fbpx
laya-de-Alojera-La-Gomera-Wyspy-Kanaryjskie.j
Europa,  Hiszpania

La Gomera – atrakcje. Co zobaczyć i zrobić na najbardziej tropikalnej z Wysp Kanaryjskich?

La Gomera – atrakcje przeczytasz w mniej niż 5 minut. Jeśli artykuł uznasz za przydatny, zapraszam do polubienia i śledzenia mojej strony na Facebooku.

La Gomera ma w sobie dzikość – nieokiełznany ocean, prehistoryczne lasy, rzadko uczęszczane szlaki. Wielokrotnie budziła we mnie skojarzenia z łagodniejszą, cieplejszą i mniejszą wersją Islandii. Jej główna atrakcja to natura – spowite mgłą lasy wawrzynowe, majestatyczne klify, intensywnie zielone góry i doliny, surowe piękno czarnych plaż.

Nie spełni oczekiwań urlopowiczów, bo nie ma tam plaż o miękkim, żółtym piasku. Oferta wieczornych rozrywek jest również bardzo uboga. Miejscowości na La Gomerze są kameralne i zaciszne. Niewiele tam dużych hoteli, przeważają noclegi u mieszkańców. Aby porozumieć się w restauracji lub w sklepie, warto nauczyć się podstawowych zwrotów po hiszpańsku.

La Gomera to raj dla miłośników górskich wędrówek, spokojnego wypoczynku w harmonii z naturą i lokalnego folkloru.


MAPA: La Gomera – atrakcje

Jak korzystać z powyższej mapy: Klikając ikony na mapie, zobaczycie informacje takie jak nazwa i lokalizacja. Szczegółowy opis każdego miejsca znajduje się poniżej w poście. Klikając kwadrat ze strzałką w lewym górnym roku, zobaczycie listę wszystkich punktów znajdujących się na mapie. Aby zobaczyć mapę w większym formacie w nowym oknie, kliknij kwadrat w prawym górnym rogu. Mapę można również zapisać na swoim koncie w Google Maps, klikając strzałkę na czarnym pasku, obok nazwy mapy.


I. Co warto zobaczyć i zrobić na La Gomerze?


1. Drzewo smocze


W przeciwieństwie do słynnego Drago Milenario z Teneryfy, dracena z La Gomery nie stoi pośrodku miasteczka, lecz na zupełnym odludziu. Drzewo smocze (Drago de Agalán) rośnie na dnie doliny między miejscowościami Igualero i Imada. Samochód należy zostawić na miejscu parkingowym naprzeciw kapliczki Ermita de Nuestra Señora del Buen Paso i wybrać się na wędrówkę w dół dość stromym szlakiem.

Choć drzew tego gatunku znajdziecie na Gomerze wiele, osnute legendami Drago de Agalán uważane jest za najstarsze i największe. Jego czerwonej żywicy przypisywano właściwości lecznicze. Cisza panująca w dolinie zalanej pomarańczowymi promieniami zachodzącego słońca sprawiała, że drzewo istotnie wydawało się mistyczne. Sama dolina, granicząca od południa z oceanem, to piękne i tchnące spokojem miejsce.

Drzewo Smocze La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Drzewo smocze, zdj. własne
Szlak do Drago de Agalán La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Szlak do Drago de Agalán, zdj. własne

2. Pomnik Silbo Gomero


Silbo Gomero to język niezwykły jak sama La Gomera. Jako jedyny na świecie gwizdany język, który przetrwał do dziś, został wpisany na listę niematerialnego światowego dziedzictwa UNESCO. Silbo Gomero nauczany jest w szkołach i praktykowany przez ponad 20 tys. osób. Przekształcając lokalny hiszpański dialekt na gwizdane dźwięki, przez wieki pozwalał komunikować się mieszkańcom na odległość nawet kilku kilometrów, bez konieczności pokonywania trudnych górskich terenów.

W San Sebastian znajduje się szkoła językowa, która pozwala uzyskać takie umiejętności, jeśli bylibyście zainteresowani. Odwiedźcie też pomnik dedykowany tej tradycji. Znajduje się on na wzgórzu z typowo gomerskim pejzażem, który roztacza się z punktu widokowego Mirador de Igualero. Instalacja „Drzewo, które gwiżdże” (El árbol que silba) ilustruje pozycję rąk gwiżdżących poprzez żelazną postać patrzącą w kierunku horyzontu.

Pomnik Silbo Gomero La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Pomnik Silbo Gomero, zdj. własne
Mirador de Igualero La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Mirador de Igualero, zdj. własne

3. Punkt widokowy Mirador de Abrante


Kolejna zaskakująca atrakcja na niewielkiej La Gomerze to Mirador de Abrante. Choć punktów widokowych jest na wyspie wiele, tylko tam można praktycznie zawisnąć w powietrzu nad klifem i malowniczą wioską Agulo. Przeszklona od podłogi po sufit platforma zawieszona jest na wysokości 620 metrów nad poziomem morza. Jeśli macie lęk wysokości, uwaga, może się zakręcić w głowie!

Równie niezwykły jest teren, na którym ta architektoniczna perełka została wzniesiona. Gleba w tym miejscu ma niezwykły pomarańczowy kolor, jakiego nie wiedziałam nigdzie indziej na La Gomerze. Budynek otoczony jest ogrodem, gdzie można odpocząć. Znajduje się w nim kafejka, jednak w zimowych miesiącach była nieczynna.

Mirador de Abrante La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Mirador de Abrante, zdj. własne
Klify przy Mirador de Abrante La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Klify przy Mirador de Abrante, zdj. własne
La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Widok na Agulo z Mirador de Abrante, zdj. własne

4. Miasteczko Agulo


Widok niemalże z lotu ptaka z Mirador de Abrante powinien zachęcić was do zwiedzenia miasteczka Agulo. Kolorowa zabudowa otoczona zielenią upraw i błękitem oceanu to pocztówkowy widoczek. Warto zatrzymać się tam w drodze na punkt widokowy.

Agulo cieszy się sławą najładniejszej miejscowości na La Gomerze. Spacerując brukowanymi uliczkami pośród odrestaurowanych, zabytkowych domów trudno się nie zgodzić.

Agulo La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Agulo, zdj. własne
Agulo La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Agulo, zdj. własne

5. Park Narodowy Garajonay


Park Narodowy Garajonay można by nazwać dachem La Gomery. Tworzące go lasy wawrzynowe pokrywają centralne, najwyższe partie wyspy. Ekosystem ten jest pozostałością po lasach deszczowych, które zajmowały część Europy i Afryki w trzeciorzędzie, czyli miliony lat temu. Swoją bujną roślinność zawdzięcza nie tyle deszczom, ile wilgoci z mgieł, które niemal stale spowijają tę część wyspy. Najstarsza część Garajonay oznaczona jest jako Bosque del Cedro.

Na czym polega magia Garajonay? Wybierzcie się na wędrówkę jednym z wielu szlaków pośród obrośniętych mchem drzew, wrzosów i paproci. Kiedy wiatr porusza liście i kołysze koronki porostów spływających z gałęzi, nierealność scenerii oczarowuje i urzeka.

 Park Narodowy Garajonay La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Park Narodowy Garajonay, zdj. własne
 Park Narodowy Garajonay La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Park Narodowy Garajonay, zdj. własne
 Park Narodowy Garajonay La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Park Narodowy Garajonay, zdj. własne

6. Valle Gran Ray


Jeśli mielibyście czas na odwiedzenie tylko jednego miejsca na La Gomerze, postawcie na Valle Gran Ray. To zjawiskowe miejsce, szczególnie gdy obserwowane jest z góry. Na tle zielonych wzgórz i plantacji bananów odcinają się pomarańczowe dachy domów w dolinie. Na horyzoncie jak zawsze błękit. Valle Gran Rey położona jest na zachodzie, u schyłku dnia czeka więc bajeczny spektakl, gdy ognista kula tonie w oceanie.

Z Valle Gran Ray wychodzą szlaki wędrowne do parku Garajonay, a wielbiciele wypoczynku na plaży poczują się tam jak w subtropikalnym raju. Koniecznie odwiedźcie Playa del Ingles, uważaną przez wielu za najpiękniejszą plażę na La Gomerze. Baza noclegowa i oferta gastronomiczna jest tutaj najbogatsza na wyspie, więc jeśli lubicie nieco wakacyjnego gwaru, spodoba się wam w Vale Gran Rey.

Valle Gran Rey La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Valle Gran Ray, zdj. własne
Valle Gran Rey La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Valle Gran Ray, zdj. własne
Valle Gran Rey La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Playa De Vueltas w Valle Gran Ray, zdj. własne

7. Obserwacja delfinów


Już sama wycieczka łodzią z widokiem na klify i łódki leniwie poruszające się na falach jest przeżyciem godnym polecenia. Późnej, gdy lśniące ciała delfinów przemykać będą wokół, zrozumiencie dlaczego tej atrakcji nie można pominąć. Jak zawsze zobaczenie zwierząt nie jest gwarantowane, ale szanse są duże praktycznie przez cały rok. Za najlepszy czas na oglądanie delfinów w okolicach La Gomery uważane są miesiące od lutego do maja.

W tamtych wodach żyje wiele gatunków, m.in. delfin butlonosy i grindwal o charakterystycznej zaokrąglonej głowie przypominającej czapkę pilotkę. Wybierając wycieczkę zwróćcie uwagę, czy dostawca oferuje opcję „eko” – niezakłócającą życia morskiego. Polecam wycieczkę, z której skorzystałam ze względu na ciekawe opowieści o historii i środowisku naturalnym La Gomery oraz lokalny poczęstunek w cenie. Tak, delfiny też udało się zobaczyć!

La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Wybrzeże La Gomery, zdj. własne
Delfiny, zdj. Pixabay

8. Klify Los Organos


Los Organos La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Los Organos, zdj. Shutterstock

Los Organos to wysoki na 800 metrów klif przypominający gigantyczne organy, w których klawisze uderzają spienione fale oceanu. Bazaltowa ściana tego milczącego jak głaz „instrumentu” składa się z charakterystycznych stopni, jak te na słynnej plaży Reynisfjara na Islandii.

Jedyna możliwość zobaczenia Los Organos to wycieczka łodzią. Nad klifem prowadzi szlak wędrowny, jednakże stromo spadająca do morza ściana nie jest z lądu widoczna. Podczas podróży do imponującego klifu łódź mija malownicze regiony przybrzeżne, małe miasteczka i zatoki. Istnieje również duża szansa na napotkanie delfinów, dlatego często sprzedawane są wycieczki łączące oglądanie tych stworzeń oraz Los Organos.


9. Naturalny basen Pescante de Hermigua


W pobliżu plaży Неrmiguа zaskakują betonowe bloki wyrastające z oceanu. Nieco industrialny pejzaż, jakiego nie spodziewalibyście się po wybrzeżu subtropikalnej wyspy. Bloki to pozostałości wzniesionej  ponad 100 lat temu konstrukcji, która służyła do transportowania w górę i dół towarów ze statków handlowych, a także zwierząt i ludzi. Działalność portu w Неrmiguа została zakończona, gdy rozwinął się port w San Sebastian.

Dziś całość jako przykład architektury industrialnej wraz z sąsiednim naturalnym basenem tworzy piękny i jednocześnie dramatyczny widok. Miejsce, które ze względu na swój nietypowy charakter, aż prosi się o niebanalną sesję zdjęciową. Zwłaszcza o zachodzie słońca. Naturalny basen to niekiedy jedyna opcja na bezpieczną kąpiel, ponieważ ocean w tej części wyspy lubi przypominać o swojej potędze.

Pescante de Hermigua, zdj. własne
Pescante de Hermigua La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Pescante de Hermigua, zdj. własne
Pescante de Hermigua La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Pescante de Hermigua, zdj. własne

10. Vallehermoso i skała Roque Cano


Vallehermoso, obok Valle Gran Rey, to najpiękniejsza z dolin i miescowosci na La Gomerze. Z otaczających jej szczytów najbardziej charaktersyczny to Roque Cano. Głaz w kształcie grotu stanowi symbol całego regionu Vallehermoso. Prowadzi wokół niego trasa, która pozwala podejść pod samą skałę, jednocześnie ciesząc oczy widokami na dolinę, miasteczko w dole, plantacje bananów i całą intensywnie zieloną okolicę. 

Inny szlak, który warto przebyć prowadzi z miejscowości Vallehermoso do plaży o tej samej nazwie, przez kapliczkę Ermita de Nuestra Señora de Coromoto i punkt widokowy Punta de Alcalá. Przy słonecznej pogodzie będzie wam towarzyszył z Teneryfy majestatyczny szczyt wulkanu Teide. Szlak ten prowadzi także ponad opisaną wcześniej formacją skalną Los Organos. Nie będzie ona jednak z tej perspektywy widoczna.

Roque Cano Vallehermoso La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Skała Roque Cano, zdj. własne
Vallehermoso La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Widok na Vallehermoso, zdj. własne
Vallehermoso La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Szlak do plaży Vallehermoso, zdj. własne
Vallehermoso La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Kapliczka Ermita de Nuestra Señora de Coromoto, zdj. własne

11. Nocleg na łodzi w San Sebastian


Czy rozważaliście kiedyś spanie na łodzi? Noclegi na żaglówkach są często cenowo bardziej atrakcyjne niż pokoje hotelowe czy apartamenty. Wyobraź sobie poczucie swoistej wolności, gdy zasypiasz i budzisz się na wodzie. Posiłki jesz na powietrzu na pokładzie, a zachody słońca są na wyciągnięcie ręki. Zaciszny i malowniczy port w San Sebastian szczególnie nadaje się na taką noclegową przygodę.

Czy taki nocleg ma wady? W przypadku mniejszych łodzi powierzchnia użytkowa jest ograniczona. Przygotujcie się na niskie sufity, maleńkie łazienki, często w jednym z toaletą. Alternatywą są prysznice i toalety w marinie. Choć wody portu są zazwyczaj spokojne, nie da się uniknąć ruchów łodzi, co wiąże się z różnorodnymi odgłosami, trzeszczeniem itd.

Podsumowując, polecam z całego serca taką opcję noclegu na 2 lub 3 noce, aby przeżyć coś nowego i doświadczyć morskiego klimatu La Gomery z bliska. Tutaj (klik) zarezerwujecie łódkę ze zdjęcia, na której spałam.

Port w San Sebastian La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Nocleg na łodzi Pato Lucas, zdj. własne
Port w San Sebastian La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Port w San Sebastian, zdj. własne
Port w San Sebastian La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Port w San Sebastian, zdj. własne

12. Czarne plaże La Gomery


Plaże La Gomery wypadają zdecydowanie bardziej dramatycznie i dziko na tle tych z południa Gran Canarii czy Teneryfy. Wysokie klify, czarny piasek kontrastujący z zielenią, brunatne skały na tle oceanu. Bez wątpienia należą do tych najbardziej zacisznych, ponieważ nawet w sezonie nie są tak oblegane, jak turystyczne kurorty większych Wysp Kanaryjskich.

Do niektórych, jak Playa del Trigo można dotrzeć wyłącznie trasą trekkingową lub łodzią od strony morza. Inne, jak Playa de Alojera oraz Playa de la Caleta, choć dostępne są samochodem, hipnotyzują surowym pięknem. Nawet teoretycznie miejskie plaże, jak Playa San Sebastián czy Playa De Vueltas w Valle Gran Rey, prezentują się niebanalnie.

Playa del Trigo, Alojera, La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Playa del Trigo, zdj. własne
Playa de Alojera, Alojera, La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Playa de Alojera, zdj. własne
Playa de la Caleta, La Gomera Wyspy Kanaryjskie
Playa de la Caleta, zdj. własne

Źródła: lagomera.travel


II. Jak i gdzie zarezerwować wyjazd na Gomerę?


Osobiście stawiam na samodzielną rezerwację i was również do tego namawiam. W dobie internetu to bardzo proste. Po co płacić dodatkowo za usługi biura podróży? Samodzielnie zaplanowana podróż to taka, która w 100% dostosowana jest do waszych potrzeb, upodobań, zainteresowań, tempa zwiedzania itd.

Poniżej znajdziecie sprawdzone portale rezerwacyjne, z których korzystam od lat organizując swoje podróże.

Skyscanner – zdecydowanie moja ulubiona wyszukiwarka lotów, intuicyjna i łatwa w użyciu. Przeszukuje nawet małe strony internetowe i wszystkie budżetowe linie lotnicze, więc zawsze znajdziecie lot w najniższej cenie.

Booking.com – ogromny wybór noclegów wszelkiego rodzaju i standardu, a oferta ciągle jest poszerzana. Rozbudowane filtry bardzo ułatwiają wyszukiwanie. Do tego, jeśli znajdziecie gdzieś niższą cenę, Booking.com zwróci Wam różnicę.

Hostelworld – oferta dla tych, którzy stawiają na noclegi budżetowe. Fajna, łatwa w użyciu strona z największą na rynku ofertą hosteli.

GetYourGuide – wycieczki, bilety i atrakcje w jednym miejscu. Zamiast odwiedzać strony lokalnych organizatorów, wszystkie aktywności rezerwujesz na jednym portalu z możliwością bezpłatnego anulowania do 24h przed rozpoczęciem. Wygodnie i bezpiecznie. 

Dlaczego właśnie te firmy?

  • Najbogatsza oferta na rynku, więc wszystko jest w jednym miejscu, co jest po prostu wygodne. 
  • Obsługa klienta na wysokim poziomie, co gwarantuje wsparcie w przypadku jakichkolwiek problemów.
  • Strony i obsługa klienta dostępne są po polsku.

Cieszę się, że czytasz mojego bloga. Jeśli czujesz, że choć trochę pomogłam, będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Dla Ciebie to niewielki wydatek, dla mnie ogromna motywacja do pisania kolejnych praktycznych artykułów, jak ten, który właśnie czytasz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ten artykuł może Cię również zainteresować:

➡️ TENERYFA – ATRAKCJE: NAJWYŻSZY WULKAN HISZPANII I 20 RZECZY, O KTÓRYCH MUSISZ SIĘ DOWIEDZIEĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *