fbpx
Europa,  Niemcy

Wyspa Rugia – atrakcje i 8 powodów dlaczego warto ją odwiedzić

Rugia – atrakcje przeczytasz w mniej niż 6 minut. Jeśli uznasz go za przydatny, zapraszam do polubienia i śledzenia mojej strony na Facebooku.

Wyspa Rugia, przed wiekami zamieszkiwana przez Słowian, położona jest niecałe 100 km od naszej zachodniej granicy. Choć po sąsiedzku, nie odwiedzamy jej zbyt często. Po co przepłacać, skoro nad Bałtykiem można wypoczywać w kraju?

Tym wpisem postaram się Was przekonać, że warto.

Ceny na Rugii są wyższe niż na polskim wybrzeżu, to prawda. W zamian oszczędzamy sobie jednak widoku pstrokatych parawanów, krytych blachą falistą straganów oraz różnorakich przejawów krzykliwego kiczu. Otrzymujemy idyllę kwitnących łąk, wioski z dachami krytymi strzechą, elegancki urok pruskich kurortów z zabytkową zabudową, wiekowe dworki oraz pałace ukryte pośród pól i lasów.

Dom kryty strzechą w Gingst

Do północnego słońca zwraca Rugia swoje różne, ale równie piękne oblicza. Zachód wyspy jest sielankowy i zaciszny, idealny na wycieczki rowerowe. Północ oferuje przepiękne plaże o białym piasku z obowiązkowymi koszami plażowymi oraz sceniczne kredowe klify. Na wschodzie królują elegancie kurorty z przedwojennymi willami wzdłuż promenad. A wyspa jest na tyle mała, że wszystkie te miejsca, nawet na rowerze, zwiedzisz w kilka dni!

Kosze na plaży w Juliusruh

Czy wyspa Rugia rowerem to dobry pomysł? Oczywiście! Cała wyspa, bez wyjątku, pokryta jest imponującą siecią ścieżek rowerowych. W ten sposób, moim zdaniem, najlepiej jest zwiedzać Rugię. Ścieżki rowerowe są nie tylko w doskonałym stanie, prowadzą przez najbardziej malownicze miejsca, ale są także doskonale oznaczone.

Jeśli nie byliście jeszcze na Rugii, poznajcie jej atrakcje oraz 8 powodów dlaczego warto odwiedzić tę wyspę!


MAPA: Wyspa Rugia – atrakcje

Jak korzystać z powyższej mapy: Klikając ikony na mapie, zobaczycie informacje takie jak nazwa i lokalizacja. Szczegółowy opis każdego miejsca znajduje się poniżej w poście. Klikając kwadrat ze strzałką w lewym górnym roku, zobaczycie listę wszystkich punktów znajdujących się na mapie. Aby zobaczyć mapę w większym formacie w nowym oknie, kliknij kwadrat w prawym górnym rogu. Mapę można również zapisać na swoim koncie w Google Maps, klikając strzałkę na czarnym pasku, obok nazwy mapy.


1. Sceniczne białe klify

Tak, to ciągle Bałyk!


Przyznacie, że kredowe klify na Rugii prezentują się imponująco? Przywodzą na myśl najpiękniejsze krajobrazy z greckich wysp. Najbardziej znany i zarazem najwyższy (118 m) z nich to Królewski Tron (Königsstuhl) znajdujący się w Parku Narodowym Jasmund.

Kredowy klif „Królewski Tron”

Aby znaleźć się na szczycie klifu, należy uiścić opłatę wstępu w wysokości 10 EUR. Aby ten najsłynniejszy klif naprawdę zobaczyć, najlepiej oglądać go z boku. Jest to możliwe ze specjalnie przygotowanego, bezpłatnego punktu widokowego (Victoria-Sicht), który znajdują się po prawej stronie od wejścia do Centrum dla Zwiedzających.

wyspa rugia atrakcje
Przylądek Arkona

Kolejnym obowiązkowym miejscem jest przylądek Arkona na półwyspie Wittow. To najdalej na północ wysunięty punkt Niemiec. Znajdują się tam dwie wiekowe latarnie morskie, które można zwiedzać, a nawet, za wcześniejszym uzgodnieniem, zawrzeć w nich związek małżeński. Oświadczyny o zachodzie słońca na przylądku Arkona to także strzał w dziesiątkę!

Po drodze warto zatrzymać się w uroczej rybackiej wiosce Vitt przycupniętej nad brzegiem morza. Większość domów pokryta jest tam strzechą. Kiedy ostatnio widzieliście taki dom?


2. Eleganckie kurorty i zabytkowe miasteczka

Relaks dla oczu i duszy


Molo w Selin stanowi wizytówkę nie tylko miasteczka, ale śmiało można powiedzieć, że całej wyspy Rugia. Historia tego 400-metrowego, wcinającego się w morze mostu sięga ponad 100 lat. Elegancji nadaje mu zabytkowa restauracja znajdująca się na początku konstrukcji.

Molo w Selin

Skromniejsze mola znajdują się w miejscowościach Binz i Göhren. Kursuje między nimi zabytkowy pociąg z lokomotywą parową zwany „Pędzącym Rolandem”. Początkowa stacja pociągu znajduje się w miasteczku Putbus.

Rugijskie miasteczka zachwycają uzdrowiskową architekturą i promenadami, gdzie wszystko wydaje się architektonicznie i stylistycznie przemyślane. Błękit nieba i morza wraz z białymi fasadami klasycystycznych budynków sprawiają, że w słoneczne dni chce się spacerować bez końca.

plaza w binz rugia niemcy
Plaża w Binz

Trochę z innej beczki, a na pewno z innej epoki jest wybudowany z inicjatywny Hitlera pawilon zwany Kolosem z Prory. Miał on ciągnąć się na odcinku ponad 4 km i zapewnić 20 000 miejsc noclegowych. Nie każdemu może się podobać, stanowi jednak swoistego świadka niemieckiej historii. Obecnie urządzono tam ogromne schronisko młodzieżowe z 400 łóżkami.

Warta wspomnienia jest również zabytkowa zabudowa miasteczek Sassnitz, Bergen auf Rugen czy Putbus – dawnej rezydencji hrabiów i książąt Rugii. Stralsund, co prawda, nie leży na Rugii, ale stanowi bramę na wyspę i nie da się go ominąć. Jego staromiejska zabudowa została wpisana na listę UNESCO.


3. Unikatowy wyspiarski klimat

Gdzie wiatr niesie zapach Północy…


Atmosfera wyspy Rugia zupełnie mnie zaskoczyła. Spodziewałam się pięknych kurortów i estetycznych plaż, jakie znam z nadmorskich miejscowości na wyspie Uznam. Temu wyobrażeniu najbliższy jest południowy wschód wyspy.

Domy kryte strzechą w Bregge

Okazało się jednak, że Rugia ma też inne oblicza. Zaciszne rybackie wioski z domami krytymi strzechą, gdzie od wieków pielęgnowane są lokalne tradycje. Kwitnące pola pełne kwiatów z bezkresem morza na horyzoncie. Innym razem północna surowość i dzikość krajobrazu nasuwające wątpliwość, czy to ciągle Niemcy. Drewniane, kolorowe domki przywodzą na myśl Skandynawię.

Na Rugii czuje się wyraźnie, że jest się na wyspie. Czas zdaje się płynąć wolniej, bo pośpiech został na lądzie. Miejscowi są serdeczni i uśmiechnięci. Wszystko to sprawiło, że zakochałam się w wyspie Rugia i zawsze chętnie będę tam wracać.

Przystań w Bregge
3.1. Jakie pamiątki przywieźć z Rugii?

Odrobinę rugijskiej atmosfery można zabrać ze sobą w pamiątkach podkreślających naturalne walory wyspy. Najczęściej kupowane są wyroby kosmetyczne z kredy, biżuteria z bursztynu oraz produkty spożywcze z pomarańczowych owoców rokitnika (Sanddorn). Oryginalnym nabytkiem będą maleńkie kredowe krasnoludki (Kreidemännchen), które można kupić w Rügenhof na przylądku Arkona. Inna ciekawa pamiątka, która nic nie kosztuje, to charakterystyczne krzemienie z dziurą w środku (Hühnergötter). Nie potrzeba wiele szczęścia, aby znaleźć je na którejś z plaż. Mówi się, że chronią przed urokami i przynoszą pomyślność.


4. Pałace i dworki pośród lasów

Wsi spokojna, wsi wesoła!


Wyspa Rugia zachwyca nie tylko harmonijnym pięknem naturalnego krajobrazu, ale także zabytkowymi dworkami i pałacami wyrastającymi znienacka pośród pól i lasów. Miejsca te, starannie odrestaurowane, pełnią obecnie funkcje gastronomiczno-noclegowe.

Pałac Spycker

W najbardziej popularnych kurortach, jak Selin czy Binz nie brakuje urzekających, zabytkowych willi. Na mnie największe wrażenie zrobiły jednak wiejskie posiadłości w otoczeniu zabytkowych parków i ogrodów. Są jak oazy spokoju, gdzie spełnia się marzenie o wypoczynku z dala od wszystkiego.

Nocleg w takim miejscu nie musi być drogi, zwłasza jeśli podróżujecie poza najwyższym sezonem. Miałam ogromną przyjemność spać w widocznym na zdjęciu poniżej Lieblingsplatz Bohlendorf. Wybrałam go, ponieważ była to jedna z najtańszych opcji noclegu dla jednej osoby. Szlachecki dworek, niczym z mojego ukochanego filmu Nad Niemnem, wraz z zabudowaniami gospodarczymi otoczony jest parkiem, a dookoła już tylko pola.

Lieblingsplatz Bohlendorf

Do najpiękniejszych budowli płacowych na wyspie należą: pałac Spycker położony w pobliżu malowniczego jeziora Spyckerscher See, pałac Ralswiek, pałacyki myśliwskie Karnitz i Granitz, pałac Semper w sąsiedztwie tajemniczego Lasu Czarownic oraz zamek Putbus. Do tego ogromna ilość szlacheckich dworków przekształconych w hotele i pensjonaty, m.in. Guthaus Granskevitz, Guthaus Boldevitzer Rügenkaten, Guthaus Kapelle, Guthaus Dubkevitz i wiele innych.


5. Raj dla rowerzystów

Na horyzoncie zawsze morze!


Co prawda nie zjeździłam na rowerze całego świata, nawet połowy, ale ścieżki na Rugii uważam za imponujące! Biegną wzdłuż morskiego wybrzeża, malowniczych mierzei i przybrzeżnych jezior. Prowadzą przez pola, lasy, idylliczne wioski i krajobrazy.

Ścieżka na półwyspie Wittow

Ich nawierzchnia, w większości przypadków, jest asfaltowa, choć zdarzają się betonowe płyty i zwykłe polne drogi. Przy dobrej, suchej pogodzie wszystkie są łatwe i wygodne do przejechania. Do tego dochodzą świetne oznaczenia z podaniem dystansów do poszczególnych miejscowości i atrakcji. Do dyspozycji jest ok. 250 km ścieżek rowerowych.

Czerwcowe pola na Rugii

Dwa kółka można zabrać ze sobą pociągiem do Stralsund, a następnie dalej aż do Sassnitz. Możliwe jest też wypożyczenie roweru na miejscu w jednej z wypożyczalni. Zlokalizowane są one głównie po wschodniej stronie wyspy. Taką usługę oferuje również wiele miejsc noclegowych. Bez problemu również przechowają one Wasz własny rower w przygotowanych do tego celu pomieszczeniach.


6. Ryba prosto z kutra,

czyli (nie tylko) śledź w bułce


Jak na wyspę o wielowiekowych rybackich tradycjach przystało, z rugijskich restauracji unosi się smakowity zapach smażonych i wędzonych ryb. Ciekawą i zdecydowanie mniej kosztowną alternatywą dla obiadu w restauracji jest zakup słynnej bułeczki z rybą (Fischbrötchen) prosto z kutra.

Kilka bistro-kutrów cumuje w porcie rybackim (Fischereihafen) w Sassnitz. Te jednostki morskie wprawdzie dawno już w morze nie wypływały, ale zdecydowanie zachowały morski klimat. Ryba z takiego kutra smakuje wyśmienicie. I wybór jest imponujący: od skromnej, lecz zacnej bułeczki „Bismarck” ze śledziem, po maślaną makrelę i inne wędzone specjały. Ceny zaczynają się od 3 euro. Bułeczkę można spożyć na jednej z licznych ławeczek przy promenadzie lub urządzić sobie piknik na plaży. Z piwem. A jakże!


7. Wysepki Hiddensee i Vilm

Jeszcze więcej wysypy w wyspie!


Rugia ma fantazyjny i nieregularny kształt. Jak ptak z rozpostartymi skrzydłami lub może, w tym przypadku, bardziej adekwatne będzie porównanie do ryby płaszczki. W jej wnętrze wdziera się woda, tworząc liczne mierzeje, jeziora zatokowe i półwyspy, co zapewnia niezwykle urozmaicony krajobraz.

Latarnia na wyspie Hiddensee

Jeśli to za mało, u wybrzeży Rugii leżą jeszcze dwie mini wysepki. Po zachodniej stronie – Hiddensee, a po wschodniej zupełnie malutka wysepka Vilm. Na obie regularnie, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach, kursują promy i statki wycieczkowe.

Hiddensee o długości niespełna 17 km należy do Parku Narodowego Vorpommersche Bodenlandschaft. W najwęższym miejscu ma tylko 250 metrów. Charakterystycznym jej punktem jest latarnia morska Dornbusch, z której można podziwiać widok na wyspę i morze. To piękne otoczenie uświetniają dodatkowo odbywające się tam wystawy artystyczne.

Kwitnące pole facelii błękitnej

Wysepka Vilm liczy niecałe 100 m kw, ale cóż to za 100 metrów! Rosną tam rzadkie gatunki roślin, które niekiedy sprawiają dość egzotyczne wrażenie. Vilm jest częścią rezerwatu biosfery, a jej imponująca flora i fauna inspirowała wielu malarzy. Nieliczne budynki, które się tam znajdują mieszczą instytucje zajmujące się ochroną przyrody. Liczba zwiedzających ograniczona jest do 30 osób dziennie. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja.


8. Ośrodek wypoczynkowy Im-Jaich w Lauterbach

„Bałtyckie Malediwy” 😉


Woda to Twój żywioł? Na kilka nocy zarzuć kotwicę w ośrodku wypoczynkowy Im-Jaich Wasserferienwelt! Ta oaza spokoju położona jest na południowym zachodzie wyspy w miejscowości Lauterbach, dokładnie naprzeciw wysepki Vilm. Oprócz standardowych domków i apartamentów oferowane są tam noclegi w niezwykłych domkach na wodzie.

Domki na wodzie Im-Jaich Wasserferienwelt

Jeden z portali podróżniczych nazwał kiedyś to miejsce polskimi Malediwami, co mnie bardzo rozbawiło. Choć porównanie jest nieco przesadzone, nie zmienia faktu, że miejsce jest jedyne w swoim rodzaju nie tylko na Rugii, ale prawdopodobnie na całym południowym wybrzeżu Bałtyku.

Domki na wodzie Im-Jaich Wasserferienwelt

Domki na wodzie są komfortowo urządzone i przeznaczone dla 4 -6 osób. Trzeba je rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. Na nadchodzące wakacje trudno już o wolne terminy, ale jeśli spodobał się wam sam ośrodek, oferuje on duży wybór fajnych noclegów bezpośrednio nad wodą ➡️ SZCZEGÓŁY I REZERWACJA.

Źródła: ruegen-travel.de, ruegenmagic.de, reisereporter.de


Mam nadzieję, że udało mi się Was przekonać, że wyspa Rugia warta jest odwiedzenia. Jeśli już mieliście okazję tam być, dajcie znać w komentarzach, co się Wam najbardziej podobało.


9. Jak i gdzie zarezerwować wyjazd na Rugię?


Osobiście stawiam na samodzielną rezerwację i was również do tego namawiam. W dobie internetu to bardzo proste. Po co płacić dodatkowo za usługi biura podróży? Samodzielnie zaplanowana podróż to taka, która w 100% dostosowana jest do waszych potrzeb, upodobań, zainteresowań, tempa zwiedzania itd.

Poniżej znajdziecie sprawdzone portale rezerwacyjne, z których korzystam od lat organizując swoje podróże.

Skyscanner – zdecydowanie moja ulubiona wyszukiwarka lotów, intuicyjna i łatwa w użyciu. Przeszukuje nawet małe strony internetowe i wszystkie budżetowe linie lotnicze, więc zawsze znajdziecie lot w najniższej cenie.

Booking.com – ogromny wybór noclegów wszelkiego rodzaju i standardu, a oferta ciągle jest poszerzana. Rozbudowane filtry bardzo ułatwiają wyszukiwanie. Do tego, jeśli znajdziecie gdzieś niższą cenę, Booking.com zwróci Wam różnicę.

Hostelworld – oferta dla tych, którzy stawiają na noclegi budżetowe. Fajna, łatwa w użyciu strona z największą na rynku ofertą hosteli.

GetYourGuide – wycieczki, bilety i atrakcje w jednym miejscu. Zamiast odwiedzać strony lokalnych organizatorów, wszystkie aktywności rezerwujesz na jednym portalu z możliwością bezpłatnego anulowania do 24h przed rozpoczęciem. Wygodnie i bezpiecznie. 

Dlaczego właśnie te firmy?

  • Najbogatsza oferta na rynku, więc wszystko jest w jednym miejscu, co jest po prostu wygodne. 
  • Obsługa klienta na wysokim poziomie, co gwarantuje wsparcie w przypadku jakichkolwiek problemów.
  • Strony i obsługa klienta dostępne są po polsku.

Cieszę się, że czytasz mojego bloga. Jeśli czujesz, że choć trochę pomogłam, będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Dla Ciebie to niewielki wydatek, dla mnie ogromna motywacja do pisania kolejnych praktycznych artykułów, jak ten, który właśnie czytasz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ten artykuł może Cię również zainteresować:

➡️ KLIMATYCZNE MIEJSCA NAD MORZEM. 50 NIEZWYKŁYCH NOCLEGÓW NAD BAŁTYKIEM

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *