli 248 zł od osoby. Na przykład Ibis Milano Centro***, 15 minut spacerem od Dworca Głównego. Studio dla dwóch osób ok. 3 km od centrum można wynająć od 374 zł za noc.

Jakiej atrakcji nie należy pominąć w Mediolanie?

Najczęściej wybieraną przez użytkowników GetYourGuide atrakcją jest zwiedzanie Katedry w Mediolanie wraz z tarasami na dachu. Cena to 86 zł od osoby.


6. WENECJA

Ile kosztuje 3-dniowa wycieczka do Wenecji?

3-dniowa wycieczka do Wenecji kosztuje ok. 1749 zł. Cena jednodniowego pobytu z uwzględnieniem lotów została ustalona na poziomie 955 zł.

Ile kosztują loty do Wenecji?

Na weekend polecimy do Wenecji (TSF) na przykład w marcu z Poznania (POZ) liniami Ryanair od 333 zł. Najtańsze loty znajdziemy w pierwszym kwartale roku. Od kwietnia ceny idą w górę i utrzymują się na poziomie wyższym o nawet 50% do końca sierpnia. Lot z Polski do Wenecji trwa około 2 godzin. Bezpośrednie połączenia możliwe są z większości polskich lotnisk: Krakowa, Gdańska, Warszawy, Wrocławia i wspomnianego Poznania.

Znajdź najtańsze loty do Wenecji

Jak i za ile dojechać z lotniska?

Loty liniami Ryanair odbywają się na lotnisko Wenecja Treviso (TSF), które jest oddalone o 26 km od centrum miasta. Z lotniska najwygodniej można dojechać autokarem Treviso Airport Bus Express (ATVO) do Piazzale Roma w Wenecji. Bilet w dwie strony kosztuje 22 €, czyli ok. 95 zł. Wizz Air obsługiwany jest przez lotnisko Wenecja Marco Polo (VCE), skąd do miasta można dojechać autobusami ATVO w podobnej cenie.

Ile kosztuje hotel w historycznej Wenecji?

Dobrze oceniany 3-gwiazdkowy hotel w historycznej Wenecji zarezerwujemy od 654 zł za pokój dwuosobowy ze śniadaniem, czyli 327 zł od osoby. Na przykład Hotel Vecellio Venice Lagoon View***, położony 15 minut spacerem od Placu św. Marka.

Jaką atrakcję uwzględnić w budżecie?

Najchętniej wybieraną przez użytkowników GetYourGuide atrakcją w Wenecji jest rejs gondolą po Canal Grande z komentarzem. Koszt to 130 zł od osoby. Należy zaznaczyć, że chodzi tu o rejs w małej grupie. Oficjalna cena za indywidualną przejażdżkę to obecnie 95 € za rejs w ciągu dnia.

➜ Przeczytaj więcej o atrakcjach Wenecji


7. AMSTERDAM

Ile kosztuje 3-dniowa wycieczka do Amsterdamu?

Na 3 dni w Amsterdamie wraz z lotami należy przeznaczyć ok. 1934 zł od osoby. Jednodniowy pobyt będzie kosztował 970 zł wraz z lotami w dwie strony.

Ile kosztują loty do Amsterdamu?

Ze względu na to, że niskobudżetowe linie nie są obsługiwane przez jedyne amsterdamskie lotnisko – Schiphol (AMS) – finansowo najkorzystniej jest wybrać lot do Eindhoven. Podróż z dworca głównego w Eindhoven do Stacji Amsterdam Centraal trwa 1 godzinę i 15 minut. Lot liniami Wizz Air do Eindhoven (EIN) z Warszawy (WAW) na weekend w marcu kosztuje od 218 zł w dwie strony. Dla porównania lot liniami KLM lub LOT na lotnisko Amsterdam Schiphol (AMS) w podobnym terminie będzie kosztował ok. 700 zł w dwie strony.

Poza Warszawą bezpośrednie połączenia do Eindhoven oferowane są także z Gdańska, Poznania, Katowic i Krakowa. Lot trwa około 2 godzin. Najtańsze loty do Eindhoven znajdziemy w pierwszym kwartale roku.

Znajdź najtańsze loty do Amsterdamu

Jak i za ile dojechać z lotniska w Eindhoven do Amsterdamu?

Z lotniska do dworca głównego w Eindhoven kursują autobusy Hermes linii 400 lub 401. Do stacji Amsterdam Centraal z Eindhoven dojedziemy pociągiem w nieco ponad godzinę. Na stronie holenderskich linii kolejowych NS można kupić bilet łączony na autobus z lotniska i pociąg do Amsterdamu. Koszt takiego przejazdu w dwie strony to ok. 200 zł.

Ile kosztuje nocleg w centrum Amsterdamu?

Za prosty 3-gwiazdkowy hotel w centrum Amsterdamu zapłacimy od 808 zł za pokój dwuosobowy ze śniadaniem, czyli 404 zł od osoby. Na przykład XO Hotel Inner położony w Dzielnicy Muzeów. Wybór apartamentów w Amsterdamie na portalu Booking.com jest ograniczony, a ceny kształtują się na podobnym poziomie, jak w przypadku hotelu ze śniadaniem.

Jaka jest najpopularniejsza atrakcja w Amsterdamie?

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w Amsterdamie jest rejs po kanałach. Koszt to około 70 zł za osobę.


8. PRAGA

Ile kosztuje wyjazd do Pragi na weekend?

2-lub 3-dniowy weekendowy wyjazd do Pragi będzie kosztował odpowiednio ok. 858 i 1074 zł od osoby. Za dobę z uwzględnieniem lotów zapłacimy 642 zł.

Jak dojechać do Pragi?

Z południa Polski do Pragi szybko i wygodnie można dojechać samochodem lub autobusem, na przykład Flixbus. W związku z przyjętą metodologią skupimy się jednak na lotach, co jest najszybszą opcją w przypadku podróży z północnej czy środkowej części kraju.

Najtańsze loty do czeskiej stolicy zarezerwujemy na styczeń i luty. Od marca do końca roku ceny utrzymują się na podobnym poziomie ok. 350 zł za lot powrotny. Do Pragi dolecimy bezpośrednio z Krakowa, Gdańska, Poznania i Warszawy. Lot trwa średnio 1 godzinę i 15 minut. Lot na kwietniowy weekend (ceny w marcu są wyższe niż w kwietniu) z Krakowa (KRK) do Pragi (PRG) liniami Ryanair będzie kosztował od 340 zł. W styczniu polecimy z Gdańska (GDN) już od 134 zł w dwie strony.

Znajdź najtańsze loty do Pragi

Jak i za ile dojechać z lotniska?

Praga posiada jedno lotnisko — port lotniczy Praga im. Václava Havla (PRG) położony kilkanaście kilometrów od centrum miasta. Najwygodniejszym sposobem dotarcia z lotniska do centrum jest expresowy autobus linii AE kursujący do dworca centralnego (Hlavní nádraží). Podróż trwa ok. 40 minut. Cena biletu dla osoby dorosłej to ok. 4 zł w jedną stronę. W cenę wliczony jest przewóz bagażu.

Ile kosztuje nocleg w Pradze?

Nocleg ze śniadaniem w pokoju dwuosobowym w 3-gwiazdkowym hotelu w Pradze zarezerwujemy od 347 zł, czyli 173 od osoby. Na przykład City Central De Luxe***, oddalony 10 minut spacerem od Placu Wacława. Apartament dla dwóch osób max. 2 km od centrum można zarezerwować poniżej 300 zł. Różnica w cenie nie jest więc znacząca.

Co należy do typowych atrakcji w Pradze?

Jedną z typowych atrakcji w Pradze jest wieczorny rejs po Wełtawie, który kosztuje od ok. 78 zł od osoby.

➜ Przeczytaj więcej o atrakcjach Pragi


9. WIEDEŃ

Ile kosztuje 3-dniowa wycieczka do Wiednia?

Na 3-dniową weekendową wycieczkę do Wiednia trzeba będzie wydać w 2024 roku ok. 1194 zł. Koszt doby wraz z lotami został ustalony na poziomie 564 zł.

Ile kosztują loty do Wiednia?

