fbpx
Cypr,  Europa

Cypr – atrakcje. Skała Afrodyty i 20 miejsc, które warto zobaczyć na Cyprze

Cypr – atrakcje przeczytasz w mniej niż 5 minut. Jeśli uznasz ten wpis za przydatny, zapraszam do polubienia i śledzenia mojej strony na Facebooku.

Cypr to wyspa, na której historia jest namacalna, a mitologia ciągle żywa. Będziesz oglądać cuda natury oraz dzieła ludzkich rąk, które powstawały w ciągu tysięcy lat. Gdy przysiądziesz pod drzewkiem oliwnym lub cytrynowym, być może usłyszysz dźwięk liry Apollina. Przy zwiedzaniu lokalnych winiarni będzie Ci towarzyszył duch Dionizosa. Na górze Olimp, być może nie spotkasz Zeusa, ale za to zimą pośmigasz na nartach. Afrodyta, bogini miłości i piękna zrodzona z morskiej piany na jednej z tamtejszych plaż, będzie towarzyszyć Ci niemal na każdym kroku. Nie wierzysz? Jedź się przekonać. Ale wcześniej sprawdź, co zobaczyć na Cyprze!

Tam ziemia daje plony przez dwanaście miesięcy, a słońce świeci ponad 300 dni w roku. Na odwiedzenie Cypru każda pora jest odpowiednia!


5 najciekawszych aktywności i wycieczek Cyprze

  1. Wycieczka po górskich winnicach z degustacją
  2. Lekcja nurkowania
  3. Wycieczka kajakiem (przylądek Greco)
  4. Rejs statkiem po Błękitnej Lagunie (półwysep Akamas)
  5. Jeep Safari w górach Trodos

I. Co warto zobaczyć na Cyprze?

MAPA: Cypr – atrakcje

Jak korzystać z powyższej mapy: Klikając numery/ ikony na mapie, zobaczycie informacje takie jak nazwa i lokalizacja. Szczegółowy opis każdego miejsca znajduje się poniżej w poście. Klikając kwadrat ze strzałką w lewym górnym roku, zobaczycie listę wszystkich punktów znajdujących się na mapie. Aby zobaczyć mapę w większym formacie w nowym oknie, kliknij kwadrat w prawym górnym rogu. Mapę można również zapisać na swoim koncie w Google Maps, klikając strzałkę na czarnym pasku, obok nazwy mapy.


1. Petra tou Romiou – Skała Afrodyty


Legenda głosi, że tu właśnie narodziła się z piany morskiej grecka bogini miłości i piękna, Afrodyta – patronka Cypru. Piękna tu nie brakuje, bo fantazyjne formacje skalne i rozbijające się o nie błękitne fale czynią to miejsce jednym z najbardziej spektakularnych na całej wyspie. Ciekawostką jest aplikacja, którą można ściągnąć przy wejściu na plażę umożliwiająca uwiecznienie siebie wraz z Afrodytą w trzech różnych zakątkach i pozach.

Warto przejść się szlakiem Petra tou Romiou wytyczonym wzdłuż wybrzeża, od placu piknikowego w kierunku skały Afrodyty lub odwrotnie. Po drodze czeka punkt widokowy z ławką oraz ciekawa instalacja artystyczna, która umożliwia oglądanie morskich krajobrazów jakby ujętych w ramy obrazu.

Plaża Petra tou Romiou, zdj. własne
Skała Afrodyty przez instalację C.Tsoclis, zdj. własne
szlak afrodyty punkt widokowy cypr
Punkt widokowy, zdj. własne

2. Jaskinie morskie


Jaskinie morskie na półwyspie Greco to jedna z flagowych atrakcji Cypru, być może znana Wam ze zdjęć. Krystalicznie czysta woda o niezwykłym kolorze i ciekawe formacje skalne w formie klifów i jaskiń tworzą idealne warunki do nurkowania i pływania z rurką. Safari po jaskiniach Capo Greco to prawdziwa, off-roadowa przygoda!

Do niektórych jaskiń nie da się zejść, można wyłącznie dopłynąć. Nie potrafisz pływać? Na szczęście do charakterystycznego okna, które widać na zdjęciu, można po prostu zejść. Nie byłam tam wieczorem, ale podobno zachody słońca z tego miejsca są spektakularne.

Jaskinie morskie, zdj. własne
Jaskinie morskie, zdj. własne

Zainspirowałam Cię? Zarezerwuj wymarzony urlop na Cyprze!

Wakacje na Cyprze

3. Wąwóz Avakas


Macie ochotę na przygodę w stylu Indiany Jones’a? Odwiedźcie wąwóz Avakas. Wędrując jego dnem z szemrzącą pod stopami wodą, poczujecie się jak na prawdziwej wyprawie. Wysokość pomarańczowo – żółtych wapiennych skał dochodzi do 30 metrów.

To dzieło natury wyżłobił strumień, zimą rwący i obfity. W innych okresach roku ok. 3-kilometrową trasę dnem wąwozu można przebyć niemal suchą stopą. Latem zabierzcie dużo wody, bo może być gorąco. W wąwozie występuje unikatowa roślinność, która sprawia niezwykłe, niemal baśniowe wrażenie. Jeśli zainteresuje was co to za botaniczne okazy, ciekawość szybko zaspokoicie dzięki tabliczkom opisowym.

Wąwóz Avakas, zdj. własne
Wąwóz Avakas, zdj. własne

4. Grobowce królewskie w Pafos


Na początek słowo wyjaśnienia, w owych grobowcach, jak głosi tablica informacyjna, ani jeden król nie został pochowany. Jedynie urzędnicy wysokiego szczebla i arystokracja. Biorąc jednak pod uwagę, że historia tego wpisanego na listę UNESCO miejsca sięga czasów przed naszą erą, nie możecie go ominąć.

Zwiedzanie zaczyna się od kilku niepozornych, acz wiekowych jaskiń wyciętych w skale, a kończy na doskonale zachowanych grobowcach z kolumnami doryckimi. Jak widać na zdjęciu powyżej, można wejść do środka!

Rozległy, leżący nad samym morzem park archeologiczny z piaskiem w kolorze ochry jest bardzo malowniczy. W oddali widać wrak statku MV Demetrios II zatopionego w 1998 roku. Bilety wstępu są niedrogie, a aktualne ceny sprawdzicie tutaj.

Grobowce królewskie, zdj. własne
Park archeologiczny “Grobowce królewskie”, zdj. własne

5. Park archeologiczny “Mozaiki Pafos”


Kolejna atrakcja tak wiekowa, że za głowę się złapiecie! Do obejrzenia jest kilka punktów archeologicznych z niezwykle dobrze zachowanymi mozaikami podłogowymi, które ponad 2000 lat temu zdobiły domy zamożnych Rzymian. Niektóre z nich wyeksponowane są na stałe i chronione wewnątrz budynków, jak “Dom Dionizosa”. Inne odsłaniane są okresowo, a następnie zasypywane, by ustąpić miejsca innym.

Zrobicie sobie powtórkę z historii i mitologii, bo pieczołowicie układane obrazy z kolorowych kamyczków przedstawiają postaci królów, bogów i herosów. Ile wysiłku musiało kosztować stworzenie takich dzieł? Jaki talent trzeba mieć, by ułożonym z maleńkich kamyczków postaciom nadać ludzkie cechy i emocje?

Park archeologiczny “Mozaiki Pafos”, zdj. własne
Mozaiki w Domu Dionizosa, zdj. własne
Park archeologiczny “Mozaiki Pafos”, zdj. własne

6. Słone jezioro w Larnace


Słone jezioro i meczet Hala Sultan Tekke, zdj. Dimitris Vetsikas, Pixabay

Piękny krajobraz słonego jeziora w Larnace z górami w tle przyciąga spacerujących o każdej porze roku i dnia. Można je obejść dookoła wytyczonym szlakiem. Po drodze natraficie na meczet Hala Sultan Tekke, który dostępny jest dla zwiedzających bezpłatnie. Historia grobowców znajdujących się pod meczetem sięga epoki brązu, a obecny wygląd został mu nadany na przełomie 18. i 19. wieku.

Samo jezioro to obszar chroniony stanowiący środowisko życia wielu gatunków ptaków. Warto znaleźć się tam w okresie od listopada do marca, kiedy to w płytkich wodach jeziora zimują tysiące różowych flamingów.


7. Park rzeźb i kaktusów w Ayia Napa


Park rzeźb to kolekcja blisko 300 prac wykonanych przez ponad 130 artystów z całego świata. Rzeźby wykonane w różnych stylach z cypryjskiego wapienia, metalu, ceramiki lub mosiądzu najczęściej nawiązują do mitologicznych postaci i legend.

W sąsiedztwie znajduje się park kaktusów z niezwykłymi okazami tych roślin. Oba parki można zwiedzać bezpłatnie. Spacer pośród białych i piaskowych rzeźb oraz fantazyjnych roślin z błękitem morza w tle przeniesie Was do królestwa antycznych bogów, herosów i stworzeń ze świata fantazji.

Park rzeźb, zdj. własne
Park rzeźb, zdj. własne
Park rzeźb, zdj. własne

8. Lefkara


Lefkara to jedna z najbardziej malowniczo położonych (na wysokości 650 m n.p.m.) średniowiecznych wiosek u stóp gór Trodos. Słynie z wielowiekowych tradycji wytwarzania koronek oraz srebra, które to tradycje zgłębiać można w Muzeum Haftu Tradycyjnego i Srebrnictwa. Legenda głosi, że sam Leonardo da Vinci zakupił w Lefkarze koronkowy obrus ołtarzowy, który podarował katedrze w Mediolanie.

O uroku Lefkary stanowi tradycyjna zabudowa – kamienne domy z dachami krytymi terakotą, wąskie uliczki pełne kwiatów, urocze kościoły i kapliczki oraz wszechobecne koronkowe motywy. Wstąpcie do Lefkara Biscuit Cafe – jedynej w swoim rodzaju cukierni wytwarzającej słodkie przysmaki zdobione koronkami.

Lefkara, zdj. Dimitris Vetsikas, Pixabay
Lefkara, zdj. własne
Lefkara Biscuit Cafe in Lefkara, zdj. własne

9. Łaźnie Adonisa i Afrodyty


Kilkanaście kilometrów na południe od Pafos znajdują się Łaźnie Adonisa. Podobno kąpiele w skalnym jeziorze u stóp wodospadu sprawiają, że kobiety wyglądają młodziej i piękniej, a mężczyźni są silniejsi. Samo jezioro o lazurowej wodzie wraz z wodospadem zdecydowanie zachęcają do kąpieli.

Łaźnie Afrodyty to część większego obszaru na terenie półwyspu Akamas, ok. 40 km na północ od Pafos. Z tego miejsca warto wybrać się na łatwą ok. 2-godzinną wędrówkę szlakiem Afrodyty, który w pewnym momencie zbiega się ze szlakiem Adonisa. Jeśli nie planujecie wypożyczenia samochodu dobrym rozwiązaniem będzie wycieczka po Akamas z przewodnikiem.

Łaźnie Adonisa, zdj. Dimitris Vetsikas, Pixabay
Szlak Afrodyty, zdj. własne

10. Kościół św. Krzyża w Pelendri


Kościół św. Krzyża, zdj. własne

Kościół św. Krzyża (gr. Timios Stavaros), którego pierwsze elementy powstały już w 12. wieku, to jeden z dziecięciu bizantyjskich kościołów w rejonie gór Trodos wpisanych na listę UNESCO. Pełną listę wraz z mapę znajdziecie tutaj. Zanim Kolumb dotarł do Ameryki, te kamienne mury i barwne malowidła już istniały! Zamiast mitologicznych bogów i herosów, tym razem Matka Boska i chrześcijańscy święci.

Przed kościołem rośnie rozmaryn, a otaczają go winnice. Z miejsca, w którym stoi roztacza się widok na czerwone dachy tradycyjnych domów wioski Pelendria w otoczeniu zielonych wzgórz. Przy okazji możecie odwiedzić tam winiarnię Tsiakkas. Zadzwońcie wcześniej, aby umówić się na zwiedzanie z przewodnikiem i oczywiście degustację.


11. Cypryjskie Muzeum Wina w Erimi


Czas bliżej zapoznać się z Dionizosem, bogiem wina i winnej latorośli. Czy wiedzieliście o tym, że wino zostało wynalezione prawdopodobnie na Cyprze? Tę informację i wiele innych usłyszycie w Cypryjskim Muzeum Wina. Oferuje ono zwiedzanie z przewodnikiem, który w ciągu kilkunastu minut streści ponad 5000 lat historii cypryjskiego winiarstwa.

Cypryjskie Muzeum Wina, zdj. własne

Najlepsze na koniec! Wycieczkę zakończycie w muzealnych piwnicach, gdzie na własnym podniebieniu przekonacie się jak smakują lokalne szczepy – Xinisteri i Mavro oraz produkowane z nich flagowe cypryjskie wino Commandaria. Koniecznie kupcie bilet z degustacją w cenie. Muzeum jest oficjalnym producentem wina pod własnym logo “Cyprus Wine Museum Senses”, które oczywiście na miejscu można nabyć.

Wino Commandaria, zdj. własne

W rejonie gór Trodos znajduje się wiele winnic. Poza wspomniają już Tsiakkas w Pelendri, polecić mogę jeszcze winiarnię Ayia Mavri w Koilani. Jeśli interesuje was turystyka winiarska, świetną opcją jest wycieczka po winnicach wraz z lunchem w stylu meze i degustacją wina. Można ją zarezerwować online.


12. Góry Trodos


Nie przepadacie za leżeniem plackiem na plaży? Na szczęście Cypr nie jest płaski jak naleśnik. Góry Trodos latem zapewniają wytchnienie od chłodu, jesienią przybierają kolory, których nie zobaczycie niżej, na poziomie morza. Zimą stają się śnieżną krainą, do której dotrzeć można tylko autem z napędem na cztery koła.

O każdej porze roku zapraszają na wędrówki szlakami i ścieżkami przyrodniczymi przez lasy, średniowieczne mosty, do górskich wodospadów. Trzy najchętniej odwiedzane wodospady (Kaledonia, Myllomeri i Chantra) położone są w odległości kilkunastu kilometrów od siebie. Polecam wycieczkę w góry Trodos połączoną z degustacją lokalnych specjałów.

Góry Trodos, zdj. Dimitris Vetsikas, Pixabay
Bizantyjski kościółek w górach Trodos, zdj. Dimitris Vetsikas, Pixabay
Góry Trodos, zdj. Dimitris Vetsikas, Pixabay
Wakacje na Cyprze

13. Wioska Omodos


Góry Trodos to także pełne uroku wioski z kamiennymi domami o czerwonych dachach i brukowanymi ulicami, gdzie kultywuje się lokalne tradycje. Położone są na zboczach gór w otoczeniu sosnowych lasów, winnic i sadów. Zimą dojrzewają w tam cytryny i pomarańcze, jesienią winogrona, wiosną i latem wioski pełne są kwiatów, a także turystów.

Omodos to prawdopodobnie najbardziej znana z górskich wiosek. Jej historia sięga czasów starożytnych i od wieków słynie z doskonałych winogron i smacznych win. Można tu obejrzeć średniowieczną tłocznię wina, skosztować lokalnych trunków, a także tradycyjnych cypryjskich słodyczy wytwarzanych z soku winogronowego – soutzoukos, palouze, czy kkiofterka.

Omodos, zdj. własne
Omodos, zdj. Dimitris Vetsikas, Pixabay

Inne polecone mi do odwiedzenia wioski, oprócz opisanej już Lefkary, to Kakopetria, Platres, Pedoulas i Lofou. W Fasouli wstąpcie koniecznie do restauracji Νταραβέρι ‘Meze House’ na najlepsze meze w okolicy, a na dania rybne udajcie się do wioski Zygi, tak jak robią to miejscowi.


14. Wrak statku Erdo III


Wrak statku Erdo III, zdj. własne

W 2011 r. statek Edro III wypłynął z portu w Limassol w rejs na niezbyt odległą Rodos. Nieoczekiwany sztorm zmienił przeznaczenie tego towarowego statku, który utknął na skałach w okolicach miejscowości Peyia.

Obecnie w połączeniu z pomarańczowym piaskiem na brzegu i scenicznymi skałami stanowi doskonałe tło do fotek o zachodzie słońca i nie tylko. Będąc w okolicy odwiedźcie również morskie jaskinie pobne do tych na przylądku Capo Greco.


15. Zagroda muflonów w Platanii


Muflony, zdj. Marcel Langthim, Pixabay

Jeśli wasze drogi nie skrzyżują się z żadnym muflonem na szlaku w górach Trodos, jedyna szansa na ujrzenie tego parzystokopytnego symbolu wyspy to zagroda muflonów w miejscowości Platania. Muflon śródziemnomorski to odmiana dzikiej owcy z zakręconymi rogami. Gatunek ten oprócz Cypru spotykany jest jeszcze tylko na Sycylii i Korsyce.

W zagrodzie stadko muflonów żyje na otwartym, niemniej jednak ogrodzonym terenie i składa się z kilkunastu osobników w różnym wieku. Odwiedzający poruszają się wzdłuż ogrodzenia, nie ma więc gwarancji, że zobaczycie zwierzęta z bliska. Jeśli jednak staniecie z nimi twarzą w twarz może okazać się, że będą obserwowały was z nie mniejszym zaciekawieniem niż wy je.


16. Park Narodowy Capo Greco


Capo Greco, przylądek będący najdalej na południowy wschód wysuniętą częścią Cypru, został wspomniany przeze mnie już na początku. Znajdują się tam słynne jaskinie skalne. Nie jest to jednak jedyna atrakcja półwyspu i warto zwiedzić go w całości.

Jeśli macie ochotę na dłuższy spacer, proponuję wyruszyć z plaży Konnos wytyczoną ścieżką przyrodniczą w kierunku malowniczo położonego nad brzegiem morza kościółka Ayioi Anargiroi. Następnie do skalnego mostu Kamara Tou Koraka, zwanego też Mostem Miłości, przez Błękitną Lagunę do punktu widokowego, z którego będziecie podziwiać rozległy krajobraz z latarnią morską.

Kościół Ayioi Anargiroi, zdj. Dimitris Vetsikas, Pixabay
Kamara Tou Koraka, zdj. własne
Błękitna laguna na Capo Greco, zdj. własne

17. Ayioi Saranta – kościół w skale


Ayioi Saranta, zdj. własne

Choć na Cyprze malowniczych kościółków jest mnóstwo, ten zasługuje na szczególną uwagę. Kapliczka Ayioi Saranta, ukryta na bezdrożach południowo-wschodniego krańca wyspy, wykuta jest w skale. Bielony front z niebieskimi, drewnianymi drzwiami oraz wiodące do nich schody nadają jej niezwykle romantycznego charakteru.

Jeśli polujecie na pocztówkowe widoczki z cypryjskimi cerkwiami nad brzegiem morza, te pozycje będą strzałem w dziesiątkę: kościół św. Jerzego (Agios Georgios) w Peiya, św. Mikołaja (Ayios Nikolaos) w Pernera, Profitis Ilias między Pernerą a Protaras, Ayia Thekla w Ayia Napa, czy wspomniany Ayioi Anargyroi na przylądku Capo Greco.

Ayios Nikolaos, zdj. własne
Agios Georgios, zdj. własne

18. Wenecjańskie mosty w lesie Pafos


Baśniowe klimaty pośród gór Trodos! Średniowieczne mosty zostały wybudowane za panowania wenecjańskiego jako część szlaku, którym karawany transportowały do portu w Pafos wydobyte w górach rudy. Współcześnie, zwłaszcza w jesiennych i zimowych miesiącach, gdy woda w rzekach wzbiera, porośnięte bluszczem kamienne mosty w otoczeniu lasu Pafos prezentują się magicznie.

Do wszystkich można dotrzeć leśnymi szlakami. Most Milia znajduje się między wioskami Platres i Pera Pedi. Mosty Elia, Roudia i najczęściej fotografowany most Kelefos połączone są ścieżką trekkingową liczącą łącznie ok. 11 km długości. Ciekawe miejsca w lasach pasma Trodos możecie też odkrywać w czasie wycieczki z przewodnikiem, którą można zarezerwować online.

Most Kelefos, zdj. Dimitris Vetsikas, Pixabay
Most Milia, zdj. własne

19. Larnaka


Z cypryjskich kurortów do gustu najbardziej przypadła mi Larnaka. W odległości kilkuset metrów macie tam morskie wybrzeże z kameralną promenadą oraz wielkie słone jezioro. Jeśli lubicie sztukę wstąpcie do restauracji Alasia, która udekorowana jest obrazami właścicielki, pani Christiny, z cypryjskimi krajobrazami i motywami. Bardzo prawdopodobne, że zastaniecie tam artystkę przy pracy.

Molo w Larnace zapewnia nie tylko widok na morze, ale także fort i meczet z okresu otomańskiego, co tworzy pocztówkowy widoczek zwłaszcza o wschodzie słońca. W mieście znajduje się również bizantyjski kościół św. Łazarza, którego początki sięgają tysiąca lat wstecz, wzniesiony, jak głosi legenda, na grobie wskrzeszonego przez Chrystusa późniejszego świętego.

Średniowieczna twierdza w Larnace, zdj. własne
Kościół św. Łazarza, zdj. własne
Stare miasto w Larnace, zdj. własne

20. Tama Kuris i zatopiony kościół


Zbiornik Kuris, zdj. Dimitris Vetsikas, Pixabay

Na koniec cypryjska atrakcja dla tych, którzy lubują się w miejscach niebanalnych. Zbiornik zaporowy na rzece Kuris, niedaleko wioski Ypsonas jest największym na całej wyspie. Powstał pod koniec lat 80. i ma wielkie znaczenie dla mieszkańców Limassol, a niekiedy całej wyspy, ponieważ zapewnia zaopatrzenie w wodę w okresach suszy.

Wskutek powstania tamy zalana została wioska Alassa, której historia sięga 17. wieku. Mieszkańcy zostali przesiedleni w wyższe rejony i tam druga wersja wioski istnieje do dziś. Ciekawostką jest to, że w okresach suszy, gdy poziom wody się obniża, nad powierzchnią wody pojawia się iglica kościoła św. Mikołaja z dawnej Alassy, co robi niezwykłe wrażenie.

Źróda: visitcyprus.com, en.unesco.org


II. Jak i gdzie zarezerwować wyjazd na Cypr?


Masz dwie opcje – rezerwacja pakietu urlopowego przez internetowe biuro podróży lub organizacja wyjazdu na własną rękę.

Pierwsza opcja na pewno pozwoli oszczędzić czas. Czy również pieniądze? Zależy od sezonu. W wakacje, kiedy ceny lotów do popularnych kierunków urlopowych są zazwyczaj wysokie, pakiet często okazuje się finansowo najkorzystniejszy. Szczególnie jeśli upolujecie ofertę “last minute”.

Aktualne ceny pakietów na Cypr z serwisu Wakacje.pl sprawdzisz poniżej:


Jeśli wolisz planować wyjazdy na własną rękę, poniżej znajdziesz wskazówki oraz linki do portali, z których korzystam organizując swoje podróże. Wszystkie serwisy znałam przed założeniem mojej strony World-in2-Words i korzystałam z nich jeszcze zanim zrodził się pomysł na tego bloga.

Obecnie jako osoba tworząca treści o tematyce podróżniczej współpracuję ze wspomnianymi portalami. Jeśli dokonasz rezerwacji przez moją stronę, ja otrzymam prowizję, a Ty wesprzesz funkcjonowanie mojej strony. Będzie mi bardzo miło. 💚

1. Jak dolecieć na Cypr?

Z Polski dolecicie bezpośrednio zarówno na lotnisko w Pafos, jak i Larnace z większości naszych lotnisk. Lot trwa około 3.5 godziny.

Wpiszcie lotnisko, z jakiego chcecie lecieć oraz daty w poniższą wyszukiwarkę Skyscanner, aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji.


2. Gdzie najlepiej rezerwować bilety, wycieczki i atrakcje?

Najczęściej korzystam z portalu GetYourGuide Zamiast odwiedzać strony lokalnych organizatorów, wszystkie bilety rezerwuję w jednym miejscu w języku polskim i z możliwością bezpłatnego anulowania do 24h przed rozpoczęciem.


3. Gdzie zatrzymać się na Cyprze?

Najpopularniejsze miejscowości wypoczynkowe po greckojęzycznej stronie Cypru to Aya Napa, Limassol, Larnaca, Protaras oraz Pafos. Znajdziecie tam nie tylko najlepsze plaże, ale także doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.

Na portalu Booking.com macie do wyboru setki hoteli, pensjonatów, apartamentów i innych opcji zakwaterowania. Wyszukiwanie ułatwiają rozbudowane filtry. Możecie też sprawdzić ocenę oraz opinie gości, którzy zatrzymali się w danym obiekcie noclegowym. Bardzo ułatwia to podjęcie decyzji.

Wpiszcie “Cypr” lub nazwę konkretnej miejscowości i podajcie termin w wyszukiwarce poniżej, aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji.

Booking.com

Cieszę się, że czytasz mojego bloga. Jeśli czujesz, że choć trochę pomogłam, będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Dla Ciebie to niewielki wydatek, dla mnie ogromna motywacja do pisania kolejnych praktycznych artykułów, jak ten, który właśnie czytasz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ten artykuł może Cię również zainteresować:

➡️ LANZAROTE – ATRAKCJE: RESTAURACJA Z PIEKŁA RODEM I 20 MIEJSC, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *