Gran Canaria: czy warto? Co zobaczyć na Gran Canarii?
Gran Canaria – czy warto przeczytasz w mniej niż 7 minut. Jeśli uznasz ten wpis za przydatny, zapraszam do polubienia i śledzenia mojej strony na Facebooku.
SPIS TREŚCI:
I. Czy warto jechać na Gran Canarię?
Położenie Gran Canarii w strefie klimatu subtropikalnego zapewnia temperaturę w granicach 20 – 25 ℃ przez cały rok. Opady występują rzadko. Wielkość wyspy, zróżnicowane ukształtowanie terenu, różnorodność krajobrazowa oraz dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna umożliwiają zaplanowanie pobytu zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Pozwala to zaryzykować stwierdzenie, że na pytanie “Gran Canaria – czy warto?” większość osób odpowie twierdząco.
Zastanawiasz się, czy Gran Canaria będzie dobrym wyborem na urlop dla Ciebie? Przygotowana przeze mnie analiza warunków naturalnych, infrastruktury turystycznej, tego co można zobaczyć, zrobić i zjeść oraz cen pomoże w podjęciu decyzji.
Północ a południe Gran Canarii
Dla kogo południe Gran Canarii?
Południe jest z reguły bardziej słoneczne z temperaturami nieco wyższymi niż na północy. Krajobraz jest raczej monotonny, pustynny. Ta część wyspy nastawiona jest na masową turystykę i oferuje typową dla niej infrastrukturę — wielopiętrowe hotele z basenami, bary i kluby nocne. Plaże mają zazwyczaj jasny piasek, są bezpieczne do kąpieli i posiadają bogatą ofertą sportów wodnych oraz plażowych rozrywek.
Południe będzie dobrym wyborem, jeśli planujecie głównie wypoczynek na plaży, a wieczorem chcielibyście wyskoczyć na drinka lub potańczyć. Ta część wyspy polecana jest dla rodzin z małymi dziećmi ze względu na przyjazne dla najmłodszych plaże oraz łatwy dostęp do wszelkich udogodnień. Do południowych kurortów łatwo dojedzcie autobusem, w przypadku jeśli nie planujecie wypożyczenia samochodu. Bez problemu też porozumiecie się tam po angielsku lub niemiecku.
Dla kogo północ Gran Canarii?
Na północy wyspy, zwłaszcza zimą, pogoda może być bardziej kapryśna. Z mojego doświadczenia nie są to jednak drastyczne różnice. W tej części wyspy krajobraz jest bardziej różnorodny. Pośród gór, dolin i wąwozów rozsiane są miasteczka, gdzie życie toczy się lokalnym rytmem. Tutaj podejrzeć można autentyczne kanaryjskie życie, któremu nieodłącznie towarzyszy przymiotnik tranquilo – spokojny.
Oferta noclegowa i gastronomiczna na północy jest różnorodna, bez natręctwa towarzyszącego często masowej turystyce. Plaże mają kolor od brązowego po czarny. Ocean bywa wzburzony, przez co mniej przyjazny do kąpieli. Najbezpieczniejsze miejsce do plażowania z dziećmi w tej części wyspy to plaża Las Canteras, o której więcej w dalszej części. Na północy, poza Las Palmas, trudniej jest się poruszać (choć nie jest to niemozliwe) bez samochodu. Warto też nauczyć się podstawowych zwrotów po hiszpańsku.
Północ wyspy będzie dobrym wyborem dla tych, którzy lubią górskie wędrówki, cenią sobie spokój i zainteresowani są lokalną kulturą. Ta część wyspy jest też wybierana przez zaawansowanych surferów.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby mając bazę na południu zwiedzić północ, bądź odwrotnie.
Zainspirowałam Cię? Zarezerwuj wymarzony urlop na Gran Canarii!
II. Klimat Gran Canarii
Gran Canaria leży w strefie klimatu subtropikalnego. Średnia temperatura powietrza w najcieplejszych miesiącach wynosi 27-28 ℃ w dzień i ok. 22 ℃ w nocy. W pierwszym kwartale roku, który jest najchłodniejszy, średnie temperatury wynoszą odpowiednio ok. 21 i 15 ℃. Temperatura wody utrzymuje się na poziomie 19-24 ℃ przez cały rok. Oznacza to, że nawet zimą nie jest chłodniejsza niż Bałtyk przy naszym wybrzeżu latem.
Najwięcej pada jesienią i zimą, zwłaszcza na północy wyspy. Mówimy jednak, jak wskazuje tabela poniżej, o 2-4 dniach deszczowych w miesiącu. Dodatkowo postępujące zmiany klimatyczne wpływają ujemnie na ilość opadów. Śmiało można stwierdzić, że pod względem pogody Gran Canaria jest dobrym wyborem na urlop o każdej porze roku.
Gran Canaria – tabela klimatyczna
Czy warto lecieć na Gran Canarię w styczniu lub lutym?
Zimowe miesiące przez niektórych uważane są obecnie za szczyt sezonu na Gran Canarii. W styczniu i lutym większość dni jest słoneczna z temperaturą ok. 20 stopni, co czyni ją idealnym miejscem na zimowy urlop pod palmami.
Co trzeba wiedzieć o Gran Canarii zimą?
- Mogą zdarzyć się pochmurne, a nawet deszczowe dni z temperaturami poniżej 20 stopni.
- Może być wietrznie, co potęguje poczucie chłodu, zwłaszcza wieczorem. Pamiętajcie o zabraniu wiosennej kurtki lub bluzy.
- Zdarza się zjawisko zwane kalimą, a nawet burze piaskowe. Kalima to masy powietrza znad Sahary z zawieszonymi ziarenkami piasku, które powodują ograniczenie widoczności, a w skrajnych przypadkach problemy z oddychaniem.
- Zimą bardziej odczuwalny jest wpływ wysokości nad poziomem morza na temperaturę powietrza. Jeśli planujecie pobyt w wyższych partiach wyspy, musicie liczyć się z tym, że będzie chłodniej niż na wybrzeżu.
Podsumowując, jeśli oprócz plażowania planujecie też zwiedzanie, na pewno spodoba się wam na Gran Canarii zimą.
Karnawał to kolejny powód, dlaczego warto odwiedzić Gran Canarię na początku roku. Wydarzenia karnawałowe odbywają się od końca stycznia do marca, a ich konkretny termin zależy od tego, kiedy w danym roku przypada Wielkanoc. Główne wydarzenia mają miejsce w Las Palmas de Gran Canaria. Ich harmonogram na dany rok można sprawdzić tutaj. Oprócz stolicy imprezy karnawałowe odbywają się w Maspalomas i wielu miejscach na całej wyspie.
III. Jakie miejsca warto odwiedzić na Gran Canarii?
1. Teror
Teror, położone nieco ponad 500 m n.p.m., ma atmosferę górskiego miasteczka, jakiej nie spodziewałam się na Gran Canarii. Spacerując deptakiem w kierunku placu Plaza de Teror z flagowym zabytkiem, bazyliką Virgen del Pino, wpadnijcie do jednego ze sklepików z pamiątkami i lokalnymi produktami.
Mnóstwo tam uroczych zakamarków. Trudno oprzeć się pokusie, aby co chwilę przystawać na zdjęcie na tle kolorowych domów z drewnianymi balkonami. W czasie zwiedzania warto zrobić sobie przerwę na kawę lub tapas, a przy źródełku La Fuente Agria napić się, niczym w naszej Krynicy-Zdroju, wody z górskich źródeł o lekko musującym smaku.
2. Firgas
Kaskady wody i mozaikowe ławki przyciągają wzrok na pocztówkach. Właśnie w ten sposób odkryliśmy Firgas. Główna ulica tej niewielkiej miejscowości to skupisko tylu barw i kwiatów, że warto tam wpaść, choćby na chwilę. Od Teror dzieli Firgas tylko 20 minut jazdy samochodem.
W celu uczczenia 500 rocznicy założenia wioski w centralnej jej części utworzono kaskadową fontannę, czemu sprzyjało ukształtowanie terenu. Pnąc się w górę ulicą Paseo de Gran Canaria dojdziecie do równie pocztówkowego Placu św. Rocha (Plaza de San Roque), a następnie do ciekawej ekspozycji płaskorzeźb przedstawiających wszystkie Wyspy Kanaryjskie.
3. Wąwóz Las Vacas
Możecie mieć niewielkie trudności ze znalezieniem właściwej trasy do tej atrakcji pośród gór Gran Canarii. Obecnie została ona szczegółowo opisana na kilku co najmniej blogach. Zejście do wąwozu nie stanowi wyzwania, w związku z czym jego 50-metrowe, pomarańczowo-czerwone, faliste ściany oglądane są dziennie przez masy turystów. Zadbajcie o odpowiednie obuwie!
Choć co najmniej 5 razy krótszy, wąwóz Las Vacas porównywany jest do Kanionu Antylopy w amerykańskiej Arizonie. Oprócz aspektów wizualnych łączy je coś jeszcze — parzystokopytne w nazwie. "Las Vacas" oznacza tyle co "krowy". Tych zwierząt tam nie spotkacie, ale ograniczoną przestrzeń wąwozu dzielić będziecie z co najmniej kilkunastoma homo sapiens.
4. Roque Nublo
Roque Nublo można określić symbolem i wizytówką wyspy. Dwa gigantyczne bloki skalne, z których jeden przypomina Maczugę Herkulesa z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Całość jest jak brama, za którą roztacza się być może najbardziej imponujący na całej Gran Canarii krajobraz. Z tego punktu zobaczycie nie tylko najwyższy punkt wyspy, Pico de las Nieves, ale także szczyt wulkanu Teide na sąsiedniej Teneryfie. Roque Nublo - "Skała w chmurach" - o wysokości 1813 m n.p.m. uplasowała się na drugim miejscu, jeśli chodzi o najwyższe punkty Gran Canarii.
Wiszące w dole obłoki, wyglądające jak mistyczna mgła, nadają temu miejscu niezwykłego klimatu. Nie dziwi, że dla rdzennych mieszkańców, Guanczów, Roque Nublo stanowiło miejsce kultu. Podobnie jak do wąwozu Las Vacas łatwo tam dojść. Od drogi to tylko półtorakilometrowy spacer.
5. Tejeda
Wycieczkę do Roque Nublo warto połączyć ze zwiedzaniem oddalonego o 20 minut jazdy miasteczka Tejda. Zachód słońca w tej części wyspy prezentuje się spektakularnie. Taras na placu Mirador del Ayuntamiento lub ogródek jednej z restauracji to idealne miejsca na pożegnanie kolejnego dnia na Gran Canarii.
Przedtem udajcie się na spacer pośród białych domów o rudych dachach, kwitnących drzewek pomarańczowych i wszechobecnych kwiatów. Na pewno nie umkną waszej uwadze lokalne wyroby cukiernicze. Wiele z tych pyszności zawiera migdały, które tradycyjnie uprawiane są w tym regionie.
6. Puerto de Mogan
Jeszcze więcej kolorów, tego nigdy za wiele. W Puerto de Mogan znajdziecie wszystko, co stanowi o udanym urlopie: widok na góry i bliskość oceanu oraz przyjemną plażę w zatoce o spokojnych wodach. Główna atrakcja tego miejsca to jego architektura: białe domy z barwnymi akcentami i niewyobrażalna ilość kwiatów. Ślicznymi uliczkami leniwie przechadzają się koty oraz liczni odwiedzający.
Puerto de Mogan to popularna miejscowość wypoczynkowa. Jest tu nieco gwaru oraz mnóstwo barów i restauracji z widokiem na ocean. Macie ochotę doświadczyć czegoś nowego? Wybierzcie się na rejs łodzią podwodną, spróbujcie parasailingu lub innych wycieczek i aktywności z bogatej oferty portowego miasteczka.
7. Wydmy Maspalomas
Wydmy Maspalomas zajmują imponujących obszar ponad 5 razy większy od warszawskich Łazienek. Spacerując pośród nich można poczuć się jak na Saharze. Ocean jest blisko, jeśli będziecie chcieli się ochłodzić, a bary i restauracje popularnej miejscowości Maspalomas to nie fatamorgana. Na tej pustyni pragnienie nikomu nie grozi!
Od 1987 roku ten niezwykły ekosystem wydmowy stanowi obszar chroniony. Obecnie poruszanie się po nim możliwe jest wyłącznie po wyznaczonym 8-kilometorwym szlaku. Najlepszy widok na wydmy roztacza się z punktu widokowego przy hotelu Riu Palace (Mirador de las Dunas).
W okolicy warto odwiedzić latarnię morską (Faro de Maspalomas) oraz gigantyczna plażę o złotym piasku, Playa de Maspalomas.
8. Las Palmas de Gran Canaria
Stolica Gran Canarii to miejsce, gdzie można poczuć przyspieszony rytm miasta. Rytm wybijany w takt miejscowych, a nie turystycznych zwyczajów. Las Palmas liczące ok. 300 tys. mieszkańców jest ósmym co do wielkości miastem Hiszpanii. Dlaczego warto je odwiedzić?
Ze względu na historyczną dzielnicą Vegueta, gdzie wewnątrz zabytkowych domów mieszczą się klimatyczne tapas bary. Flagowym zabytkiem tej części miasta jest katedra św. Anny z XVI wieku. Przede wszystkim jednak ze względu na 3-kilometrową plażę Las Canteras. Przed słońcem można schronić się tam pod palmami, a na kameralnej promenadzie wypić kawę lub sangrię. Jeśli lubicie dłuższe spacery, wybierzcie się na przylegający do plaży Las Canteras półwysep La Isleta. Czekają tam ciekawe, pustynne krajobrazy i naturalne baseny skalne.
9. Wąwóz Guayadeque
Mogłoby się zdawać, że w wąwozie Guayadeque czas stanął w miejscu. Jego nieliczni mieszkańcy, tak jak ich przodkowie, żyją w domach wydrążonych w skale. Obecnie zostały one zaadaptowane i wyposażone we wszelkie udogodnienia. Jest to najbardziej zielony obszar jaki widziałam na pustynnej Gran Canari, pełen różnorodnych gatunków endemicznych roślin.
Przez wąwóz prowadzi wiele szlaków. Jego długość to aż 15 km, jest więc gdzie wędrować, a trasę można dostosować do kondycji i chęci. Sporą część obszaru można obejrzeć zza szyb samochodu i trasę zakończyć w wykutej w skale restauracji Tagoror z tarasem i widokiem na dolinę. Po pamiątki wstąpcie do sklepiku Casa Cueva Canaria, który mieści się w pobielonej jaskini.
10. Naturalne baseny w Agaete
Ciekawą alternatywą dla plaż Gran Canaii są naturalne baseny skalne Las Salinas w Agaete. Pływając w trzech oczkach wodnych różnej wielkości będziecie cieszyć się widokiem na zielone klify zachodniego wybrzeża. Nawet przy wzburzonym oceanie bezpieczna kąpiel gwarantowana. Zbiorniki połączone są tunelami lawowymi, a woda w nich ma niezwykły szmaragdowy kolor.
Lokalizacja basenów czyni to miejsce idealnym punktem na obserwację zachodów słońca. Wiedzą o tym właściciele kiosku z przekąskami i napojami, w którym zaopatrują się zarówno miejscowi, jak i turyści pragnący spędzić ostatnie godziny dnia w Agaete.
Gran Canaria - mapa atrakcji
IV. Co robić na Gran Canarii?
Powyższy przegląd ciekawych miejsc na Gran Canarii powinien rzucić nieco światła na to, jak można spędzić tam czas. Do wyboru macie aktywności, w przypadku których nie trzeba sięgać po portfel oraz zorganizowane wycieczki i płatne atrakcje.
1. Plażowanie
Wstęp na plaże Gran Canarii jest darmowy. A tych jest na wyspie do wyboru, do koloru. Dosłownie, bo na Gran Canarii znajdziecie plaże o piasku białym, żółtym, brązowym i czarnym. Większość jest gwarna z bogatą ofertą barów i plażowych rozrywek. Niektóre zaciszne, jeszcze inne prawie puste. Poniżej mój ranking 5 najciekawszych plaż na Gran Canarii.
- Plaża Las Canteras — trzykilometrowa plaża z przyjemną promenadą, pełną restauracji i kafejek. Miejsca jest tyle, że każdy znajdzie zaciszny kawałek piasku, aby poopalać się lub poczytać. Falochron przy północnej części sprawia, że wody są spokojne i odpowiednie do kąpieli także dla dzieci. Część południowa odznacza się większymi falami i tam zlokalizowane są szkoły surfingu. W zależności od odcinka, na jakim się znajdziecie, będziecie plażować na piasku czarnym, brązowym lub żółtym.
- Plaża Sardina del Norte — kameralna plaża przy maleńkim porcie w otoczeniu kolorowych domów miasteczka. Tutaj w spokojnej atmosferze można spędzić relaksujący dzień na jasnobrązowym piasku lub wybrać się na wędrówkę do latarni morskiej Punta Sardina.
- Plaża Güi-Güi - legendarna plaża, która zyskała popularność w latach 70. jako miejsce chętnie odwiedzane przez hippisów. Panuje tam swobodny klimat, a nadzy plażowicze to częsty widok. Tłumów nie zastaniecie tam nigdy. Dojście do plaży wiąże się z ok. trzygodzinną, dość wymajającą wędrówką przez góry, co wielu zniechęca. Uwaga! W czasie przypływu plaża nie prezentuje się zbyt spektakularnie. Piasku pozostaje niewiele, co oznacza plażowanie na kamieniach. W każdym przypadku warto, moim zdaniem, odwiedzić tę plażę dla widoków w czasie wędrówki.
- Plaża Anfi del Mar - plaża niczym z katalogu biura podróży. Jasny piasek i niezwykły błękit wody zaskarbiły jej przydomek „karaibskiej”. Plażować można zarówno bezpośrednio na miękkim piasku, jak i na wygodnych leżakach. Co krok, bary i restauracje kuszą zimnymi napojami, lodami oraz lokalnymi i międzynarodowymi przysmakami. Podobny klimat i równie katalogowy wygląd ma Playa de Amadores.
- Plaża Maspalomas - robi wrażenie nie tylko ze względu na swoją długość (ponad 5 km), ale przede wszystkim dzięki gigantycznym wydmom, które ją otaczają. W pobliżu zabytkowej latarni Maspalomas (Faro de Maspalomas) znajdziecie typową infrastrukturę plażową i gastronomię. W przeciwnym kierunku - mnóstwo miejsca na zaciszne plażowanie na żółciutkim piasku lub spacer brzegiem oceanu. Także surferzy i nudyści znajdą odpowiedni dla siebie odcinek plaży.
2. Surfing
Ocean Atlantycki stwarza doskonałe warunki do surfingu. Południe wyspy z łagodnymi falami i ośrodki takie jak Maspalomas czy Playa del Ingles to opcja dla początkujących. Na północy wyspy fale są zazwyczaj większe, szczególnie w zimowych miesiącach. Przy plaży Las Canteras znajdziecie szkoły surfingu. Miejsca polecane dla zaawansowanych surferów to El Confital, Lloret czy El Frontón.
3. Nurkowanie i pływanie z rurką
W najcieplejszych miesiącach roku popularne jest pływanie z rurką. W chłodniejszych okresach jest to również możliwe, ale wtedy przyda się kombinezon neoprenowy. Polecane miejsca to Playa Amadores, Tufia czy Puerto de Mogan. Idąc krok dalej, czy raczej głębiej, można też nurkować. Na przykład w Playa del Cabrón, Puerto de Mogan, Punta de Gáldar czy Sardina del Norte. Pasjonatów nurkowania przyciągają też wraki statków wokół wyspy.
4. Rejsy i inne płatne atrakcje
Za najpopularniejszą płatną atrakcję Gran Canarii można uznać rejsy z oglądaniem delfinów.
Szczególnie na południu wyspy oferta zorganizowanych wycieczek i aktywności jest bardzo bogata. Macie ochotę na wycieczkę buggy lub jeepem, parasailing, lot paralotnią, pływanie kajakiem, narty wodne lub jazdę konną?
Wszystko to i więcej zarezerwujecie bez problemu przez portal GetYourGuide. Rezerwacje realizowane są przez lokalnych organizatorów, a korzystając z GetYourGuide rezerwujecie po polsku, macie możliwość anulowania do 24 h przed rozpoczęciem i możecie sprawdzić opinie uczestników.
Na rejsie z oglądaniem delfinów byłam kilka tygodni wcześniej na wyspie La Palma i zdecydowanie polecam to doświadczenie. Na Gran Canarii Skorzystałam natomiast z rejsu łodzią podwodną, co do którego mam mieszane odczucia. Samo doświadczenie zanurzania i poruszania się po dnie oceanu, było ciekawe. Niewiele z podwodnego życia udało nam się jednak zobaczyć. Myślę, że atrakcja ta może być ciekawym przeżyciem dla dzieci.
Jeśli podróżujecie z pociechami, weźcie też pod uwagę odwiedzenie akwarium Poema del Mar w Las Palams oraz parków rozrywki i ogrodów, jak Sioux City Park, Aqualand Maspalomas, Zoo Palmitos Park, czy ogród botaniczny Viera y Clavijo.
5. Górskie wędrówki
Górskie wędrówki to sposób na aktywne spędzanie czasu, co nie wymaga też nakładów finansowych. Przy takim wyborze szlaków jaki oferuje Gran Canaria, trasę łatwo można dostosować do stopnia zaawansowania. Od bardzo łatwych, jak 1.5 km szlak La Goleta do Roque Nublo, przez umiarkowane (np. szlak z Roque Nublo na Pico de las Nieves), po bardziej wymagające, jak ten do plaży Gui Gui.
6. Zwiedzanie historycznych miasteczek
Dla urozmaicenia urlopu na plaży warto odwiedzić kilka z historycznych miasteczek w wyższych partiach Gran Canarii, jak wspomniane Teror czy Tejeda. Można tam nabyć ciekawe pamiątki nawiązujące do lokalnych tradycji rzemieślniczych i rolnych. To także najlepszy sposób na poznanie kanaryjskiej tradycji kulinarnej. Wybierzcie się na zwiedzanie planacji bananów wraz z degustacją, odwiedźcie jedną z winiarni, aby poznać lokalny szczep Malvasia lub destylarnię rumu w Arucas. Zainteresowani mogą zgłębiać historię wyspy w licznych muzeach, na przykład Museo Canario i Casa Colon w Las Palmas czy Museo de Historia w Agüimes.
7. Imprezy i życie nocne
Na koniec należy wspomnieć, że również miłośnicy życia nocnego nie będą Gran Canarią rozczarowani. Rzeczy jasna w stolicy, Las Palmas, znajdziecie wiele barów i klubów nocnych. Imprezowe epicentrum stanowią jednak miejscowości wypoczynkowe, takie jak Playa del Ingles czy Maspalomas.
Zimą na całej wyspie można uczestniczyć w wydarzeniach związanych z karnawałem. W Las Palmas odbywa się też corocznie duży festiwal muzyczno-artystyczny WOMAD (World of Music, Arts and Dance).
V. Kanaryjska kuchnia, czyli co jeść na Gran Canarii
Kuchnia kanaryjska jest bardzo różnorodna. Opiera się na daniach zarówno z ryb i owoców morza, jak i mięsa (wołowina, kurczak, wieprzowina, a także koza i królik) roślin strączkowych i warzyw. W Las Palmas i ośrodkach wypoczynkowych na południu wyspy znajdziecie restauracje i bary reprezentujące kuchnie całego świata. Pod względem kulinarnym Gran Canaria będzie prawdopodobnie dobrym wyborem dla każdego.
Poniżej moje ulubione pozycje kulinarne, które znajdziecie najczęściej w menu podczas wakacji na Gran Canarii. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie mają pochodzenie kanaryjskie.
- Pulpo a la gallega - gotowana ośmiornica z dodatkiem pokrojonych ziemniaków, oliwy i mielonej papryki. Popularnym daniem jest również ośmiornica grilowana lub smażona z dodatkami.
- Limpety (lapas) - lokalny, sezonowy przysmak. Rodzaj ślimaków morskich podawanych po kanaryjsku z zielonym mojo. Powszechnie serwowane są krewetki, kalmary, a także kraby. Aby spróbować świeżej ryby, szukajcie w menu pozycji Pescado del día (ryba dnia).
- Salpicón - kawałki ryby i warzyw w octowej zalewie. Alternatywnie, zamiast ryby, ośmiornica (pulpo).
- Carne fiesta - marynowane, a następnie smażone kawałki mięsa (najczęściej wieprzowina) podawane z frytkami.
- Dania jednogarnkowe - Racho Canario, Garbanzada czy Ropa Vieja - bardzo smaczne, sycące oraz łatwe do odtworzenia w domu. Oprócz warzyw zawierają mięso, często kiełbasę chorizo oraz ciecierzycę.
- Tapas - małe lub większe przekąski zamawiane na porcje, które dzielone są przez wszystkie osoby przy stole. W menu znajdą się zazwyczaj tradycyjne croquettes z mięsnym, rybnym lub wegańskim nadzieniem, smażone zielone papryczki pimientos de Padrón, ziemniaczany omlet tortilla, krewetki z olejem i czosnkiem (gambas al ajillo), wybór kozich serów oraz wiele innych przekąsek z mięsa, ryb i owoców morza, w tym odpowiednik naszej kaszanki, morcilla.
- Papas arrugadas - ziemniaki po kanaryjsku, gotowane w mundurkach w osolonej wodzie i podawane z czerwonym lub zielonym sosem z papryki (mojo). Stanowią podstawowy dodatek do wielu dań oraz tapas.
- Polvito Uruguayo Canario - warstwowy deser z herbatnikami, karmelem i bezą.
- Sangria - napój na bazie wina z dużą ilością lodu i owoców. Lubię próbować różnych jego odmian, np. z winem musującym. Na Gran Canarii warto też spróbować lokalnych win, najczęściej ze szczepu Malvasia lub Listán Negro.
- Barraquito - napój kawowy z dodatkiem mleka skondensowanego i likieru bananowego. Pochodzi co prawda z Teneryfy, ale na Gran Canarii jest powszechnie serwowany. Przyznacie, że prezentuje się smakowicie?
Źródła: www.grancanaria.com, www.climatestotravel.com, lpacarnaval.com
VI. Gran Canaria - ceny
Czy Gran Canaria jest drogim kierunkiem? Moim zdaniem, umiarkowanie drogim. Ceny pakietów urlopowych w opcji half board (śniadanie i obiadokolacja) lub all inclusive z popularnego portalu rezerwacyjnego Wakacje.pl, zaczynają się odpowiednio od ok. 3000 zł i 3500 zł w dobrze ocenianym hotelu w okresie wakacji oraz zimą. Poza najwyższym sezonem, czyli wiosną i jesienią ceny pakietów są nieznacznie niższe.
Za jednodaniowy posiłek w niedrogiej restauracji dla jednej osoby zapłacimy między 12 - 20 €. Ceny tradycyjnego tapas kształtują się na poziomie 5 - 12 € za porcję, w zależności czy są to warzywa, mięso czy owoce morza. Duże piwo kosztuje 2-4 €, podobnie zapłacimy za lampkę niedrogiego wina. Filiżanka kawy to koszt ok. 2 €.
Należy uważać na ceny w turystycznych miejscowościach, szczególnie przy promenadach, ponieważ mogą być zawyżone. Zanim się zdecydujecie najlepiej zapoznać się z menu lub sprawdzić ceny, a także oceny na portalach takich jak Tripadvisor.
Ceny przykładowych produktów w supermarketach Dino na Gran Canarii w 2024
VII. Jak i gdzie zarezerwować wyjazd na Gran Canarię
Masz dwie opcje:
- rezerwacja pakietu urlopowego przez internetowe biuro podróży/ portal rezerwacyjny
- organizacja wyjazdu na własną rękę
PORTAL REZERWACYJNY
Pierwsza opcja na pewno pozwoli oszczędzić czas. W wysokim sezonie może wypaść korzystniej także cenowo, zwłaszcza jeśli upolujesz ofertę "last minute". W ten sposób dokonałam rezerwacji rodzinnego urlopu na Rodos na portalu Wakacje.pl i wszystko przebiegło bardzo sprawnie. Mogę polecić ten serwis ze względu na bogatą ofertę i świetnie działającą obsługę klienta.
➡️ Sprawdź aktualne ceny pakietów na Gran Canarię z serwisu Wakacje.pl
REZERWACJA NA WŁASNĄ RĘKĘ
Jeśli wolisz planować wyjazdy na własną rękę, poniżej znajdziesz linki do portali, z których korzystam organizując swoje podróże. Wszystkie serwisy znałam przed założeniem mojej strony World-in2-Words i korzystałam z nich jeszcze zanim zrodził się pomysł na tego bloga.
Obecnie jako osoba tworząca treści o tematyce podróżniczej współpracuję z wymienionymi portalami. Jeśli dokonasz rezerwacji klikając w link na mojej stronie, ja otrzymam prowizję, a Ty wesprzesz funkcjonowanie mojej strony. Będzie mi bardzo miło. 💚
Skyscanner - zdecydowanie moja ulubiona wyszukiwarka lotów, intuicyjna i łatwa w użyciu. Przeszukuje nawet małe strony internetowe i wszystkie budżetowe linie lotnicze, więc zawsze znajdziecie lot w najniższej cenie.
Booking.com - ogromny wybór noclegów wszelkiego rodzaju i standardu, a oferta ciągle jest poszerzana. Rozbudowane filtry bardzo ułatwiają wyszukiwanie. Do tego, jeśli znajdziecie gdzieś niższą cenę, Booking.com zwróci wam różnicę.
Hostelworld - oferta dla tych, którzy stawiają na noclegi budżetowe. Fajna, łatwa w użyciu strona z największą na rynku ofertą hosteli.
GetYourGuide - wycieczki, bilety i atrakcje w jednym miejscu. Zamiast odwiedzać strony lokalnych organizatorów, wszystkie aktywności rezerwujesz na jednym portalu z możliwością bezpłatnego anulowania do 24h przed rozpoczęciem. Wygodnie i bezpiecznie.
Dlaczego właśnie te firmy?
- Najbogatsza oferta na rynku, więc wszystko jest w jednym miejscu, co jest po prostu wygodne.
- Obsługa klienta na wysokim poziomie, co gwarantuje wsparcie w przypadku jakichkolwiek problemów.
- Strony i obsługa klienta dostępne są po polsku.
Cieszę się, że czytasz mojego bloga. Jeśli czujesz, że choć trochę pomogłam, będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Dla Ciebie to niewielki wydatek, dla mnie ogromna motywacja do pisania kolejnych praktycznych artykułów, jak ten, który właśnie czytasz.
Autorka
Angelina Podleśna
Ten artykuł może Cię również zainteresować:
➡️ TENERYFA – CO ZOBACZYĆ: NAJWYŻSZY WULKAN HISZPANII I 20 RZECZY, O KTÓRYCH MUSISZ SIĘ DOWIEDZIEĆ