Na weekend w marcu polecimy do Wiednia (VIE) na przykład z Krakowa (KRK) liniami Ryanair od 146 zł w dwie strony. Loty najtańsze są w pierwszym kwartale. Od kwietnia do końca roku ceny utrzymują się na podobnym poziomie i są ok. 50% wyższe w stosunku do pierwszego kwartału. Do austriackiej stolicy dolecimy bezpośrednio z lotnisk w Krakowie i Warszawie. Podróż trwa około 1,5 godziny.

Znajdź najtańsze loty do Wiednia

Jak i za ile dojechać z lotniska?

Ruch lotniczy Wiednia obsługuje lotnisko Wien-Schwechat (VIE) oddalone od centrum miasta o kilkanaście kilometrów. Pociąg S-Bahn linii S7 kursuje z lotniska co 30 minut i zatrzymuje się na centralnie zlokalizowanych stacjach Wien Mitte i Wien Praterstern. Podróż do centrum trwa ok. 20 minut. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje ok. 19 zł w jedną stronę.

Ile kosztuje nocleg w Wiedniu?

Koszt noclegu ze śniadaniem w dwuosobowym pokoju w 3-gwiazdkowym hotelu w centrum miasta zaczyna się od 500 zł, czyli 250 zł od osoby. Na przykład Hotel Post Wien*** położony zaledwie 5 minut spacerem od katedry św. Szczepana. Apartament ok. 5 km od centrum zarezerwujemy również od 250 zł, ale za dwie osoby.

Co należy do najpopularniejszych atrakcji w Wiedniu?

Popularną atrakcją w Wiedniu jest koncert muzyki klasycznej w sali koncertowej Musikverein. Bilety można nabyć za ok. 65 zł.


10. SZTOKHOLM

Ile kosztuje wycieczka do Sztokholmu?

Koszt jednodniowego pobytu w Sztokholmie to 660 zł od osoby z uwzględnieniem lotów. W przypadku 2- lub 3-dniowej wycieczki trzeba liczyć się z kosztem odpowiednio 966 i 1272 zł.

Ile zapłacimy w 2024 za loty do Sztokholmu?

W marcu na weekend do Sztokholmu (ARN) można polecieć na przykład z Gdańska (GDN) liniami Wizz Air już od 98 zł w dwie strony. Najtańsze loty zarezerwujemy od stycznia do końca marca. Ceny najwyższe są od czerwca do października. Bezpośrednie połączenia z Polski do Sztokholmu odbywają się z siedmiu miast: Warszawy, Gdańska, Katowic, Poznania, Krakowa, Wrocławia i Lublina. W okolicach Sztokholmu znajdują się cztery lotniska (Skavsta, Arlanda, Bromma, Västerås), jednak zdecydowana większość bezpośrednich połączeń z Polski obsługiwana jest przez dwa pierwsze.

Znajdź najtańsze loty do Sztokholmu

Jak i za ile dojechać z lotniska?

Arlanda (ARN) to największe lotnisko Sztokholmu, oddalone od centrum o 40 kilometrów. Można dojechać tam pociągiem Arlanda Express. Podróż do centrum trwa zaledwie 20 minut, a bilet kosztuje ok. 230 zł w dwie strony. Tańsza i również wygodna opcja to autokary Terravision. Bilet w dwie strony kosztuje 116 zł.

Ile kosztuje hotel w centrum Sztokholmu?

3-gwiazdkowy hotel w centrum Sztokholmu zarezerwujemy od 503 zł za mały pokój dwuosobowy ze śniadaniem, czyli 251 zł od osoby. Na przykład Rex Hotel*** położony 5 minut spacerem od ulicy handlowej Drottninggatan. Dwuosobowy apartament z kuchnią 1-2 km od centrum można zarezerwować od ok. 400 zł.

Jakiej atrakcji nie należy pominąć w Sztokholmie?

Najczęściej wybieraną wycieczką w Sztokholmie jest rejs z przewodnikiem po archipelagu miejskim. Koszt to 140 zł od osoby.


11. BUDAPESZT

Ile kosztuje 3-dniowa wycieczka do Budapesztu?

Za weekend w Budapeszcie (3 noce) pod koniec pierwszego kwartału 2024 r. zapłacimy ok. 986 zł od osoby. Koszt doby wraz z lotami został wyliczony na 540 zł.

Ile zapłacimy za loty do Budapesztu?

Na przełomie marca i kwietnia z Warszawy (WAW) do Budapesztu (BUD) można polecieć liniami Wizz Air od 220 zł w dwie strony. Podobnie jak w przypadku większości innych miast europejskich, bezpośrednie loty z Polski najtańsze są od stycznia do marca. Najdroższe natomiast w lipcu i sierpniu. Połączenia niskobudżetowymi liniami odbywają się w tym momencie tylko z Warszawy (WAW i WMI). Lot trwa około 1 godzinę, 15 minut.

Znajdź najtańsze loty do Budapesztu

Jak i za ile dojechać z lotniska?

W Budapeszcie znajduje się jedno lotnisko im. Ferenca Liszta (BUD) oddalone od centrum o 16 km. Najwygodniejsza opcja dojazdu z lotniska to ekspresowy autobus 100E, który dojeżdża do centrum miasta w około 40 minut. Bilet kosztuje ok. 25 zł w jedną stronę.

Ile kosztuje nocleg w Budapeszcie?

Za pokój dwuosobowy w 3-gwiazdkowym hotelu w centrum Budapesztu zapłacimy od 356 zł, czyli 178 zł od osoby. W cenę noclegu wliczone jest śniadanie. Na przykład Ibis Styles Budapest Center*** położony ok. 15 minut spacerem od Muzeum Narodowego. Dwuosobowy apartament w centrum zarezerwujemy już od ok. 200 zł.

Jaką atrakcję uwzględnić w wydatkach?

Najchętniej wybieraną atrakcją w Budapeszcie jest rejs po mieście z drinkiem powitalnym. Koszt to ok. 47 zł od osoby.


12. LIZBONA

Ile kosztuje wyjazd do Lizbony?

Na 3-dniowy wyjazd do Lizbony w bieżącym roku należy przeznaczyć ok. 1371 zł od osoby. Koszt jednej doby wraz z lotami w obie strony to ok. 811 zł.

Ile zapłacimy za bilet lotniczy do Lizbony?

W marcu z Warszawy (WMI) do Lizbony (LIS) można polecieć na weekend od 450 zł w dwie strony. Bezpośrednie loty możliwe są również z Poznania, Wrocławia i Krakowa, m.in. linami Wizz Air i Ryanair. Najtańsze loty do Lizbony znajdziemy w pierwszym kwartale roku. W kwietniu ceny idą w górę i od października ponownie ulegają obniżeniu. Lot trwa około 4 godzin, 15 minut.

Znajdź najtańsze loty do Lizbony

Jak i za ile dojechać z lotniska?

Lotnisko Lizbona-Portela (LIS) położone jest zaledwie kilka kilometrów na północ od centrum miasta. Najwygodniej dojechać tam metrem (linia czerwona). Koszt przejazdu w dwie strony to ok. 15 zł.

Ile kosztuje nocleg w Lizbonie?

3-gwiazdkowy hotel ze śniadaniem w dobrej lokalizacji kosztuje w Lizbonie od 448 zł za pokój dwuosobowy, czyli 224 zł od osoby. Na przykład Empire Marquês Hotel***, 20 minut spacerem od Placu Rossio. Dwuosobowy apartament w centrum zarezerwujemy od ok. 350 zł.

Co można uznać za najpopularniejszą atrakcję w Lizbonie?

Użytkownicy portalu GetYourGuide najczęściej wybierają jednodniową wycieczkę do Sintry. W związku z tym, że atrakcja ta dotyczy okolic, a nie samego miasta w kosztorysie ujęto rejs po rzece Tag z powitalnym drinkiem. Kosztuje on ok. 66 zł od osoby.


13. ATENY

Ile kosztuje weekend w Atenach?

Za weekendową wycieczkę do Aten zapłacimy odpowiednio 864 lub 1085 zł, w przypadku pobytu 2- i 3-dniowego. Koszt jednej doby wraz z lotami to 643 zł.

Ile kosztuje lot z Polski do Aten?

W marcu polecimy do Aten (ATH) na przykład z Katowic (KTW) liniami Ryanair od 319 zł w dwie strony. Loty do greckiej stolicy najtańsze są od stycznia do marca, a najdroższe w lipcu i sierpniu. Bezpośrednie loty z Polski możliwe są z Warszawy, Katowic, Wrocławia i Krakowa. Lot trwa około 3 godzin.

Znajdź najtańsze loty do Aten

Jak i za ile dojechać z lotniska?

Lotnisko w Atenach (ATH) oddalone jest od centrum miasta o ok. 35 km. Najlepiej dojechać z niego autobusem X95. Podróż trwa ok. 45 minut, ale w godzinach szczytu może się przedłużyć. Koszt biletu w dwie strony to ok. 47 zł.

Ile kosztuje nocleg w Atenach?

Ceny 3-gwiazdkowych hoteli w centrum Aten zaczynają się od 312 zł za dwuosobowy pokój ze śniadaniem, czyli 156 zł od osoby. Na przykład Dunlin Hotel*** położony w pobliżu Narodowego Muzeum Archeologicznego. Apartament dla dwóch osób ok. 2 km od centrum zarezerwujemy już od 156 zł.

Jakiej atrakcji nie można pominąć w Atenach?

Główną atrakcją Aten jest Akropol. Za bilet wstępu na Akropol z opcjonalnym audioprzewodnikiem zapłacimy od 56 zł od osoby.


14. BERGEN

Ile kosztuje weekend w Bergen?

Za weekend w Bergen trzeba będzie zapłacić w bieżącym roku – za pobyt 2-dniowy 1109 zł, a za 3-dniowy 1410 zł od osoby. Koszt jednej doby wraz z lotami został ustalony na poziomie 808 zł.

Ile zapłacimy za loty do Bergen?

Weekendowy lot do Bergen (BGO) w marcu możliwy jest już od 177 zł od osoby, na przykład z Katowic (KTW) liniami Wizz Air. Ceny lotów, w tym weekendowych, z Polski przez cały rok utrzymują się na podobnym poziomie. W każdym miesiącu poza kwietniem znajdziemy loty poniżej 200 zł w dwie strony liniami Wizz Air lub Norwegian Air. Oprócz Katowic bezpośrednie loty do Bergen odbywają się także z Gdańska i Krakowa.

Znajdź najtańsze loty do Bergen

Jak i za ile dojechać z lotniska?

Ruch lotniczy miasta obsługuje jedno lotnisko – port lotniczy Bergen-Flesland (BGO) oddalony od centrum o ok. 19 kilometrów. Najwygodniejszym środkiem transportu jest pociąg Light Rail, który dojeżdża do centrum w ciągu 45 minut. Bilet w dwie strony kosztuje ok. 30 zł.

Ile kosztuje nocleg w Bergen?

Pokój dwuosobowy ze śniadaniem w hotelu 3- lub 4-gwiazdkowym w centrum Bergen to koszt min. 430 zł, czyli 215 od osoby. Na przykład Zander K Hotel**** położony 15 min spacerem od dzielnicy Bryggen. Apartament dla dwóch osób ok. 2 km od historycznego centrum można znaleźć od 350 zł.

Jakiej atrakcji nie można pominąć w Bergen?

Flagową atrakcją Bergen, zwanego bramą do fiordów, jest oczywiście rejs statkiem. Najbardziej popularny to rejs po fiordach do cieśniny Mostraumen, w przypadku którego należy liczyć się z kosztem ok. 300 zł od osoby.

➜ Przeczytaj więcej o atrakcjach Bergen


15. MALAGA

Ile kosztuje wycieczka do Malagi?

Za 3-dniową wycieczkę do Malagi zapłacimy od 1565 zł od osoby. Koszt jednej doby z uwzględnieniem lotów został ustalony na poziomie 863 zł.

Ile kosztują loty do Malagi?

Najtaniej polecimy do Malagi w pierwszym kwartale roku, najdrożej od maja do sierpnia. Ceny weekendowych lotów w marcu zaczynają się od ok. 389 zł w dwie strony. Połączenia w takiej cenie oferują na przykład linie Ryanair z Krakowa (KRK) do Malagi (AGP). Lot trwa niecałe 4 godziny. Bezpośrednie loty możliwe są także z Warszawy (zarówno Okęcia, jak i Modlina), Wrocławia i Katowic.

Znajdź najtańsze loty do Malagi

Jak i za ile dojechać z lotniska?

Lotnisko w Maladze to główny port lotniczy turystycznego regionu Costa del Sol. Położony jest on 8 km na południowy zachód od centrum miasta. Najłatwiej dojechać z niego pociągiem linii C1. Podróż trwa ok. 15 minut, a za bilet w dwie strony zapłacimy ok. 15 zł.

Ile kosztują noclegi w Maladze?

Za pokój dwuosobowy ze śniadaniem w 3-gwiazdkowym hotelu w historycznym centrum Malagi zapłacimy od 573 zł, czyli 286 zł od osoby. Na przykład Hotel Don Curro*** w doskonałej lokalizacji, 5 minut spacerem od Muzeum Picasso. Apartament dla dwóch osób w centrum można znaleźć od ok. 430 zł.

Jaką typową atrakcję należy ująć w budżecie?

Jedną z najbardziej typowych atrakcji w Maladze jest udział w pokazie flamenco. Bilet wstępu na pokaz flamenco, na przykład w restauracji El Gallo Ronco, kosztuje 108 zł od osoby. Jedzenie i napoje nie są wliczone.

➜ Przeczytaj więcej o atrakcjach Malagi


Metodologia

Dane z wymienionych serwisów dotyczą wyszukiwań lotów, noclegów i atrakcji na okres 01.03-31.03.2024, które przeprowadzone zostały od 1 do 7 stycznia 2024.

Loty

Uwzględnione zostały loty wyłącznie bezpośrednie w obie strony z lotnisk w Polsce, najczęściej budżetowymi liniami lotniczymi. Pod uwagę wzięte zostały terminy 2, 3 lub 4-dniowe obejmujące sobotę i niedzielę. Podana cena w każdym przypadku dotyczy najtańszej taryfy, która obejmuje wyłącznie mały mały bagaż podręczny (plecak lub torbę, które należy umieścić pod siedzeniem w samolocie).

Noclegi

Koszt noclegów został przeanalizowany na podstawie danych z portalu Booking.com. W zestawieniu uwzględniono cenę doby hotelowej za osobę w weekend (sobota) w pokoju dwuosobowym. Pod uwagę wzięte zostały hotele 3-gwiazdkowe w centrum miasta o minimalnej ocenie 7/10. Ceny dotyczą zawsze najtańszej dostępnej taryfy, co często oznacza ofertę bezzwrotną. Nie uwzględniono zniżek wynikających z programu lojalnościowego “Genius”.

Transport z/ na lotnisko

Uwzględnione zostały ceny dojazdu z i na lotnisko transportem publicznym, czyli autobusem, metrem lub pociągiem. Podany koszt dotyczy opcji o najkorzystniejszym stosunku komfortu podróży do ceny. Dane pochodzą ze oficjalnych stron internetowych lotnisk oraz lokalnych przedsiębiorstw komunikacji publicznej i innych dostępnych przewoźników, na przykład Terravision.

Najpopularniejsza atrakcja

W kalkulacji ceny każdej miejskiej wycieczki została uwzględniona typowa atrakcja wskazana jako najczęściej wybierana przez użytkowników portalu GetYourGuide. Ceny pochodzą z tegoż portalu.

Posiłek w restauracji

Podana kwota odnosi się do ceny jednodaniowego posiłku w średniej klasy restauracji. Dane pochodzą z informacji zgromadzonych we własnym zakresie, które następnie zostały zweryfikowane z danymi z portalu Numbeo. Podana cena to wartość średnia.

Numbeo to internetowa baza danych dostarczająca informacji o cenach i wskaźnikach jakości życia w poszczególnych lokalizacjach na podstawie danych dostarczanych przez użytkowników.

Źródło: skyscanner.com, booking.com, getyourguide.com, numbeo.com


ADNOTACJA O PRAWACH AUTORSKICH

Wykorzystanie informacji i grafik z tego artykułu możliwe jest za podaniem linka do strony źródłowej: world-in2-words.com

W przypadku pytań proszę o kontakt mailowy: kontakt@worldin2words.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *