fbpx
bergen atrakcje, bryggen, norwegia
Europa,  Norwegia

Bergen – atrakcje: Rejs po fiordach i 13 rzeczy, których musisz doświadczyć

Bergen – atrakcje przeczytasz w mniej niż 5 minut. Jeśli uznasz ten wpis za przydatny, zapraszam do polubienia i śledzenia mojej strony na Facebooku.

Gdyby Tove Jansson, autorce Muminków, zlecono zaprojektowanie miasta, wyglądałoby jak Bergen. Spacerując brukowanymi uliczkami pośród kolorowych domów otoczonych kwiatami, co chwilę spotykasz puszystego kota i masz wrażenie, że znalazłeś się po drugiej stronie lustra w ulubionej bajce z dzieciństwa.

Bergen, drugie co do wielkości miasto Norwegii, jest piękne i pełne harmonii. Jednak to majestatyczna natura, które je otacza robi największe wrażenie. Wszechobecne góry, przepastne fiordy i sosnowe lasy były tu na długo przedtem zanim Bergen powstało blisko tysiąc lat temu. Potężna natura dominuje nad miastem, które sprawia wrażenie, że tylko pożyczyło ten teren nad fiordami i gdy przyjdzie czas gotowe będzie go zwrócić.

Bergen oraz atrakcje tego bajkowego miasta to coś, czego należy doświadczyć przynajmniej raz w życiu, nawet jeśli nie jest się miłośnikiem północnych klimatów.

Zaplanujcie wyjazd do Norwegii i sprawdźcie, co zobaczyć w Bergen!


MAPA: Bergen – atrakcje

Jak korzystać z powyższej mapy: Klikając numery/ ikony na mapie, zobaczycie informacje takie jak nazwa i lokalizacja. Szczegółowy opis każdego miejsca znajduje się poniżej w poście. Klikając kwadrat ze strzałką w lewym górnym roku, zobaczycie listę wszystkich punktów znajdujących się na mapie. Aby zobaczyć mapę w większym formacie w nowym oknie, kliknij kwadrat w prawym górnym rogu. Mapę można również zapisać na swoim koncie w Google Maps, klikając strzałkę na czarnym pasku, obok nazwy mapy.


I. Co warto zobaczyć i zrobić w Bergen?


1. Dzielnica Bryggen

Wizytówka miasta


Kolorowe drewniane budynki o szpiczastych dachach usytuowane na wschodnim brzegu portu to wizytówka Bergen. Handlowej dzielnicy Bryggen (Tyskebryggen), zapoczątkowanej w XIV wieku przez niemieckich kupców hanzeatyckich, zawdzięcza miasto swój późniejszy rozkwit. Obecny wygląd Bryggen pozostał praktycznie niezmieniony od początku osiemnastego wieku, kiedy to budynki i spichlerze zostały odbudowane po wielkim pożarze w 1702 roku.

Dziś to osobliwe, pachnące strychem miejsce, dumnie figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Charakterystyczny front w kolorach żółci i czerwieni na tle zielonej górskiej ściany stanowi świetne tło do zdjęć. Na tyłach, wzdłuż drewnianych pasaży, kryją się sklepiki, galerie i studia artystyczne z rękodziełem i tradycyjnymi wyrobami. Odwiedźcie Muzeum Hanzetyckie, gdzie bez trudu wyobrazicie sobie jak wyglądało Bergen w czasach swojej handlowej świetności.

Bryggen od frontu, zdj. własne
Bryggen od tyłu, zdj. własne

2. Rejs po fiordach

Kwintesencja Norwegii


Ukoronowaniem pobytu w Bergen, zwanym bramą do fiordów, powinien stać się rejs po fiordach. Wybór jest spory, więc sami możecie zdecydować o długości rejsu oraz jego trasie. Uważam, że bez tego wizyta w Bergen byłaby niepełna. Rejs warto zarezerwować z wyprzedzeniem na stronie GetYourGuide, gdzie możecie sprawdzić opinie uczestników. W przypadku zmiany planów anulowanie jest bezpłatne do 24h przed rozpoczęciem rejsu.

TOP 3 rejsy po fiordach z Bergen

  1. Całodzienny rejs do Flåm
  2. Rejs do Mostraumen
  3. Rejs do strumieni Alversund

Ja wybrałam 3-godzinny rejs do Mostraumen prowadzący z portu w Bergen wodami Osterfjord pośród górskich krajobrazów. Na początku macie świetny widok na Bryggen i okazję, by zrobić udane fotki. Następnie mijacie mniejsze miejscowości ze wpasowanymi w pejzaż skandynawskimi domkami. Im dalej tym widoki bardziej dzikie, a fiord węższy. Mijacie kilka wodospadów spadających ze skalnych ścian. Podobno jest nawet szansa zobaczyć foki wypoczywające na brzegach. Rejs dostępny jest zarówno zimą, jak i latem.

Poniżej możecie sprawdzić dostępność i dokonać rezerwacji:

Osterfjord w czasie rejsu, zdj. własne
Osterfjord w czasie rejsu, zdj. własne
Osterfjord w czasie rejsu, zdj. własne

👍 POLECANE PRZEZ MIEJSCOWYCH

3. Park i kąpielisko Nordnes

Słona kąpiel z widokiem


Kąpielisko Nordnes, zdj. własne

Najbardziej niezwykły park, jaki widziałam! Otoczony lustrzaną taflą fiordu, który wzburza się, gdy statki wpływają do portu, wydobywając piękny szmaragdowy ton wody. Z widokiem na zielone wzgórza i kolorowe domy po drugiej stronie brzegu. Zazdroszczę mieszkańcom takiej scenerii do codziennych spacerów i joggingu. Nie wspominając o wieczornych spektaklach, jakie roztacza zachodzące słońce. Nawet w letnie wieczory przyda się jednak kurtka i tego już nie zazdroszczę.

Dodatkową atrakcją parku jest Nordnes Sjøbadbasen z podgrzewaną, morską wodą ulokowany tuż nad fiordem. Wyobrażacie sobie kąpiel z takim widokiem? Koszt biletu jest niewygórowany, jak na tak unikatowe przeżycie. Tutaj sprawdzicie aktualne ceny. Kąpielisko czynne jest również w sezonie zimowym. Niestety przed wyjazdem nie byłam świadoma istnienia tego miejsca i nie zabrałam kostiumu kąpielowego. Wy już wiecie i nie popełnicie tego samego błędu!

Kostium przyda się również, jeśli będziecie chcieli skorzystać z norweskiej sauny, a potem z kąpieli we fjordzie dla ochłody.


4. Dzielnica Bergenhus

Po prostu bajka!


Bergen szybko stało się jednym z moich ulubionych miast. Miłość od pierwszego spaceru! Drewniane domy – białe, zielone, czerwone – wszechobecne kwiaty i niezwykła dbałość o szczegóły sprawiają, że ma się wrażenie, że spaceruje się po skansenie, a nie realnej miejscowości. Gdy pada deszcz, a w Bergen zdarza się to często, światła domów i nastrojowych latarenek odbijają się w mokrych chodnikach i robi się naprawdę magicznie.

Bergenhus, centralna, najstarsza dzielnica miasta, podzielona jest na mniejsze jednostki. Najpiękniejsze z nich, oprócz Bryggen, to Sentrum, Nordnes, Kalfaret i Sandviken. Po nich miałam okazję spacerować. Jeśli nie lubicie lub nie możecie za dużo chodzić, polecam 24-godzinny bilet na autobusy typu Hop On – Hop Off.

Z historią miasta najlepiej zapoznać się w czasie zwiedzania z przewodnikiem oraz w Muzeum Dawnego Bergen (Gamle Bergen) w Sandviken. Ten skansen pełen historycznych budynków i postaci w dawnych strojach przeniesie Was do Bergen z początku XIX wieku.

Dzielnica Nordnes, zdj. własne
Dzielnica Sentrum, zdj. własne
Dzielnica Sentrum, zdj. własne

5. Wzgórze Fløyen

Rekreacja po norwesku


Wzgórze Fløyen liczące 320 m n.p.m. zapewnia panoramiczny widok na miasto z tarasu widokowego przy stuletniej restauracji Folkerestaurant. Jest to niezwykły teren rekreacyjny, z którego bergeńczycy korzystają z szacunkiem, w harmonii z naturą. Bez względu na pogodę wędrują całymi rodzinami w górę szerokim asfaltowym szlakiem. Nie ma złej pogody, tylko nieodpowiednie ubranie! Od stóp do głów odziani w nieprzemakalną odzież przygotowani są na spędzanie czasu na świeżym powietrzu bez względu na aurę.

Jeśli Bergen odwiedzacie w sezonie zimowym, po ośnieżonym wzgórzu Fløyen najlepiej jest wędrować wraz z doświadczonym przewodnikiem. Jeśli pogoda dopisze zjedziecie też na sankach! Dostępność wycieczki sprawdzicie poniżej.

Powered by GetYourGuide

Na wzgórze można również wjechać kolejką Fløibanen, która stała się atrakcją samą w sobie. Jej dolna stacja znajduje się niedaleko Bryggen. Wiele osób przystaje przy pośredniej stacji Fellveien, gdzie można zobaczyć jak dwie kolejki mijają się w drodze. Aktualne ceny biletów sprawdzicie tutaj.

Na szczycie Fløyen czekają: plac zabaw, park Trolli, wspomniana restauracja i kawiarnia, wypożyczalnia kajaków na jeziorze Skomakerdiket oraz trasy rowerowe i trekingowe o różnym stopniu trudności, m.in. na sąsiednie wzgórze Urliken. Spotkacie tam również stadka uroczych kóz.

Dolna stacja kolejki Fløibanen, zdj. własne
Koza na wzgórzu Fløyen, zdj. własne
Na szlaku z Fløyen do Stoltzekleiven, zdj. własne
Park trolli, zdj. własne

6. Szlak Stoltzekleiven

Ten wysiłek się opłaci!


Gdy mieszkańcy Bergen mówią o wypadzie za miasto, w praktyce jest to często wypad nad miasto. Bergen otoczone jest siedmioma zalesionymi wzgórzami o średniej wysokości 300 – 600 m n.p.m. Im wyżej pniesz się uliczkami Bergen, tym bardziej zielono się robi, a widok na miasto i fiordy staje się bardziej imponujący. Wchodzisz w górski las z rwącymi potokami, a w końcu docierasz na płaskowyż, gdzie można bez końca wędrować wytyczonymi szlakami odkrywając jeziora i oszałamiające przestrzenie.

Stoltzekleiven to trasa dla tych, którzy mają przyzwoitą kondycję. Startujecie w Sandviken, a do pokonania jest ponad 700 stromych stopni. Widok ze szczytu wynagrodzi wysiłek. Po lewej całe miasto, po prawej poszarpane brzegi fiordów i zielone wysepki. Zachód słońca z tego miejsca jest niezwykły. Zostawcie sobie wystarczająco dużo czasu, aby przed zapadnięciem zmroku zajść na dół lub przejść do Fløyen (ok. 40 min), skąd można zjechać kolejką.

Widok u szczytu Stoltzekleiven, zdj. własne
Widok u szczytu Stoltzekleiven, zdj. własne

7. Targ Rybny

Z tradycją i nowocześnie


Bergen i atrakcje tego miasta wielu przywodzą na myśl targ rybny (Fisketorget). Mnie osobiście nie zachwycił. Spodziewałam się klimatycznego, urokliwego miejsca, gdzie pielęgnuje się rybackie tradycje tego portowego miasta. Market rybny okazał się jednak nowoczesną bryłą w skandynawskim stylu z przeszklonymi ścianami i drogą restauracją. Jej atutem jest widok na port. Ryb i owoców morza też nie brakuje. Można także kupić sushi przygotowywane na oczach zamawiającego.

Świetną alternatywą jest przedłużenie marketu w postaci budek, które serwują tradycyjne norweskie jedzenie. Możecie tam, co prawda w prostych warunkach, ale z tym samym widokiem i dużo niższych cenach, spróbować zupy lub burgera rybnego. Niestety ryneczek ten funkcjonuje tylko latem i w okresie przedświątecznym.

Budynek targu rybnego z restauracją, zdj. własne

👍 POLECANE PRZEZ MIEJSCOWYCH

8. Zupa rybna w Café Opera

Musisz jej spróbować!


Burger rybny oraz zupa rybna, zdj. własne

Innych miejscem, które mogę polecić na skosztowanie tradycyjnej zupy rybnej w przystępnej, jak na Norwegię oczywiście, cenie, jest Café Opera. Dowiedziałam się o nim od właścicielki noclegu, z którego korzystałam jako miejscu znanym jej z czasów studiów.

Przy dobrej pogodzie można usiąść na zewnątrz z miłym widokiem na park i budynek opery, stąd nazwa. Wnętrze urządzone jest prosto i ze smakiem, a tego drugiego nie brakuje również daniom. W menu znajduje się także burger rybny i wiele innych przysmaków. Spróbujcie koniecznie rzemieślniczego piwa o smaku mango!


9. Hot dog z renifera z 3 Kroneren

Flagowy fast food


Budka 3 Kroneren po prawej, zdj. własne

W porządku, przyznaję, miejsce to wygląda bardzo turystycznie. Znajduje się w centralnym punkcie miasta, tuż przy porcie, w kierunku stacji kolejki Fløibanen. Powiedzcie jednak sami, o ile jecie mięso, czy oparlibyście się pokusie skosztowania najbardziej lokalnego fast foodu?

W żółtej budce macie do wyboru flagową pozycję, hot doga z kiełbasą z renifera serwowanego z żurawinowym sosem i prażoną cebulką, oraz kilka innych rodzajów parówek i kiełbas z przeróżnymi sosami. Czy smaczne? To pozostawiam indywidualnej ocenie. W każdym razie chętnych na te przysmaki nie brakuje, a w kolejce ustawiają się nie tylko turyści.


10. Twierdza Bergenhus

Wiekowe miejsce na końcu portu


Twierdza Bergenhus, zdj. własne

Historyczne centrum przejęło swoją nazwę od twierdzy Bergenhus (Festung Bergenhus) wzniesionej w 13. wieku u wejścia do portu. Jest to jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych kamiennych umocnień w całej Norwegii. Jego najważniejsze elementy to Sala Haakona oraz Wieża Rosenkrantza.

Obecnie praktycznie cały kompleks dostępny jest do zwiedzania. Służy także jako miejsce imprez, przedstawień operowych i teatralnych, dużych koncertów rockowych i innych wydarzeń kulturalnych. Przyjemnie się tam spaceruje, a widok na otwarty fiord budzi fantazje o morskich przygodach sprzed wieków.


11. Park Skansedammen

Na zachód słońca lub łyżwy


Lokalizacja Bergen pośród surowej, północnej przyrody jest atrakcją samą w sobie. Kolejne miejsce, którego dyskretny urok mnie zachwycił to park Skansedammen. W odróżnieniu od leżącego niewiele wyżej od poziomu fiordu parku Nordnes, ten ulokowany jest ponad historycznym centrum niedaleko szlaku na wzgórze Fløyen.

Zdobi go drewniany biały kościółek oraz kwadratowy staw, który zimą zmienia się w lodowisko. Zobaczycie stąd zachód słońca z innej perspektywy. Bez problemu znajdziecie ławeczkę, na której wygodnie przysiądziecie, by podziwiać zmieniające się kolory nieba.

Park Skansedammen o zachodzie słońca, zdj. własne
Widok na miasto z parku Skansedammen, zdj. własne

12. Park Byparken

Serce miasta


Jeśli z lotniska przyjedziecie kolejką Light Rail, będzie to pierwsze miejsce, które zobaczycie. Byparken to pełen kwiatów park miejski położony na zachodnim krańcu miejskiego jeziora Lungegard. Utworzony został w 1865 roku, dekadę po pożarze, który strawił ponad 180 domów w okolicy.

Pawilon Muzyczny w parku Byparken, zdj. własne

Jego centralnym punktem jest piękny żeliwny Pawilon Muzyczny (Musikkpaviljongen) z detalami w stylu mauretańskim. W tle widać dawny budynek Telegrafu, obecnie centrum handlowe.

W parku znajduje się także posąg z brązu przedstawiający Edvarda Griega, słynnego kompozytora i rodowitego mieszkańca Bergen.

Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić znajdujące się w okolicy oddziały (łącznie cztery) Muzeum KODE, jednego z największych muzeów rzemiosła, designu i muzyki w krajach nordyckich.


13. Sztuka uliczna

W bergeńskim klimacie


Sztuka uliczna Bergen często nawiązuje do jego historii i tradycji. Ma się wrażenie, jak w przypadku całego miasta, że jest przemyślana i nieprzypadkowa. Artyści z szacunkiem podchodzą do historycznych budynków, a miejsce na swoje prace, wybierają tak by wpasowywały się w harmonijny klimat Bergen.

Pośród bergeńskich murali znajduje się kilka prac Banksy’ego. Najłatwiej namierzyć je w czasie wycieczki z lokalnym przewodnikiem. Banksy odwiedził miasto ponad 20 lat temu, jeszcze jako nieznany artysta, i zostawił tam swój ślad.

Portowa sztuka uliczna, zdj. własne
Budynek niedaleko opery, zdj. własne
Mural w okolicach portu, zdj. własne

Źródła: visitbergen.com, www.visitnorway.com


Mam nadzieję, że za pomocą listy Bergen – atrakcje choć trochę udało mi się oddać piękno i niezwykły urok tego północnego miasta. Przyznaję, że nawet latem nie można liczyć tam na bardzo ciepłą pogodę, do tego często pada, ale z całego serca polecam Bergen. Sama chętnie tam wrócę!

A może już odwiedziliście Bergen? Które z wymienionych miejsc widzieliście? Jak wam się podobały? Jeśli znacie inne atrakcje, które powinny znaleźć się na powyższej liście, dajcie znać w komentarzach.


II. Jak i gdzie zarezerwować wyjazd do Bergen?


Osobiście stawiam na samodzielną rezerwację. W dobie internetu to bardzo proste. Samodzielnie zaplanowana podróż to taka, która w 100% dostosowana jest do waszych potrzeb, upodobań, zainteresowań, tempa zwiedzania itd. Poniżej znajdziecie sprawdzone portale rezerwacyjne, z których korzystam od lat organizując swoje podróże.


1. Jak dolecieć do Bergen?

Do Bergen dolecicie bezpośrednio z Krakowa, Katowic lub Gdańska w dobrych zazwyczaj cenach, które oferują budżetowe linie lotnicze Wizz Air i Norwegian. Czas lotu to około 2.5 godziny.

Wpiszcie lotnisko, z jakiego chcecie lecieć oraz daty w poniższą wyszukiwarkę Skyscanner, aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji.


2. Gdzie najlepiej rezerwować bilety, wycieczki i atrakcje?

Najczęściej korzystam z portalu GetYourGuide. Zamiast odwiedzać strony lokalnych organizatorów, wszystkie bilety rezerwuję w jednym miejscu w języku polskim i z możliwością bezpłatnego anulowania do 24h przed rozpoczęciem.


3. Gdzie nocować w Bergen?

Najlepiej jest nocować w Bergenhus – centralnej, najstarszej dzielnicy miasta. Podzielona jest ona na mniejsze jednostki, takie jak Bryggen, SentrumKalfaret czy Sandviken. Dobre opcje to Nordnes czy Nøstet – dzielnice nad fiordem w odległości max. 20 minut spacerem od Bryggen. W tych ostatnich możecie upolować nocleg w nieco niższych cenach.

Na portalu Booking.com macie do wyboru setki hoteli, pensjonatów, apartamentów, domków wakacyjnych i innych opcji zakwaterowania. Wyszukiwanie ułatwiają rozbudowane filtry. Możecie też sprawdzić ocenę oraz opinie gości, którzy zatrzymali się w danym obiekcie noclegowym. Bardzo ułatwia to podjęcie decyzji.

Wpiszcie „Bergen” i podajcie termin w wyszukiwarce poniżej, aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji.

Booking.com

Cieszę się, że czytasz mojego bloga. Jeśli czujesz, że choć trochę pomogłam, będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Dla Ciebie to niewielki wydatek, dla mnie ogromna motywacja do pisania kolejnych praktycznych artykułów, jak ten, który właśnie czytasz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ten artykuł może Cię również zainteresować:

➡️ ISLANDIA – ATRAKCJE: 28 MIEJSC, KTÓRE MUSISZ ODWIEDZIĆ NA WYSPIE LODU I OGNIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *