fbpx
starowka-praga-czechy
Czechy,  Europa

Praga – atrakcje. 21 ciekawych miejsc w czeskiej stolicy

Praga – atrakcje przeczytasz w mniej niż 5 minut. Jeśli uznasz ten wpis za przydatny, zapraszam do polubienia i śledzenia mojej strony na Facebooku.

Ciekawe miejsca w Pradze to materiał na całą książkę. Nie sposób wymienić ich wszystkich w jednym poście. Skupiłam się, w związku z tym, na określonych dzielnicach wymieniając najciekawsze punkty w ich ramach.

Zastanawiacie się co zobaczyć w Pradze? Stolica Czech oszałamia ilością zabytkowych kamienic, pałaców, zamków i kościołów. Urzeka urokiem brukowanych uliczek ze stylowymi latarenkami. Zaskakuje sztuką uliczną, kusi nieprzebranymi wariantami nocnych rozrywek.

Jednocześnie daje możliwość ucieczki od kołowrotka masowej turystyki – w ciche zaułki Małej Strany, nad nabrzeże przepastnej Wełtawy, do zielonych ogrodów wzgórza Petřín, w eleganckie, lecz barwne aleje Žižkova. Przede wszystkim jednak na praskie wzgórza, skąd najlepiej można podziwiać tę niewątpliwie jedną z najpiękniejszych metropolii świata.


Jeśli planujecie dużo zwiedzać, dobrym pomysłem jest zakup karty miejskiej, która uprawnia do bezpłatnego wstępu do ponad 60 atrakcji oraz 50% zniżki na wycieczki, przedstawienia oraz posiłki w restauracjach.

Poznaj Pragę i atrakcje oraz ciekawe miejsca, które musisz koniecznie zobaczyć! W tym miejscówki, o których dowiedziałam się od mieszkającej tam od 12 lat Petry.

MAPA „Praga – atrakcje” z oznaczonymi punktowo miejscami, o których wspominam w tekście znajduje na dole strony.


I. Co ciekawego można zobaczyć w Pradze?

1. Praskie Winnice

Jak w Toskanii, ale widok lepszy!


Winnica św. Wacława - Praga ciekawe miejsca
Widok z winnicy Świętego Wacława, zdj. własne

Praskie winnice to mój zdecydowany nr 1 na mapie miasta. W słoneczny dzień poczujecie się jak pod niebem Toskanii. Zostawcie więc piwo i praskie puby na chłodniejsze wieczory, a gdy słońce świeci, ruszajcie do winnic! Ulokowane są na wzgórzach, więc przy lampce lokalnego wina podziwiać można piękny widok na czerwone dachy, wieże kościołów i bram miejskich.

Winna Altana w parku Havlíček, zdj. własne

W średniowieczu winnice otaczały całe miasto, obecnie jest ich około 12. Wymienię te znajdujące się najbliżej Starego Miasta:

 • Winnica Świętego Wacława na Praskim Zamku
 • Winnica pod klasztorem Strahovskim oraz Winnica św. Jana
 • Winna Altana, Grébovka, Park Havlíček
 • Winnica pod Wyszehradem
 • Winnica Albertov
 • Winnica Świętej Klary ponad Pałacem Trojskim
 • Winnica Salabka w Troi
 • Winnica Zilvarovy

Lokalizację winnic znajdziecie na mapie na dole strony. A jeśli wizyty w Pradze nie wyobrażacie sobie bez złotego trunku, wybierzcie się na szlak piwny z czeskim obiadem!


2. Stare Miasto

Widzieliście gdzieś piękniejsze?


Pomnik Jana Husa, zdj. własne

Praga posiada jedną z najpiękniejszych Starówek na świecie. Bez trudu trafisz na Stary Rynek i praktycznie o każdej porze roku napotkasz tam spacerujących turystów. Przyciągają ich świetnie zachowane zabytki, takie jak Kościół Marii Panny przed Tynem z dwoma wieżami, biały barokowy kościół św. Mikołaja oraz Ratusz Staromiejski z zegarem astronomicznym (Orloj), a także niezliczone restauracje i kafejki. Na środku placu stoi pomnik upamiętniający wybitnego reformatora Kościoła, Jana Husa.

Ratusz Miejski, zdj. własne

Stare Miasto ciągnie się od mostu Štefánika po most Legii i obejmuje również Josefovdzielnicę żydowską. Trudno opisać wszystkie zabytki tej dzielnicy, ale oprócz już wymienionych, wspomnieć należy Bramę Prochową, Karolinum – budynki Uniwersytetu Karola założonego w 1348, Klementinum – kompleks budynków i ogrodów z niezwykłą biblioteką, czy gotycki Dom przy Kamiennym Dzwonie mieszczący galerię sztuki.


3. Most Karola

Romantyczny do bólu


Most Karola – widok na zachód, zdj. własne

Most Karola (Karlův most), najstarszy i zdecydowanie najpiękniejszy praski most, tonie w tłumie przechodniów, handlarzy i portrecistów. Chyba że, tak jak ja, udacie się tam o wschodzie słońca! Łączy on Stare Miasto z równie uroczą, lecz spokojniejszą dzielnicą Malá Strana. Stojąc pośrodku za tło do zdjęć macie do dyspozycji obie strony miasta. Moją faworytką jest ta zachodnia z widniejącym na szczycie zamkiem Hradaczany.

Most Karola z zamkiem w tle, zdj. własne

Poczerniałe rzeźby świętych i średniowieczne wieże obronne nadają mostowi tajemniczego klimatu. Wieczorem, gdy zapalają się latanie i rozbrzmiewa muzyka ulicznych grajków, staje się bardzo romantycznie. Trudno jednak liczyć na zdjęcie bez turystów w tle. Tuż po wschodzie słońca jest za to pusto, a światło lepsze do zdjęć. Będziecie sami, nie licząc azjatyckich nowożeńców w czasie sesji zdjęciowej.


👍 POLECANE PRZEZ MIEJSCOWYCH

4. Náplavka

Najlepsze imprezy są nad wodą!


Náplavka, Praga - ciekawe miejsca
Náplavka, zdj. własne

Po co iść na piwo do baru, skoro można na łódź? Náplavka to bulwar nad Wełtawą, przy którym cumuje długi rząd łodzi, statków i barek zamienionych w bary i restauracje. Odcinek na wschodnim brzegu rzeki, od mniej więcej „Tańczącego domu”, niemal po wyszehradzkie wzgórze stał się w letnich miesiącach modnym miejscem wieczornych spotkań.

Można tam napić się piwa lub innych trunków przy zachodzie słońca nad wieżami hradczańskiego zamku. Atmosfera jest bardzo wyluzowana i bardzo łatwo tam nawiązać znajomość z miejscowymi. Alternatywnie możecie wybrać się na pub crawl, gdzie nie tylko poznacie nowych ludzi, ale także flagowe produkty czeskich browarów.

Bary, kawiarnie, sklepy i galerie urządzone zostały również we wnękach wałów przeciwpowodziowych na nabrzeżu. Wejścia do nich są okrągłe i zamykane są za pomocą ogromnych, szklanych drzwi do złudzenia przypominających drzwi do pralki.


👍 POLECANE PRZEZ MIEJSCOWYCH

5. Grébovka

Czy to słoneczna Italia?


Pawilon Grébovka, zdj. własne

Na liście Praga i jej atrakcje koniecznie musi znaleźć się Grébovka, znana także jako Park Havlíček. Lato to najlepszy czas, aby go odwiedzić. Poczujecie się, jak na wyciecze do Italii, bo miejsce to inspirowane jest włoskim renesansem. Na zielonym wzgórzu porośniętym winoroślą panuje prawdziwie południowa atmosfera! Jak południe, to wino! Takiego z własnej produkcji można napić się w Winnej Altanie (Viniční altán).

Grébovka - Praga ciekawe miejsca
Fragment „Groty”, zdj. własne

W Parku Havlíčka znajdziecie też niezwykłą, pełną romantycznych zakamarków, skalną grotę, u której stóp pary tańczą salsę. Pawilon Grébovka, oprócz restauracji, mieści unikalną replikę oryginalnej kręgielni z lat 70. XIX wieku. Całości dopełnia północno-zachodni stok z wodospadem, sztuczne jezioro (żyją w nim zaskrońce) oraz punkt widokowy Klotilda.


6. Malá Strana

Jak z innej bajki


Malá Strana, ul. Mostecká, zdj. własne

Malá Strana, czyli Małe Miasto, pełna jest romantycznych, brukowanych uliczek, barokowych kościołów, restauracji, kafejek, muzeów, galerii sztuki oraz ogrodów. Wznosi się nieco nad mostem Karola, a wiedzie do niej, niczym do innej bajki, przejście pod gotycką wieżą obronną.

Ogród Wallensteina, zdj. własne

Najważniejsze atrakcje w tej części miasta: muzeum Franza Kafki, kościół św. Mikołaja, Ogród Wallensteina (Valdštejnská zahrada) i Ogród Vrtbovski (Vrtbovská zahrada), ściana Johna Lennona, Pomnik Ofiar Komunizmu, najwęższa uliczka w Pradze – przesmyk przy Gospodzie Host oraz rzeźby Davida Černego, o których napiszę w dalszym punkcie. Jeśli chcielibyście zobaczyć jak najwięcej praskich atrakcji, ale nie lubicie lub nie możecie dużo chodzić, dobrym rozwiązaniem jest całodniowy bilet na autobus typu hop on – hop off.


7. Hradczany

Korona miasta


Katedra św. Wita, zdj. własne

Zamek Praski (Pražský hrad) na Hradczanach, dawna siedziba królów czeskich, góruje nad Pragą i stanowi świetny punkt orientacyjny. Roztacza się z niego rozległy widok na miasto po obu stronach Wełtawy. Otaczają go zabytkowe budowle (m.in. Katedra św. Wita, Bazylika św. Jerzego, Kaplica Krzyża Świętego) i zaciszne uliczki, a także ogrody (Ogród Królewski, Południowe Ogrody, Jeleni Parow i in.).

Historia zamku sięga blisko tysiąca lat i według Księgi Guinnessa jest to największy kompleks pałacowy na świecie! Zamkowe dziedzińce dostępne są dla zwiedzających za darmo. Jeśli chcecie odwiedzić również wnętrza zamku, obiektów sakralnych oraz Złotą Uliczkę, najlepiej jest kupić bilet łączony. Niezapomniane wrażenia zapewnia zwiedzanie w małej grupie z lokalnym przewodnikiem.


8. Złota Uliczka

Kolorowo i poetycznie


Złota Uliczka, źródło: Shutterstock

Złota uliczka położona jest na terenie Zamku Praskiego, ale ze względu na swoją sławę zasługuje na osobny punkt. Stojące przy niej zabytkowe domy mają różne kolory, ale złota próżno pośród nich szukać. To urocze miejsce nazwę swoją zawdzięcza prawdopodobnie temu, że w średniowieczu było siedzibą lokalnych złotników.

Od 20. wieku pasowałaby do niej również nazwa „ulica poetów”. W jednym z domków swoje dzieła tworzył Fanz Kafka, w innym zbierali się nie mniej znani czescy pisarze i poeci. Obecnie w kolorowych domkach mieszczą się oryginalne sklepiki i galerie. Jest to wyjątkowo piękna uliczka i pieniądze na bilet wstępu uważam za dobrze wydane.


9. Klasztor na Strahovie

Dla duszy i dla ciała


Strahov- Praga ciekawe miejsca
Widok z klasztoru na Strahovie, zdj. własne

Klasztor na Strahovie (Strahovský klášter) to miejsce, któremu nie można odmówić niezwykłego klimatu. Imponujący jest wiek klasztornych murów, liczących już blisko 1000 lat! Kompleks klasztorny, który przetrwał stulecia historycznych zawirowań zaliczany jest do zdecydowanie najstarszych na świecie. Dziś zwiedzający znajdą tam coś dla duszy i dla ciała. Jest to miejsce kontemplacji i nauki w niezwykłych wnętrzach klasztornej biblioteki, która posiada obszerny zbiór rękopisów. Wnętrza te są tak piękne, że stanowiły tło hollywoodzkich produkcji, m.in. filmu o przygodach Jamesa Bonda „Casino Royal“.

Na zboczach strachowskiego wzgórza uprawia się winorośl i można tam skosztować lokalnego wina. Restauracja Klášterní Pivovar Strahov oferuje natomiast duży wybór piw marki św. Norbert z własnego browaru.

Strahov- Praga ciekawe miejsca
Klášterní Pivovar Strahov, zdj. własne

Obok browaru znajduje się interesujące Muzeum Miniatur, gdzie maleńkie, pieczołowicie stworzone dzieła sztuki ogląda się przez szkła powiększające lub mikroskop. Widzieliście kiedyś karawanę wielbłądów w uchu igielnym?


10. Miejsca z najpiękniejszym widokiem na miasto

Nic dodać, nic ująć


Widok z Placu Hradczańskiego, zdj. własne

Przypuszczam, że w czeskiej stolicy trzeba by spędzić co najmniej miesiąc, aby namierzyć wszystkie punkty z najpiękniejszym widokiem na miasto. Na szczęście nawet w ciągu kilkudniowej wizyty można trafić na kilka. Wymaga to zapuszczenia się nieco dalej niż Starówka czy most Karola. Nie trzeba jednak odznaczać się wyjątkową kondycją, bo już w drodze na Hradczany zostawiamy za sobą miły dla oka widok na miasto.

Widok z parku Letná o zachodzie słońca, zdj. własne

Przygotowałam krótką listę, na której znajdują się głównie ogólnodostępne przestrzenie. Znajdziecie też kilka barów i restauracji, jeśli szukacie wyjątkowego miejsca na kolację lub drinka z widokiem.

Wschodni brzeg Wełtawy (polecany na zachody słońca):

a) Wyszehrad

b) Góra Vitov

c) Punk widokowy Grébovka przy willi Gröb

d) Bar Strecha Lucerny w pałacu Lucerna

e) Bar T-Anker, Stare Miasto

f) Park Rieger (Riegrovy sady)

Zachodni brzeg Wełtawy:

g) Park Letná przy Metronomie, ewentualnie restauracje Hanavský pavilon lub Letenský zámeček

h) Winnica Świętego Wacława na Praskim Zamku

i) Plac Hradczański

j) Wzgórze Petřín

k) Taras widokowy na Strahovie


11. Wzgórze Petřín

Eiffel by się nie powstydził


Rosarium i wieża Petrińska po lewej, zdjęcie własne

Wzgórze Petřín to kompleks parków, ogrodów i sadów oraz innych ciekawych miejsc. Można na nie wjechać kolejką linową, której historia sięga 19. wieku. Alternatywą jest przyjemny spacer pod górę pośród zieleni z coraz lepszym widokiem na miasto. Do wartych wspomnienia miejsc na wzgórzu Petřín należą: przypałacowy Ogród Lobkowiczów (Lobkovická zahrada), Ogród Kińskich (Zahrada Kinských) z sadzawką i górującym nad nią Belwederem, tzw. Musaion oraz założone blisko sto lat temu Rosarium.

Ogród Kińskich, Praga - ciekawe miejsca
Ogród Kińskich, zdj. własne

Nad zielenią wzgórza wyrasta prawie 60-metrowa wieża Petrińska (Petřínská rozhledna) wybudowana pod koniec 19. wieku na wzór paryskiej wieży Eiffla. Widoczna jest ona niemal z każdej części miasta. Na wieży znajduje się taras widokowy, na który można się wspiąć po blisko 300 schodach, alternatywnie wjechać windą.


12. Rzeźby Davida Černego

Stalowa kontrowersja


Raczkujące niemowlęta”, David Černy, zdj. własne

Prace czeskiego rzeźbiarza-skalndalisty, Davida Černego, rozmieszczone w różnych częściach stolicy rzucają się w oczy. Nadają one miastu nieco zadziornego charakteru. Artysta znany na całym świecie z kontrowersyjnych prac, przyznaje, że lubi, aby jego sztuka drażniła. Mieszkańcy Pragi wydają się być bardzo otwarci na dzieła Černego. Nie gorszy ich nawet rzeźba-fontanna, gdzie dwóch jegomościów, przypuszczalnie polityków, sika do zbiornika w kształcie Czech. Czy w naszym kraju przeszłoby coś takiego?

Moim zdaniem prace są ciekawe i warto wyśledzić na mapie Pragi, jeśli nie wszystkie, to przynajmniej niektóre z nich. Dla ułatwienia zaznaczyłam je na mapie znajdującej się na końcu tego posta.

Głowa Franza Kafki, zdj. własne

Do rzeźb, które znajdują się w przestrzeni miejskiej i dostępne są za darmo należą: a) Koń w pałacu Lucerna, b) Wisielec nad ulicą Husa, c) Niemowlaki na wieży telewizyjnej na Žižkovie, d) Sikające postacie przy muzeum Franza Kafki, e) Raczkujące niemowlęta w parku Kampa, f) Głowa Franza Kafki przy centrum handlowym Quadrio, g) Mięso na budynku centrum kultury MeetFactory na Smichovie, h) Embrion na budynku Teatru przy Balustradzie.


13. Žižkov

Praski Montmartre


Widok na Žižkov z góry Vítkov, zdj. własne

Macie ochotę pospacerować alejami pośród zabytkowych kamienic z dala od turystycznego zgiełku? Lubicie podpatrywać, jak żyją miejscowi? Wybierzcie się na Žižkov! Dzielnica ta sąsiaduje ze Starym Miastem, ale panuje tam inna, bardziej lokalna atmosfera. Niegdyś robotniczo-artystyczna dzielnica Žižkov powstała w czasie rewolucji przemysłowej. Dziś jej barwne, a jednocześnie bardzo eleganckie kamienice przywodzą na myśl te paryskie. To najlepsze miejsce na odkrywanie smaków czeskiego piwa i kuchni w autentycznym klimacie i cenach niższych niż na Starym Mieście.

Po jeden z najlepszych widoków na miasto warto wejść na górę Vítkov, gdzie znajduje się trzeci co do wielkości pomnik konny z brązu na świecie. Pod wzgórzem przebiega ukończony w latach 50. tunel Žižkov łączący go z sąsiednią dzielnicą Karlin. Choć tunel mierzy nieco ponad 300 m długości, idąc nim ma się wrażenie, że nigdy się nie skończy. Jest to osobliwe przeżycie, a w upalne dni można się tam również nieźle ochłodzić.

Nad Žižkovem góruje widoczna na zdjęciu powyżej wieża telewizyjna, po której pełzają groteskowe niemowlęta Černego. Warto przyjrzeć się im możliwe z bliska! Tuż obok znajduje się ciekawy park Riegrovy Sady – fajna miejscówka na zachód słońca.


14. Wyspy na Wełtawie

Rekreacja w dobrym tonie


Widok na wyspę Dzieci, zdj. własne

Między mostem Legii a mostem Jiráska położone są trzy wyspy: Strzelecka (Střelecký ostrov), Słowiańska (Slovanský ostrov) oraz wyspa Dzieci (Dětský ostrov). Wszystkie połączone są z lądem mostem lub mostkami i stanową jedne z ulubionych terenów rekreacyjnych mieszkańców Pragi.

Wyspa Strzelecka, ukryta w cieniu drzew, oferuje wspaniały widok na Malą Stranę i Hradczany. Od czasu do czasu odbywają się tam koncerty i inne imprezy plenerowe.

Wyspa Słowiańska, najwytworniejsza z całej trójki, gościła w znajdującym się tam pałacu Zofin osobistości muzyczne, jak Liszt, Berlioz, czy Wagner. Dziś oprócz koncertów muzyki klasycznej, wyspa oferuje również możliwość wypożyczenia łódek i rowerów wodnych. Latem można wiosłować aż do romantycznego zachodu słońca!

Na wyspę Dzieci prowadzi charakterystyczny łukowaty most, pod którym mogą przepływać nawet większe statki. Jak nazwa wskazuje, najmłodsi nie będą się tam nudzić. Do dyspozycji mają infrastrukturę sportową dla różnych kategorii wiekowych oraz place zabaw.


15. Tańczący dom

Choć ma ściany, na pewno ich nie podpiera!


Tańczący dom, zdj. własne

Lubicie tańczyć, czy wolicie obserwować tańczących? Ta para na pewno Wam się spodoba, bo to prawdopodobnie jedyna taka na świecie! „Tańczący dom” (Tančící dům) Ginger i Fred został wybudowany na początku lat 90., a w 1996 wyróżniony prestiżową nagrodą amerykańskiego magazynu „Time” w kategorii najlepszy projekt. Swoją nazwą nawiązuje do dwójki hollywoodzkich aktorów. Moim zdaniem architekci uchwycili wdzięk i grację tej słynnej, roztańczonej pary.

Obecnie w budynku mieści się hotel, galeria sztuki oraz luksusowa restauracja z tarasem widokowym. Wieczorami, oprócz wyjątkowych kształtów, uwagę przyciągają jego tęczowe kolory.


16. Ściana Johna Lennona

Nie tylko dla marzycieli


Ściana Lennona, zdj. własne

Ściana Johna Lennona (Zeď Johna Lennona) powstała na początku lat 80., niedługo po tragicznej śmierci artysty. Na murze otaczającym Ogród Maltański pojawił się portret byłego Beatles’a przeradzając się szybko w improwizowany pomnik, przy którym zapłonęły świecie. W ich blasku na murze zaczęły pojawiać się cytaty z utworów Lennona traktujące o wolności i pragnieniu pokoju na świecie. Z czasem zaczęły towarzyszyć im słowa krytyki pod adresem komunistycznego reżimu urastając do rangi ważnego symbolu sprzeciwu przeciwko inwigilacji i ograniczeniu wolności.

Obecnie, po renowacji w 2019 roku, oprócz portretu muzyka, ścianę zdobią obrazy stworzone przez ponad 30 artystów z pięciu krajów oraz mapa świata z napisem „wolność” w 30 językach. Nadal dozwolone jest wyrażanie poglądów za pomocą ołówka, flamastra lub kredy. Peace!✌️


17. Plac Wacława

Dostojne oblicze miasta


Muzeum Narodowe, źródło: Shutterstock

Plac Wacława to tętniąca życiem, szeroka aleja pełne sklepów, pasaży handlowych i restauracji. Góruje nad nią zwracający uwagę, imponujący gmach Muzeum Narodowego. U jego stóp znajduje się konny pomnik św. Wacława. Jego ciekawą interpretację w wykonaniu rzeźbiarza Davida Černego można oglądać w pałacu Lucerna. Tam święty dosiada zwierzęcia martwego, odwróconego do góry nogami.

Muzeum Narodowe posiada kilka oddziałów mieszczących się w różnych budynkach na terenie Pragi. Prezentuje eksponaty i wystawy z różnych dziedzin – od malarstwa, fotografii i rzeźby, przez przyrodę i archeologię, po sport i nauki społeczne. Informacje o wystawach i biletach znajdziecie na stronie muzeum.


18. Wyspa Kampa

Oaza nad Wełtawą


Wyspa Kampa położona jest na zachodnim brzegu Wełtawy i oddzielona od lądu kanałem Čertovka. Przez to zyskała sobie, może trochę na wyrost, miano „małej Wenecji”. Uroku zdecydowanie nie można temu miejscu odmówić. Pełno tam romantycznych restauracji, ustronnych miejsc w cieniu parkowych drzew i nad brzegami Wełtawy z widokiem na most Karola.

Wyspa Kampa, źródło: Shutterstock

Miłośników sztuki abstrakcyjnej zainteresuje Muzeum Kampa. Jeżeli ze sztuką wolicie obcować na powietrzu, tuż obok znajduje się osobliwa praca Davida Černego – „Raczkujące niemowlęta”. Natomiast dalej nad Wełtawą praca „Harmonia” innego autorstwa oraz ciekawe rzeźby przestrzenne.


19. Willa Müllerów

Wyobraźnia nie zna granic!


Willa Müllerów, źródło: Shutterstock

O tym niezwykłym budynku zwanym, też Willą Loosa, przeczytałam w zbiorze reportaży Mariusza Szczygła „NIE MA”. Autor wspomnianej książki niezwykle ciekawie opowiedział burzliwą historię tego domu i jego mieszkańców. Willa powstała w latach 1928-1930 według projektu Adolfa Loos’a, na zamówienie bogatej mieszczańskiej rodziny Müllerów.

Ta niepozorna z zewnątrz bryła kryje w sobie niezwykłe wnętrza, gdzie nie występuje standardowy podział na piętra, lecz pomieszczenia przenikają się na różnych poziomach. Budynek został zaprojektowany tak, by uwzględniać nie tylko potrzeby, ale i warunki fizyczne, jak np. wzrost, pierwszych właścicieli. Użyte materiały, dbałość o detale, ale przede wszystkim geniusz architektów uczyniły z tego modernistycznego projektu dzieło sztuki, którego obserwujący z zewnątrz nigdy by się nie domyślił.

Zwiedzanie willi możliwe jest kilka razy dziennie po wcześniejszej rezerwacji. Szczegóły znajdziecie tutaj (klik). Niestety we wnętrzu nie można robić zdjęć.


20. Wyszehrad

Kolebka czeskiej państwowości


wyszehrad-praga-czechy
Kościół św. Piotra i Pawła oraz Łaźnia Libuszy, źródło: Shutterstock

Nad zachodnim brzegiem Wełtawy górują Hradczany, nad wschodnim – Wyszehrad (Vyšehrad). Ten ostatni, oddalony nieco od popularnych atrakcji, rzadziej odwiedzany jest przez turystów, a przez to bardziej urokliwy i tajemniczy. Oprócz widoku na mosty na Wełtawie, wzgórze Petřín, Malą Stranę i Hradczany oferuje wstęp do świata mitów i legend związanych z powstaniem miasta oraz początkami czeskiej państwowości.

Pośród zieleni wyszehradzkiego parku ukryte są prawdziwe architektoniczne skarby, m.in. romańska rotunda św. Marcina z XI w., neogotycki kościół św. Piotra i Pawła oraz podziemne kazamaty, w których zostały umieszczone oryginały niektórych barokowych rzeźb z mostu Karola. Wyszehrad to także miejsce spoczynku zasłużonych Czechów.

Poniżej wzgórza, wzdłuż ulicy Rašínovo nábř. znajdują się architektoniczne perełki – wille zbudowane w stylu kubistycznym. Tylko w Czechach ten styl malarski udało zastosować się również w architekturze.


21. Praskie muzea

Nie tylko na deszczowe dni


Praskie muzea wydają się być tak liczne, jak gołębie na moście Karola. Gdyby chciało się je wszystkie zwiedzić, nie wiem czy wystarczyłby tydzień. Wymienię te najbardziej nietypowe, które wyróżniają się na muzealnej mapie Pragi. Jedne mamią, inne pobudzają zmysły, przenoszą w czasie, zaskakują i bawią.

Jeśli Praga powita Was złą pogodą, poniższa lista powinna pomóc zagospodarować czas i wyjść z deszczowej sytuacji suchą stopą. Wszystkie poniższe muzea oznaczone są na mapie „Praga – atrakcje” na końcu posta.

a) Muzeum Zmysłów – kup bilet i wejdź bez kolejki

b) Muzeum Maszyn Erotycznych

c) Muzeum Piwa

d) Muzeum Alchemii

e) Muzeum Iluzji

f) Muzeum Zimnej Wojny

g) Muzeum Miniatur

h) Muzeum Franza Kafki

i) Muzeum Lego – kup bilet i wejdź bez kolejki

j) Muzeum czeskiego granatu

k) Muzeum zabytkowych nocników i toalet

l) Muzeum Komunizmu – kup bilet i wejdź bez kolejki


Źródła: prague.eu, visitczechrepublic.com


MAPA: Praga – atrakcje


Mam nadzieję, że powyższa lista Praga – atrakcje zainspiruje was do odwiedzenia tego pięknego i nieodległego miasta. A może już tam byliście? Które z wymienionych miejsc odwiedziliście? Jak wam się podobały?

Jeśli jakieś niezwykłe, Waszym zdaniem, atrakcje czeskiej stolicy zostały pominięte, dajcie znać w komentarzach.


II. 5 rzeczy, które trzeba zrobić w Pradze


 1. Rejs statkiem po Wełtawie
 2. Wizyta w lokalnym browarze z degustacją
 3. Tradycyjna kolacja w stylu folk lub kolacja średniowieczna
 4. Wycieczka kajakiem po centrum miasta
 5. Kąpiel w piwie

III. Jak i gdzie zarezerwować wyjazd do Pragi?


Osobiście stawiam na samodzielną rezerwację i was również do tego namawiam. W dobie internetu to bardzo proste. Po co płacić dodatkowo za usługi biura podróży? Samodzielnie zaplanowana podróż to taka, która w 100% dostosowana jest do waszych potrzeb, upodobań, zainteresowań, tempa zwiedzania itd.

Poniżej znajdziecie sprawdzone portale rezerwacyjne, z których korzystam od lat organizując swoje podróże.

Skyscanner – zdecydowanie moja ulubiona wyszukiwarka lotów, intuicyjna i łatwa w użyciu. Przeszukuje nawet małe strony internetowe i wszystkie budżetowe linie lotnicze, więc zawsze znajdziecie lot w najniższej cenie.

Booking.com – ogromny wybór noclegów wszelkiego rodzaju i standardu, a oferta ciągle jest poszerzana. Rozbudowane filtry bardzo ułatwiają wyszukiwanie. Do tego, jeśli znajdziecie gdzieś niższą cenę, Booking.com zwróci Wam różnicę.

Hostelworld – oferta dla tych, którzy stawiają na noclegi budżetowe. Fajna, łatwa w użyciu strona z największą na rynku ofertą hosteli.

GetYourGuide – wycieczki, bilety i atrakcje w jednym miejscu. Zamiast odwiedzać strony lokalnych organizatorów, wszystkie aktywności rezerwujesz na jednym portalu z możliwością bezpłatnego anulowania do 24h przed rozpoczęciem. Wygodnie i bezpiecznie. 

Dlaczego właśnie te firmy?

 • Najbogatsza oferta na rynku, więc wszystko jest w jednym miejscu, co jest po prostu wygodne. 
 • Obsługa klienta na wysokim poziomie, co gwarantuje wsparcie w przypadku jakichkolwiek problemów.
 • Strony i obsługa klienta dostępne są po polsku.

Cieszę się, że czytasz mojego bloga. Jeśli czujesz, że choć trochę pomogłam, będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Dla Ciebie to niewielki wydatek, dla mnie ogromna motywacja do pisania kolejnych praktycznych artykułów, jak ten, który właśnie czytasz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ten artykuł może Cię również zainteresować:

➡️ CZECHY – ATRAKCJE: 5 NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC NA JEDNODNIOWĄ WYCIECZKĘ Z PRAGI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *