Puerto de la Cruz atrakcje, plaża Jardin, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Europa,  Hiszpania

Puerto de la Cruz – atrakcje, co zobaczyć, zwiedzanie. Kolebka turystycznej historii Teneryfy

Puerto de la Cruz to kolebka turystycznej historii Teneryfy. Miasto zaczęło przyjmować kuracjuszy już w XIX wieku, a pierwszy hotel, istniejący do dziś Gran Hotel Taoro, powstał w 1890 roku. Dziś hoteli jest dużo więcej, ale pomimo rozwoju turystyki, pełne historycznych budowli miasto zachowało autentyczny charakter.

Poranki zaczynają się tu od aromatycznej kawy w kafejce, a przy stolikach spotykają się nie tylko turyści, ale i mieszkańcy. Urokliwe place, zabytkowe kościoły, klimatyczne uliczki – wiele jest tu miejsc, które warto odkryć. Do wypoczynku zapraszają piękne, czarne plaże, a położenie w zielonej dolinie Orotava z wulkanem Teide na horyzoncie, zapewnia niezapomniane widoki aż po zachód słońca.

Puerto de la Cruz to świetna baza wypadowa do zwiedzania największych atrakcji Teneryfy, zwłaszcza jeśli nie planujcie wypożyczyć samochodu. → W przygotowaniu artykuł o zwiedzaniu Teneryfy bez auta.

Poznajcie atrakcje Puerto de La Cruz i zaplanujcie urlop na Wyspach Kanaryjskich pełen niezwykłych smakówi, barw i wspomnień.


I. Puerto de la Cruz – mapa atrakcji

Jak korzystać z powyższej mapy: Klikając numery na mapie, zobaczysz informacje takie jak nazwa i lokalizacja atrakcji. Szczegółowy opis każdego miejsca znajduje się poniżej w poście. Klikając kwadrat ze strzałką w lewym górnym rogu, zobaczysz listę wszystkich punktów znajdujących się na mapie. Aby wyświetlić mapę w większym formacie w nowym oknie, kliknij kwadrat w prawym górnym rogu. Mapę można również zapisać na swoim koncie w Google Maps, klikając strzałkę na czarnym pasku, obok nazwy mapy.


II. Co zobaczyć w Puerto de la Cruz?

1. Dzielnica La Ranilla


C. Mequinez, zdj. własne
Puerto de la Cruz atrakcje, La Ranilla, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
C. Mequinez, zdj. własne
Puerto de la Cruz atrakcje, La Ranilla, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Plac Benito Pérez Galdós, zdj. własne

La Ranilla przez wielu uważana jest za najpiękniejszą część miasta, szczególnie tych z artystyczną duszą. Spacerując uliczkami pośród kolorowych domów z drewnianymi drzwiami i okiennicami, co chwilę natrafiamy na fantazyjne murale. Takich dzieł sztuki jest w tej części historycznego centrum ponad piętnaście. Powstały w wyniku współpracy miasta z artystami o międzynarodowej renomie.

Projekt rewitalizacji rozpoczął się w 2014 roku we współpracy z departamentem kultury i sztuki. Jego celem była nie tylko poprawa wyglądu i komfortu życia w dzielnicy, ale za sprawą pilotażowego projektu „Puerto Street Art”, przeobrażenie jej w muzeum open air. Projekt przeprowadzony w trzech fazach zbiegł się w czasie z festiwalami sztuki MUECA i PERIPLO.

Dziś La Ranilla to jedna z najciekawszych przestrzeni miejskich Puerto de la Cruz, wdzięczne tło do zdjęć, a także miejsce, gdzie skupiają się artystyczne butiki i sklepy z rękodziełem. Głównymi ulicami dzielnicy są Calle Mequinez i Calle El Lomo. Między nimi położony jest urokliwy plac Benito Pérez Galdós, gdzie można przysiąść w jednej z restauracji lub kawiarni. Przy Calle Mequinez znajduje się galeria lokalnego rzemiosła Espacio Artesano La Ranilla, gdzie warto wstąpić po pamiątki.


2. Plaża Jardin


Plaża Jardin, zdj. własne
Puerto de la Cruz atrakcje, plaża Jardin, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Plaża Jardin, zdj. własne
Puerto de la Cruz atrakcje, plaża Jardin, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Plaża Jardin, zdj. własne
Plaża Jardin, zdj. własne

Plaża Jardin była pierwszą czarną plażą, na jakiej przed laty się znalazłam. Do dziś pamiętam srebrne drobinki połyskujące w słońcu na czarnym piasku. Choć nie wszyscy lubią czarne plaże, ja uważam, że są piękne. Szczególnie plaża Jardin w otoczeniu subtropikalnego ogrodu, pełnego kwiatów i egzotycznych kaktusów, któremu plaża zawdzięcza swoją nazwę. „El jardín ” oznacza po hiszpańsku ogród.

Plaża Jardin to kompleks trzech powulkanicznych plaż – El Castillo, Chica oraz Punta Brava, zaprojektowanych przez znanego kanaryjskiego artystę, Cezara Manrique. Plaże połączone promenadą zapewniają dużo przestrzeni oraz udogodnienia, jak prysznice, przebieralnie, nadzór ratowniczy, restauracje, a nawet plac zabaw. Dodatkowy atut stanowi pocztówkowy widok na kolorowe domy na skałach po zachodniej stronie.


3. Ogród botaniczny


Puerto de la Cruz atrakcje, ogród Botaniczny, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Ogród botaniczny, zdj. własne
Puerto de la Cruz atrakcje, ogród Botaniczny, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Ogród botaniczny, zdj. własne
Ogród botaniczny, zdj. własne
Puerto de la Cruz atrakcje, ogród Botaniczny, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Ogród botaniczny, zdj. własne

Na północy Teneryfy nie brakuje zieleni. Bardziej wilgotny niż na południu wyspy klimat sprawia, że wegetacja jest bardziej bujna i miła dla oka, a kwiaty kwitną przez cały rok. Jeśli lokalna flora to za mało, odwiedźcie ogród botaniczny (Jardín Botánico) w Puerto de la Cruz. Obejrzycie tam ponad cztery tysiące gatunków roślin tropikalnych i subtropikalnych z całego świata, niekiedy zadziwiających rozmiarów i kształtów.

Ogród, założony pod koniec XVII wieku na polecenie króla Carlosa III, stanowić miał punkt aklimatyzacyjny dla roślin sprowadzanych na półwysep Iberyjski z hiszpańskich kolonii. Choć projekt nie zakończył się sukcesem, wiele gatunków znalazło na Teneryfie idealne warunki do wzrostu i można je podziwiać do dziś. W gorące dni ogród botaniczny to idealne miejsce, by schronić się w cieniu gigantycznych figowców i dracen lub odpocząć przy stawie z liliami wodnymi.


4. Schody Agaty Christie


Puerto de la Cruz atrakcje, schody Agaty Christie, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Schody Agaty Christie, zdj. własne

Odwiedźcie barwne schody Agaty Christie, nawet gdy nie jesteście fanami twórczości Królowej Kryminału. Jeśli, podobnie jak ja, przeczytaliście kilka książek, odnajdziecie ich tytuły na tych właśnie schodach. Są one stylizowane na różnokolorowe grzbiety książek o detektywie Poirot i nie tylko. Schody położone są nieco ponad miastem i roztacza się stamtąd widok na ocean.

Agatha Christie wraz z córką Rosalyn spędziła pewien czas w Puerto de la Cruz w 1927 roku. Miasto stało się później tłem wydarzeń jednego z opowiadań z tomu „Tajemniczy pan Quin”. Od 2007 roku, co dwa lata, w Puerto de la Cruz odbywa się Międzynarodowy Festiwal Agaty Christie, goszczący pisarzy, ekspertów w dziedzinie literatury oraz fanów kryminału z całego świata.


5. Lago Martiánez


Puerto de la Cruz atrakcje, Lago Martiánez, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie1
Widok na Lago Martiánez, zdj. Alex P. z Pexels
Puerto de la Cruz atrakcje, Lago Martiánez, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Lago Martiánez, zdj. własne
Puerto de la Cruz atrakcje, Lago Martiánez, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Lago Martiánez, zdj. własne
Puerto de la Cruz atrakcje, Lago Martiánez, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Lago Martiánez, zdj. Hans z Pixabay

Jeśli zdarzy się, że ocean będzie wzburzony i niebezpieczny do kąpieli, to dobra okazja, by wybrać się do Lago Martiánez. Sztuczne jezioro Martiánez i baseny ze słoną wodą stanowią część kompleksu Costa Martiánez. Projekt ten to dużo więcej niż ośrodek rekreacyjny, w którym można miło spędzić czas, pijąc drinki przy basenie, pływając, opalając się czy spacerując po ogrodzie.

Lago Martiánez, kolejny projekt Cezara Manrique, to także galeria sztuki na świeżym, morskim powietrzu. Kompleks zlokalizowany jest nad samym oceanem i artystycznie komponuje się ze skalistym, powulkanicznym wybrzeżem. Ozdobiony rzeźbami zaprojektowanymi przez Manrique, nawiązuje swoimi elementami do otoczenia, w myśl zasady, która przyświecała twórcy – „Natura jest największym artystą”. Jezioro wypełnione jest morską wodą, znajdują się na nim wyspy, wodospady oraz wysoki na 20 metrów gejzer.

Ceny biletów wstępu, które obejmują także leżak, sprawdzicie tutaj (kilk).


6. Kaplica i promenada San Telmo


Puerto de la Cruz atrakcje, San Telmo, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Kaplica San Telmo, zdj. własne
Puerto de la Cruz atrakcje, San Telmo, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Promenada San Telmo, zdj. własne
Puerto de la Cruz atrakcje, San Telmo, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Promenada San Telmo, zdj. własne

Kaplica San Telmo, położona na klifie w otoczeniu palm, bananowców i kaktusów, góruje nad promenadą i plażą o tej samej nazwie. Wzniesiona w XVIII wieku, dziś stanowi nie tylko wdzięczny motyw do zdjęć, ale także miejsce, gdzie można przystanąć i odetchnąć od gwaru popularnej promenady.

Kąpiel na plaży San Telmo, gdzie ocen bywa wzburzony, a wybrzeże skaliste, umożliwia naturalny basen z drabinkami i innymi udogodnieniami. Znajduje się przy nim bar z zadaszeniem. Przyjemnie jest schronić się tam przed słońcem, ochłodzić zimnym napojem i powiewami morskiej bryzy.

Promenada pełna jest sklepów, restauracji, barów i innych biznesów. Położona nieco powyżej poziomu morza, pozwala spojrzeć z panoramicznej perspektywy na otoczenie, w tym kompleks Lago Martiánez. Po przeciwnej stronie widzimy zabytkowy budynek ratusza miejskiego (Ayuntamiento del Puerto de la Cruz) i osiemnastowieczny fort św. Barbary (La Batería de Santa Bárbara), który zaprasza na spacer z widokiem na ocean.

☆ Wskazówka: W pobliżu promenady, w sercu historycznego centrum Puerto de la Cruz, znajduje się czarujący Hotel Marquesa działający od 1883. Warto wstąpić, aby obejrzeć zabytkowy hol z drewnianymi balkonami i portretami najznamienitszych gości. Restauracja i bar dostępne są dla gości z zewnątrz.


7. Muzeum Rybołówstwa


Puerto de la Cruz atrakcje, Muzeum Rybołóstwa, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Muzeum Rybołówstwa, zdj. Mike PeelCC BY-SA 4.0.

W sąsiedztwie fortu św. Barbary znajduje się stylowa, kanaryjska willa w ciemnoczerwonym kolorze. To Muzeum Rybołówstwa (Museo Del Pescador), które z wielką dbałością o detale przedstawia historię tej ważnej dla Puerto de la Cruz dziedziny przemysłu. W porządku chronologicznym poznacie rozwój rybołówstwa na Teneryfie — narzędzia i techniki stosowane przez rybaków, od ręcznych harpunów po wyposażenie współczesnych kutrów.

Na starych fotografiach podejrzycie codzienne życie i tradycje rybackich rodzin. Poznacie też gatunki ryb występujące w lokalnych wodach. Imponujące modele statków i łodzi to gratka nie tylko dla najmłodszych, zwłaszcza że na miejscu można wziąć udział w warsztatach klejenia modeli.

Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne, ale dobrowolne datki na jego utrzymanie są mile widziane.


8. Zamek św. Filipa


Puerto de la Cruz atrakcje, Zamek św. Filipa, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Zamek św. Filipa, zdj. własne

Zamek św. Filipa, podobnie jak fort św. Barbary, stanowił część fortyfikacji wzniesionych w XVI wieku do obrony ważnego portu handlowego, jakim było wówczas Puerto de la Cruz, przed atakami piratów. Huk fal rozbijających się o skały przywodzi na myśl wystrzały z dział, takich jak to, które do dziś stoi przed fortecą. Być może w wyobraźni zobaczycie morskie bitwy, jakie się tu rozgrywały.

Gdy zagrożenie minęło, z biegiem wieków, budowla zaczęła pełnić różne funkcje, od szpitala, przez magazyn do klubu strzeleckiego i restauracji. Dziś charakterystyczna bryła w kształcie pięciokąta, nie tylko zdobi przestrzeń przy plaży Jardin, ale także gości różne wydarzenia kulturalne — wystawy, koncerty muzyki klasycznej, recitale poetyckie i inne.


9. Muzeum Sztuki Współczesnej (MACEW)


Budynek MACEW, zdj. Mike PeelCC BY-SA 4.0

Muzeum Sztuki Współczesnej Eduardo Westerdahla (MACEW) to obowiązkowa pozycja na turystycznej mapie Puerto de la Cruz dla miłośników sztuki. Zlokalizowane w dawnym budynku królewskiego urzędu celnego, otworzyło swe podwoje dla zwiedzających w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, jako pierwsze muzeum sztuki współczesnej w Hiszpanii.

Muzeum założone zostało przez uznanego krytyka sztuki, Eduardo Westerdahla, od którego nazwiska wzięło swoją nazwę. Kolekcja prezentuje sztukę XX wieku na Wyspach Kanaryjskich, między innymi prace wspomnianego już Cezara Manrique, a także innych hiszpańskich i zagranicznych artystów, jak Juan Ismael, Óscar Domínguez, Karl Drerup, Will Faber i Carla Prina.


10. Ogród orchideii Sitio Litre


Orchidea, zdj. Hartono Subagio, Pixabay

Ostatnia atrakcja na mojej liście to ogród orchidei Sitio Litre. Ogród otacza wzniesioną w pierwszej połowie XVIII wieku rezydencję, która od 1774 roku stanowi własność prywatną angielskich rodzin, zaczynając od rodziny Little. Mniej więcej w tamtym czasie powstał ogród angielski, który tym samy, licząc ponad 200 lat, szczyci się tytułem najstarszego ogrodu na Teneryfie.

Rezydencja gościła wielu znanych gości, wśród nich, na początku XX wieku, pisarkę Agatę Christie. Malarka Marianne North, która mieszkała tam w 1875 r., upamiętniła ogród na wielu ze swoich prac. Dziś reprodukcje tych obrazów rozmieszczone są na jego trenie. Odbywają się tam również warsztaty malarskie.

Ze względu na krótkie godziny otwarcia, od 9:30 do 14:30, nie udało mi się odwiedzić ogrodu orchideii. Dajcie znać w komentarzach, jeśli wam się udało i czy warto. Informacje o aktualnych godzinach otwarcia oraz cenach biletów znajdziecie tutaj (klik).

Źródła: visitpuertodelacruz.es, jardindeorquideas.com, lagomartianez.es, hellocanaryislands.com


III. Informacje praktyczne


Kiedy najlepiej lecieć do Puerto de la Cruz?

Sezon turystyczny w Puerto de la Cruz trwa przez cały rok. Miałam okazję być tam we wrześniu, listopadzie oraz w lutym. Od kwietnia do listopada możecie liczyć na dużo słońca i pogodę odpowiednią do plażowania, ze średnią dzienną temperaturą w granicach 25 – 30 °C.

Teneryfa jest bardzo popularna również zimą, bo idealnie nadaje się na słoneczny urlop, kiedy u nas jest szaro i zimno. Od grudnia do marca temperatury są nieco niższe, w okolicach 20 °C w ciągu dnia. Obecnie jednak, przy postępujących zmianach klimatycznych, nierzadko powyżej.

Trzeba zaznaczyć, że zimą na północy wyspy, gdzie położone jest Puerto de la Cruz, częściej niż na południu występują pochmurne i deszczowe dni. Plażowanie nie jest wykluczone, ale woda w oceanie jest nieco chłodniejsza niż latem. Ten okres roku idealnie nadaje się na zwiedzanie historycznych miasteczek na północy i górskie wędrówki.

Zimą występują duże różnice temperatur w zależności od wysokości, na jakiej się znajdziecie. Podczas gdy w Puerto de la Cruz będziecie się cieszyć temperaturą w okolicach 20 °C, na szczycie wulkanu Teide może leżeć śnieg. Pamiętajcie o tym, jeśli planujecie wyjazd zimą i spakujcie także cieplejsze rzeczy.

Wkrótce powstanie artykuł o Teneryfie w zimowych miesiącach. Mam nadzieję, że pomoże w podjęciu decyzji, jaka pora roku jest idealna dla was na odwiedzenie największej z wysp Kanaryjskich.

Czy Puerto de la Cruz jest ciepło?

W Puerto de la Cruz jest ciepło przez cały rok. Również zimą średnie dzienne temperatury wynoszą ok. 20 °C. Położenie miasta na północy wyspy powoduje, że przez cały rok jest tam nieco chłodniej niż w kurortach na południu. Częściej też zdarzają się pochmurne i deszcze dni, ale dzięki temu ta część wyspy jest bardziej zielona niż pustynne południe.

Puerto de la Cruz leży nad samym oceanem, a więc nie dotyczą go znacznie niższe zimowe temperatury, jak ma to miejsce w przypadku miejscowości położonych w górach. Podsumowując, w Puerto de la Cruz jest ciepło, ale z reguły o kilka stopni chłodniej, bardziej pochmurno i wilgotno niż na południu Teneryfy.

Jak dostać się z lotniska do Puerto de la Cruz?

Na Teneryfie znajdują się dwa lotniska — Tenerife Sur (Reina Sofia) oraz Tenerife Norte. Lotnisko Tenerife Norte znajduje się ok. 25 km od Puerto de la Cruz i w ciągu ok. 30 min dojedzcie z niego do miasta autobusem nr 30. Autobusy tej linii kursują co ok. pół godziny, a bilet kosztuje niecałe 5 €.Szczegóły i rozkład jazdy sprawdzicie tutaj (klik). Koszt taksówki na tej trasie to ok. 65 €.

Jeśli wylądujecie na lotnisku Tenerife Sur, aby dostać się do Puerto de la Cruz, będziecie mieli do pokonania blisko 90 km. Możliwe jest to autobusem z przesiadką w Santa Cruz. Najpierw, najlepiej pośpiesznym autobusem nr 10, jedziecie z lotniska do stolicy wyspy, a tam na dworcu przesiadacie się na autobus nr 103, 102 lub 100 do Puerto de la Cruz. Podróż z przesiadką nie powinna zająć dłużej niż 1.5 – 2 godziny, a koszt biletów to ok. 15 €.

Autobus 343 kursuje bezpośrednio między Puerto de la Cruz a oba lotniskami, jednak tylko cztery razy dziennie. Jeśli możecie dopasować godziny swojego lotu do rozkładu, będzie to najszybsza i najwygodniejsza opcja dotarcia do Puerto de la Cruz transportem publicznym z lotniska Tenerife Sur.

Jeśli zamierzacie dużo zwiedzać, ale nie planujcie wypożyczać samochodu, bardzo opłacalny jest tygodniowy bilet (7 Days Travel Card) na komunikację publiczną na całej wyspie. Kosztuje on 50 € plus 2 € za kartę.

Jeśli podróżujecie grupą lub lądujecie późnym wieczorem, najwygodniej będzie skorzystać z transferu.

Czy Puerto de la Cruz to miasto imprezowe?

Puerto de la Cruz to spore miasto, liczy ponad 30 tys. mieszkańców. Biorąc pod uwagę rozwiniętą bazę noclegową, możecie liczyć tam na ożywione życie nocne w barach i klubach, praktycznie przez cały rok. Podczas gdy miejscowi spotykają się raczej w weekendy w lokalach wokół placu Plaza del Charco, czy wzdłuż Avenida de Colón, w barach i klubach hotelowych imprezy odbywają się przez cały tydzień.

Wieczorami na pewno nie będziecie się nudzić w Puerto de la Cruz, należy zaznaczyć jednak, że nie jest to imprezowe epicentrum Teneryfy. Za takie uważana jest miejscowość Playa de las Américas na południu wyspy z pełnym nocnych klubów i barów Veronicas Strip.

Jakie miejsca w okolicy Puerto de la Cruz warto odwiedzić?

Puerto de la Cruz to świetna baza wypadowa do zwiedzania północy wyspy. Nawet jeśli nie planujecie wypożyczenia samochodu, z dworca autobusowego bez problemu dojedziecie w wiele ciekawych miejsc. Urocze kolonialne miasteczka, bujna przyroda i autentyczna kanaryjska atmosfera — wszystko to czeka w okolicach Puerto de la Cruz.

Dobrym rozwiązaniem jest zorganizowana wycieczka. Odebrani zostaniecie z okolic swojego hotelu i w ciągu jednego dnia odwiedzicie największe atrakcje Teneryfy. Poniżej możecie sprawdzić dostępność i dokonać rezerwacji takiej wycieczki z Puerto de la Cruz.

Powered by GetYourGuide
  • La Orotava — miasteczko słynące z kolonialnej architektury, pięknych ogrodów i tradycyjnych balkonów z rzeźbionego drewna.
  • Icod de los Vinos — malownicza miejscowość znana z uprawy winorośli, w której znajduje się najstarsza na świecie dracena, tzw. smocze drzewo – Drago Milenario.
  • Park Narodowy Teide — najwyżej położony park w Hiszpanii z surowymi krajobrazami, polami lawy i niezwykłymi formacjami skalnymi. Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt kraju – wulkan Teide (3715 m n.p.m.).
  • Garachico — niegdyś najważniejszy port Teneryfy, zniszczony przez wybuch wulkanu w 1706 roku. Dziś miasteczko pełne historycznych budowli i uroczych placów. Słynie z basenów lawowych i sklepów z rękodziełem.
  • San Cristóbal de La Laguna — dawna stolica Teneryfy, którego starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś ośrodek kulturalny i akademicki.
  • Plaża Las Teresitas — jedna z najpiękniejszych plaż Teneryfy z jasnym saharyjskim piaskiem, rozciągająca się u podnóża gór Anaga.
  • Park Anaga — rezerwat biosfery z bujną górską przyrodą, prastarymi lasami wawrzynowymi i spektakularnymi szlakami trekkingowymi z widokiem na ocean.
  • Wąwóz Maska — jedno z najbardziej spektakularnych miejsc na wyspie w otoczeniu zielonych gór Teno. Z urokliwej wioski Masca rusza szlak, który prowadzi przez wąwóz aż do dzikiej plaży. Wędrówka wąwozem możliwa jest tylko z przewodnikiem i wymaga wcześniejszej rezerwacji.

→ Przeczytaj więcej o ciekawych miejscach i atrakcjach Teneryfy


VI. Jak zarezerwować wyjazd do Puero de la Cruz?


Masz dwie opcje:

  • rezerwacja pakietu urlopowego przez internetowe biuro podróży/ portal rezerwacyjny
  • organizacja wyjazdu na własną rękę

PORTAL REZERWACYJNY

Pierwsza opcja na pewno pozwoli oszczędzić czas. W wysokim sezonie może wypaść korzystniej także cenowo, zwłaszcza jeśli upolujesz ofertę „last minute”. W ten sposób dokonałam rezerwacji rodzinnego urlopu na Rodos na portalu Wakacje.pl i wszystko przebiegło bardzo sprawnie. Mogę polecić ten serwis ze względu na bogatą ofertę i świetnie działającą obsługę klienta.

➡️ Sprawdź aktualne ceny pakietów wakacyjnych z pobytem w Puerto de la Cruz w serwisie Wakacje.pl


REZERWACJA NA WŁASNĄ RĘKĘ

Jeśli wolisz planować wyjazdy na własną rękę, poniżej znajdziesz linki do portali, z których korzystam organizując swoje podróże. Wszystkie serwisy znałam przed założeniem mojej strony World-in2-Words i korzystałam z nich jeszcze zanim zrodził się pomysł na tego bloga.

Obecnie jako osoba tworząca treści o tematyce podróżniczej współpracuję z wymienionymi portalami. Jeśli dokonasz rezerwacji klikając w linki poniżej otrzymam prowizję, a Ty wesprzesz funkcjonowanie mojej strony. Ciebie to nic nie kosztuje, a mi będzie mi bardzo miło. 💚

1. Jak dolecieć na Teneryfę?

Bezpośrednie połączenia na Teneryfę z Polski dostępne są przez cały rok z kilku polskich miast — Kraków, Katowice, Warszawa, Gdańsk. Najtaniej dolecicie tam budżetowymi linami, jak WizzAir czy Ryanair. Z innych miast możliwe są oczywiście loty z przesiadką.

Większość lotów z Polski ląduje na Teneryfie Południowej (Tenerife South – TFS), rzadziej na lotnisku północnym, które jest bliżej Puerto de la Cruz. Lot trwa ok. 5-6 godzin.

Wpisz lotnisko, z jakiego chcesz lecieć oraz daty w wyszukiwarkę Booking.com, aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji.

➡️ Kliknij, aby przejść do wyszukiwarki

 

2. Gdzie najlepiej rezerwować bilety, wycieczki i atrakcje?

Najczęściej korzystam z portalu GetYourGuide. Zamiast odwiedzać strony lokalnych organizatorów, wszystkie bilety rezerwuję w jednym miejscu w języku polskim i z możliwością bezpłatnego anulowania do 24h przed rozpoczęciem.

Wycieczki z Puerto de la Cruz, które moim zdaniem najlepiej oddają duszę Teneryfy:


3. W jakiej części Puerto de la Cruz nocować?

Jeśli chcesz być blisko atrakcji turystycznych i życia nocnego wybierz historyczne centrum w okolicach Plaza del Charco lub okolice promenady Martiánez. Stąd blisko będzie także na plaże San Telmo czy Martiánez.

Dla tych, którzy wolą nieco spokojniejsze otoczenie i bliskość oceanu, polecam okolice Playa Jardin. Ciekawa opcja to również położona nieco wyżej elegancka dzielnica La Paz. Będziecie się tu cieszyć pięknymi widokami na ocean. Od najbliższej plaży będzie was jednak dzielił kilkunastominutowy, co najmniej, spacer.

Na portalu Booking.com macie do wyboru setki hoteli, pensjonatów, apartamentów i innych opcji zakwaterowania. Wyszukiwanie ułatwiają rozbudowane filtry. Możecie też sprawdzić ocenę oraz opinie gości, którzy zatrzymali się w danym obiekcie noclegowym. Bardzo ułatwia to podjęcie decyzji.

Wpisz „Puerto de la Cruz” i podaj termin w wyszukiwarce poniżej, aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji.

Booking.com

W Puerto de la Cruz zatrzymałam się w Skyview Hotel Tenerife***. Nie jest to luksusowy hotel, ale chciałabym go polecić tym, którzy cenią dobry stosunek jakości do ceny. Obiekt został niedawno odnowiony i prezentuje się bardzo ładnie, a pokoje typu Superior są nowocześnie urządzone. Dużym atutem są bardzo urozmaicone posiłki (korzystałam ze śniadań i obiadokolacji) oraz lokalizacja blisko plaży Jardin i dworca autobusowego, skąd odjeżdżają autobusy w różne miejsca na wyspie. Na dachu znajduje się niewielki basen z widokiem na wulkan Teide.

Skyview Hotel Tenerife, zdj. Booking.com

4. Jak wypożyczyć samochód?

Jeśli w podróży wolicie być niezależni od transportu publicznego, auto najlepiej jest zarezerwować przed przyjazdem, korzystając z wyszukiwarki, takiej jak ta oferowana przez Booking.com. Pozwala to na porównanie ofert większości wypożyczalni i wybór najkorzystniejszej cenowo opcji.

➡️ Kliknij, aby przejść do wyszukiwarki


Teraz wiesz już co zobaczyć w Puerto de la Cruz i okolicy oraz jak zarezerwować wyjazd. Mam nadzieję, że powyższa lista zainspirowała Cię do odwiedzenia tego ciekawego miasta i pięknej Teneryfy. Jeśli już tam byliście, dajcie znać w komentarzach, czy są waszym zdaniem miejsca, których w moim zestawieniu zabrakło. Będę wdzięczna za komentarz także w przypadku, gdy zauważycie jakiekolwiek nieaktualne informacje.


Cieszę się, że czytasz mojego bloga. Jeśli czujesz, że choć trochę pomogłam, będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Dla Ciebie to niewielki wydatek, dla mnie ogromna motywacja do pisania kolejnych praktycznych artykułów, jak ten, który właśnie czytasz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ten artykuł może Cię również zainteresować:

➡️ TENERYFA – ATRAKCJE I MAPA TURYSTYCZNA. ŚNIEG NA KANARACH, 1000-LETNIE DRZEWO I KARNAWAŁ NA MIARĘ RIO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *