fbpx
starowka-praga-czechy
Czechy,  Europa

Praga – atrakcje. 21 ciekawych miejsc w czeskiej stolicy

Praga – atrakcje przeczytasz w mniej niż 5 minut. Jeśli uznasz ten wpis za przydatny, zapraszam do polubienia i śledzenia mojej strony na Facebooku.

Ciekawe miejsca w Pradze to materiał na całą książkę. Nie sposób wymienić ich wszystkich w jednym poście. Skupiłam się, mniej więcej, na określonych dzielnicach wymieniając najciekawsze punkty w ich ramach.

Zastanawiacie się co zobaczyć w Pradze? Stolica Czech posiada nieprawdopodobną ilość zabytkowych kamienic, pałaców, zamków i kościołów. Dajcie się oczarować brukowanym uliczkom ze stylowymi latarenkami, zaskoczyć sztuką uliczną, porwać nieprzebranym wariantom nocnych rozrywek.

A gdy będziecie mieli dosyć kołowrotka masowej turystyki, ucieknijcie w ciche zaułki Małej Strany, nad nabrzeże przepastnej Wełtawy, do zielonych ogrodów wzgórza Petřín, w eleganckie, lecz barwne aleje Žižkova. Przede wszystkim jednak na praskie wzgórza, skąd najlepiej można podziwiać jedną z najpiękniejszych stolic świata.


Jeśli planujecie dużo zwiedzać, dobrym pomysłem jest zakup karnetu CoolPass, który uprawnia do bezpłatnego wstępu do ponad 60 atrakcji oraz 50% zniżki na wycieczki, przedstawienia oraz posiłki w restauracjach.

Poznaj Pragę i atrakcje oraz ciekawe miejsca, które musisz koniecznie zobaczyć! W tym miejscówki, o których dowiedziałam się od mieszkającej tam od 12 lat Petry.


MAPA: Praga – atrakcje

Jak korzystać z powyższej mapy: Klikając numery/ ikony na mapie, zobaczycie informacje takie jak nazwa i lokalizacja. Szczegółowy opis każdego miejsca znajduje się poniżej w poście. Klikając kwadrat ze strzałką w lewym górnym roku, zobaczycie listę wszystkich punktów znajdujących się na mapie. Aby zobaczyć mapę w większym formacie w nowym oknie, kliknij kwadrat w prawym górnym rogu. Mapę można również zapisać na swoim koncie w Google Maps, klikając strzałkę na czarnym pasku, obok nazwy mapy.


I. Co ciekawego można zobaczyć w Pradze?

1. Praskie Winnice


Praskie winnice to mój zdecydowany nr 1 na mapie miasta. W słoneczny dzień poczujecie się jak pod niebem Toskanii. Zostawcie więc piwo i praskie puby na chłodniejsze wieczory, a gdy słońce świeci, ruszajcie do winnic! Ulokowane są na wzgórzach, więc przy lampce lokalnego wina podziwiać można piękny widok na czerwone dachy, wieże kościołów i bram miejskich.

W średniowieczu winnice otaczały całe miasto, obecnie jest ich około 12. Wymienię te znajdujące się najbliżej Starego Miasta:

  • Winnica Świętego Wacława na Praskim Zamku
  • Winnica pod klasztorem Strahovskim oraz Winnica św. Jana
  • Winnica pod Wyszehradem
  • Winna Altana, Grébovka, Park Havlíček
  • Winnica Albertov
  • Winnica Świętej Klary ponad Pałacem Trojskim
  • Winnica Salabka w Troi
  • Winnica Zilvarovy

Lokalizację winnic (symbol kieliszka) znajdziecie na mapie na początku strony. A jeśli wizyty w Pradze nie wyobrażacie sobie bez złotego trunku, wybierzcie się na wycieczkę do 3 najlepszych praskich minibrowarów w towarzystkie lokalnego celebryty!

Winnica św. Wacława, zdj. własne
Winna Altana w parku Havlíček, zdj. własne
Winnica-Swietego-Waclawa-Praga-z
Winnica św. Wacława, zdj. własne

2. Stare Miasto


Praga posiada jedną z najpiękniejszych Starówek na świecie. Bez trudu trafisz na Stary Rynek i praktycznie o każdej porze roku napotkasz tam spacerujących turystów. Przyciągają ich świetnie zachowane zabytki, takie jak Kościół Marii Panny przed Tynem z dwoma wieżami, biały barokowy kościół św. Mikołaja oraz Ratusz Staromiejski z zegarem astronomicznym (Orloj), a także niezliczone restauracje i kafejki. Na środku placu stoi pomnik upamiętniający wybitnego reformatora Kościoła, Jana Husa.

Stare Miasto ciągnie się od mostu Štefánika po most Legii i obejmuje również Josefovdzielnicę żydowską. Trudno opisać wszystkie zabytki tej dzielnicy, ale oprócz już wymienionych, wspomnieć należy Bramę Prochową, Karolinum – budynki Uniwersytetu Karola założonego w 1348, Klementinum – kompleks budynków i ogrodów z niezwykłą biblioteką, czy gotycki Dom przy Kamiennym Dzwonie mieszczący galerię sztuki.

Pomnik Jana Husa, zdj. własne
Kościół Marii Panny przed Tynem, zdj. Pixabay
Krecik na Starym Rynku, zdj. własne

3. Most Karola


Most Karola (Karlův most), najstarszy i zdecydowanie najpiękniejszy praski most, tonie w tłumie przechodniów, handlarzy i portrecistów. Chyba że, tak jak ja, udacie się tam o wschodzie słońca! Łączy on Stare Miasto z równie uroczą, lecz spokojniejszą dzielnicą Malá Strana. Stojąc pośrodku za tło do zdjęć macie do dyspozycji obie strony miasta. Moją faworytką jest ta zachodnia z widniejącym na szczycie zamkiem Hradaczany.

Poczerniałe rzeźby świętych i średniowieczne wieże obronne nadają mostowi tajemniczego klimatu. Wieczorem, gdy zapalają się latanie i rozbrzmiewa muzyka ulicznych grajków, staje się bardzo romantycznie. Trudno jednak liczyć na zdjęcie bez turystów w tle. Tuż po wschodzie słońca jest za to pusto, a światło lepsze do zdjęć. Będziecie sami, nie licząc azjatyckich nowożeńców w czasie sesji zdjęciowej.

Most Karola – widok na zachód, zdj. własne
Most Karola z zamkiem w tle, zdj. Pixabay
Widok na Most Karola, zdj. Pexels

👍 POLECANE PRZEZ MIEJSCOWYCH

4. Náplavka


Po co iść na piwo do baru, skoro można na łódź? Náplavka to bulwar nad Wełtawą, przy którym cumuje długi rząd łodzi, statków i barek zamienionych w bary i restauracje. Odcinek na wschodnim brzegu rzeki, od mniej więcej „Tańczącego domu”, niemal po wyszehradzkie wzgórze stał się w letnich miesiącach modnym miejscem wieczornych spotkań.

Można napić się piwa lub innych trunków przy zachodzie słońca nad wieżami hradczańskiego zamku. Atmosfera jest luźna i łatwo tam nawiązać znajomości z miejscowymi. Alternatywnie można wybrać się na zwiedzanie czeskich browarów rzemieślniczych, w czasie którego też jest duża szansa na poznanie nowych ludzi.

Náplavka, zdj. Pixabay
Náplavka, zdj. własne
Náplavka, zdj. własne

Bary, kawiarnie, sklepy i galerie urządzone zostały również we wnękach wałów przeciwpowodziowych na nabrzeżu. Wejścia do nich są okrągłe i zamykane są za pomocą ogromnych, szklanych drzwi do złudzenia przypominających drzwi do pralki.


👍 POLECANE PRZEZ MIEJSCOWYCH

5. Grébovka


Na liście Praga i jej atrakcje koniecznie musi znaleźć się Grébovka, znana także jako Park Havlíček. Lato to najlepszy czas, aby go odwiedzić. Poczujecie się, jak na wyciecze do Italii, bo miejsce to inspirowane jest włoskim renesansem. Na zielonym wzgórzu porośniętym winoroślą panuje prawdziwie południowa atmosfera! Jak południe, to wino! Takiego z własnej produkcji można napić się w Winnej Altanie (Viniční altán).

W Parku Havlíčka znajdziecie też niezwykłą, pełną romantycznych zakamarków, skalną grotę, u której stóp pary tańczą salsę. Pawilon Grébovka, oprócz restauracji, mieści unikalną replikę oryginalnej kręgielni z lat 70. XIX wieku. Całości dopełnia północno-zachodni stok z wodospadem, sztuczne jezioro oraz punkt widokowy Klotilda.

Pawilon Grébovka, zdj. własne
Fragment „Groty”, zdj. własne
Grébovka - Praga ciekawe miejsca
Fragment „Groty”, zdj. własne

6. Malá Strana


Malá Strana, czyli Małe Miasto, pełna jest romantycznych, brukowanych uliczek, barokowych kościołów, restauracji, kafejek, muzeów, galerii sztuki oraz ogrodów. Wznosi się nieco nad mostem Karola, a wiedzie do niej, niczym do innej bajki, przejście pod gotycką wieżą obronną.

Najważniejsze atrakcje w tej części miasta: muzeum Franza Kafki, kościół św. Mikołaja, Ogród Wallensteina (Valdštejnská zahrada) i Ogród Vrtbovski (Vrtbovská zahrada), ściana Johna Lennona, Pomnik Ofiar Komunizmu, najwęższa uliczka w Pradze – przesmyk przy Gospodzie Host oraz rzeźby Davida Černego, o których napiszę w dalszym punkcie. Jeśli chcielibyście zobaczyć jak najwięcej praskich atrakcji, ale nie lubicie lub nie możecie dużo chodzić, dobrym rozwiązaniem jest całodniowy bilet na autobus typu hop on – hop off.

Malá Strana, ul. Mostecká, zdj. własne
Ogród Wallensteina, zdj. własne
Malá Strana,, zdj. własne

Jeśli planujecie odwiedzić Pragę w okresie przedświątecznym, wybierzcie opcję zwiedzania z przewodnikiem, który zabierze was do najbardziej nastrojowych miejsc. Dostępność wycieczki sprawdziecie poniżej. Potem możecie wybrać się jeszcze na świąteczny rejs po Wełtawie.

Powered by GetYourGuide

7. Hradczany


Zamek Praski (Pražský hrad) na Hradczanach, dawna siedziba królów czeskich, góruje nad Pragą i stanowi świetny punkt orientacyjny. Roztacza się z niego rozległy widok na miasto po obu stronach Wełtawy. Otaczają go zabytkowe budowle (m.in. Katedra św. Wita, Bazylika św. Jerzego, Kaplica Krzyża Świętego) i zaciszne uliczki, a także ogrody (Ogród Królewski, Południowe Ogrody, Jeleni Parow i in.).

Katedra św. Wita, zdj. własne

Historia zamku sięga blisko tysiąca lat i według Księgi Guinnessa jest to największy kompleks pałacowy na świecie! Zamkowe dziedzińce dostępne są dla zwiedzających za darmo. Jeśli chcecie odwiedzić również wnętrza zamku, obiektów sakralnych oraz Złotą Uliczkę, najlepiej jest kupić bilet łączony. Niezapomniane wrażenia zapewnia zwiedzanie w małej grupie z lokalnym przewodnikiem.


8. Złota Uliczka


Złota Uliczka, zdj. Shutterstock

Złota uliczka położona jest na terenie Zamku Praskiego, ale ze względu na swoją sławę zasługuje na osobny punkt. Stojące przy niej zabytkowe domy mają różne kolory, ale złota próżno pośród nich szukać. To urocze miejsce nazwę swoją zawdzięcza prawdopodobnie temu, że w średniowieczu było siedzibą lokalnych złotników.

Od 20. wieku pasowałaby do niej również nazwa „ulica poetów”. W jednym z domków swoje dzieła tworzył Fanz Kafka, w innym zbierali się nie mniej znani czescy pisarze i poeci. Obecnie w kolorowych domkach mieszczą się oryginalne sklepiki i galerie. Jest to wyjątkowo piękna uliczka i pieniądze na bilet wstępu uważam za dobrze wydane.


9. Klasztor na Strahovie


Klasztor na Strahovie (Strahovský klášter) to miejsce, któremu nie można odmówić niezwykłego klimatu. Imponujący jest wiek klasztornych murów, liczących już blisko 1000 lat! Kompleks klasztorny, który przetrwał stulecia historycznych zawirowań zaliczany jest do najstarszych na świecie.

Dziś zwiedzający znajdą tam coś dla duszy i dla ciała. Jest to miejsce kontemplacji i nauki w niezwykłych wnętrzach klasztornej biblioteki, która posiada obszerny zbiór rękopisów. Wnętrza te są tak piękne, że stanowiły tło hollywoodzkich produkcji, m.in. filmu o przygodach Jamesa Bonda „Casino Royal“.

Na zboczach strachowskiego wzgórza uprawia się winorośl i można tam skosztować lokalnego wina. Restauracja Klášterní Pivovar Strahov oferuje natomiast duży wybór piw marki św. Norbert z własnego browaru.

Obok browaru znajduje się interesujące Muzeum Miniatur, gdzie maleńkie, pieczołowicie stworzone dzieła sztuki ogląda się przez szkła powiększające lub mikroskop. Widzieliście kiedyś karawanę wielbłądów w uchu igielnym?

Strahov- Praga ciekawe miejsca
Widok z klasztoru na Strahovie, zdj. własne
Biblioteka na Strahovie, zdj. Pixabay
Strahov- Praga ciekawe miejsca
Klášterní Pivovar Strahov, zdj. własne

10. Miejsca z najpiękniejszym widokiem na miasto


Przypuszczam, że w czeskiej stolicy trzeba by spędzić co najmniej miesiąc, aby namierzyć wszystkie punkty z najpiękniejszym widokiem na miasto. Na szczęście nawet w ciągu kilkudniowej wizyty można trafić na kilka. Wymaga to zapuszczenia się nieco dalej niż Starówka czy most Karola. Nie trzeba jednak odznaczać się wyjątkową kondycją, bo już w drodze na Hradczany zostawiamy za sobą miły dla oka widok na miasto.

Przygotowałam krótką listę, na której znajdują się głównie ogólnodostępne przestrzenie. Znajdziecie też kilka barów i restauracji, jeśli szukacie wyjątkowego miejsca na kolację lub drinka z widokiem.

Wschodni brzeg Wełtawy (polecany na zachody słońca):

  • Wyszehrad
  • Góra Vitov
  • Punk widokowy Grébovka przy willi Gröb
  • Bar Strecha Lucerny w pałacu Lucerna
  • Bar T-Anker, Stare Miasto
  • Park Rieger (Riegrovy sady)

Zachodni brzeg Wełtawy:

  • Park Letná przy Metronomie, ewentualnie restauracje Hanavský pavilon lub Letenský zámeček
  • Winnica Świętego Wacława na Praskim Zamku
  • Plac Hradczański
  • Wzgórze Petřín
  • Taras widokowy na Strahovie
Widok z Placu Hradczańskiego, zdj. własne
Widok z winnicy św. Wacława, zdj. własne
Widok z parku Letná, zdj. własne

11. Wzgórze Petřín


Wzgórze Petřín to kompleks parków, ogrodów i sadów oraz innych ciekawych miejsc. Można na nie wjechać kolejką linową, której historia sięga 19. wieku. Alternatywą jest przyjemny spacer pod górę pośród zieleni z coraz lepszym widokiem na miasto. Do wartych wspomnienia miejsc na wzgórzu Petřín należą: przypałacowy Ogród Lobkowiczów (Lobkovická zahrada), Ogród Kińskich (Zahrada Kinských) z sadzawką i górującym nad nią Belwederem, tzw. Musaion oraz założone blisko sto lat temu Rosarium.

Nad zielenią wzgórza wyrasta prawie 60-metrowa wieża Petrińska (Petřínská rozhledna) wybudowana pod koniec 19. wieku na wzór paryskiej wieży Eiffla. Widoczna jest ona niemal z każdej części miasta. Na wieży znajduje się taras widokowy, na który można się wspiąć po blisko 300 schodach, alternatywnie wjechać windą.

Rosarium i wieża Petrińska po lewej, zdjęcie własne
Ogród Kińskich, zdj. własne

12. Rzeźby Davida Černego


Prace czeskiego rzeźbiarza-skalndalisty, Davida Černego, rozmieszczone w różnych częściach stolicy rzucają się w oczy. Nadają one miastu nieco zadziornego charakteru. Artysta znany na całym świecie z kontrowersyjnych prac, przyznaje, że lubi, aby jego sztuka drażniła. Mieszkańcy Pragi wydają się być bardzo otwarci na dzieła Černego. Nie gorszy ich nawet rzeźba-fontanna, gdzie dwóch jegomościów, przypuszczalnie polityków, sika do zbiornika w kształcie Czech. Czy w naszym kraju przeszłoby coś takiego?

Raczkujące niemowlęta”, David Černy, zdj. własne

Moim zdaniem prace są ciekawe i warto wyśledzić na mapie Pragi, jeśli nie wszystkie, to przynajmniej niektóre z nich. Dla ułatwienia zaznaczyłam je (kolor fioletowy) na mapie znajdującej się na początku tego posta.

Do rzeźb, które znajdują się w przestrzeni miejskiej i dostępne są za darmo należą: a) Koń w pałacu Lucerna, b) Wisielec nad ulicą Husa, c) Niemowlaki na wieży telewizyjnej na Žižkovie, d) Sikające postacie przy muzeum Franza Kafki, e) Raczkujące niemowlęta w parku Kampa, f) Głowa Franza Kafki przy centrum handlowym Quadrio, g) Mięso na budynku centrum kultury MeetFactory na Smichovie, h) Embrion na budynku Teatru przy Balustradzie.

Głowa Franza Kafki, zdj. własne

13. Žižkov


Widok na Žižkov z góry Vítkov, zdj. własne

Macie ochotę pospacerować alejami pośród zabytkowych kamienic z dala od turystycznego zgiełku? Lubicie podpatrywać, jak żyją miejscowi? Wybierzcie się na Žižkov! Dzielnica ta sąsiaduje ze Starym Miastem, ale panuje tam inna, bardziej lokalna atmosfera. Niegdyś robotniczo-artystyczna dzielnica Žižkov powstała w czasie rewolucji przemysłowej. Dziś jej barwne, a jednocześnie bardzo eleganckie kamienice przywodzą na myśl te paryskie. To najlepsze miejsce na odkrywanie smaków czeskiego piwa i kuchni w autentycznym klimacie i cenach niższych niż na Starym Mieście.

Po jeden z najlepszych widoków na miasto warto wejść na górę Vítkov, gdzie znajduje się trzeci co do wielkości pomnik konny z brązu na świecie. Pod wzgórzem przebiega ukończony w latach 50. tunel Žižkov łączący go z sąsiednią dzielnicą Karlin. Choć tunel mierzy nieco ponad 300 m długości, idąc nim ma się wrażenie, że nigdy się nie skończy. Jest to osobliwe przeżycie, a w upalne dni można się tam również nieźle ochłodzić.

Nad Žižkovem góruje widoczna na zdjęciu powyżej wieża telewizyjna, po której pełzają groteskowe niemowlęta Černego. Warto przyjrzeć się im możliwe z bliska! Tuż obok znajduje się ciekawy park Riegrovy Sady – fajna miejscówka na zachód słońca.


14. Wyspy na Wełtawie


Widok na wyspę Dzieci, zdj. własne

Między mostem Legii a mostem Jiráska położone są trzy wyspy: Strzelecka (Střelecký ostrov), Słowiańska (Slovanský ostrov) oraz wyspa Dzieci (Dětský ostrov). Wszystkie połączone są z lądem mostem lub mostkami i stanową jedne z ulubionych terenów rekreacyjnych mieszkańców Pragi.

Wyspa Strzelecka, ukryta w cieniu drzew, oferuje wspaniały widok na Malą Stranę i Hradczany. Od czasu do czasu odbywają się tam koncerty i inne imprezy plenerowe.

Wyspa Słowiańska, najwytworniejsza z całej trójki, gościła w znajdującym się tam pałacu Zofin osobistości muzyczne, jak Liszt, Berlioz, czy Wagner. Dziś oprócz koncertów muzyki klasycznej, wyspa oferuje również możliwość wypożyczenia łódek i rowerów wodnych. Latem można wiosłować aż do romantycznego zachodu słońca!

Na wyspę Dzieci prowadzi charakterystyczny łukowaty most, pod którym mogą przepływać nawet większe statki. Jak nazwa wskazuje, najmłodsi nie będą się tam nudzić. Do dyspozycji mają infrastrukturę sportową dla różnych kategorii wiekowych oraz place zabaw.


15. Tańczący dom


Tańczący dom zdj. Pixabay

Lubicie tańczyć, czy wolicie obserwować tańczących? Ta para na pewno Wam się spodoba, bo to prawdopodobnie jedyna taka na świecie! „Tańczący dom” (Tančící dům) Ginger i Fred został wybudowany na początku lat 90., a w 1996 wyróżniony prestiżową nagrodą amerykańskiego magazynu „Time” w kategorii najlepszy projekt. Swoją nazwą nawiązuje do dwójki hollywoodzkich aktorów. Moim zdaniem architekci uchwycili wdzięk i grację tej słynnej, roztańczonej pary.

Obecnie w budynku mieści się hotel, galeria sztuki oraz luksusowa restauracja z tarasem widokowym. Wieczorami, oprócz wyjątkowych kształtów, uwagę przyciągają jego tęczowe kolory.


16. Ściana Johna Lennona


Ściana Lennona, zdj. własne

Ściana Johna Lennona (Zeď Johna Lennona) powstała na początku lat 80., niedługo po tragicznej śmierci artysty. Na murze otaczającym Ogród Maltański pojawił się portret byłego Beatles’a przeradzając się szybko w improwizowany pomnik, przy którym zapłonęły świecie. W ich blasku na murze zaczęły pojawiać się cytaty z utworów Lennona traktujące o wolności i pragnieniu pokoju na świecie. Z czasem zaczęły towarzyszyć im słowa krytyki pod adresem komunistycznego reżimu urastając do rangi ważnego symbolu sprzeciwu przeciwko inwigilacji i ograniczeniu wolności.

Obecnie, po renowacji w 2019 roku, oprócz portretu muzyka, ścianę zdobią obrazy stworzone przez ponad 30 artystów z pięciu krajów oraz mapa świata z napisem „wolność” w 30 językach. Nadal dozwolone jest wyrażanie poglądów za pomocą ołówka, flamastra lub kredy. Peace!✌️


17. Plac Wacława


Muzeum Narodowe, zdj. Shutterstock

Plac Wacława to tętniąca życiem, szeroka aleja pełne sklepów, pasaży handlowych i restauracji. Góruje nad nią zwracający uwagę, imponujący gmach Muzeum Narodowego. U jego stóp znajduje się konny pomnik św. Wacława. Jego ciekawą interpretację w wykonaniu rzeźbiarza Davida Černego można oglądać w pałacu Lucerna. Tam święty dosiada zwierzęcia martwego, odwróconego do góry nogami.

Muzeum Narodowe posiada kilka oddziałów mieszczących się w różnych budynkach na terenie Pragi. Prezentuje eksponaty i wystawy z różnych dziedzin – od malarstwa, fotografii i rzeźby, przez przyrodę i archeologię, po sport i nauki społeczne. Informacje o wystawach i biletach znajdziecie na stronie muzeum.


18. Wyspa Kampa


Wyspa Kampa położona jest na zachodnim brzegu Wełtawy i oddzielona od lądu kanałem Čertovka. Przez to zyskała sobie, może trochę na wyrost, miano „małej Wenecji”. Uroku zdecydowanie nie można temu miejscu odmówić. Pełno tam romantycznych restauracji, ustronnych miejsc w cieniu parkowych drzew i nad brzegami Wełtawy z widokiem na most Karola.

Wyspa Kampa, zdj. Shutterstock

Miłośników sztuki abstrakcyjnej zainteresuje Muzeum Kampa. Jeżeli ze sztuką wolicie obcować na powietrzu, tuż obok znajduje się osobliwa praca Davida Černego – „Raczkujące niemowlęta”. Natomiast dalej nad Wełtawą praca „Harmonia” innego autorstwa oraz ciekawe rzeźby przestrzenne.


19. Willa Müllerów


Willa Müllerów, zdj. Shutterstock

O tym niezwykłym budynku zwanym, też Willą Loosa, przeczytałam w zbiorze reportaży Mariusza Szczygła „NIE MA”. Autor wspomnianej książki niezwykle ciekawie opowiedział burzliwą historię tego domu i jego mieszkańców. Willa powstała w latach 1928-1930 według projektu Adolfa Loos’a, na zamówienie bogatej mieszczańskiej rodziny Müllerów.

Ta niepozorna z zewnątrz bryła kryje w sobie niezwykłe wnętrza, gdzie nie występuje standardowy podział na piętra, lecz pomieszczenia przenikają się na różnych poziomach. Budynek został zaprojektowany tak, by uwzględniać nie tylko potrzeby, ale i warunki fizyczne, jak np. wzrost, pierwszych właścicieli. Użyte materiały, dbałość o detale, ale przede wszystkim geniusz architektów uczyniły z tego modernistycznego projektu dzieło sztuki, którego obserwujący z zewnątrz nigdy by się nie domyślił.

Zwiedzanie willi możliwe jest kilka razy dziennie po wcześniejszej rezerwacji. Szczegóły znajdziecie tutaj (klik). Niestety we wnętrzu nie można robić zdjęć.


20. Wyszehrad


wyszehrad-praga-czechy
Kościół św. Piotra i Pawła, zdj. Shutterstock

Nad zachodnim brzegiem Wełtawy górują Hradczany, nad wschodnim – Wyszehrad (Vyšehrad). Ten ostatni, oddalony nieco od popularnych atrakcji, rzadziej odwiedzany jest przez turystów, a przez to bardziej urokliwy i tajemniczy. Oprócz widoku na mosty na Wełtawie, wzgórze Petřín, Malą Stranę i Hradczany oferuje wstęp do świata mitów i legend związanych z powstaniem miasta oraz początkami czeskiej państwowości.

Pośród zieleni wyszehradzkiego parku ukryte są prawdziwe architektoniczne skarby, m.in. romańska rotunda św. Marcina z XI w., neogotycki kościół św. Piotra i Pawła oraz podziemne kazamaty, w których zostały umieszczone oryginały niektórych barokowych rzeźb z mostu Karola. Wyszehrad to także miejsce spoczynku zasłużonych Czechów.

Poniżej wzgórza, wzdłuż ulicy Rašínovo nábř. znajdują się architektoniczne perełki – wille zbudowane w stylu kubistycznym. Tylko w Czechach ten styl malarski udało zastosować się również w architekturze.


21. Praskie muzea


Praskie muzea wydają się być tak liczne, jak gołębie na moście Karola. Gdyby chciało się je wszystkie zwiedzić, nie wiem czy wystarczyłby tydzień. Wymienię te najbardziej nietypowe, które wyróżniają się na muzealnej mapie Pragi. Jedne mamią, inne pobudzają zmysły, przenoszą w czasie, zaskakują i bawią.

Jeśli Praga powita Was złą pogodą, poniższa lista powinna pomóc zagospodarować czas i wyjść z deszczowej sytuacji suchą stopą. Wszystkie poniższe muzea oznaczone są na mapie „Praga – atrakcje” na końcu posta.

Źródła: prague.eu, visitczechrepublic.com


III. Jak i gdzie zarezerwować wyjazd do Pragi?


Jeśli chodzi o miejskie wycieczki i weekendowe wypady, stawiam na samodzielną rezerwację. W dobie internetu to bardzo proste. Samodzielnie zaplanowana podróż to taka, która w 100% dostosowana jest do waszych potrzeb, upodobań, zainteresowań, tempa zwiedzania itd.

Poniżej znajdziecie linki do portali, z których korzystam organizując swoje podróże. Wszystkie serwisy znałam przed założeniem mojej strony World-in2-Words i korzystałam z nich jeszcze zanim zrodził się pomysł na tego bloga.

Obecnie jako osoba tworząca treści o tematyce podróżniczej współpracuję z wymienionymi portalami. Jeśli dokonasz rezerwacji klikając w link na mojej stronie, ja otrzymam prowizję, a Ty wesprzesz funkcjonowanie mojej strony. Będzie mi bardzo miło. 💚


1. Jak dojechać do Pragi?

Jeśli mieszkacie na południu Polski najlepiej jest wybrać się do Pragi samochodem. Dobre połączenia autokarowe oferuje przewoźnik FlixBus. Na przykład z Wrocławia dojedziecie do Pragi autobusem w ok. 4.5 godziny.

Z północy Polski to już dłuższa wyprawa, dlatego warto postawić na samolot. Ryanair oferuje tanie przeloty z Gdańska, a podróż nie powinna potrwać dłużej niż 1.5 godziny. Możliwe są też połączenia z Warszawy liniami LOT.

Wpiszcie lotnisko, z jakiego chcecie lecieć oraz daty w poniższą wyszukiwarkę Skyscanner, aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji lotu.


2. Gdzie najlepiej rezerwować bilety, wycieczki i atrakcje?

Najczęściej korzystam z portalu GetYourGuide. Zamiast odwiedzać strony lokalnych organizatorów, wszystkie bilety rezerwuję w jednym miejscu w języku polskim i z możliwością bezpłatnego anulowania do 24h przed rozpoczęciem.

Atrakcje, które moim zdaniem najlepiej oddają klimat Pragi to:


3. Gdzie nocować w Pradze?

Wybierając nocleg w dzielnicach Staré Město lub Malá Strana będziecie najbliżej największych atrakcji. Może to jednak oznaczać wyższe ceny, a w sezonie również ryzyko wieczornych hałasów. Z tego względu mój wybór często pada na Žižkov. Jest to elegancka dzielnica, stosunkowo blisko Starego Miasta. Możecie tam liczyć na niższe ceny noclegów, a także dużo lepszą i bardziej autentyczną ofertę barów i restauracji.

Na portalu Booking.com macie do wyboru setki hoteli, pensjonatów, apartamentów i innych opcji zakwaterowania. Wyszukiwanie ułatwiają rozbudowane filtry. Możecie też sprawdzić ocenę oraz opinie gości, którzy zatrzymali się w danym obiekcie noclegowym. Bardzo ułatwia to podjęcie decyzji.

Wpiszcie „Praga” i podajcie termin w wyszukiwarce poniżej, aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji.

Booking.com

W Pradze spałam m.in. w niewielkim, stylowym hoteliku Old Prague House (klik). Chciałabym go u polecić ze względu na przyjemną atmosferę, lokalizację w odległości kilku kroków od Mostu Karola oraz dobre śniadania, które w ciepłe dni można zjeść na wewnętrznym dziedzińcu.

Old Prague House, zdj. Booking.com

Cieszę się, że czytasz mojego bloga. Jeśli czujesz, że choć trochę pomogłam, będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Dla Ciebie to niewielki wydatek, dla mnie ogromna motywacja do pisania kolejnych praktycznych artykułów, jak ten, który właśnie czytasz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mam nadzieję, że powyższa lista Praga – atrakcje zainspiruje was do odwiedzenia tego pięknego i nieodległego miasta. A może już tam byliście? Które z wymienionych miejsc odwiedziliście? Jak wam się podobały?

Jeśli jakieś niezwykłe, Waszym zdaniem, atrakcje czeskiej stolicy zostały pominięte, dajcie znać w komentarzach.


Ten artykuł może Cię również zainteresować:

➡️ CZECHY – ATRAKCJE: 5 NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC NA JEDNODNIOWĄ WYCIECZKĘ Z PRAGI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *