fbpx
zielony staw gąsienicowy tatry polska
Polska

Zakopane: Najpiękniejsze szlaki w Tatrach dla początkujących

Być w Zakopanem i nie wyjść na szlak, to zdecydowanie gorzej niż być w Rzymie i nie wiedzieć papieża.

Są w naszych Tatrach miejsca tak piękne, że umysł zatrzymuje się na chwilę, ustaje gonitwa myśli, a problemy przestają istnieć. W miejsca te może dotrzeć każdy, kto ma sprawne nogi i przeciętną kondycję. Moja lista przedstawiająca najpiękniejsze szlaki w Tatrach dla początkujących pomoże wam tam dotrzeć.

Co to znaczy, że szlaki są dla początkujących?

Nie wymagają żadnego przygotowania ani sprzętu. Prowadzą dobrze utrzymanymi i oznaczonymi trasami. Na każdym odcinku powinniście czuć się bezpiecznie. Po drodze odpoczniecie, a nawet wypijecie zimne piwo w jednym ze schronisk.

Podkreślam jednak, że poniższe trasy liczą od 7 do 15 km, co wiąże się z każdorazowo z kilkugodzinnym marszem, często pod górę. Jeśli macie zadyszkę wchodząc po schodach, mogą okazać się zbyt dużym wyzwaniem. Jeśli macie przeciętną kondycję, na pewno dacie radę, we właściwym dla siebie tempie. Może nawet zaczniecie się zastanawiać, dlaczego po górach nie chodziliście wcześniej.

Co należy wziąć pod uwagę i o czym pamiętać?

  • Odpowiednie, wygodne obuwie to podstawa. Nie musisz jednak posiadać drogich butów trekkingowych. Kurtka przeciwdeszczowa na pewno nie zaszkodzi. Pamiętaj, że pogoda w górach jest zmienna. Przed wyjściem na szlak sprawdź prognozę pogody!
  • Zabierz odpowiednio dużo wody. Ewentualne braki będzie można uzupełnić w schronisku. Są one dobrze zaopatrzone, jedzenie jest smaczne. W większości można płacić kartą.
  • W górach, jak wiadomo, często bywa pod górkę. Nastaw się na kilkugodzinny marsz. Zwróć uwagę na przybliżony czas przebycia tras podany w tabelkach poniżej. Jeśli wyruszysz odpowiednio wcześnie, przejdziesz je bez pośpiechu, będziesz mieć czas na przystanki i spędzisz relaksujący dzień w górach.
  • Podana w tabelce różnica wzniesień oznacza, w tym przypadku, różnicę w wysokości najwyższego i najniższego punktu na trasie (w pionie). Warto też wiedzieć, że kolory szlaków w polskich Tatrach nie mają nic wspólnego z ich trudnością.

Nie ujęłam trasy na Morskie Oko, bo słyszał o niej każdy. Poza tym, poza finałem nad niewątpliwie cudnym jeziorem, nie zachwyca widokami, a asfalt pod stopami mierzi.

Zakopane i najpiękniejsze szlaki w Tatrach dla początkujących czekają, abyś je odkrył. Być może spotkamy się na jednym z nich!


Najpiękniejsze szlaki w Tatrach dla początkujących

1. Polana Kalatówki i Hala Kondratowa


TRASA: Kuźnice – Polana Kalatówki – Hala Kondratowa – Ścieżka pod Reglami – Dolina Białego

↔️Dystans: 11 km
Czas przejścia: 4.5 h
↗️Różnica wzniesień: 308 m
⛳️Najwyższy punkt:
1333 m n.p.m.
Hala Kondratowa

Kiedy wychodzisz z lasu na rozległą Polanę Kalatówki, w duszę wstępuje spokój. Owieczki dzwonią dzwoneczkami, z góry patrzą Giewont i Kasprowy Wierch, a w Hotelu Górskim Kalatówki czeka kwaśnica na żeberku i pyszna szarlotka.

Wycieczkę można zrealizować w krótszym wariancie tylko do Polany Kalatówki lub przedłużyć o ok. godzinę w jedną stronę do Hali Kondratowej, gdzie znajduje się klimatyczne drewniane schronisko PTTK.

kalatowki-tatry-polska
Polana Kalatówki, zdj. Shutterstock

Kuźnice (1025 m n.p.m.)

Najlepiej dojechać tam busem z centrum Zakopanego lub spod dworca. Istnieje też możliwość zarezerwowania noclegów w Kuźnicach. Zespół Dworsko-Parkowy w Kuźnicach to obecnie odrestaurowany teren, po którym przyjemnie się spaceruje. Można obejrzeć historyczne ekspozycje, poznać dzieje tego miejsca oraz poczuć klimat dawnego Zakopanego.

↕️ 45 min

Polana Kalatówki (1198 m n.p.m.)

Niebieski szlak na Kalatówki rozpoczyna się po lewej stronie stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Jest to szeroka brukowana droga, którą bez problemu można przebyć nawet zimą. Po drodze warto zwiedzić Pustelnię Brata Alberta z zabytkową kapliczką zaprojektowaną w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza.

Po niezbyt wyczerpującym marszu lekko w górę oczom ukazuje się dawne schronisko PTTK, a obecnie skromny ale wyjątkowy Hotel Górski Kalatówki – najwyżej położony hotel w Polsce. Można tu zrobić przystanek na kawę lub posiłek na tarasie. Latem na polanie odbywa się kulturowy wypas owiec – chętni mogą przyjrzeć się pracy bacy i juhasów oraz zakupić oscypki i inne produkty z owczego mleka.

↕️ 50 min

Hala Kondratowa (1333 m n.p.m.)

Z Polany Kalatówki wędrówkę można kontynuować niebieskim szlakiem do Polany Kondratowej. Znajduje się tam niewielkie, drewniane schronisko PTTK Hala Kondratowa. Serwuje ono proste dania i przekąski, a z tarasu rozpościera się widok na Giewont i Czerwone Wierchy. Można wrócić stąd tą samą drogą do Kuźnic.

↕️ 2h 15 min

Dolina Białego (1212 – 929 m n.p.m.)

Inna opcja to powrót na Polanę Kalatówki, a następnie zejście Ścieżką nad Reglami do Doliny Białego. Na trasie tej mijasz skałki i turnie, z powodu kształtów zwane Zameczkami. Spacer w scenerii pełnej malowniczych żlebów i urwisk ułatwiają drewniane mostki i poręcze. Na koniec, przy szumie potoku, schodzisz Doliną Białego do Zakopanego w okolice Wielkiej Krokwi.


2. Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy


TRASA: Kuźnice – Przełęcz między Kopami – Hala Gąsienicowa – Czarny Staw Gąsienicowy

↔️Dystans: 12.5 km
Czas przejścia: 5.5 h
↗️Różnica wzniesień: 603 m
⛳️Najwyższy punkt:
1628 m n.p.m.
Czarny Staw Gąsienicowy

Dolina Gąsienicowa jest jak baśniowa kraina ukryta we wnętrzu skał. Otaczają ją budzące respekt najwyższe szczyty Tatr, rzucające nieme wyzwanie, aby je zdobyć. Nie każdy je podejmie. Jeśli pozostaniesz w bezpiecznej dolinie, która późnym latem pokrywa się różowym puchem wierzbówki kiprzycy, też będzie pięknie!

Dolina Gąsienicowa ze schroniskiem “Murowaniec” to dobry cel wyprawy. Prawdziwie królewskim jej zwieńczeniem będzie jednak leżący u stóp górskich szczytów Czarny Staw Gąsienicowy.

hala-gasienicowa-tatry-polska
Hala Gąsienicowa, zdj. Shutterstock

Kuźnice (1025 m n.p.m.)

Jak dotrzeć i co zobaczyć, patrz punk 1. Z Kuźnic na Halę Gąsienicową prowadzą dwa szlaki: niebieski przez Boczań i żółty przez Dolinę Jaworzynkę. Najlepiej jest wejść jednym, a wrócić drugim. Na start proponuję szlak niebieski prowadzący początkowo przez las. Po drodze ukazuje się najpierw piękny widok na Kalatówki, Giewont i Czerwone Wierchy, a przed dotarciem do przełęczy Między Kopami – rozległy pejzaż Zakopanego i całej okolicy.

↕️ 1h 45 min

Przełęcz między Kopami (1499 m n.p.m.)

Łączą się tu oba wspomniane powyżej szlaki. Możesz przysiąść i odpocząć po dość długim marszu pod górę na przygotowanych do tego celu drewnianych ławach. Dalej maszerujesz po stosunkowo płaskim terenie. Następnie schodzisz stopniami w dół i Twoim oczom powoli ukazują się wierzchołki Hawrania, Granatów, Koziego Wierchu, Kościelca, aż po Świnicę i Kasprowy Wierch.

↕️ 30 min

Hala Gąsienicowa (1500 m n.p.m.)

Gdy odsłania się w całej okazałości, tracisz oddech. Otaczające szczyty, zieleń doliny, dawne szałasy pasterskie i pasujące do tego otoczenia budynki schronisk “Betlejemka” i “Murowaniec” sprawiają wrażenie, jakby weszło się do miejsca z bajki. Zwłaszcza jeśli znajdziesz się tam pod koniec lata, kiedy niesamowity efekt spotęgowany jest przez wszechobecne różowe kwiaty. Myślę, że zgodzisz się, że trasa na Halę Gąsienicową należy do najpiękniejszych szlaków w Tatrach.

W nowocześnie prowadzonym 100-letnim schronisku “Murowaniec” można dobrze zjeść, napić się, a jak zabraknie kasy, na miejscu jest bankomat. Wiele osób kończy tu wędrówkę, ale namawiam, aby górski spacer nieco przedłużyć.

↕️ 30 min

Czarny Staw Gąsienicowy (1628 m n.p.m.)

Skieruj się w stronę Kasprowego Wierchu, a następnie wybierz niebieski szlak w lewo. Po maksymalnie 40 minutach znajdziesz się nad rozległym jeziorem. W jego lazurowej tafli przegląda się Kościelec o szczycie niczym grot włóczni, a po drugiej stronie budząca respekt, słynna Orla Perć.

Czarny Staw Gąsienicowy, zdj. własne

↕️ 2h 30 min

Kuźnice (1025 m n.p.m.)

Powrót tą samą drogą do Przełęczy między Kopami. Tam wybierasz, tym razem, szlak żółty. W końcowym etapie prowadzi on przez Polanę Jaworzynkę urozmaiconą dawnymi szałasami pasterskimi.


3. Polana Rusinowa i Gęsia Szyja


TRASA: Zazadnia – Wiktorówki – Rusinowa Polana – Gęsia Szyja

↔️Dystans: 9.5 km
Czas przejścia: 4.5 h
↗️Różnica wzniesień: 526 m
⛳️Najwyższy punkt:
1489 m n.p.m.
Gęsia Szyja

Trasę tę polecam każdemu, bez względu na porę roku czy kondycję. Można ją zakończyć odpoczynkiem na jednej z drewnianych ław na polanie albo wspiąć się na pobliską Gęsią Szyję, po jeszcze lepsze tło do spektakularnych fotek.

Jeśli miałbyś tylko kilka godzin na spacer po tatrzańskich szlakach, postaw na Polanę Rusinową. Otrzymasz tam Tatry w pigułce, a do tego świeżego powietrza się nałykasz. Wypas owiec, wyrób oscypków oraz panorama z najwyższymi szczytami całych Karpat, jak Gerlach, Hawrań, czy Rysy.

polana-rusinowa-tatry-polska
Polana Rusinowa, zdj. własne

Zazadnia (963 m n.p.m.)

Polana z parkingiem, od której zaczynasz wędrówkę. Można dostać się tam z Zakopanego busem, który jedzie do Palenicy Białczańskiej (Morskie Oko) Drogą Oswalda Balzera. Z Zazadni wyruszasz niebieskim szlakiem przez las wzdłuż Doliny Filipki. Ta część trasy nie należy być może do najpiękniejszych szlaków w Tatrach, ale zaczekaj na finał!

↕️ 1h 20 min

Wiktorówki (1200 m n.p.m)

Przy szlaku, niedaleko Polany Rusinowej, napotkasz urocze, drewniane Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, które może wprawić Cię w zadumę nas losem człowieczym. Można tu też trafić na góralski ślub.

↕️ 10 min

Rusinowa Polana (1210 m n.p.m)

Kupisz tu podobno jedne z najlepszych oscypków w okolicy i zjesz je wygodnie przy drewnianym stole z widokiem na najwyższe tatrzańskie szczyty. Czy ten pejzaż jest prawdziwy? Czasem masz wrażenie, że patrzysz na obraz lub pocztówkę. Możliwe, że to właśnie otoczenie sprawia, że oscypki smakują tu lepiej niż na Krupówkach.

↕️ 1h

Gęsia Szyja (1489 m n.p.m.)

Wąski, skalisty szczyt, do którego dojdziesz z Polany Rusinowej zielonym szlakiem. Stanowią go szerokie schody z drewnianych bali, a następnie leśna ścieżka. Widoki ze szczytu są warte tego dodatkowego wysiłku. Teraz rozumiesz, że w górach można się zakochać.

Powrót tą samą drogą. Alternatywnie z Rusinowej Polany można wrócić zielonym szlakiem do parkingu przy Wierchu Poroniec. Stamtąd również kursują busy do Zakopanego.


4. Dolina Pięciu Stawów Polskich


TRASA: Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Wielka Siklawa – Dolina Pięciu Stawów Polskich

↔️Dystans: 16 km
Czas przejścia: 6 h
↗️Różnica wzniesień: 688 m
⛳️Najwyższy punkt:
Schronisko PTTK
(1672 m n.p.m.)

Punkty na tej trasie to klejnoty w koronie Tatr i całej Polski. Jeśli ich nie widziałeś, żyjesz w nieświadomości, jakie skarby kryje nasz kraj. Ne trzeba być wytrawnym taternikiem, aby móc sobie zafundować taką ucztę dla duszy i oczu, ale trasa ta wymaga dobrej kondycji.

Na opisanych szlakach często spotyka się rodziny ze starszymi dziećmi. Jeśli więc szesnastokilometrowy spacer nie wydaje Ci się ponad siły, wstań wcześnie, a gwarantuję, że bez problemu przebędziesz jeden z najpiękniejszych szlaków w Tatrach.

Dolina Pięciu Stawów Polskich, zdj. własne

Palenica Białczańska (984 m n.p.m.)

Znajduje się tu duży parking, można w to miejsce dojechać z Zakopanego także busem z tabliczką “Morskie Oko”. W sezonie i ciepłe weekendy spotyka się tu tłumy wędrujące w kierunku najbardziej znanego tatrzańskiego jeziora. Wyruszasz wraz z nimi asfaltową drogą.

↕️ 45 min

Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.)

Podziwiasz z mostku kaskady utworzone na potoku Roztoka. Za wodospadem odbijasz w prawo na zielony szlak prowadzący przez Dolinę Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Na rozwidleniu, ok. 20 min za polaną Nowa Roztoka kontynuujesz szlakiem zielonym w prawo.

↕️ 1h 30 min

Wielka Siklawa (1666 m n.p.m.)

Największy polski wodospad o wysokości ok. 70 m. Znajduje się na potoku Roztoka wypływającym z Wielkiego Stawu Polskiego. Można odpocząć na kamieniach przy grzmocie spadających kaskad. Następnie obchodzisz wodospad zielonym szlakiem z lewej strony. Ten odcinek trasy jest dość stromy, ale spokojnie da się go przejść. Wkrótce dochodzisz do Wielkiego Stawu Polskiego.

Wielka Siklawa, zdj. własne

↕️ 15 min

Dolina Pięciu Stawów Polskich (Wielki Staw 1665 m n.p.m.)

Nad Wielkim Stawem można przystanąć i podziwiać widoki na dolinę, ale lepiej udać się na spacer wzdłuż jego brzegu. Nie ma niestety szlaku prowadzącego wokół jeziora, więc należy wrócić tą samą drogą. Następnie skręcasz w lewo (mając jezioro przed sobą) w niebieski szlak do schroniska PTTK.

↕️ 15 min

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1672 m n.p.m.)

Czas na zasłużony odpoczynek na tarasie najwyżej położonego schroniska w Polsce nad najwyżej położonym jeziorem, jakim jest Przedni Staw (1890 m n.p.m.). To miejsce otoczone granitowymi szczytami w słoneczny dzień jest po prostu magiczne. Aż nie chce się wracać!

W którymś momencie opuszczasz jednak okolice schroniska czarnym szlakiem, który w Dolinie Roztoki łączy się z zielonym, którym przyszedłeś. Powrót tą samą drogą.

Alternatywnie spod schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich wędrówkę można kontynuować niebieskim szlakiem przez dolinę Świstówka Roztocka (tak, można tam spotkać świstaki!) do Morskiego Oka (1406 m n.p.m.). Jest to fragment najstarszego szlaku w polskich Tatrach prowadzącego z Hali Gąsienicowej przez Zawrat do Morskiego Oka.  Warto, bo czekają niesamowite widoki na dolinę Pięciu Stawów z góry. Dojście do Morskiego Oka zajmie ok. 2 godziny i spora część drogi prowadzi pod górę. Z Morskiego Oka powrót asfaltówką (szlak czerwony) na parking Palenica Białczańska. Cała wycieczka w tym wariancie zajmie ok. 7 h (20 km).

5. Kasprowy Wierch i Czerwone Wierchy


TRASA: Kuźnice – Kasprowy Wierch – Przełęcz pod Kopą Kondracką – Polana Kalatówki

↔️Dystans: 16 km
Czas przejścia: 7.5 h
↗️Różnica wzniesień: 962 m
⛳️Najwyższy punkt:
1987 m n.p.m.
Kasprowy Wierch

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby pokonać cały dystans, na szczyt Kasprowego Wierchu możesz wjechać kolejką linową. Czeka tam nowoczesna restauracja z tarasem i widokiem na Dolinę Gąsienicową.

Stamtąd już prosta droga Czerwonymi Wierchami dosłownie na granicy państw. Widoki zarówno po słowackiej, jak i polskiej stronie są niezwykłe. Jakbyś spoglądał w dno bajecznej przepaści, ale szeroka ścieżka prowadzi Cię bezpiecznie. Dalej prawie lecisz jak na skrzydłach w dół, a po drodze masz dwa schroniska, gdzie można odpocząć i zjeść coś dobrego.

czerwone-wierchy-tatry-polska
Czerwone Wierchy, zdj. Shutterstock

Kuźnice (1025 m n.p.m.)

O tym miejscu już wszytko wiadomo. Decydujesz tu, czy stoisz w bardzo długim niekiedy ogonku do kolejki linowej, czy ruszasz łatwym zielonym szlakiem bezpośrednio na szczyt Kasprowego Wierchu. Po drodze mijasz Myślenickie Turnie (1352 m n.p.m.), gdzie znajduje się stacja przesiadkowa kolejki linowej. Dobre miejsce na odpoczynek z widokiem na Giewont i Kopę Kondracką.

↕️ 3h

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.)

Niezależnie jak tam dotarłeś, możesz być z siebie dumny! Jesteś na wysokości prawie 2 km! Znajduje się tu najwyżej położony budynek w Polsce – obserwatorium meteorologiczne IMGW. Mam nadzieję, że pogoda jest piękna i możesz podziwiać obiecane widoki. Po drodze też co nieco już było widać, m.in. Śpiącego Rycerza po prawej stronie Odpocznij sobie, zrób zdjęcia i ruszamy dalej!

↕️ 1h 45 min

Przełęcz pod Kopą Kondracką (1863 m n.p.m.)

Od Kasprowego Wierchu przemieszczasz się czerwonym szlakiem granią w kierunku Kopy Kondrackiej – najniższego szczytu Czerwonych Wierchów. Podziwiasz widoki na Tatry Słowackie po lewej stronie. Kopy Kondrackiej nie zdobywasz jednak (chyba że bardzo chcesz), lecz na przełęczy schodzisz zielonym szlakiem prowadzącym Doliną Kondratową do schroniska PTTK na Hali Kondratowej. Dalej idziesz szlakiem niebieskim na Polanę Kalatówki.

↕️ 1h 50 min

Polana Kalatówki (1198 m n.p.m.)

To miejsce zostało już wspomniane, chciałabym jednak dodać co nieco na temat znajdującego się tam Hotelu Górskiego Kalatówki. Do tej pory zatrzymałam się w nim dwa razy i na pewno jeszcze wrócę. Niektórzy twierdzą, że budynek szpeci polanę, jak uważam, że doskonale pasuje, a nocleg pośród górskich szczytów to wspaniałe przeżycie. Restauracja oferuje dobre, tradycyjne potrawy w niewygórowanych cenach, za to z góralską nutką. Warto tak zaplanować powrót, by zatrzymać się na posiłek właśnie tu. Z Polany Kalatówki już tylko 45 minut łatwego spaceru w dół do Kuźnic.

Źródła: portaltatrzanski.pl, piecstawow.pl, murowaniec.com


Cieszę się, że czytasz mojego bloga. Jeśli czujesz, że choć trochę pomogłam, będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Dla Ciebie to niewielki wydatek, dla mnie ogromna motywacja do pisania kolejnych praktycznych artykułów, jak ten, który właśnie czytasz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZNAJDŹ NOCLEGI W ZAKOPANEM I OKOLICY!

Booking.com

Góry nigdy Ci się nie nudzą?

 ➡️ Sprawdź DOMEK Z WIDOKIEM NA GÓRY. W TATRACH, PIENINACH, BIESZCZADACH I SUDETACH

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *