Szwecja, Malmö, wieżowiec Turning Torso
Europa,  Szwecja

Malmö – atrakcje, co zobaczyć, zwiedzanie. Między tradycją a nowoczesnością

I. Czy Malmö jest ładne?

Malmö to ładne, czyste i zadbane nadmorskie miasto na południu Szwecji. Jeśli lubicie brukowane place i kameralne starówki, zajrzyjcie na Lilla Torg. To serce starego Malmö z gwarem barów i restauracji urządzonych w zabytkowych kamienicach i domach z muru pruskiego. Symbolem nowoczesnego Malmö jest słynny Turning Torso – spiralny wieżowiec, który stał się wizytówką miasta. Nie brakuje tu drapaczy chmur i eleganckich biurowców. W końcu Malmö to trzecie największe miasto Szwecji.

Co mi się najbardziej podobało w Malmö? Poprzecinany kanałami park Slottsparken z drewnianym wiatrakiem, pełen kwiatów i rzeźb. Wspaniale spacerowało się również długą na ponad 3 km nadmorską promenadą. Na końcu jednego z drewnianych pomostów czeka kąpielisko i restauracja. Idealne miejsce na popołudniową kawę z widokiem na imponujący most Öresund, który łączy Szwecję z Danią.


II. Malmö – mapa atrakcji

Jak korzystać z powyższej mapy: Klikając numery na mapie, zobaczysz informacje takie jak nazwa i lokalizacja atrakcji. Szczegółowy opis każdego miejsca znajduje się poniżej w poście. Klikając kwadrat ze strzałką w lewym górnym rogu, zobaczysz listę wszystkich punktów znajdujących się na mapie. Aby wyświetlić mapę w większym formacie w nowym oknie, kliknij kwadrat w prawym górnym rogu. Mapę można również zapisać na swoim koncie w Google Maps, klikając strzałkę na czarnym pasku, obok nazwy mapy.


III. Co warto zwiedzić w Malmö?

1. Plac Stortorget


Stortorget (duży plac), którego historia sięga XV wieku, to największy i najstarszy plac w Malmö. Kierując się w stronę starego miasta (Gamla staden), na pewno na niego traficie i bez problemu rozpoznacie po imponującym pomniku króla Karola X Gustawa. Choć Polsce ten sportretowany w Potopie władca przysporzył niemało kłopotu, Szwedzi mogą mu być wdzięczni m.in. za przyłączenie do ich kraju pięknej Skanii. Plac szczególnie nastrojowo prezentuje się wieczorem, gdy historyczne budynki skąpane są w blasku stylizowanych latarni.

Co cóż to za okazałe gmachy otaczają plac? Ratusz Miejski z połowy XVI wieku, działająca do dziś zabytkowa apteka Lejonet, dziewiętnastowieczny Hotel Kramer oraz mieszczący dziś restaurację, charakterystyczny budynek z czerwonej cegły, znany jako Kocksa Huset.

Na placu Stortorget możecie nie tylko zjeść, zrobić zakupy, załatwić sprawy bankowe, czy wstąpić na kawę, ale także sprawdzić, jak daleko stąd do Florencji, Tallina czy… Szczecina. Wystarczy spojrzeć na znak z tabliczkami prezentującymi odległości do różnych miast.

Szwecja, Malmö, Plac Stortorget
Plac Stortorget, zdj. własne
Szwecja, Malmö, Plac Stortorget
Plac Stortorget, zdj. własne
Szwecja, Malmö, Plac Stortorget
Plac Stortorget, zdj. własne

2. Lila Torg


Lila Torg to mniejszy, brukowany plac położony w bezpośrednim sąsiedztwie Stortorget. Zabytkowe domki z drewnianymi ryglami oraz niskie kamienice o kolorowych fasadach tworzą przyjemną, kameralną atmosferę. Łatwo wyobrazić sobie jak przed wiekami piekarze, rybacy i rzeźnicy sprzedawali tu świeże produkty, a mieszczanki i służące przy okazji zakupów wymieniały nowinki.

Dziś Lilla Torg tętni życiem głównie dzięki barom i restauracjom, które są ulubionym miejscem weekendowych spotkań mieszkańców. Koniecznie wpadnijcie na drinka albo kolację pod gołym niebem, bo zakątek ten w 2021 w głosowaniu online zdobył tytuł najpiękniejszego placu Szwecji. Choć wiele elementów, jak stylowa fontanna, zostało dodanych współcześnie, plac wciąż magicznie przenosi w czasy, gdy Malmö było małym kupieckim miasteczkiem.

Szwecja, Malmö, Lila Torg
Lila Torg, zdj. własne
Szwecja, Malmö, Lila Torg
Lila Torg, zdj. własne
Lila Torg, zdj. własne

3. Parki Kungsparken i Slottsparken


Kungsparken i Slottsparken tworzą zieloną oazę w sercu miasta. Położone są w bezpośrednim sąsiedztwie, a oddziela je malowniczy kanał, po którym w słoneczne dni suną kajaki i łódki. Znajdują się tam także dwa jeziora otoczone przez mnóstwo przestrzeni do spacerów, uprawiania sportów, piknikowania lub po prostu relaksu na kocu z książką. Przestrzeń tę będziecie dzielić z parkowymi królikami.

Moim ulubionym zakątkiem był ogród kwiatowy w stylu angielskim z piękną fontanną i rzeźbami oraz klimatyczna kafejka Slottsträdgårdens Kafé serwująca pyszne ciasta i obowiązkowe bułeczki cynamonowe. Znajduje się ona tuż nad kanałem, gdzie latem kwitną polne maki i chabry, które pięknem nie ustępują okazom z ogrodu angielskiego.

Najbardziej fotogeniczną atrakcją parku jest holenderski młyn Slottsmöllan. Powstał on w 1851 roku i służył dawniej pobliskiemu zamkowi Malmöhus do mielenia zboża. Obecnie, wraz ze znajdującym się obok zabytkowym domem młynarza, jest on własnością Muzeum Malmö.

Szwecja, Malmö, Kungsparken i Slottsparken
Slottsparken, zdj. własne
Szwecja, Malmö, Kungsparken i Slottsparken
Dom Młynarza, zdj. własne
Szwecja, Malmö, Kungsparken i Slottsparken
Slottsparken, zdj. własne
Szwecja, Malmö, Kungsparken i Slottsparken
Slottsparken, zdj. własne

4. Zamek Malmöhus


Główną siedzibę Muzeum Malmö stanowi wzniesiony w XVI wieku, otoczony fosą Zamek Malmöhus. To prawdziwe muzealne królestwo, bo w renesansowej twierdzy znajdują się aż trzy muzea, które zwiedzicie na jednym bilecie. Muzeum miejskie (Stadsmuseum) zabierze was w podróż przez burzliwą historię regionu – od okresu, kiedy Malmö i Skania znajdowały się pod władaniem duńskim, po czasy współczesne. W Muzeum Sztuki (Konstmuseum) czeka kolekcja szwedzkich mebli i rękodzieła, a także ogromny zbiór nordyckiej sztuki XIX i XX wieku. A jeśli wolicie świat przyrody, Muzeum Przyrodnicze odkryje przed wami podwodne życie Morza Bałtyckiego i… żywe żaby, które są absolutnym hitem wśród najmłodszych.

Latem na młodych odkrywców czeka na zamku jeszcze więcej atrakcji. Na dziedzińcu rozstawiane są namioty, w których można przebrać się w średniowieczne kostiumy oraz własnoręcznie wykonane korony i maski, spróbować sił w toczeniu beczek, strzelaniu z kuszy lub pisaniu piórem.

Do kompleksu zamkowego należy też Kommendanthuset, dawny Dom Komendanta, dziś miejsce małych wystaw czasowych. Można tam również w spokojnej atmosferze napić się kawy w małej kafejce.

Szwecja, Malmö, Zamek Malmöhus
Zamek Malmöhus, zdj. własne
Szwecja, Malmö zamek Malmöhus
Zamek Malmöhus, zdj. własne
Szwecja, Malmö, Zamek Malmöhus
Zamek Malmöhus, zdj. własne

Wskazówka: Jeśli odwiedzicie Malmö latem, wybierzcie się na przejażdżkę zabytkowym tramwajem Museilinjen. Linia ta działała w latach 1887 – 1973, początkowo jako tramwaj konny. Dziś w okresie letnim (czerwiec – wrzesień), w soboty i niedziele, zabierze was na ok. 20-minutową przejażdżkę historyczną trasą. Przystanek znajduje się m.in. przy zamku Malmöhus, a bilet w cenie ok. 12 zł (osoba dorosła) można nabyć na pokładzie lub w kiosku przy ul. Banérskajen.


5. Punkt widokowy na most Øresund


Most Øresund połączył Szwecję i Danię w 2000 roku, stając się jedną z najbardziej spektakularnych przepraw tego typu w Europie. Obecnie, licząc prawie 8 km długości, to drugi najdłuższy most drogowo-kolejowy na naszym kontynencie.

Przyznam szczerze, przed wyjazdem byłam sceptyczna. „To przecież tylko długi most” – myślałam, czytając kolejne blogi, które wymieniały go jako jedną z największych atrakcji Malmö. Cieszę się, że zdecydowałam się zobaczyć go z bliska. Wypad ten połączyłam ze spacerem przez rezerwat przyrody Bunkeflostrandängen, który rozciąga się po drugiej stronie mostu. Ścieżka prowadzi pod mostem i warto pójść tą drogą, by uświadomić sobie, jak monumentalna jest to konstrukcja.

Na górnym poziomie tysiące samochodów, na dolnym – pociągi przecinają cieśninę Øresund. Z oddali odgłosy ruchu drogowego zlewają się w jednostajny dźwięk, przypominający bzyczenie gigantycznego roju pszczół. Ma się wrażenie, że most żyje. Jego smukła, elegancka sylwetka rysuje się na horyzoncie wyjątkowo pięknie, zwłaszcza w złotym świetle zachodzącego słońca.

Z całego serca polecam wam wypad na punkt widokowy. Zauważyłam, że to jedno z miejsc, gdzie mieszkańcy Malmö lubią kończyć dzień. Ja także zostałam nad brzegiem cieśniny Øresund dłużej niż planowałam.

Szwecja, Malmö, most Øresund
Most Øresund, zdj. własne
Szwecja, Malmö, most Øresund
Most Øresund, zdj. własne

6. Plaża Ribersborg


Pozostajemy nad brzegiem cieśniny Øresund, bo teraz wybieramy się na spacer promenadą Ribersborg. Spacer będzie dość długi, bo promenada liczy ok. 3 kilometry. Po drodze mijamy pole golfowe, boisko do krykieta i piłki nożnej, drewniane pomosty wcinające się w morze i małe kioski z napojami oraz przekąskami. Jesteśmy na plaży Ribersborg – głównej, miejskiej plaży Malmö. Piaszczysty brzeg i rozległe tereny zielone sprawiają, że każdy znajdzie tu zaciszne miejsce do plażowania.

Jeśli macie ochotę na bardziej wyjątkowe doświadczenie, wybierzcie się do Ribersborgs Kallbadhus (informacja o biletach tutaj), umiejscowionego na końcu jednego z pomostów. To tak zwana zimna łaźnia w stylowym, zielonym drewnie, której historia sięga końca XIX wieku. Po zanurzeniu się w chłodnych wodach Bałtyku ogrzejecie się w saunie, skorzystacie z masażu lub restauracji. Stąd także widać most Øresund, a zachodzące nad nim słońce tworzy kadry, które aż proszą się o zdjęcie.

Szwecja, Malmö, plaża Ribersborg
Ribersborgs Kallbadhus, zdj. własne
Szwecja, Malmö, plaża Ribersborg
Cieśnina Øresund, zdj. własne
Szwecja, Malmö, wieżowiec Turning Torso
Plaża Ribersborg, zdj. własne

7. Wieżowiec Turning Torso


Spacerując promenadą Ribersborg, nie da się nie zauważyć charakterystycznego drapacza chmur, który wygląda jak skręcona sylwetka. Przyjrzyjmy się z bliska tej nietypowej konstrukcji. Turning Torso, o imponującej wysokości blisko 200 metrów, to najwyższy budynek w Malmö i trzeci najwyższy w całej Skandynawii. Zaprojektował go hiszpański architekt-artysta Santiago Calatrava, wzorując się na swojej wcześniejszej rzeźbie „Twisting Torso” wykonanej w białym marmurze.

Turning Torso to w większości budynek mieszkalny, liczący 54 piętra. Na najwyższych kondygnacjach znajdują się ekskluzywne sale konferencyjne, wykończone naturalnymi materiałami, jak drewno, marmur i szkło. Mogę sobie tylko wyobrazić, jaki widok na Malmö i całą Skanię rozpościera się z samej góry!

Latem sale konferencyjne dostępne są dla indywidualnych zwiedzających. Wcześniej należy zarezerwować miejsce, a zwiedzanie połączone jest z prelekcją. Ja podczas mojego pobytu w Malmö nie miałam takiej możliwości, ale spacer po zielonej, nadmorskiej dzielnicy Västra Hamnen, nad którą góruje Turning Torso, był bardzo przyjemny i relaksujący.

Szwecja, Malmö, wieżowiec Turning Torso
Wieżowiec Turning Torso, zdj. własne
Szwecja, Malmö, wieżowiec Turning Torso
Wieżowiec Turning Torso, zdj. własne

8. Hala Malmö Saluhall


Gdzie najlepiej zjeść w Malmö? Godnych polecenia restauracji jest wiele, ale Malmö Saluhall to miejsce, którego żaden smakosz nie powinien pominąć. Przypuszczalne tylko tam można spróbować kiełbasek wytwarzanych ręcznie w stodole bez elektryczności, flądry łowionej wyłącznie podczas przypływu wokół wysepki Ven albo kawy z ziaren sortowanych ręcznie, ziarenko po ziarenku.

Klimatyczna hala targowa mieści się w XIX-wiecznym magazynie, a handlowcy, którzy sprzedają tam swoje świeże produkty, zostali starannie wyselekcjonowani. Twórcy projektu podkreślili dawny, surowy charakter magazynu, dodając współczesne, industrialne akcenty. Ich celem było przeniesienie odwiedzających w czasie do dawnych targowisk – rzeźni, piekarni i mleczarni sprzed dekad.

Czy im się udało? Sprawdźcie sami! Malmö Saluhall działa siedem dni w tygodniu, a w ciepłe miesiące lokalnymi specjałami delektować można się również na zewnętrznym tarasie.

Szwecja, Malmö, Malmö Saluhall
Hala Malmö Saluhall, zdj. własne
Szwecja, Malmö, Malmö Saluhall
Hala Malmö Saluhall, zdj. własne
Szwecja, Malmö, Malmö Saluhall
Hala Malmö Saluhall, zdj. własne
Szwecja, Malmö, Malmö Saluhall
Hala Malmö Saluhall, zdj. własne

9. Kościół św. Piotra


Choć kościoły rzadko znajdują się wśród atrakcji, które opisuję, dla świątyni św. Piotra w Malmö postanowiłam zrobić wyjątek. Ta imponująca gotycka budowla, wzniesiona w XIV wieku, wraz z otaczającymi ją placami Stortorget i Lila Trog, jest prawdziwym łącznikiem z dawnym Malmö. Jego smukła, strzelista wieża była przez wieki punktem orientacyjnym dla kupców i żeglarzy.

Biorąc pod uwagę kapryśną pogodę w Skandynawii, w kościelnych murach można schronić się przed deszczem. Tak było w moim przypadku, ale zostałam dłuższą chwilę, bo poczułam potrzebę wyciszenia i refleksji. I to chyba najlepszy powód, by tam zajrzeć, oprócz modlitwy czy chęci podziwiania architektury.

Szczególne wrażenie zrobiła na mnie Kaplica Kupiecka (Krämarkapellet), ufundowana w XV wieku przez najbogatszych mieszczan i kupców. Zachowały się tam oryginalne średniowieczne freski na sklepieniu, a także płyty nagrobne wmurowane w podłogę, które przechowują pamięć o dawnych mieszkańcach. Warto też zwrócić uwagę na rzeźbione ławy i renesansowy ołtarz – jedne z najstarszych w Szwecji.

Szwecja, Malmö, Kościół św. Piotra
Kościół św. Piotra, zdj. własne
Szwecja, Malmö, Kościół św. Piotra
Kościół św. Piotra, zdj. własne
Szwecja, Malmö, Kościół św. Piotra
Kościół św. Piotra, zdj. własne

10. Muzea w Malmö


W punkcie poświęconym zamkowi Malmöhus opisałam trzy muzea, które znajdują się w zamkowych murach. Poniżej znajdziecie listę innych muzeów, które można odwiedzić w Malmö.

  • Muzeum Techniki i Żeglugi (Teknikens och Sjöfartens hus) – znajduje się ok. 300 metrów od zamku i należy do tego samego kompleksu. Obejrzycie tam prawdziwą łódź podwodną oraz modele statków i maszyny, obrazujące jak kiedyś wyglądał świat technologii i transportu.
  • Muzeum Sztuki Współczesnej (Moderna Museet Malmö) – filia słynnego Moderna Museet w Sztokholmie. Skupia się na sztuce nowoczesnej i współczesnej – od klasyków XX wieku po najnowsze instalacje.
  • Muzeum Obrzydliwego Jedzenia (Disgusting Food Museum) – od sfermentowanego śledzia po smażone owady. Ekspozycja prezentuje najbardziej kontrowersyjne potrawy z całego globu.
  • Centrum Wzornictwa i Projektowania (Form/Design Center) – muzeum i centrum wystawowe poświęcone skandynawskiemu wzornictwu, architekturze i designowi.
  • Muzeum Teatru (Teatermuseet) – muzeum poświęcone historii szwedzkiego teatru i sztuk performatywnych, prezentujące stroje, rekwizyty, makiety sceniczne i interaktywne ekspozycje.
  • Ebbas Hus – dom z XIX wieku zachowany w oryginalnym stanie. Daje wgląd w życie codzienne w Malmö sto lat temu.

IV. Co zobaczyć w okolicach Malmö?


Skania to malowniczy, idylliczny region, który przewyższył moje oczekiwania. Nie spodziewałam się tak różnorodnego krajobrazu – białe plaże porośnięte dziką różą, zielone wzgórza pełne polnych kwiatów, urocze wioski rybackie i średniowieczne miasteczka.

Jest to region niewielki i bardzo dobrze skomunikowany, więc w każdy jego zakątek byłam w stanie dotrzeć komunikacją publiczną. Polecam ściągnięcie aplikacji Skånetrafikken, która umożliwi sprawne planowanie podróży oraz zakup biletów. W aplikacji wybierzecie najkorzystniejszą dla was opcję, np. 48-godzinny bilet turystyczny albo bilet na całe lato, w bardzo atrakcyjne cenie.

Miejsca w Skanii, które musisz odwiedzić:

  • Miasteczko Lund – jedno z najstarszych miast Szwecji, znane z imponującej katedry romańskiej i XVII-wiecznego uniwersytetu. Wąskie uliczki, brukowane place i studencka atmosfera zachęcają do spacerów.
  • Osada Jakriborg – nietypowe, współczesne osiedle zaprojektowane w stylu średniowiecznego miasta. Kolorowe fasady, wąskie zaułki i brukowane uliczki przenoszą w czasie do realiów europejskich miast hanzeatyckich.
  • Plaże Falsterbo – długie plaże o białym piasku i wyjątkowo błękitnej wodzie. Krajobrazu dopełniają kolorowe, drewniane domki plażowe.
  • Półwysep Kullaberg – spektakularne klify, malownicze zatoczki i szlaki piesze z widokiem na morze. Punkt wypadowy stanowi idylliczne miasteczko Mölle.
  • Park Narodowy Stenshuvuds – park na wschodnim wybrzeżu z leśnymi szlakami, wzgórzami pokrytymi dywanami kwiatów i ukrytymi plażami. Warto wejść na wzgórze Stenshuvud, skąd rozciąga się widok na Bałtyk.
  • Sady w Kivik – region sadowniczy, nazywany jabłkowym sercem Szwecji. Można tu spróbować lokalnych soków, cydru i domowych ciast, a potem wybrać się na plażę. Sama wioska Kivik z tradycyjnymi domami jest urocza.
  • Wyspa Ven – idealna na rowerowe wycieczki. Rozległe pola, klify, zielone wzgórza, idylliczne wioski oraz obserwatorium astronoma, Tycho Brahe.
  • Ales Stenar – imponujący kamienny krąg nad morzem, szwedzka odpowiedź na Stonehenge. Prowadzą stamtąd przepiękne trasy piesze wzdłuż wybrzeża.
  • Stare Miasto w Ystad – średniowieczne miasteczko znane z kryminałów o Wallanderze. Kolorowe domki z muru pruskiego i brukowane uliczki tworzą niepowtarzalny klimat.
  • Kopenhaga – rowerowa stolica Skandynawii, tuż za mostem Öresund. Zwiedzanie łatwo można połączyć z wizytą w Malmö.

→ W przygotowaniu artykuł o tym, co warto zobaczyć w Skanii (południowa Szwecja)

Źródła: malmo.se, visitsweden.com, malmosaluhall.se, skyhighmeetings.com, svenskakyrkan.se


IV. Jak i gdzie zarezerwować wyjazd do Malmö?


Wyjazd do Malmö łatwo zaplanować na własną rękę. Poniżej znajdziesz linki do portali, z których korzystam organizując swoje podróże. Wszystkie serwisy znałam przed założeniem mojej strony World-in2-Words i korzystałam z nich jeszcze zanim zrodził się pomysł na tego bloga.

Obecnie jako osoba tworząca treści o tematyce podróżniczej współpracuję z wymienionymi portalami. Jeśli dokonasz rezerwacji klikając w linki poniżej otrzymam prowizję, a Ty wesprzesz funkcjonowanie mojej strony. Ciebie to nic nie kosztuje, a mi będzie mi bardzo miło. 💚

1. Jak dolecieć do Malmö?

Malmö posiada wprawdzie własne lotnisko, Malmö Sturup (MMX), jednak bezpośrednie połączenia na to lotnisko z Polski nie są oferowane. Z kilku polskich miast (Gdańsk, Poznań, Warszawa, Kraków) polecicie bezpośrednio tanimi liniami do Kopenhagi, skąd pociągiem lub autobusem (najtaniej Flixbusem) w ok. 45 minut dojedziecie mostem Øresund do Malmö. Ta opcja ma największy sens, jeśli planujcie zwiedzanie obu miast.

Wpisz lotnisko, z jakiego chcesz lecieć oraz daty w wyszukiwarkę Booking.com, aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji.

➡️ Kliknij, aby przejść do wyszukiwarki

 

Z północy Polski, np. ze Szczecina, można do Malmö dojechać bezpośrednio Flixbusem. Podróż trwa ok. 12 godzin i obejmuje przeprawę promem. Osobiście jechałam Flixbusem z Berlina przez Kopenhagę do Malmö i podróż minęła badzo sprawnie.

Najbardziej popularne połączenie między Polską a południową Szwecją to podróż promem, zwłaszcza jeśli chcecie zabrać swój samochód. Trasa z portu w Świnoujściu obsługiwana jest przez różnych operatorów (TT-Line, Polferries, Unity Line), a ceny za osobę dorosłą, bez samochodu, zaczynają się od 85 zł w jedną stronę. Choć podróż jest dość długa (6-8 godzin), mija szybka, bo na pokładzie z reguły czeka wiele atrakcji. Promem dopłyniecie do Ystad lub Trelleborga, skąd pociągiem w mniej niż godzinę dojedziecie do Malmö. Istnieje również połączenie Świnoujście-Malmö liniami Finnlines, ale obejmuje miejsce w kabinie, przez co jest dużo droższe.


2. Gdzie najlepiej rezerwować bilety, wycieczki i atrakcje?

Najczęściej korzystam z portalu GetYourGuide. Zamiast odwiedzać strony lokalnych organizatorów, wszystkie bilety rezerwuję w jednym miejscu w języku polskim i z możliwością bezpłatnego anulowania do 24h przed rozpoczęciem.


3. W jakiej części Malmö nocować?

Na nocleg w czasie kilkudniowego pobytu w Malmö najlepiej sprawdzą się dzielnice Gamla Staden i Västra Hamnen. Te centralne dzielnice zapewniają szybki dostęp do zabytków, restauracji oraz życia nocnego. Jeśli zależy wam na bliskości morza, wybierzcie nowoczesną Västra Hamnen. Obie dzielnice są dobrze skomunikowane i szybko dojedziecie z nich na dworzec centralny, jeśli planujecie zwiedzanie miejsc poza miastem.

Na portalu Booking.com masz do wyboru setki hoteli, pensjonatów, apartamentów i innych opcji zakwaterowania. Wyszukiwanie ułatwiają rozbudowane filtry. Możesz też sprawdzić ocenę oraz opinie gości, którzy zatrzymali się w danym obiekcie noclegowym. Bardzo ułatwia to podjęcie decyzji.

Wpisz „Malmö” i podaj termin w wyszukiwarce poniżej, aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji.

Booking.com

4. Jak wypożyczyć samochód?

Komunikacja publiczna w Malmö i całej Skanii zapewnia regularne połączenia do wszystkich atrakcyjnych miejsc w regionie. Jeśli chcielibyście być bardziej niezależni, auto najlepiej jest zarezerwować przed przyjazdem, korzystając z wyszukiwarki, takiej jak ta oferowana przez Booking.com. Pozwala to na porównanie ofert większości wypożyczalni i wybór najkorzystniejszej cenowo opcji.

➡️ Kliknij, aby przejść do wyszukiwarki


V. Malmö – pytania i odpowiedzi (FAQ)


Czy 1 dzień w Malmö wystarczy?

Jeden dzień w Malmö zasadniczo wystarczy, aby zobaczyć główne atrakcje miasta. Przed południem można by udać się na spacer po starym mieście, po parkach Kungsparken i Slottsparken oraz zobaczyć zamek Malmöhus z zewnątrz. Po południu wystarczyłoby czasu, by pospacerować po plaży Ribersborg, skąd widać wieżowiec Truning Torso oraz w oddali most Øresund.

Idealnie byłyby jednak dwa dni. Wówczas starczyłoby czasu na odwiedzenie niektórych muzeów, przejażdżkę zabytkowym tramwajem oraz zachód słońca z widokiem na cieśninę Øresund, na plaży lub w zimnej łaźni Ribersborgs Kallbadhus.

Czy w Malmö mogę płacić euro?

W Malmö, podobnie jak w całej Szwecji, oficjalną walutą jest korona szwedzka (SEK), a euro nie jest powszechnie akceptowane. Nie ma jednak potrzeby wymieniać złotówek na korony, bo zdecydowana większość miejsc w Malmö akceptuje karty płatnicze, zarówno kredytowe, jak i debetowe. Gotówka staje się coraz mniej popularna. W czasie mojego 10-dniowego pobytu zawsze i wszędzie płaciłam kartą.

→ Ten artykuł może cię zainteresować: Gdzie na weekend za granicę samolotem? Koszt city breaku w Europie – najtańsze i najdroższe miasta

Jakich dzielnic unikać w Malmö?

Malmö to bardzo dobrze zorganizowane, czyste i bezpieczne miasto i nie ma się czego obawiać w czasie wizyty. Spędziłam tam 10 dni i nigdy nie odniosłam wrażenia, żeby było niebezpiecznie. Zaleca się unikać dzielnic Rosengård, Lindängen i Seved, znanych z wyższego poziomu przestępczości i napięć społecznych, są one położone poza centrum i raczej tam nie traficie. Po zmroku, jak w każdym większym mieście, należy zachować ogólną ostrożność.

Które miasto jest lepsze, Lund czy Malmö?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, które miasto jest lepsze, Lund czy Malmö. Lund jest mniejszym miastem i nie ma dostępu do morza. Jest za to bardzo kameralne i idealnie nadaje się na zwiedzanie. Jeśli lubicie klimat małych, historycznych miasteczek, wybierzcie Lund. Jeśli natomiast interesuje was nowoczesna architektura, lubicie spacery po plaży i życie nocne, odwiedźcie raczej Malmö. Z drugiej strony odległość między tymi miastami jest tak niewielka, że można zobaczyć oba.

Ile kosztuje pociąg z Malmö do Kopenhagi?

Pociąg z Malmö do Kopenhagi kosztuje 150 SEK (ok. 60 PLN) w jedną stronę. Czas przejazdu to ok. 35–40 minut. Najtańszą opcją jest przejazd Flixbusem. Podróż w jedną stronę kosztuje od 40 zł, a kursy odbywają się nawet kilkanaście razy dziennie.


Teraz wiesz już co zobaczyć w Malmö i okolicy oraz jak zarezerwować wyjazd. Mam nadzieję, że powyższa lista zainspirowała Cię do odwiedzenia tego skandynawskiego miasta i regionu Skania. Jeśli już tam byliście, dajcie znać w komentarzach, czy są waszym zdaniem miejsca, których w moim zestawieniu zabrakło. Będę wdzięczna za komentarz także w przypadku, gdy zauważycie jakiekolwiek nieaktualne informacje.


Cieszę się, że czytasz mojego bloga. Jeśli czujesz, że choć trochę pomogłam, będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Dla Ciebie to niewielki wydatek, dla mnie ogromna motywacja do pisania kolejnych praktycznych artykułów, jak ten, który właśnie czytasz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ten artykuł może Cię również zainteresować:

➡️ BERGEN – ATRAKCJE I CIEKAWE MIEJSCA. PRZEKROCZ BRAMĘ DO KRAINY FIORDÓW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *