fbpx
park-gródek-jaworzno-polska
Polska

12 niezwykłych miejsc w Polsce, o których możesz nie wiedzieć

Podróżując po Polsce, a często także przeczesując Internet w poszukiwaniu inspiracji na kolejny wyjazd, trafiam na miejsca, które totalnie zaskakują. Niektóre stworzyła natura, inne wyrosły z ludzkiej fantazji i pasji. Wszystkie wspaniale zdobią i urozmaicają krajobraz naszego kraju. Aż chce się jechać i od razu wszystkie zobaczyć!

Sprawdź listę 12 niezwykłych miejsc w Polsce, o których istnieniu mogłeś nie wiedzieć!


1. Lawendowe Pole

Nowe Kawkowo, woj. warmińsko-mazurskie


lawendowe-pole-polska
fot. Lawendowe Pole

Któż z nas nie zna, chociażby ze zdjęć, poetyckich pól kwitnących lawendy? Po te niezwykłe widoki nie trzeba już jechać do Prowansji.

Na Warmii założono pierwszą w Polsce plantację lawendy. Lawendowe Pole to magiczne miejsce powstałe z marzeń, które dzięki odwadze i determinacji przekłuto na rzeczywistość. Rzeczywistość, która teraz pozwala tak wielu zauważyć, że świat jest piękny, a powodów do szczęścia mnóstwo.

Właścicielka, Pani Joanna Posoch, dzieli się nie tylko pozytywną energią, ale także wiedzą kosmetyczno-zielarską organizując warsztaty lawendowe. Na miejscu można skorzystać z klimatycznego noclegu oraz wegetariańskich i wegańskich posiłków, a także bezpłatnie zwiedzić Lawendowe Muzeum Żywe. Wyjeżdżając, odrobinę magii można zabrać ze sobą w postaci lawendowego olejku, syropu, chleba lub innych produktów ze sklepiku.

Lawenda kwitnie zazwyczaj od połowy czerwca do drugiej połowy lipca, ale Lawendowe Pole w otoczeniu warmińskich pól i jezior można odwiedzać przez cały rok.


2. Podkarpacki Szlak Winnic

woj. podkarpackie


winnica-vanellus-polska
fot. Winnica Vanellus

Nie tylko Prowansja, ale i Toskania ma konkurencję na naszym rodzimym podwórku, tym razem jeśli chodzi o ofertę skierowaną do miłośników dobrego wina. Na południu Polski powstał przed kilkoma laty Podkarpacki Szlak Winnic, na którym znajduje się obecnie prawie 40 obiektów.

Podkarpaccy winiarze mają się czym pochwalić, a trunki produkowane w tym regionie o korzystnym klimacie są coraz lepsze i smaczniejsze. W ramach regionalnego rozwoju enoturystyki (turystyka winiarska) winnice oferują często noclegi oraz, rzecz jasna, degustacje wina w towarzystwie przekąsek.

Szczególnie do gustu przypadła mi Winnica Vanellus w Jareniówce, gdzie Państwo Barbara i Mariusz Czajka z fantazją i dbałością o szczegóły wytwarzają wina “o wyrazistym aromacie owocu (…), które nie wstydzą się swego pochodzenia”. Winnica Vanellus zaprasza na zwiedzanie, degustację z komentarzem i gwarantuje serdeczne przyjęcie.

Rusz na Podkarpacki Szlak Winnic i degustuj polskie wina tam, gdzie one powstają!


3. Park Gródek – “Polskie Malediwy”

Jaworzno, woj. śląskie


park-grodek-jaworzno-polska
Park Gródek Jaworzno

Po Osadniku Gajówka pod Koninem pojawiło się kolejne miejsce pretendujące do miana “polskich Malediwów”. Park Gródek Jaworzno można jednak z czystym sumieniem polecić, ponieważ jest to atrakcja w pełni bezpieczna, przygotowana do zwiedzania i nastawiona na cele rekreacyjne.

Miejsce to, zwane też niekiedy “polską Chorwacją”, położone jest na terenie Jaworzna i jeszcze kilka lat temu daleko było mu do egzotycznych krajobrazów. Znajdowała się tam cementowania, która została zalana, a w miejscu wyrobiska powstały dwa zbiorniki o szmaragdowej wodzie. Z jednej strony otoczone są malowniczymi urwiskami, które teraz stopniowo zarasta zieleń.

Rozbudowywana jest infrastruktura rekreacyjna parku – kładki, ławki, altany oraz sadzone rośliny ozdobne. Realizowany jest także projekt dotyczący założenia ogrodu botanicznego. Patrząc na zdjęcie, kto pomyślałby, że w latach 70. znajdowało się tam wysypisko odpadów komunalnych? Brawa dla władz Jaworzna!


4. Zagajnik Miłości

Skarszyn, woj. dolnośląskie


“Zagajnik Miłości”

Miejsce spopularyzowane dzięki fotografowi Janowi Ulickiemu znane jest obecnie, nie wyolbrzymiając, na całym świecie. “Zagajnik Miłości”, jak nazwał go autor zdjęcia, położony jest w okolicach wsi Skarszyn, około 20 km na północ od Wrocławia.

Zgodnie z wypowiedzą autora z kwietnia 2021 roku dla programu Pytanie na śniadanie, ten romantyczny twór natury wyłonił się bez szczególnych intencji ze strony człowieka, po prostu na skutek zaokrąglania miedzy woków skupiska drzew.

Największe wrażenie zagajnik robi, kiedy pole obsiane jest rzepakiem. Właściciel gruntu stosuje jednak płodozmian i w tym roku jest to pszenica. W związku z tym, że tę osobliwość, tak czy inaczej, najlepiej oglądać z góry, o ile nie dysponujesz helikopterem, poprzestań lepiej na podziwianiu tego niezwykłego zdjęcia.


5. Czarny Staw pod Rysami

Tatry, woj. małopolskie


czarny-staw-pod-rysami-tatry-polska
Czarny Staw pod Rysami

Nie każdy zdobędzie się na to, by dotrzeć w miejsce, z którego zostało zrobione powyższe zdjęcie. Stąd przypuszczam, że nie każdy wie o jego istnieniu. Taki widok ukazuje się w wyższych partiach szlaku prowadzącego do najwyższego punktu Polski – liczącego ok. 2500 m n.p.m. szczytu Rysów. Kiedy w trudach wędrówki przystanie się i spojrzy w dół, oczom ukazuje się ten piękny widok.

Czarny Staw pod Rysami położony jest 188 m wyżej niż lustro Morskiego Oka na wysokości 1583 m n.p.m. Otaczają go m.in. szczyty Kazalnicy, Mięguszowieckiego Szczytu, Żabiego Szczytu i Rysów.


6. Zamek w Mosznej

Moszna, woj. opolskie


moszna-zamek-polska
Zamek w Mosznej

Wyobraź sobie, że jesteś znowu dzieckiem. Fantazja przenosi Cię w bajkowy świat księżniczek, rycerzy i smoków. Czy wymyśliłbyś piękniejsze tło dla rozgrywających się historii niż Zamek w Mosznej?

To miejsce jest jednak prawdziwe! Powstanie zamku datuje się na XVIII wiek, a znajduje się on ok. 37 km na południe od Opola. Cały kompleks, wraz z otaczającym go zespołem pałacowo-parkowym, dostępny jest do zwiedzania. Można wejść na którąś z 99 wież, a potem odpocząć w zamkowej restauracji lub kawiarni.

Zamek oferuje również noclegi, a w serwisie Travelist można często trafić na promocje z dodatkowymi atrakcjami w cenie.


7. Cypel Rewski

Rewa, woj. pomorskie


cypel-rewski-polska
Cypel Rewski

Jeśli Półwysep Helski liczący w najwęższym punkcie tylko 100 m szerokości wydaje Ci się niezwykłym tworem, co powiesz na Cypel Rewski? Jest to kilometrowej długości piaszczysty szpikulec wcinający się w wody Zatoki Puckiej. Spacer takim piaskowym korytarzem, kiedy dookoła tylko woda, to osobliwe przeżycie.

Dzięki powstałej tu mieliźnie zwanej Mewią Rewą lub Rybitwią Mielizną najodważniejsi mogą wyprawić się wodami zatoki z Rewy do Kuźnicy na Mierzei Helskiej. Prowadzi tędy ok. 12 km szlak organizowanej od 2002 roku imprezy o nazwie “Marsz Śledzia”.


8. Martwy Las

Słowiński Park Narodowy, woj. pomorskie


martwy-las-czolpino-polska
“Martwy Las”

Dawno, dawno temu rosła tam dębowa puszcza… W 2016 roku na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, koło Czołpina w okolicach Lasu Smołdzińskiego, po okresie zimowych sztormów morskie fale odkryły pnie będące pozostałością prehistorycznego lasu sprzed tysięcy lat. Obszar, na którym rosły znajdował się daleko od linii brzegowej i dopiero z czasem został wchłonięty przez morze. Sól zakonserwowała drewno i dzięki temu gigantyczne pnie zachowały się, jak na swój wiek, zaskakująco dobrze. Naukowcy ustalili, że mogą liczyć nawet 3000 lat!

Ostatnie doniesienia mówią, że niestety pnie nie są już tak dobrze widoczne i wkrótce mogą zostać zupełnie pochłonięte przez fale. Strona Słowińskiego Parku Narodowego informuje jednak, że takie zjawisko może powtarzać się też na innych odcinkach wybrzeża. Jeśli tak się stanie, na pewno się o tym dowiemy.


9. Rezerwat “Niebieskie Źródła”

Tomaszów Mazowiecki, woj. łódzkie


rezerwat-niebieskie-zrodla-polska
Rezerwat “Niebieskie Źródła”

Jeśli znajdziesz się w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego, wybierz się na spacer w dość surrealistycznym otoczeniu. W rezerwacie przyrody “Niebieskie Źródła” podpowierzchniowe wody wydostają się przez niezliczone szczeliny w wapiennym podłożu. Te wodne “gezjerki” zwane wywierzyskami pulsują pod taflą rozlewisk, wprawiając w ruch piasek znajdujący się na dnie.

Największe wrażenie robią jednak kolory, zazwyczaj odcienie błękitu, które przyjmuje woda w zależności od pogody i wysokości słońca. Te osobliwości są efektem procesów fizyczno-chemicznych charakterystycznych dla terenów bogatych w skały wapienne. Wygląda to całkiem interesująco, nieprawdaż?


10. Wieś Zalipie

woj. małopolskie


zalipie-polska
Wieś Zalipie

Zdawałoby się, że taka wioska może istnieć tylko w bajkach. A jednak! W Małopolsce, około 30 km od Tarnowa, leży Zalipie – wieś jak malowanie!

Skąd wzięła się tradycja ozdabiania domów, stodół, płotów, a nawet studni i psich bud kwiatowymi malowidłami? Za prekursorkę tego zwyczaju uważa się ludową malarkę Felicję Curyło, która podobno już w dzieciństwie tworzyła na ścianach swojego domu. A miało to miejsce jakieś 100 lat temu. Inne gospodynie poszły jej śladem chcąc nieco rozjaśnić i przyozdobić okopcone wnętrza chat.

Z czasem kwiecista rzeka wystąpiła za progi i pokryła także zewnętrzne części domów oraz innych elementów gospodarstw i wiejskiej zabudowy. Efekt ściąga do Zalipia odwiedzających z całego świata, a tradycja podtrzymywana i rozwijana jest dzięki corocznemu konkursowi „Malowana Chata”.


11. Arkadia Nieborowska

Arkadia, woj. łódzkie


arkadia-nieborowska-polska
Park Arkadia

Pod Łowiczem we wsi o wdzięcznej nazwie Arkadia znajduje się niezwykle nastrojowy ogród. Jego zakątki pełne zieleni, oczek wodnych, budowli i ruin nawiązujących do antyku, przypadną do gustu nie tylko romantykom.

Park Arkadia powstał w XVIII wieku w sąsiedztwie kompleksu pałacowo-parkowego w Nieborowie z inspiracji księżnej Heleny Radziwiłłowej. Jest jednym z niewielu ogrodów sentymentalno-romantycznych w Europie, które przetrwały w nieznacznie zmienionej postaci.

Zakątek Melancholii, Chata przy Wodospadzie, Dom Murgrabiego, Świątynia Diany – projekt ten łączy mitologię, baśniowość i ludowość z prawdziwymi historiami z życia Radziwiłłów i innych postaci historycznych.


12. Wrzosowiska w Mostówce

woj. mazowieckie


mostowka-wrzosowisko-niezwykłe-miejsca-w-polsce
Wrzosowisko Mostówka

Zaczęliśmy od fioletów i tym samym kolorem zakończę moją listę. Tym razem nie chodzi jednak o fiolet lawendy, a wrzosu. W okolicach wsi Mostówka, między Warszawą a Wyszkowem, na wydmach lucynowsko-mostowieckich znajduje się imponujące wrzosowisko, prawdopodobnie największe w Polsce.

Od 2008 roku wydmy lucynowsko-mostowieckie wpisane są na listę obszarów Natura 2000. Najlepiej w to miejsce wybrać się pod koniec lata, czyli w porze kwitnienia wrzosów. Połacie ciągną się kilometrami i pięknie prezentują na niemal białym piasku wydm. Wrzosowisko stanowi też niezwykłe tło do zdjęć, zwłaszcza o zachodzie słońca.


Czy byliście już w którymś z powyższych miejsc? O ilu z nich słyszeliście, a które okazały się zupełnym zaskoczeniem? Jakie miejsca dodalibyście do tej listy? Podzielcie się w komentarzach!

Źródła: skansenpilicy.pl, parki.org.pl, lawendowepole.pl, winnicavanellus.pl, www.jaworzno.pl, podroze.gazeta.pl, www.marszsledzia.pl, slowinskipn.pl, muzeum.tarnow.pl, mosznazamek.pl, zabytek.pl, nieborow.art.pl, warszawa.wyborcza.pl


Szukasz wyjątkowych noclegów na urlop w kraju?

➡️ Sprawdź POLSKA – NOCLEGI Z KLIMATEM W GÓRACH, NAD MORZEM I NA MAZURACH

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *