fbpx
Europa,  Hiszpania

Malaga i okolice: Co zobaczyć w rodzinnym mieście Picasso? Okryj piękno Andaluzji

Malaga i okolice – co zobaczyć… przeczytasz w mniej niż 6 minut. Jeśli artykuł uznasz za przydatny, zapraszam do polubienia i śledzenia mojej strony na Facebooku.

Malaga to miasto egzotyczne z wyraźnie zaznaczoną nutą orientu. Subtropikalna roślinność i widoczne wpływy muzułmańskie w architekturze dają odczuć, że jest się w zasadzie na krańcu Europy. Od Cieśniny Gibraltarskiej dzieli Malagę nieco ponad 100 kilometrów.

Rodzinne miasto Pabla Picasso idealnie nadaje się na miejską wycieczkę, zwłaszcza późną jesienią i zimą. Kto nie miałby ochoty zamienić szarości na błękit, choćby na kilka dni? Wszak nazwa tej części hiszpańskiego wybrzeża, Costa del Sol, nie wzięła się z niczego! Latem i późną wiosną zwiedzanie mogą utrudniać upały.

Muzea sztuki dawnej i współczesnej, zabytki architektury od antyku przez średniowiecze po renesans, pełne czaru place i uliczki historycznego centrum, sky bary z widokiem na port i oczywiście hiszpańska kuchnia!

Malaga to także świetna baza wypadowa do zwiedzania Andaluzji. Im dalej w głąb lądu, tym więcej jest do zobaczenia – górskie krajobrazy pasma Sierra Nevada, gigantyczne wąwozy, słynne białe wioski oraz zabytkowe miasta – mozaika wpływu wielu kultur.


I. Malaga i okolice – mapa atrakcji

Jak korzystać z powyższej mapy: Klikając numery na mapie, zobaczycie informacje takie jak nazwa i lokalizacja atrakcji. Szczegółowy opis każdego miejsca znajduje się poniżej w poście. Klikając kwadrat ze strzałką w lewym górnym roku, zobaczycie listę wszystkich punktów znajdujących się na mapie. Aby zobaczyć mapę w większym formacie w nowym oknie, kliknij kwadrat w prawym górnym rogu. Mapę można również zapisać na swoim koncie w Google Maps, klikając strzałkę na czarnym pasku, obok nazwy mapy.


II. Malaga i okolice – co zobaczyć?


1. Twierdza Alcazaba


Można by się sprzeczać, czy katedra czy Alcazaba to flagowy zabytek Malagi. Oba są równie imponujące, choć dzieli je zarówno epoka, styl architektoniczny, jak i kontekst kulturowy. Z tego względu nadaję im ex aequo pierwsze miejsce, a pozycja na liście wynika tylko z tego, że twierdzę Alcazaba zobaczyłam jako pierwszą.

Czym jest Alcazaba? Jest to muzułmański zamek warowny, który jak wiele innych historycznych budowli na terenie Andaluzji pochodzi z okresu, gdy Półwysep Iberyjski znajdował się pod panowaniem Maurów. Kompleks powstawał od XI do XIV wieku i do dnia dzisiejszego wraz z zamkiem Gibralfaro dumnie góruje nad miastem. Wewnątrz murów znajduje się pałac oraz orientalny ogród z fontannami.

Alcazaba, zdj. własne
Alcazaba, zdj. Astrid Schmid, Pixabay
Mury twierdzy nad Teatro Romano, zdj. własne

2. Zamek i punkt widokowy Gibralfaro


Zamek Gibralfaro i Alcazaba tworzą jedną całość połączoną korytarzem wewnątrz murów. Jeśli planujecie zwiedzenie obu budowli, najlepiej jest kupić bilet łączony. Zamek został wzniesiony na wzgórzu w XIII wieku w celu umocnienia obronności Malagi. Osobiście nie zwiedzałam zamku, ale dla miłośników historii będzie to nie lada gratka. Forteca ta uchodziła w średniowieczu za jedną z najtrudniejszych do zdobycia.

W drodze na zamek zróbcie przystanek na punkcie widokowym Gibralfaro skąd roztacza się widok na stare miasto, XIX-wieczną arenę walk byków, port oraz plaże na zachód od Malagi. Do zamku można dojechać autobusem EMT nº35, ale spacer w górę jest dużo bardziej satysfakcjonujący i wynagrodzi was widokiem na subtropikalny ogród Jardines Puerta Oscura.

Zamek Gibralfaro, zdj. własne
Widok z punktu widokowego Gibralfaro na wschód, zdj. własne
Widok z punktu widokowego Gibralfaro na zachód, zdj. własne

3. Teatr Rzymski


Przenosimy się w czasie do okresu jeszcze bardziej odległego niż średniowiecze. U stóp twierdzy Alcazaba leżą ruiny antycznego amfiteatru zwanego Teatrem Rzymskim (Teatro Romano), który powstał w I wieku przed naszą erą. Ciekawostką jest, że za czasów mauryjskich elementy tej budowli zostały wykorzystane do konstrukcji twierdzy Alcazaba.

Ruiny teatru, które przez 5 wieków spoczywały pogrzebane pod warstwą gruzu, odkryto dopiero w połowie ubiegłego stulecia. Od 2011 roku Teatro Romano dostępny jest dla zwiedzających, a latem odbywają się tam różne wydarzenia kulturalne. Śmiało można go nazwać najstarszym działającym teatrem świata!

Najlepszy widok na Teatro Romano roztacza się z punktu widokowego Alcazaba (Pasarela-Mirador de la Alcazaba).

Teatr Rzymski i Alcazaba, zdj. własne
Widok na ruiny teatru z punktu widokowego Alcazaba, zdj. własne

4. Katedra La Encarnación


Opisane w poprzednich punktach zabytki historyczne świadczą o bogactwie kulturowym i burzliwej historii Malagi. Od cesarstwa rzymskiego przez dominację muzułmańską, w końcu przeszedł Półwysep Iberyjski w ręce królów chrześcijańskich. Renesansowa Katedra La Encarnación (Katedra Wcielenia) została wzniesiona przez tych ostatnich, a prace rozpoczęto na początku XVI wieku.

Wnętrze katedry dostępne jest do zwiedzania za opłatą, chyba że znajdziecie się tam w godzinach porannych, między 8.30 a 9.00. Wtedy wejść można bezpłatnie w celach modlitewnych. Jeśli chcecie dokładnie zwiedzić świątynię, a także po 200 schodach wspiąć się na jej dach, konieczny jest zakup biletu. W upalne dni, a tych w Maladze nie brakuje, można schronić się przed skwarem w ogrodach przylegających do katedry.

Katedra La Encarnación, zdj. własne
Ogrody przy katedrze, zdj. własne

5. Muzeum Picasso i inne muzea


Pablo Picasso osobiście wyraził marzenie, aby w mieście jego urodzenia powstało muzeum poświęcone jego twórczości. Plan udało się zrealizować już po śmierci artysty. Muzeum w renesansowym Buenavista Palace oficjalnie otwarto w 2003 roku. Trzon imponującej kolekcji obrazów, szkiców, rzeźby i ceramiki pochodzi z darowizn potomków tego wielowymiarowego artysty.

Muzeum Picasso można uznać za flagową instytucję sztuki w Maladze, ale muzeów jest w mieście ponad trzydzieści. Najciekawsze znajdują się na liście poniżej. Warto zaznaczyć, że w niedzielę wiele z nich oferuje bezpłatny wstęp na kilka godzin przed zamknięciem. Szczegóły poniżej.

Muzeum Picasso, zdj. własne
Muzeum Picasso, zdj. własne

6. Centrum Pompidou


Spacerując przy porcie w Maladze bez wątpienia zauważycie niecodzienny budynek o kształcie kolorowego sześcianu. Centrum Pompidou, oddział słynnej paryskiej instytucji, zaprasza do odkrywania sztuki XX i XXI wieku w postaci dzieł artystów takich jak m.in. Pablo Picasso, Joan Miró, Francis Bacon, Magritte René czy Frida Kahlo.

Zezwolenie na korzystanie z nazwy i eksponatów francuskiego muzeum zostało wydane miastu Malaga w 2015 roku początkowo na okres 5 lat. W związku z sukcesem przedsięwzięcia umowa została przedłużona na kolejne 5 lat, do 2025 roku. Centrum organizuje różnego rodzaju wydarzenia kulturalne oraz warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci, których kalendarz możecie sprawdzić tutaj (klik).

Centrum Pompidou, zdj. własne
Widok na Centrum Pompidou i port, zdj. własne

7. Plaza de Toros


Plaza de Toros to zabytkowa arena walk byków, zwana także La Malagueta, położona w pobliżu plaży o tej samej nazwie. Historia tej charatkterystycznej budowli sięga 1874 roku i na przestrzeni 150 lat gościła ona niezliczone zmagania torreadorów z budzącymi respekt zwierzętami. Wiele krajów zdelegalizowało walki byków jako niehumanitarne. Niestety w hiszpańskiej kulturze korrida jest tak głeboko zakorzeniona, że niewiele miast zdecydowało się jej zakazać.

Na arenie w Maladze te barbarzyńskie pokazy ciągle się odbywają. Absolutnie nie zachęcam do uczestnictwa w nich. Plaza de Toros można zwiedzać z przewodnikiem ze wzglęgu na walory architektoniczne i historyczne. Ponadto czesto odbywaja się tam koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Plaza de Toros, zdj. własne

8. Plaża Malagueta


Gdzie najlepiej spędzać czas w słoneczne dni, czyli w Maladze przez większość roku? Oczywiście na plaży Malagueta! Nic tak nie odpręża, jak szum morza, a ochronę przed skwarem znajdziecie w cieniu palm. Restauracje i bary serwujące owoce morza oraz zimną sangrię – na plaży Malagueta znajdziecie wszystko, co symbolizuje udane wakacje! Także w chłodniejsze miesiące warto wybrać się na spacer promenadą w ciągu dnia lub o zachodzie słońca.

Sąsiedni kompleks Muelle Uno spodoba się nie tylko miłośnikom zakupów. Jest to projekt łączący funkcję pasażu handlowego z centrum kultury, gdzie można też zjeść posiłek i wypić drinka z widokiem na morze.

Plaża Malagueta w dzień, zdj. własne
Plaża Malagueta o zachodzie słońca, zdj. własne

9. Historyczne Centrum


Czym byłaby podróż do Hiszpanii bez skosztowania pysznego tapas i lokalnych trunków? Historyczne Centrum Malagi (Centro Histórico), które zdaje się nigdy nie zasypiać, to najlepsze miejsce na andaluzyjską ucztę. Wzdłuż wyłożonych kamienną mozaiką uliczek, przy rozległych placach z obowiązkową fontanną, pod balkonami zabytkowych kamienic kwitnie życie towarzyskie i sztuka kulinarna, a lokali gastronomicznych do wyboru, do koloru.

Restauracja, którą mogę polecić na klasyczne tapas to Vermuteria La Clasica. Dwupiętrowy lokal ze stolikami również na zewnątrz, świetną atmosferą i pysznym jedzeniem. Hiszpania słynie z dobrego wina, o tym każdy wie. Nowością było dla mnie, że w Maladze powszechnie serwowany jest wermut. Podany z lodem i plastrem cytryny smakuje świetnie. Spróbujcie koniecznie!

Główna arteria miasta Alameda Principal przecinająca subtropikalny park w Maladze oddziela historyczne centrum od strefy portowej. Calle Larios to najbardziej elegancki deptak z mnóstwem sklepów, butików i galerii. W typowo hiszpański klimat możecie zanurzyć się na tarasach restauracji i barów przy głównych placach – plaza de la Judería, plaza de la Merced oraz plaza de la Constitución.

Centro Histórico, zdj. własne
Restauracja Vermuteria La Clasica, zdj. własne
Centro Histórico, zdj. własne
Centro Histórico, zdj. własne

10. Mercado de Atarazanas


Świetnym i tańszym sposobem na poznanie lokalnych zwyczajów kulinarnych jest odwiedzenie targu żywności. Mercado de Atarazanas mieści się w pięknej XIX-wiecznej hali z witrażami. Znajdziecie tutaj wszystko, od mięs i aromatycznych hiszpańskich szynek, przez ryby i owoce morza, po świeże warzywa i marynowane oliwki.

Wzorem miejscowych usiądźcie przy jednym z barów przy wejściu do hali i cieszcie się smakiem prostego, lecz pysznego tapas lub smażonej ryby (pescaíto frito) w towarzystwie hiszpańskich trunków. Targ czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 15.00.

Mercado de Atarazanas, zdj. Maxim.FotosCC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Mercado de Atarazanas, zdj. Luis GarcíaCC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


11. Alhambra w Granadzie


Warowny zespół pałacowy Alhambra w Granadzie wymieniany jest pośród najbardziej imponujących zabytków świata. Nie trzeba być pasjonatem historii, by docenić jego walory architektoniczne, piękno i harmonię. Łatwo wyobrazić sobie jak po tych ogrodach i misternie zdobionych pałacowych wnętrzach spacerowali arabscy królowie i ich goście. Wyobraźni pomogą opisy z audioprzewodnika, który poprowadzi was we własnym tempie przez te pięknie i rozległe przestrzenie.

Z Alhambry roztacza się obłędny widok na całą Granadę. Sama twierdza widoczna jest praktyczne z każdej części miasta, ale najlepiej oglądać ją m.in. z punktu widokowego Mirador de San Nicolás. Dotrzecie do niego przez w uroczą, pełną białych domów dzielnicę Albaicin. Odwiedźcie też Alcaicería – dzielnicę bazarów, której kolory, zapachy i smaki przeniosą was na Bliski Wschód.

Pamiętajcie, że bilety umożliwiające zwiedzanie Alhambry należy zarezerwować z wyprzedzeniem. Możecie to zrobić korzystając z poniższej wyszukiwarki.

Alhambra, zdj. Pablo Valerio, Pixabay
Widok z Alhambry na miasto, zdj. własne
Torre de las Damas, zdj. własne

12. Caminito del Rey


Przejście szlaku Caminito del Rey to prawie jak spacer w chmurach! Kilka kanionów zdarzyło mi się odwiedzić, ale do tej pory przemierzałam je dnem, a nie drewnianym pomostem zawieszonym na wysokości średnio 100 m. Niezwykłe przeżycie! A widoki w dole i dookoła stale się zmieniają.

Czy to trudny szlak? Wcale nie. Licząca ok. 3 km ścieżka jest wygodna i bezpiecza. Praktycznie każdy może ją przebyć w zwyczajnym obuwiu sportowym. Zajmuje to około 2 godzin. Również w tym przypadku bilety należy zarezerwować z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem. Zazwyczaj zwiedzanie odbywa się w towarzystwie przewodnika, który opowie wam o kanionie El Chorro i historii szlaku Caminito del Rey. Jeśli nie planujecie wypożyczenia samochodu, rozwiązaniem będzie całodzienna wycieczka autokarowa.

Caminito del Rey, zdj. własne
Caminito del Rey, zdj. własne
Caminito del Rey, zdj. własne
Caminito del Rey, zdj. własne

13. Ronda


Alhambra oraz Caminito del Rey zrobiły na mnie ogromne wrażenie, ale Ronda zaskoczyła mnie najbardziej. Wcześniej nie widziałam miasta takiego jak to, które gwałtownie urywa się nad gigantycznym klifem z wapienia. Architektura Rondy ma w sobie wiele uroku i spacer po historycznym centrum to bardzo przyjemne doświadczenie. Jednak dopiero przy moście Puente Nuevo spinającym dwa brzegi kanionu El Tajo roztacza się widok, który dosłownie odbiera mowę.

Ronada z tej perspektywy wydaje się nierzeczywista. Największe wrażenie zrobił na mnie widok z tarasu willi Casa Museo Don Bosco znajdującej się po południowej stronie mostu. Warto zapłacić kilka Euro za wstęp do muzeum, aby spędzić czas na przykład przy kawie na jego tarasie. Widoki na miasto i dolinę są stamtąd nieziemskie!

Na moście Puente Nuevo, zdj. własne
Most Puente Nuevo, zdj. własne
Taras Casa Museo Don Bosco, zdj. własne
Ronda, zdj. własne

14. Mijas


Mijas, klasyk pośród andaluzyjskich wiosek, położona jest zaledwie 30 km od Malagi. Obowiązkową biel ścian domów i murów przełamuje zieleń i kolory wszechobecnych kwiatów. Zastanawiam się czy mieszkańcy rywalizują ze sobą, kto piękniej przyozdobi swoje domostwo. Efekt jest bardzo przyjemny dla oka, a kreatywności i fantazji nie można miejscowym odmówić.

W tym miejscu spokojnie można spędzić cały dzień. Włóczyć się po wąskich uliczkach, schodami w górę i w dół. Przysiąść w jednej z wielu uroczych kafejek i restauracji. Spoglądać na okolicę z punktów widokowych i wybierać oryginalne pamiątki w sklepach z rękodziełem.

Miejsca, które moim zdaniem prezentują się najpiękniej to Calle Muros, Calle Calvario, Calle San Sebastián oraz Plaza de la Constitución. W Mijas znajduje się również klasztor w skale Ermita de la Virgen de la Peña, a w zaplanowaniu zwiedzania pomoże wam Centrum Turystyczne.

Mijas, zdj. własne
Ermita de la Virgen de la Peña, zdj. własne
Mijas, zdj. własne
Mijas, zdj. własne

15. Setenil de las Bodegas


Setenil de las Bodegas to kolejna biała wioska będąca częścią słynnej Ruta de los pueblos blancos, czyli szlaku białych andaluzyjskich wiosek. Wiosek na szlaku jest dziewiętnaście, ale ta zdecydowanie się wyróżnia. Fasady budynków ze stylowymi szyldami i latarenkami stoją tam w cieniu kolosalnego nawisu skalnego Całość robie niezwykłe wrażenie. Chciałoby się zapytać, jak to możliwe, że ślicze kawiarnie, sklepiki i galerie z kwiatami w oknach są w stanie udźwignąc taki ciężar?

Ukształtowanie terenu wokół Setenil sprzyja lokowaniu punktów widokowych. Najbardziej godne polecenia to Mirador El Lizón, Mirador Balcón czy Mirador del Carmen. Wioska położona jest ok. 20 km od Rondy, warto więc połączyć zwiedzanie obu miejsc. Jeśli nie macie samochodu możliwe jest zarezerwowanie całodziennej wycieczki autokarowej.

Setenil de las Bodegas, zdj. własne
Setenil de las Bodegas, zdj. własne
Setenil de las Bodegas, zdj. własne

16. Wioska Júzcar


Okazuje się, że andaluzyjskie wioski nie zawsze muszą być białe. Niebieściutka jak niebo i morze Júzcar wyróżnia się nie tylko kolorem. Na uliczkach tej urzekającej wioski napotkacie słusznych rozmiarów postaci Smerfów. Smerfetka i Papa Smerf też są!

Na niebiesko przemalowano nawet zabytkowy kościół, cmentarz i ratusz. Skąd taki pomysł? Projekt stanowił element kampanii promującej film o niebieskich bohaterach wyprodukowany przez Sony Pictures. Zmiana koloru zadziałała jak magnes na turystów, postanowiono więc nie przywracać Júzcar wyglądu sprzed metamorfozy.

Wioska położona jest przepięknie pośród zielonych wzgórz w odległości około 100 km od Malagi, w kierunku Rondy. Po drodze można podziwiać pogrążone w ciszy krajobrazy i bujne lasy.

Júzcar, zdj. własne
Júzcar, zdj. własne
Júzcar, zdj. własne
Júzcar, zdj. własne

17. Soportújar – wioska czarownic



Jest takie miejsce w Andaluzji, w którym Halloween zadaje się trwać przez cały rok. Soportújar – wioska czarownic położona w górach na wysokości prawie 1000 metrów oferuje piękne widoki na okolicę. To jednak niejedyna atrakcja. Wybierzcie się tam, aby obejrzeć naturalnych rozmiarów domek z piernika, dom na kurzej stopce oraz wiedźmy w przeróżnych formach i rozmiarach. Jeśli byliście grzeczni, nie macie się czego obawiać!

Poważnie mówiąc, miejsce to może spodobać się dzieciom (jeśli były grzeczne ;). Przy wjeździe do wioski do zabawy zaprasza wiedźmowy plac zabaw. Mnie, choć uwielbiam Halloween, Soportújar nie zachwyciło. Nie brakuje tam jednak odwiedzających, więc jeśli pomysł was zaintrygował, zaplanujcie przystanek w Soportújar po drodze do Granady.

Soportújar, zdj. własne
Soportújar, zdj. własne
Soportújar, zdj. własne

Źródła: www.andalucia.com, malagacatedral.com, www.spain.info, www.museopicassomalaga.org, www.visitcostadelsol.com, centrepompidou-malaga.eu


III. Jak i gdzie zarezerwować wycieczkę do Malagi?


Osobiście stawiam na samodzielną rezerwację. W dobie internetu to bardzo proste. Samodzielnie zaplanowana podróż to taka, która w 100% dostosowana jest do waszych potrzeb, upodobań, zainteresowań, tempa zwiedzania itd. Poniżej znajdziecie sprawdzone portale rezerwacyjne, z których korzystam od lat organizując swoje podróże.


1. Jak dolecieć do Malagi?

Do Malagi dolecicie obecnie bezpośrednio z kilku polskich lotnisk. Tanie linie lotnicze, jak Wizz Air czy Ryanair oferują połączenia z Katowic, Krakowa, Wrocławia i Warszawy. Lot trwa około 3.5 godziny.

Wpiszcie lotnisko, z jakiego chcecie lecieć oraz daty w poniższą wyszukiwarkę Skyscanner, aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji.


2. Gdzie najlepiej rezerwować bilety, wycieczki i atrakcje?

Najczęściej korzystam z portalu GetYourGuide. Zamiast odwiedzać strony lokalnych organizatorów, wszystkie bilety rezerwuję w jednym miejscu w języku polskim i z możliwością bezpłatnego anulowania do 24h przed rozpoczęciem.

Atrakcje, które moim zdaniem najlepiej oddają klimat Malagi to:


3. Gdzie nocować w Maladze?

Najlepszym wyborem jest dzielnica Centro Histórico. Będziecie wówczas w odległości spaceru od głównych atrakcji miasta. Jeśli nie przeszkadza wam przemieszczanie się transportem publicznym lub planujecie wypożyczyć samochód, dobrym wyborem są dzielnice Pedregalejo lub El Pajo. To lokalizacje w pobliżu najlepszych plaż, z dala od tłumów, które zdarzają się w centrum. Jeśli chcielibyście być jednocześnie blisko plaży i starego miasta, wybierzcie dzielnicę La Malagueta.

Na portalu Booking.com macie do wyboru setki hoteli, pensjonatów, apartamentów i innych opcji zakwaterowania. Wyszukiwanie ułatwiają rozbudowane filtry. Możecie też sprawdzić ocenę oraz opinie gości, którzy zatrzymali się w danym obiekcie noclegowym. Bardzo ułatwia to podjęcie decyzji.

Wpiszcie “Malaga” i podajcie termin w wyszukiwarce poniżej, aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji.

Booking.com

Teraz wiesz już co zobaczyć w Maladze i okolicy. Mam nadzieję, że powyższa lista zainspirowała Cię do odwiedzenia pięknej Andaluzji Jeśli już tam byliście, dajcie znać w komentarzach czy są waszym zdaniem miejsca, których w moim zestawieniu zabrakło. Będę wdzięczna za komentarz także w przypadku, gdy zauważycie jakiekolwiek nieaktualne informacje.


Cieszę się, że czytasz mojego bloga. Jeśli czujesz, że choć trochę pomogłam, będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Dla Ciebie to niewielki wydatek, dla mnie ogromna motywacja do pisania kolejnych praktycznych artykułów, jak ten, który właśnie czytasz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ten artykuł może Cię również zainteresować:

➡️ WENECJA — ATRAKCJE I ZABYTKI, KTÓRYCH NIE MOŻESZ POMINĄĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *