fbpx
wenecja atrakcje
Europa,  Włochy

Wenecja na weekend – zwiedzanie, noclegi, atrakcje. Serenissima o wschodzie słońca, Aperol i cicchetti

Wenecja – zwiedzanie, noclegi, atrakcje… przeczytasz w mniej niż 6 minut. Jeśli uznasz ten wpis za przydatny, zapraszam do polubienia i śledzenia mojej strony na Facebooku.

Piętnaście wieków temu, gdy na ponad setce bagnistych wysepek laguny powstawała osada, nie spodziewano się zapewne, że stanie się jedną z największych potęg handlowych starego kontynentu. Najpiękniejszym salonem Europy, jak określił ją Napoleon, przez wieki kochanym i podziwianym.

Dziś historyczna Wenecja – Serenissima, serce dawnej Republiki, lata świetności dawno ma za sobą. Pięknie jednak chyli się ku upadkowi i wciąż pożądana jest przez miliony. Miliony turystów odwiedzających ją każdego roku. Jak starzeć się i przemijać, to tak jak Wenecja!


I. Wenecja na weekend – dlaczego warto?

 • Jedno z najbardziej romantycznych miast świata, idealny wybór na weekend we dwoje.
 • Rejs gondolą po kanałach weneckich – unikatowa atrakcja, której nie doświadczycie nigdzie indziej.
 • Niewielki obszar historycznej Wenecji pozwala zwiedzić wszystkie jej atrakcje w 2-3 dni.
 • Włoska kuchnia i wina słynne są na całym świecie. Miasto ma własną wersję tapas – maleńkie kanapeczki cichetti serwowane w tradycyjnych barach bacari. Stąd pochodzi też koktajl Apreol Spritz.
 • Dogodne i korzystne cenowo połączenia (również na weekendy) z większości polskich lotnisk, a lot trwa tylko 1.5 – 2 godziny.
 • Łatwy dojazd z lotnisk obsługiwanych przez tanie linie lotnicze – autokarem ok. w godzinę do historycznej Wenecji.
 • Atrakcje Wenecji można zwiedzać przez cały rok, choć najlepszy czas to wiosna lub jesień.
 • Latem miejską wycieczkę można połączyć z wypoczynkiem na plaży Lido di Jesolo i innych okolicznych plażach.
 • Liczne galerie, muzea i koncerty muzyki klasycznej – gratka dla miłośników sztuki.
 • Dekadencko- baśniowa architektura miasta sprawia, że spacer po nim, zwłaszcza po zmroku, to niezwykłe przeżycie, które nic nie kosztuje.
 • Światowej sławy festiwale i wydarzenia, takie jak karnawał wenecki, Biennale sztuki czy Festiwal Filmowy w Wenecji.
 • Nieograniczone możliwości odkrywania okolicznych wysepek, jeśli macie więcej czasu.
Wenecja na weekend - zwiedzanie
Weekend w Wenecji – mama, ja i Aperol Spritz, zdj. własne

II. Wenecja – zwiedzanie i miejsca, które trzeba zobaczyć


Historyczna Wenecja to stosunkowo niewielka wyspa, długa na ok. 6 i szeroka na ok. 3 km. Idealnie nadaje się na weekendowy wypad. W dwa czy trzy dni bez pośpiechu zwiedzicie najciekawsze miejsca. Możecie na przykład zacząć od Placu św. Marka i poruszać się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Wystarczy również czasu, aby popłynąć na sąsiednie wyspy. Planowanie trasy ułatwią poniższa mapa oraz lista największych atrakcji oraz miejsc wartych odwiedzenia.

MAPA: Wenecja – zwiedzanie

Jak korzystać z powyższej mapy: Klikając numery/ ikony na mapie, zobaczycie informacje takie jak nazwa i lokalizacja. Szczegółowy opis każdego miejsca znajduje się poniżej w poście. Klikając kwadrat ze strzałką w lewym górnym roku, zobaczycie listę wszystkich punktów znajdujących się na mapie. Aby zobaczyć mapę w większym formacie w nowym oknie, kliknij kwadrat w prawym górnym rogu. Mapę można również zapisać na swoim koncie w Google Maps, klikając strzałkę na czarnym pasku, obok nazwy mapy.


1. Plac św. Marka


Widok na plac św. Marka, zdj. własne

Plac św. Marka to serce miasta, które uderza dzwonem z blisko 100-metrowej wieży – dzwonnicy, po włosku zwanej Campanille. W dawnych czasach ten najwyższy budynek w mieście, niczym latarnia morska, wyznaczał żeglarzom drogę do domu. Dziś na rozpoczęcie weneckiego karnawału zlatuje z niego … anioł!

Główny plac Wenecji posiada tyle zabytkowych budowli, że starczyłoby ich z powodzeniem, aby uświetnić średniej wielkości miasto. Bazylika św. Marka (Basilica di San Marco), pałac Dożów (Palazzo Ducale), wieża zegarowa (Torre dell’Orologio), Prokuracja (Procuratie Vecchie) oraz wspomniana dzwonnica św. Marka – to główne z nich. Wszystkie równie wytworne i symetryczne, co wiekowe. Jeśli nie chcecie stać w kolejkach, bilety do bazyliki i pałacu Dożów zarezerwujcie z wyprzedzeniem.


2. Ogrody Królewskie


Ogrody Królewskie, zdj. Wolfgang Moroder, CC BY-SA 3.0

Gdzie by tu się skryć przed zgiełkiem placu św. Marka i promenady? Ogrody Królewskie (Giardini Reali) powstały, podobnie jak Ogrody Bienale, z inicjatywy Napoleona tuż po podbiciu Republiki Weneckiej na początku XIX wieku. W 2014 r. przeszły gruntowną odnowę, by znowu cieszyć swoim przepychem i spokojem mieszkańców oraz odwiedzających.

Odpocznijcie pośród licznych gatunków drzew, krzewów, traw i kwiatów oraz estetycznych elementów architektonicznych w stylu 19-wiecznego ogrodu angielskiego. A to wszystko w śródziemnomorskim klimacie! Ogrody czynne są latem od 8:30 do 19:30, zimą od 9:00 to 17:00, a wstęp jest zawsze bezpłatny.


3. Most westchnień


Most Westchnień, zdj. własne

To już ostatni most, o którym chciałabym nadmienić, ale sami przyznacie, że nie można go pominąć. Most Westchnień (Ponte dei Sospiri), zaraz po Rialto, to jeden z najbardziej znanych w Wenecji. Prawie każdy o nim słyszał, ale znacznie mniej osób wie, że nazwa wcale nie pochodzi od westchnień zakochanych przepływających pod nim w gondolach.

Prawda jest dość brutalna i zdecydowanie mniej romantyczna. Most Westchnień łączy Pałac Dożów z budynkiem więzienia, a nazwa jego nawiązuje do pozbawionych nadziei westchnień skazańców prowadzonych tym korytarzem. Dla wielu była to ostatnia droga, bo ze względu na ciężkie warunki, zimno i wilgoć kara pozbawienia wolności często okazywała się karą śmierci.


4. Promenada Riva degli Schiavoni


Wenecja zwiedzanie - Promenada Riva degli Schiavoni
Promenada Riva degli Schiavoni, zdj. własne

Promenada Riva degli Schiavoni zawsze pełna jest ludzi i gwaru. To za sprawą cumujących przy nabrzeżu statków wycieczkowych, a także Wenecjan spieszących na autobusy wodne odpływające na sąsiednie wyspy. O wschodzie słońca, przy pierwszych odgłosach budzącego się miasta, można jednak zasłuchać się tam w plusk wody i krzyk mew. W takim momencie dawna nazwa Wenecji, La Serenissima, znowu nabiera sensu.

Z przystaniami dla gondoli i widokiem na kościół na wyspie San Giorgio Maggiore jest jednym z najchętniej fotografowanych miejsc w Wenecji. Widoczek ten stanowi okładkę wpisu. Od północy promenadę przecina pięć kanałów. Pokonajcie wszystkie znajdujące się tam mosty i zajrzyjcie do gotyckiego holu luksusowego hotelu Danieli mieszczącego się w 14-wiecznym pałacu Dandolo


5. Muzeum Marynarki Wojennej i Arsenał


Widok na arsenał, zdj. własne

Jeśli nie interesuje Cię sztuka wojenna ani okręty, sam budynek Arsenału, niegdyś serca weneckiego przemysłu żeglarskiego, warty jest obejrzenia przynajmniej z zewnątrz. Jeśli bije w Tobie serce wilka morskiego, pobliskie Muzeum Marynarki Wojennej (Museo Storico Navale di Venezia) to coś dla Ciebie!

Stuletnie muzeum na pięciu piętrach opowiada tysiąc lat historii weneckiej żeglugi. Obejmuje ono budynek główny, kościół San Biagio i pawilon statków znajdujący się w Arsenale. Zobaczysz tam m.in. zabytkowe weneckie łodzie, w tym gondole, łodzie wojskowe i wyścigowe, a także starożytne mapy i instrumenty nawigacyjne. Jeśli żeglarskich wrażeń będzie ciągle mało, wybierz się w rejs galeonem po lagunie!


6. Ogrody Biennale


Ogrody Biennale, zdj. własne

Wenecja zdecydowanie nie należy do czołówki najbardziej zielonych miast świata. Parków i skwerów jest tam niewiele. Ogrody Biennale (Giardini della Biennale), jedna z nielicznych miejskich przestrzeni zielonych, nie tylko z tego powodu zasługują na uwagę.

Park powstał w czasach napoleońskich, a od 1895 odbywa się tam najstarsze na świecie biennale szeroko pojmowanej sztuki – La Biennale di Venezia, z którego wywodzi się również słynny Wenecki Festiwal Filmowy. Artyści wystawiają swoje prace w specjalnie przygotowanych pawilonach reprezentujących różne kraje.


7. Księgarnia Acqua Alta ⭐️


Ta księgarnia warta jest polecenia nie tylko molom książkowym! Przekraczając jej próg, choć drzwi są szklane, a nie lustrzane, niczym Alicja, wejdziesz do książkowej Krainy Czarów. Na jej końcu czekają niezwykłe schody ułożone ze starych ksiąg, a u szczytu czarujący, bardzo wenecki widoczek.

Wnętrze księgarni “Wysoka Woda” (Librairie Acqua Alta) jest równie interesujące. Książki trzymane są tam w wannach, aby zabezpieczyć je w przypadku zalania, co w Wenecji zdarza się niezwykle często. W jednym z pomieszczeń, od podłogi do sufitu wypełnionym książkami, magazynami i mapami i znajduje się również naturalnej wielkości gondola. Co się w niej znajduje? Książki, naturalnie!

Wenecja zwiedzanie - księgarnia Acqua Alta
Taras księgarni Acqua Alta, zdj. własne
Widok z tarasu księgarni Acqua Alta, zdj. własne

8. Taras widokowy T Fondaco dei Tedeschi ⭐️


Z wieży Campanille na placu św. Marka roztacza się najbardziej rozległy widok na miasto i sąsiednie wyspy. Jeśli zamiast na bilet na wieżę, 10 Euro wolcie wydać na przykład na Aperol Spritz, postaramy się, by wilk był syty i owca cała. A może w przypadku Wenecji raczej skrzydlaty lew?

Do rzeczy. Luksusowy dom handlowy T Fondaco dei Tedeschi położony tuż przy moście Rialto udostępnia bezpłatnie swój taras. Roztacza się z niego piękny widok na Canal Grande i weneckie zabytki. Liczba osób przebywających jednorazowo na tarasie jest ograniczona, a zwiedzający wpuszczani są na 15 min. Należy dokonać bezpłatnej rezerwacji przedziału czasowego na stronie internetowej, najlepiej z min. 2-3 dniowym wyprzedzeniem.

Wenecja na weekend - Taras widokowy T Fondaco dei Tedeschi
Widok na Canal Grande z tarasu, zdj. własne
Taras widokowy T Fondaco dei Tedeschi, zd. własne

9. Most Rialto


Wenecja zwiedzanie - Most Rialto
Most Rialto, zdj. własne

Z tarasu T Fondaco dei Tedeschi spojrzycie na niego z góry. Przy wielu innych okazjach przejdziecie jego wschodnią lub zachodnią stroną i niejedną fotką z Canal Grande w tle tam cykniecie. Mowa o Rialto, najsłynniejszym weneckim moście, którego po prostu nie da się ominąć.

Legenda głosi, że sam Szatan maczał palce przy jego powstaniu. Cena za powodzenie ambitnego przedsięwzięcia była wysoka – dusza pierwszej osoby, która przekroczy most. Za sprawą diabelskiej sztuczki stała się nią żona budowniczego mostu, Antonio da Pontei, oraz ich nienarodzone dziecko. Podobno w zimowe noce do dziś w okolicach Rialto słychać ciche kwilenie… Szatan obiecał architektowi, że dzieło przerwa wieki. Minęło 700 lat… Czyżby w legendzie kryła się nutka prawdy?


10. Targ Rialto


Wenecja na weekend - Targ Rialto
Widok na halę targu rybnego, zdj. własne

Jeśli uda Ci się wcześnie wstać, na Targu Rialto wraz z miejscowymi kupisz świeże produkty na śniadanie. Sezonowe warzywa i owoce prosto ze straganów, sery i wędliny w małych sklepikach o szklanych witrynach. Teraz pozostaje zamówić włoską kawę na wynos i zjeść Twoje weneckie śniadanie na jednym z pomostów przy Canal Grande. Alternatywnie z nabytych produktów można wyczarować pyszne włoskie danie na kursie gotowania.

Na koniec możesz odwiedzić Targ Rybny (Pescheria Rialto), który znajduje się pod dachem neogotyckiej hali, dla ochrony ryb i owoców morza prosto z Laguny Weneckiej przed sprytnymi mewami. Targ czynny jest od poniedziałku do soboty od 7:30 do 13.00, jednak im wcześniej się tam pojawicie, tym lepiej. Estetycznie zapakowane przyprawy lub oliwa świetnie nadają się na pamiątki z podróż


11. Dzielnica Canareggio


Wenecja zwiedzanie - Dzielnica Canareggio
Dzielnica Canareggio, zdj. własne

W położonej na północy wyspy dzielnicy Canareggio czas zdaje się płynąć nieco wolniej niż w sercu Wenecji. Kameralne uliczki, pełne nastrojowych barów i restauracyjek, zapraszają na długie spacery wzdłuż kanałów, przez wszechobecne mosty.

Kiedy odwiedziłam Wenecję po raz pierwszy kilka lat temu, Canareggio uchodziła za część miasta, gdzie chętnie spędzają czas miejscowi, a turyści zapuszczają się rzadko. Mam wrażenie, że czasy te minęły bezpowrotnie. Ciągle jednak panuje tam urokliwy, spokojniejszy klimat. Legendy Canareggio najlepiej opowie lokalny przewodnik w czasie wieczornego zwiedzania.

Na koniec odwiedźcie bar Al Timon, gdzie w sezonie letnim można usiąść nie tylko nad kanałem, ale nawet na kanale na znajdującej się tam łodzi-platformie. Niekiedy odbywają się na niej również koncerty.


12. Dzielnica Żydowska


Wenecja na weekend - Dzielnica Żydowska
Ściana pamięci w dzielnicy żydowskiej, zdj. własne

Pomimo smutnej historii, dzielnica żydowska dziś to urocze i zaciszne miejsce, w którym warto zbłądzić w czasie spacerów po Cannaregio. Spróbujcie znaleźć dachy wszystkich pięciu synagog. Jeśli się uda, wysiłek swój wynagrodźcie jakimś koszernym smakołykiem. W okolicy znajduje się wiele restauracji i cukierni, w których można skosztować tradycyjnej kuchni żydowskiej.

Po sąsiedzku udajcie się na deptak Strada Nova po oryginalne pamiątki wykonane przez lokalnych rzemieślników. Niedaleko znajduje się też najwęższa ulica w mieście, mierząca jedynie 53 cm szerokości Calle Varisco. Bez obaw, nikt tam jeszcze nie utknął.


13. Most degli Scalzi


Wenecja na weekend - Most degli Scalzi
Most degli Scalzi, zdj. własne

Kolejny most na liście, ale biorąc pod uwagę, ze Wenecja położona jest na 150 wysepkach połączonych 400 mostami, nic dziwnego, że te ostatnie stanowią ważny element miejskiego krajobrazu. Kamienny most degli Scalzi, to konstrukcja młoda, jak na weneckie warunki, bo licząca niespełna 100 lat. Jest jednym z czterech mostów spinających Canal Grande łączącym dzielnice Santa Croce i Cannaregio.

Zachęcam do przejścia przez wszystkie, ponieważ z każdego roztacza się nieco inny, ale równie interesujący widok na główną arterię miasta. Ciekawe, który z mostów na Wielkim Kanale zrobi na was największe wrażenie.


14. Canal Grande


Wenecja na zwiedzanie - Canal Grande
Canal Grande, zdj. własne

Paryż ma Pola Elizejskie, Nowy Jork Piątą Aleję, a Wenecja Canal Grande. Jakie miasto, taka aleja, bo ta wenecka to główna arteria woda. Zwykle panuje na niej spory ruch – wszelkiego rodzaju stateczki i łodzie oraz gondole i vaporetto – weneckie autobusy wodne. Przy brzegach kanału znajdują się najbardziej okazałe weneckie pałace, m.in. Ca’ Rezzonico, Ca’ D’Oro, Ca’ Pesaro, Cà Foscari.

Canal Grande wije się jak wąż morski w dawnym korycie rzeki na odcinku prawie 4 km. Brzegi łączą tylko cztery mosty – Rialto, Konstytucji, Akademii oraz Scalzi, oddalone od siebie w sporej odległości. Przedostanie się na przeciwną stronę umożliwia dodatkowo wodny transport publiczny. Polecam wycieczkę łodzią po Canal Grande, bo miasto z tej perspektywy wygląda bajecznie!

Dostępność sprawdzicie poniżej:


15. Traghetto – gondola na każdą kieszeń


Wenecja na zwiedzanie - Traghetto
Pomosty przy Riva degli Schiavoni, zdj. własne

Marzy Wam się przejażdżka gondolą, ale cena w okolicach 100 Euro studzi zapały? W pełni zrozumiałe. A co powiecie na wydatek rzędu 2 Euro? Co prawda nie będziecie tylko we dwoje a rejs będzie krótki, z jednego brzegu Canal Grande na drugi, ale będzie można zrobić sobie zdjęcie z gondolierem z prawdziwego zdarzenia.

Gondole zwane traghetto, tradycyjnie wykonane i ozdobione, stanowią część publicznej komunikacji wodnej. Wypływają z drewnianych pomostów w kilku punktach wzdłuż Canal Grande, m.in. z Targu Rybnego (Campo della Pescaria) do Santa Sofia, niedaleko Ca’ d’Oro oraz z San Tomà do Sant’Angelo i z powrotem. Na pokład zabierają max. 10 osób.

Około 30-minutową, prywatną przejażdżkę gondolą w małej grupie i dobrej cenie zarezerwujecie poniżej.


16. Squero di San Trovaso


Wenecjana weekend - Squero di San Trovaso
Squero di San Trovaso, zdj. Matthias Süßen CC BY-SA 4.0

Nazwą “squero” określa się miejsce, gdzie wykonywane są gondole i inne małe łodzie. To także rodzaj warsztatu, gdzie dokonuje się konserwacji i napraw. Squero di San Trovaso, jedno z kilku takich miejsc ciągle działających w Wenecji, położony jest malowniczo nad kanałem, niedaleko mostu Akademii. Przy odrobinie szczęścia zobaczycie jeden z etapów tworzenia tradycyjnej gondoli.

Chętni za opłatą mogą umówić się na zwiedzanie z przewodnikiem- szczegóły tutaj (klik). Idealnym punktem do bezpłatnej obserwacji jest znajdujący się naprzeciwko, popularny wśród miejscowych, bar Osteria Al Squero. Zamówcie pyszne cichetti, czyli weneckie kanapeczki – przekąski z najróżniejszymi dodatkami oraz obowiązkowo pochodzący z Wenecji koktajl Aperol Spritz. Jeśli zasmakujecie w weneckich specjałach, polecam wycieczkę kulinarną z degustacją.


17. Most Akademii


Wenecja na weekend - Most Akademii
Most Akademii, zdj. własne

Weneckie atrakcje to również jej mosty. Most Akademii (Ponte dell’Accademia) spina brzegi Canal Gande, a roztacza się z niego piękny widok na bazylikę Santa Maria della Salute i dalej na wyspę  San Giorgio Maggiore oraz wody laguny. Moim zdaniem widok ten jest bardziej imponujący niż z mostu Rialto.

Most z drewna powstał w pierwszej połowie XX wieku jako tymczasowe rozwiązanie zastępujące XIX-wieczny most żelazny o wadliwej konstrukcji. Ten pierwszy okazał się tak solidny, że po kilku remontach i poprawkach po dziś dzień łączy dzielnice San Marco i Dorsoduro. Nazwa pochodzi od słynnego muzeum malarstwa, Gallerie dell’Accademia, które znajduje się w pobliżu.


18. Muzeum – Kolekcja Peggy Guggenheim


Wenecja na weekend - Kolekcja Peggy Guggenheim
Muzeum Peggy Guggenheim, zdj. Pixabay

Wenecja to jedno wielkie muzeum i żywe dzieło sztuki. Jeśli jednak sztuki będzie Wam ciągle mało, odwiedzicie muzeum Peggy Guggenheim w pałacu Venier dei Leoni nad Canal Grande. W muzeum prezentowana jest osobista kolekcja sztuki Peggy Guggenheim – obrazy m.in. Picassa, Kandinsky’ego i Salvadora Dali oraz ogród rzeźb i wystawy czasowe. Aby uniknąć kolejek, bilet zarezerwować najlepiej z wyprzedzeniem.

Życiu amerykańskiej kolekcjonerki, która drugą jego połowę spędziła w Wenecji, przyświecało motto “Kupuj jeden obraz dziennie”. Biorąc pod uwagę, że w chwili śmierci w 1979 roku liczyła 81 lat, można wyobrazić sobie, jak pokaźną kolekcję zgromadziła. Muzeum Peggy Guggenheim uważane jest za jedną z najważniejszych kolekcji sztuki europejskiej i amerykańskiej XX wieku w całych Włoszech.


III. Co warto zobaczyć w okolicach Wenecji?


W okolicach Wenecji jest sporo miejsc, które wato zobaczyć. Jeśli w Serenissimie zostajecie dłużej niż jeden dzień, koniecznie odwiedźcie sąsiednie wyspy. Opisane poniżej należą do najbardziej atrakcyjnych i najczęściej odwiedzanych. Najwygodniej jest skorzystać z wycieczki łodzią z przewodnikiem po wszystkich trzech wyspach – Murano, Burano i Torcello. Odbyłam taką wycieczkę dwukrotnie.


19. Murano


Murano, zdj. własne

Czas wsiąść na łódź i wyruszyć w rejs po Weneckiej Lagunie. Na początek urocza wysepka Murano słynąca z kolorowych wyrobów ze szkła. Jeśli chcielibyście udać się tam indywidualnie, popłyńcie autobusem wodnym nr 41 lub 42 albo kupcie bilet na łódź na zasadzie hop-on, hop-off.

Na Murano do dziś wyrabia się szklane produkty stosując tradycyjne technologie. Rezerwując wycieczkę z przewodnikiem weźmecie udział w pokazie dmuchania szkła. Obserwacja rzemieślnika przy pracy to niezwykłe doświadczenie! Będziecie mieli także czas, aby udać się do sklepu z wyrobami – od biżuterii, przez naczynia do żyrandoli – oraz odwiedzić jeden z najstarszych kościołów w lagunie, bazylikę Santa Maria e San Donato.


20. Burano


Burano, zdj. własne

Kolejna wysepka na trasie wycieczki czaruje kolorami. Legenda głosi, że mieszkańcy wyspy Burano zaczęli pokrywać swoje domy żywymi barwami, aby w mgliste dni były one widoczne dla powracających żeglarzy. Obecnie, jak się okazuje, Burańczycy nie mają głosu w kwestii koloru swoich domów. Na wypadek gdyby chcieli je zmienić, muszą stosować się do odgórnych wytycznych lokalnej administracji.

Efekt jest jednak niezwykły i będziecie mogli go podziwiać w czasie przerwy na lunch na wyspie Brurano, która słynie również z wyrobu koronek. Bez problemy znajdziecie restauracyjkę z pocztówkowym widokiem na kolorowe domy i lagunę.


21. Torcello


Torcello, zdj. własne

Torcello wabi nie kolorami jak sąsiednie wyspy, ale spokojem swoich łąk i sadów. To zaskakująco zielona wyspa, zupełnie niepodobna do Murano i Burano.

Trudno uwierzyć, że przed wiekami żyło tam 20 tys. ludzi. Dziś stali mieszkańcy to ok. … 10 osób. Sądzę, że niewiele jest miejscowości o podobnej populacji, w której znajdziecie kilka restauracji i sklep z pamiątkami. Wszystko za sprawą turystów przybywających na wyspę, by zobaczyć najstarszy budynek w obszarze laguny – katedrę Santa Maria Assunta z bizantyjskimi mozaikami, której budowę rozpoczęto w 639 roku.

Źródła: www.venice-tourism.com, www.veneziaautentica.com, labiennale.org, www.guggenheim-venice.it, venicegardensfoundation.org


IV. Wycieczki i atrakcje – esencja Wenecji


1. Przejażdżka gondolą po Canale Grande w małej grupie

Nie trzeba wydawać kilkuset złotych, aby doświadczyć piękna Wenecji z poziomu wody oraz przepłynąć pod mostem Rialto. W małej grupie, wygodnie i w przystępnej cenie – nie pozwólcie, by ominęła was ta najbardziej klasyczna z weneckich atrakcji.

Rezerwacji możecie dokonać korzystając z wyszukiwarek poniżej.

Powered by GetYourGuide

2. Wycieczka kulinarna z degustacją cicchetti i spritza

Podróże poszerzają horyzonty, także te kulinarne. Wybierzcie się na wieczorny spacer wąskimi uliczkami Wenecji i wraz z lokalnym przewodnikiem odkrywajcie jej kulinarne sekrety. Może jak ja, będziecie chcieli odtworzyć to doświadczenie w domu. Zachęcam, nie jest to trudne!

Powered by GetYourGuide

3. Wycieczka na wyspy Murano, Burano i Torcello

Wielka trójka Laguny Weneckiej – tan rejs powinien znaleźć się w każdym planie zwiedzania. Tam, gdzie fasady domów nie ustępują kolorami wyrobom ze szkła, a koronki polecają się na oryginalne pamiątki. Będziecie żałować, jeśli ta łódź odpłynie bez was.

Powered by GetYourGuide

V. Jak i gdzie zarezerwować weekend w Wenecji?


Jeśli chodzi o miejskie wycieczki i weekendowe wypady, stawiam na samodzielną rezerwację. W dobie internetu to bardzo proste. Samodzielnie zaplanowana podróż to taka, która w 100% dostosowana jest do waszych potrzeb, upodobań, zainteresowań, tempa zwiedzania itd.

Poniżej znajdziecie linki do portali, z których korzystam organizując swoje podróże. Wszystkie serwisy znałam przed założeniem mojej strony World-in2-Words i korzystałam z nich jeszcze zanim zrodził się pomysł na tego bloga.

Obecnie jako osoba tworząca treści o tematyce podróżniczej współpracuję z wymienionymi portalami. Jeśli dokonasz rezerwacji klikając w link na mojej stronie, ja otrzymam prowizję, a Ty wesprzesz funkcjonowanie mojej strony. Będzie mi bardzo miło. 💚

Skyscanner – zdecydowanie moja ulubiona wyszukiwarka lotów, intuicyjna i łatwa w użyciu. Przeszukuje nawet małe strony internetowe i wszystkie budżetowe linie lotnicze, więc zawsze znajdziecie lot w najniższej cenie.

Booking.com – ogromny wybór noclegów wszelkiego rodzaju i standardu, a oferta ciągle jest poszerzana. Rozbudowane filtry bardzo ułatwiają wyszukiwanie. Do tego, jeśli znajdziecie gdzieś niższą cenę, Booking.com zwróci Wam różnicę.

Hostelworld – oferta dla tych, którzy stawiają na noclegi budżetowe. Fajna, łatwa w użyciu strona z największą na rynku ofertą hosteli.

GetYourGuide – wycieczki, bilety i atrakcje w jednym miejscu. Zamiast odwiedzać strony lokalnych organizatorów, wszystkie aktywności rezerwujesz na jednym portalu z możliwością bezpłatnego anulowania do 24h przed rozpoczęciem. Wygodnie i bezpiecznie. 

Dlaczego właśnie te firmy?

 • Najbogatsza oferta na rynku, więc wszystko jest w jednym miejscu, co jest po prostu wygodne. 
 • Obsługa klienta na wysokim poziomie, co gwarantuje wsparcie w przypadku jakichkolwiek problemów.
 • Strony i obsługa klienta dostępne są po polsku.

Mam nadzieję, że za pomocą aktykułu Wenecja na weekend udało mi się oddać unikatowy charakter tego włoskiego miasta. Zmiany klimatyczne i wzrost poziomu wód mają niestety wpływ jego losy. Wierzę, że podjęte starania ochronią je przed kompletnym zalaniem. Na wszelki wypadek nie odkładajcie jednak odwiedzenia Wenecji na później!

A może już tam byliście? Które z wymienionych miejsc widzieliście? Jak Wam się podobały?


Cieszę się, że czytasz mojego bloga. Jeśli czujesz, że choć trochę pomogłam, będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Dla Ciebie to niewielki wydatek, dla mnie ogromna motywacja do pisania kolejnych praktycznych artykułów, jak ten, który właśnie czytasz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ten artykuł może Cię również zainteresować:

➡️ GDZIE NA WEEKEND ZA GRANICĄ I ZA ILE? KOSZT CITY BREAKU W EUROPIE – NAJTAŃSZE I NAJDROŻSZE MIASTA

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *