fbpx
Polska

Szwajcaria Kaszubska – atrakcje turystyczne. Magia i folklor w sercu Kaszub

Szwajcaria Kaszubska – atrakcje przeczytasz w mniej niż 5 minut. Jeśli artykuł uznasz za przydatny, zapraszam do polubienia i śledzenia mojej strony na Facebooku.

Falujące zboża poprzeplatane plamami maków i chabrów, niczym motyw z kaszubskiego haftu. Gęste lasy bukowe i sosnowe dawnej Puszczy Kaszubskiej, pośród których niczym lustra lśnią tafle polodowcowych jezior. Przy ich drewnianych pomostach leniwie kołyszą się łódki. Sielankowego obrazu dopełniają gospodarstwa rozsiane pośród pól i łąk, ogródki kwiatowe i polne kapliczki.

Na to niczym niezakłócone piękno najlepiej spojrzeć z góry, z jednego ze wzgórz i pagórków Szwajcarii Kaszubskiej. Choć podobne pejzaże można napotkać w innych regionach Polski, kultura kaszubska z własnym językiem, obyczajami, kuchnią i rękodziełem obecna jest tylko tutaj, w środkowej części województwa pomorskiego.

I. Gdzie dokładnie znajduje się Szwajcaria Kaszubska?

Szwajcaria Kaszubska to termin stworzony na potrzeby turystyki. Zaczęto go używać w 19. wieku w nawiązaniu, ogólnie mówiąc, do terenów obecnego Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Piękno regionu odkrywać można podczas wycieczek kajakiem, rowerem lub pieszo, a także wypoczywając na plażach. Dobrze przygotowana baza noclegowa oraz cykliczne imprezy nawiązujące do lokalnych tradycji to dodatkowe atuty urzekającej Szwajcarii Kaszubskiej.


II. Szwajcaria Kaszubska – mapa atrakcji

Jak korzystać z powyższej mapy: Klikając numery na mapie, zobaczycie informacje takie jak nazwa i lokalizacja atrakcji. Szczegółowy opis każdego miejsca znajduje się poniżej w poście. Klikając kwadrat ze strzałką w lewym górnym roku, zobaczycie listę wszystkich punktów znajdujących się na mapie. Aby zobaczyć mapę w większym formacie w nowym oknie, kliknij kwadrat w prawym górnym rogu. Mapę można również zapisać na swoim koncie w Google Maps, klikając strzałkę na czarnym pasku, obok nazwy mapy.


III. Co warto zobaczyć w Szwajcarii Kaszubskiej?


1. Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku
Skansen w Szymbarku, zdj. własne

Wizyta w Centrum Edukacji i Promocji Regionu to najlepszy sposób na poznanie historii i kultury Kaszub. Łączy ono w sobie skansen, muzeum i park rozrywki. Położone jest w lesie, ok. 1,5 km od centrum Szymbarku. Dobrze bawić będą się tam nie tylko dzieci, ale także każdy ciekawy świata dorosły. Oprócz zachwycającego “Świata bajek”, mini zoo, parku linowego i placu zabaw znajdziecie tam bowiem wystawy historyczne, m.in. Dom Sybiraka z łagrem, repliki tradycyjnych chat kaszubskich, salę biesiadną i bogatą ofertę gastronomiczną.

Flagowe atrakcje parku to Najdłuższa Deska Świata (46,53 m) wykonana z jednego kawałka drewna, Najdłuższa Ławka, Największy Koncertujący Fortepian oraz przeczący prawom grawitacji Dom do Góry Nogami. Co godzinę odbywa się zwiedzanie całego terenu z przewodnikiem.

Skansen w Szymbarku, zdj. własne
Dom do Góry Nogami, zdj. własne

2. Wiatrak w Ręboszewie
Wiatrak w Ręboszewie, zdj. własne

Ta atrakcja Szwajcarii Kaszubskiej nie jest łatwo osiągalna, ale wysiłek związany ze wspinaczką na 221-metrową Górę Sobótkę opłaci się, obiecuję wam! Na jej szczycie stoi rekonstrukcja drewnianego wiatraka typu koźlak, jakich niegdyś używano do produkcji mąki. Spójrzcie tylko na zdjęcie z widokiem na jezioro Brodno i zielone wzgórza. Na żywo robi jeszcze większe wrażenie!

Gdy w pocie czoła będziecie pokonywać kolejne metry pod górę, pamiętajcie, że wewnątrz zabytkowego wiatraka znajduje się kawiarnia. Ciasto, kawa, czy zimne piwo? U kresu wspinaczki czeka nagroda! Drogę na szczyt da się pokonać samochodem, ale uwaga, jest bardzo stromo.

Na wzgórzu można skorzystać z noclegów, w samym wiatraku lub w domkach. Jeśli nie będziecie mogli oderwać wzroku od kaszubskich pejzaży, nie trzeba będzie od razu wracać. W letnie weekendy lub po wcześniejszym umówieniu można wziąć udział w pokazach mielenia ziarna i wypieku chleba oraz zapoznać się z oryginalnymi elementami maszynerii wiatraka.

Widok z góry Sobótka, zdj. własne
Wiatrak w Ręboszewie, zdj. własne

3. Wieża widokowa w Wieżycy
Widok z wieży widokowej w Wieżycy, zdj. własne

Wizytę w szymbarskim parku-skansenie warto połączyć z kolejnym ciekawym miejscem Szwajcarii Kaszubskiej – pobliską wieżą widokową w Wieżycy. 35-metorwa metalowa konstrukcja została postawiona na najwyższym wzniesieniu całych Kaszub i województwa pomorskiego, liczącym 328,6 m n.p.m szczycie Wieżyca. Widoczne z niego Wzgórza Szymbarskie porośnięte 150-letnim lasem bukowym oraz jeziora tzw. Kółka Raduńskiego o każdej porze roku prezentują się w innej, niezwykłej odsłonie.

Wstęp na wieżę jest płatny, a bilety kupicie w budce pod wieżą. Zimą na sąsiednim stoku Koszałkowo można jeździć na nartach.

Inne punkty widokowe Szwajcarii Kaszubskiej: Góra Tamowa k. Zawor, Złota Góra w Brodnicy Górnej, Ławka Asesora w Kartuzach, Jastrzębia Góra w Ostrzycach oraz Park Kamienny w Chmielnie.

Wieża widokowa w Wieżycy, zdj. własne

4. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, zdj. własne

Muzeum Kaszubskie położone jest w sąsiedztwie stacji kolejowej w Kartuzach. Duży ogród otaczający budynki nadaje mu charakter skansenu. Choć historia tej instytucji sięga stu lat, nie ma ona nic wspólnego z zakurzonymi muzealnymi wnętrzami. Wystawa obejmuje część na zewnątrz i w środku zabudowań. W rozległym sadzie ustawiony jest wóz konny oraz różnorakie narzędzia i maszyny rolnicze. Kierat, radło, cep? Ciekawe ile z nich będziecie w stanie rozpoznać i nazwać?

Celem muzeum jest kultywowanie głęboko zakorzenionej w świadomości Kaszubów własnej kultury i tradycji. Ekspozycja obejmuje dwa piętra i podzielona jest na wystawy o tematyce rolnictwo, gospodarstwo domowe, rybołówstwo, garncarstwo oraz szczególnie ciekawe: obrzędowość i kultura kaszubska. Ostatnia kategoria obejmuje m.in. obyczaje bożonarodzeniowe oraz sztukę ludową. Znajdziecie się w tradycyjnej izbie sprzed wieku oraz dowiecie się, co składało się na posag kaszubskiej panny.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, zdj. własne
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, zdj. własne

Warte wspomnienia jest również Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w malowniczo położonym Chmielnie. Niestety nie udało mi się tam dotrzeć ze względu na awarię roweru. Mam nadzieję, że następnym razem będę miała więcej szczęścia.


5. Nieukończony zamek w Łapalicach
Zamek w Łapalicach, zdj. Marian Naworski, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

W otoczeniu pejzaży Pojezierza Kaszubskiego praktycznie każda budowla wypada interesująco, a co dopiero zamek! Nieistotne czy dokończony, czy nie.

Zamek w Łapalicach, który dorobił się przydomku “polski Hogwart”, to atrakcja nietypowa, a nawet kontrowersyjna. Gigantyczna budowla (12 wież i 52 sale, łącznie z salą balową), ambity projekt gdańskiego rzeźbiarza i producenta mebli w jednej osobie, powstawała na przełomie lat 80. i 90. Budowa stanęła ze względu na brak funduszy, ale od lat przyciąga ciekawskich nie tylko z Polski.

Oficjalnie wstęp jest zabroniony, ponieważ jest to teren prywatny i do tego plac budowy, ale nikt nie bierze tego zakazu poważnie. Pamiętajcie jednak, aby zachować ostrożność, bo na miejscu dochodzi do wypadków. Spieszczcie się również, jeśli chcecie zobaczyć zamek w obecnym surowym stanie ze ścianmi pokrtymi graffiti. Zpadła bowiem dezycja o zgodzie na dokończenie budowy. Nie wiadomo jednak jak potoczą się losy zamku.


6. Wioska letniskowa Ostrzyce
Plaża w Ostrzycach, zdj. własne

Ostrzyce to niewielka wioska, gdzie relaksem i wakacyjnym luzem po prostu się oddycha. Przebiega przez nią widokowa Droga Kaszubska, szlak wodny „Kółko Raduńskie”, a także 32-kilometrowa trasa rowerowa do tzw. Kamiennego Wesela w Trątkownicy. Przy piaszczystej plaży nad jeziorem Ostrzyckim można wzpożyczyć sprzęt wodny, a duży drewniany pomost jest idealny, aby podziwiać z niego zachody słońca. Najlepszy widok na okolicę roztacza się z punktu widokowego Jastrzębia Góra.

W Ostrzycach organizowane są liczne wydarzenia kulturalne, które promują region i jego zwyczaje. Jedną z najważniejszych imprez tego typu są Międzynarodowe Mistrzostwa Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki z pokazami zażywania tabaki i prezentowania największych tabakier. Ciekawym wydarzeniem jest również Festiwal Przyjemności Muzycznych, który w poprzednich latach gościł m.in. Edytę Geppert i Ewę Bem.

Ostrzyce, zdj. własne
Plaża w Ostrzycach, zdj. własne

7. Kolegiata i jezioro Klasztorne w Kartuzach
Jezioro Klasztorne, zdj. własne

”Powiadają o tym mieście, że jest jedynym w Europie, do którego z każdej strony wjeżdża się przez las. I podobno jako jedyne ma na swym terenie aż pięć malowniczych jezior” czytamy na stronie Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Czy to prawda, nie jestem pewna, ale zdecydowanie miastu, uważanemu przez wielu za stolicę Kaszub, nie można odmówić malowniczego położenia.

Szczególnie urokliwym zakątkiem są okolice jeziora Klasztornego z górującą nad nim Kolegiatą Kartuską o dachu w kształcie trumny. Odwiedźcie galerię sztuki oraz kawiarnię w piwnicy pod refektarzem. Tuż obok przebiega brukowana ulica Klasztorna. Jej nazwa wywodzi się od istniejącego tam niegdyś kompleksu klasztornego, którego powstanie datuje się na 14. wiek. Do dziś zobaczycie tabliczki na domach informujące o ich dawnym przeznaczeniu, np. browar klasztorny.

Wybierzcie się na spacer wokół jeziora Aleją Filozofów i na położoną na nim niewielką Wyspę Łabędzią, na którą prowadzi drewniany mostek. W jej sąsiedztwie znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Kolegiata w Kartuzach, zdj. własne
Jezioro Klasztorne, zdj. własne

8. Kamienne kręgi w Węsiorach
Kamienne kręgi w Węsiorach, zdj. własne

Listę kończymy nieco mistycznym akcentem. Kaszubskie lasy, oprócz wielu innych atrakcji, kryją również tajemnicze kamienne kręgi i kurhany (mogiły w formie kopca) sprzed prawie dwóch tysiącleci. Określono je jako miejsce pochówku oraz obrzędów przybyłego ze Skandynawii plemienia Gotów. Niektórzy wierzą, że to obszar magiczny, a według kaszubskich legend to pozostałość po Stolemach – pradawnych olbrzymach. Sami przekonajcie się czy w ciszy lasu i powiewie wiatru poczujecie pradawne siły natury.

W kompleksie archeolodzy odkryli ponad sto grobów ciałopalnych oraz szkieletowych, a w nich doskonale zachowane ozdoby i biżuterię. Liczne artefakty odnalezione w trakcie wykopalisk na terenie kręgów w Węsiorach obejrzeć można w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Podobne kamienne kręgi znajdują się także w kilku innych miejscowościach na Kaszubach: w Odrach, Leśnie oraz Trątkownicy.

Źródła: szwajcariakaszubska.com, wiezyca.pl, pomorskie.travel


IV. Znajdź noclegi w Szwajcarii Kaszubskiej

Booking.com

Cieszę się, że czytasz mojego bloga. Jeśli czujesz, że choć trochę pomogłam, będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Dla Ciebie to niewielki wydatek, dla mnie ogromna motywacja do pisania kolejnych praktycznych artykułów, jak ten, który właśnie czytasz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ten artykuł może Cię również zainteresować:

➡️ DOMKI NAD JEZIOREM – KASZUBY. WYPOCZYNEK W HARMONII Z NATURĄ.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *