fbpx
matka-ojczyzna-kijow-ukraina
Europa,  Ukraina

Kijów – atrakcje i zabytki: 15 miejsc, które musisz odwiedzić

Kijówatrakcje przeczytasz w mniej niż 5 minut. Jeśli uznasz ten wpis za przydatny, zapraszam do polubienia i śledzenia mojej strony na Facebooku 👍

Z powodu wojny w Ukrainie opisane poniżej miejsca, atrakcje oraz wycieczki w tym momencie są niestety niedostępne. Pozostawiam post w niezmienionej formie w nadziei, że w nieodległej przyszłości znowu będzie można odwiedzać ten piękny kraj.

Jaki jest Kijów? Większy, piękniejszy i bardziej nowoczesny niż w moich wyobrażeniach przed wyjazdem. Prawie 3-milionowa metropolia nad błękitną wstęgą Dniepru lśni zlotem swoich cerkwi i przekonuje, że socrealistyczna architektura może się podobać. Jak każda stolica bloku wschodniego posiada miejsca piękne i takie, które pilnie domagają się remontu. Monumentalne budowle i podupadające kamienice tworzą razem nieco szorstką, niewymuskaną, a przez to intrygującą całość.

Co zobaczyć w Kijowie? Wybór ciekawych miejsc, zarówno współczesnych, jak i historycznych jest ogromny, jak przystało na miasto założone 1500 lat temu. Korzystając z niewygórowanych cen można do woli obcować ze sztuką w licznych teatrach, operach i galeriach, a w klimatycznych restauracjach kosztować pielmieni, wareników i wszelkich lokalnych specjałów.

Kijów oraz atrakcje i zabytki tego fascynującego miasta, nikogo nie rozczarują. Zaplanujcie miejską wycieczkę i sprawdźcie, co zobaczyć w Kijowie!

MAPA “Kijów – atrakcje i zabytki” z oznaczonymi punktowo miejscami wymienionymi na liście znajduje na dole strony.

BESTSELLERY – aktywności najczęściej wybierane w Kijowie

Więcej wycieczek i aktywności w Kijowie => TUTAJ (klik)


1. Aleja Chreszczatyk

„Jedyna prawdziwa ulica Kijowa”


chreszczatyk-kijow-atrakcje-ukraina
Aleja Chreszczatyk, zdj. własne

Choćbyś nie chciał i tak tu trafisz, ale chcieć warto! Chreszczatyk, obsadzona kasztanami tętniąca arteria, to główna aleja Kijowa. Jej socrealistycznej zabudowie fantazji dodają ozdobne elewacje i złocone elementy, co tworzy całkiem miły dla oka efekt.

Do rangi “jedynej prawdziwej ulicy Kijowa” urósł Chreszczatyk w XIX wieku, kiedy stał się centrum życia handlowego i towarzyskiego. Historycy donoszą, że wówczas można było wpaść na przechadzającego się tam Mickiewicza, Puszkina, a nawet Balzaca. Druga woja światowa przyniosła poważne zniszczenia. W latach 50. z gruzów eleganckiej renesansowej zabudowy wyrosły socrealistyczne kolosy.

Dziś Chreszczatyk nadal tętni życiem, praktycznie o każdej porze nocy i dnia. Zrobicie tu zakupy i skosztujecie specjałów kuchni europejskiej, a także uzbeckich mant, gruzińskich chinkali i wielu innych przysmaków dawnych republik radzieckich.


2. Plac Niepodległości – Majdan

Świadek historii


Mural w okolicach Majdanu, zdj. własne

Plac Niepodległości w Kijowie, znany jest lepiej pod nazwą “Majdan” (ukr. plac), która kilka lat temu rozbrzmiewała z odbiorników telewizyjnych i radiowych. Rewolucje przetaczające się przez tę część Europy w ciągu ostatnich dziesięcioleci zmieniały nazwę placu, obalały stare i stawiały nowe pomniki.

Obecny wygląd zawdzięcza Majdan modernizacji z 2002 r., a jego główne elementy to Kolumna Niepodległości ze słowiańskim bóstwem Berehynią na szczycie, fontanna z rzeźbą legendarnych założycieli miasta – Kija, Chorywa, Szczeka i ich siostry, Łybedzi oraz zrekonstruowana średniowieczna Lacka Brama z figurą archanioła Michała, opiekuna miasta.

majdan-kijow-atrakcje-ukraina
Plac Niepodległości, zdj. własne

W różowym świetle październikowego poranka Majdan Niezależności prezentował się pięknie i idyllicznie. Jednak nawet w tak słoneczne dni, cieniem kładą się na nim wydarzenia z 2014 roku, kiedy w czasie protestów znanych pod nazwą Euromajdan władze zamordowały ponad 100 osób.

Z górnych części placu roztacza się pięknych widok na miasto i złocone kopuły Soboru Mądrości Bożej oraz Cerkwi św. Andrzeja.


3. Pomnik Matka Ojczyzna

Patriotycznie i z widokiem


matka-ojczyzna-kijow-ukraina
Pomnik Matka Ojczyzna, zdj. własne

Mierzący ponad 100 metrów pomnik Matka Ojczyzna stoi na szczycie wzgórza w towarzystwie dumnie powiewającej, gigantycznej flagi narodowej i niebotycznych rozmiarów znicza “Ogień Chwały.” Projektantom tego przesyconego patriotyzmem miejsca z pewnością nie przyświecała zasada, że mniej znaczy więcej.

Kompleks powstał pod koniec lat 70. w celu upamiętnienia udziału blisko 12 tys. żołnierzy i robotników ukraińskich w ostatniej wojnie światowej. Obecnie nosi on nazwę Muzeum Narodowego Historii Ukrainy w czasie II wojny światowej. Znajduje się tam także wystawa pojazdów militarnych i samolotów, galeria rzeźby oraz instalacja przedstawiająca mapę Ukrainy skomponowaną z czerwonych róż.

 matka-ojczyzna-flaga-kijow-ukraina
Wzgórze Matka Ojczyzna, zdj. własne

Samo wzgórze okazuje się być dla mieszkańców Kijowa jednym z ulubionych miejsc na oglądanie zachodów słońca. Spektakularny widok na Dniepr i nowoczesny, pełen wieżowców wschodni brzeg sprawia, że warto zjawić się tam u schyłku dnia.


👍 POLECANE PRZEZ MIEJSCOWYCH

4. Rynek Besarabski

Dla kogo kawior z jesiotra?


rynek-besarabski-kijow-atrakcje-ukraina
Rynek Besarabski, zdj. własne

Zdarzało się Wam kupować mięso lub warzywa na targu? Tęsknicie za tym klimatem i macie ochotę potargować się o najlepszą cenę ryb lub kawioru z jesiotra? Rynek Besarabski to hala targowa znajdująca się na końcu alei Chreszczatyk. Niektórzy z Was przypomną sobie jak kiedyś robiło się zakupy. Zaopatrzycie się w lokalne specjały – sery, wędliny, kiełbasy, słodycze i przetwory owocowo-warzywne zupełnie jak u babci.

Na Targu Besarabskim jest swojsko, bywa też egzotycznie za sprawą przypraw i innych produktów z Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Indii i Turcji. Po zakupach można napić się piwa lub wina w małym pubie mieszczącym się wewnątrz hali. Rynek czynny jest codziennie od 7 do 19.00.


5. Karczma Taras Bulba

Pokochaj ukraiński folklor


W karczmie Taras Bulba, zdj. własne

W Kijowie, jak to w stolicy, restauracji nie brakuje. Kuchnia europejska, azjatycka, amerykańska – na każdy gust i podniebienie. Domyślam się, że większość z Was poszukiwać będzie jednak miejsc z lokalnymi daniami.

Karczma Taras Bulba to restauracja, która oprócz smacznych wareników, blinów, barszczu ukraińskiego i kotletów po kijowsku oferuje wyjątkowe doświadczenie. Możliwość wtopienia się w folkowy wystrój i nastrój karczmy, i to nie tylko za sprawą lokalnych trunków. Na czas biesiady można przywdziać tradycyjne ukraińskie nakrycia głowy — piękne wianki, jak ten, który przyozdobił urodę słowiańskiej niewiasty na zdjęciu powyżej 😉. Przy odrobinie szczęścia traficie na występ kapeli z muzyką na żywo. Poproście o Hej, Sokoły, a jest szansa, że po polsku będziecie mogli zawtórować muzykantom.

Jeśli rozsmakujecie się w ukraińskiej kuchni, polecam wycieczkę z przewodnikiem po kijowskich restauracjach, gdzie będziecie mieli możliwość zgłębienia lokalnych tradycji kulinarnych.



6. Szklany Most i Łuk Przyjaźni Narodów

Nad przepastnym Dnieprem


Łuk Przyjaźni Narodów, zdj. Prymasal – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Spacer po Kijowie zawiedzie Was prędzej czy później nad Dniepr, trzecią co do wielkości rzekę Europy. Piękny widok gwarantuje przechadzka przez pieszy most Parkowy ze ścieżką rowerową, który prowadzi na wyspę Trukhaniv. Powyżej znajduje się most Szklany dla pieszych, a roztaczający się z niego widok na wschodni brzeg miasta robi niesamowite wrażenie zarówno w dzień, jak i w nocy.

Pomnika Przyjaźni Narodów, z racji rozmiarów, nie da się przeoczyć. Choć konstrukcja w kształcie łuku wydaje się nowoczesna, powstała już blisko czterdzieści lat temu. Mając to na uwadze łatwo domyślić się, że chodzi o przyjaźń z “Wielkim Bratem”, czyli ZSRR. Symbolem tej przyjaźni są granitowe rzeźby ukraińskiego i radzieckiego robotnika.

W okolicy znajdują się też inne, nie tak monumentalne, ale intrygujące rzeźby. Historia Miłości przedstawia parę starszych ludzi, Ukrainkę i Włocha, którzy poznali się w czasie wojny i odnaleźli kilkadziesiąt lat później. Jeśli natraficie na pomnik Żaby, rzućcie jej do pyska grosik na szczęście.


7. Hydropark

Lato w Kijowie, tylko tam!


hydropark-kijow-atrakcje-ukraina
Widok na plażę w jesiennym Hydroparku, zdj. własne

Gdzie najlepiej spędzić słoneczne popołudnie w Kijowie? W Hydroparku! To wie każdy mieszkaniec ukraińskiej stolicy. Pokryta zielenią wyspa Wenecka, na której utworzono Hydropark znajduje się na Dnieprze w centrum miasta. Z brzegami łączą ją mosty oraz linia metra.

W upalne dni miejscowi i turyści szukają wytchnienia na piaszczystych plażach pośród drzew. Hydropark oferuje wypożyczalnię sprzętu wodnego, rejsy statkiem, grę w tenisa i ping-ponga, siłownię na powietrzu oraz restauracje i klub nocny przy plaży.

Jeśli nie macie czasu na zwiedzenie całej Ukrainy lub nawet całej stolicy, wpadnijcie do znajdującego się na wyspie skansenu Kijów w miniaturze. W 30 minut zdołacie obejść tam miasto, a kraj w godzinę podziwiając najbardziej emblematyczne zabytki architektoniczne.


8. Skansen Pirogova

Wieś jak z obrazka


pirogova-kijow-ukraina
Skansen Pirogova, zdj. własne

Na zwiedzanie tego skansenu warto przeznaczyć co najmniej pół dnia. Muzeum Architektury Ludowej i Ukraińskiej Wsi, położone w dzielnicy Pirogovo na obrzeżach Kijowa, obejmuje obszar 1.5 km kw. Na jego terenie znajdziecie ponad 300 obiektów architektury ludowej sprowadzonych z całego kraju i odtworzonych na miejscu. Najstarszy z nich to drewniana cerkiew z 1742 roku. Skansen podzielony jest na sektory reprezentujące poszczególne regiony Ukrainy.

Wycieczka do Pirogova to ujmująca podróż do czasów, kiedy ludzie żyli w harmonii ze zmieniającymi się porami roku. Trochę tak, jakby znaleźć się na planie serialu Chłopi 😉 Przy dźwiękach starodawnych cymbałów można spacerować po wiejskich drogach, zaglądać do krytych strzechą chat, przysiąść przy bielonej studni w obejściu pełnym kwiatów. W tych niezwykłych plenerach napijecie się kawy lub piwa i kupicie oryginalne pamiątki, jak miód z szyszek sosnowych. Bilet wstępu możecie zarezerwować tutaj.


9. Pijana Wiśnia

Słodka pokusa


pijana-wisnia-kijow-atrakcje-ukraina
Pijana Wiśnia, zdj. własne

Miejsce idealne na początek wieczoru, randkę lub by rozgrzać się w zimne popołudnie. Sieć barów Pijana Wiśnia kusi czerwienią swoich wnętrz, a serwowany tam owoc bynajmniej nie jest zakazany. Skosztujcie tradycyjnego wiśniowego likieru, na miejscu lub na wynos. Do wyboru opcja na zimo i na ciepło, co sprawia, że przybytki te cieszą się popularnością przez cały rok. Wiśniówka, jak to wiśniówka, bardzo słodka. Nie ma więc wyjścia, musi smakować! Szczególnie gdy podana jest w ślicznym kryształowym kieliszku.

Jeśli stronicie od alkoholu, do środka i tak warto wejść dla frywolnego, burleskowego wystroju z intymnie przyciemnionymi światłami. Wiem, że Pijana Wiśnia dotarła do Polski i w największych miastach na zasadzie franczyzy otwarto kilka lokali. Tu znajdziecie wszystkie słodkie adresy, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie.


10. Wycieczka do Czarnobyla

Atrakcja skłaniająca do refleksji


prypec-czarnobyl-ukraina
Opuszczone miasto Prypeć, zdj. własne

Czarnobylska Strefa Wykluczenia to obszar o wielkości Luksemburga wokół rektora jądrowego, którego awaria w 1986 roku spowodowała skażenie nie tylko najbliższego terenu, ale znacznego obszaru Europy.

Czy warto zarezerwować wycieczkę do Czarnobyla z Kijowa? Zdecydowanie tak! Poczujecie dreszczyk emocji snując się po opuszczonych, zarośniętych lasem wsiach i zrobicie zdjęcia w niecodziennych plenerach. Chodząc po ulicach 50 – tysięcznego niegdyś miasta Prypeć wyobrazicie sobie jak w przyszłości, kiedy ludzkość zniknie z tej planety, natura zacznie pochłaniać miasta przywracając swój porządek. Przede wszystkim jednak uświadomicie sobie, ile osób w ciągu jednej nocy straciło tam wszystko, ilu oddało życie usuwając skutki katastrofy. Bez ich ofiary skażenie całej Europy byłoby niewyobrażalnie bardziej dotkliwe.

“Czerwony las”, Czarnobylska Strefa Wykluczenia, zdj. własne

Decydując się na wyjazd do Zony warto rozważyć zakup wycieczki prywatnej w małej grupie. To jedyna szansa na zobaczenie niezwykłych miejsc, których nie ma na trasie wycieczek autokarowych. W przygotowaniu post o tych właśnie miejscach. Jeśli nie planujecie takiego wyjazdu, warto odwiedzić Muzeum Czarnobyla w Kijowie, które dokumentuje historię katastrofy.


11. Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach

Świątynia w kolorze nieba


Monaster św. Michała Archanioła, zdj. Rbrechko – Praca własna, CC BY-SA 4.0,

Kijów cerkwiami stoi. Podobnie jak zwiedzając Rzym nie da się wejść do każdego kościoła, tak i w Kijowie nie każdą cerkiew trzeba odwiedzić. Ich fantazyjną architekturą i żywymi kolorami oczy nacieszyć można z daleka. Zachęcam jednak, aby czasem wejść do środka. Być może natraficie na odprawiane przez popa nabożeństwo lub uroczystość zaślubin. Uświadomienie sobie różnic między prawosławnymi i katolickimi obrządkami było dla mnie ciekawym doświadczeniem.

Do jednej z najbardziej okazałych kijowskich świątyń należy Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach, od 2018 r. główna świątynia Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Kopuły ma i wszystkie są złote! Poważnie mówiąc, to wiekowe miejsce tchnie niezwykłym spokojem. Jeszcze poważniej robi się za murem monasteru, na którym wiszą zdjęcia i nazwiska blisko 3 tys. ofiar wojny w rejonie Donbasu.

Jeśli jeszcze kilka pięknych cerkwi mielibyście ochotę obejrzeć, na uwagę zasługują, m.in. Ławra Peczerska, Sobór Mądrości Bożej oraz Cerkiew św. Andrzeja.


12. Złota Brama

Zabytek, co Chrobrego pamięta


Złota Brama, zdj. własne

Piękny średniowieczny zabytek, którego historia sięga tysiąc lat wstecz, jest obecnie ważnym punktem na mapie Kijowa. Wokół Złotej Bramy panuje duży ruch, na co niemały wpływ ma sąsiedztwo stacji metra o tej samej nazwie. W przeszłości pełniła rolę bramy miejskiej oraz punktu celnego. Legenda głosi, że na niej właśnie Bolesław Chrobry wyszczerbił swój miecz w czasie najazdu na Ruś Kijowską.

Złota Brama została zrekonstruowana pod koniec ubiegłego wieku z okazji obchodów 1500 rocznicy założenia Kijowa. Czy dokładnie tak wyglądała 1000 lat temu? Nie wiadomo, bo nie zachowały się źródła dokładnie dokumentujące jej wygląd. Nietypowa bryła z każdej strony prezentuje się inaczej i równie interesująco.

Otaczający bramę skwer i park są lubianym miejscem spotkań mieszkańców Kijowa. Często napotkacie tam muzyków oraz innego rodzaju artystów prezentujących swoje talenty.


👍 POLECANE PRZEZ MIEJSCOWYCH

13. Ulica Yaroslaviv Val

Na małe i duże pragnienie


Karaite Kenesa na ul. Yaroslaviv Val, zdj. Posterrr – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Gdzie na piwo, drinka lub tańce do białego rana? Na Chreszczatyku znajdziecie mnóstwo barów i lokali, gdzie można bawić się całą noc. Jeśli wolicie spędzić wieczór w bardziej kameralnej, mniej turystycznej atmosferze, wybierzcie się na ulicę Yaroslaviv Val. W dzień zachwyca zabytkowymi budynkami i sztuką uliczną, wieczorem zaprasza do nowoczesnych barów i hipsterskich kawiarenek.

Znana jako ulica ambasad z mnóstwem hoteli i wyszukanych butików łączy w sobie stary i nowoczesny Kijów. Spędzicie tam czas pośród miejscowych, próbując lokalnych piw i dyskutując do białego rana przy kieliszku, lub dwóch, ukraińskiej horyłki. Ciekawą opcją poznania Kijowa od tej strony jest również wycieczka z degustacją piw rzemieślniczych i lokalnych przekąsek.


14. Opera Narodowa Ukrainy

Na gusta bardziej lub mniej wyszukane


opera-narodowa-ukrainy-kijow-atrakcje
Opera Narodowa Ukrainy, zdj. własne

Jeśli spragnieni jesteście rozrywek na wysokim poziomie, opera kijowska to pragnienie ugasi, albo rozbudzi. W żadnym przypadku nie będzie problemu, ponieważ oferta ukraińskiej stolicy jest bardzo bogata – teatry, galerie, różnego rodzaju sceny muzyczne.

Opera Narodowa Ukrainy, architektoniczna perełka na skrzyżowaniu dwóch ruchliwych ulic, wybudowana została w 1901 roku, a elementy jej wystroju, jak pluszowe krzesła, lampy i kryształowe żyrandole zostały sprowadzone aż z Wiednia.

Wnętrze w intensywnym kolorze bordo robi wrażenie do dziś. Repertuar obejmuje przedstawienia operowe, baletowe oraz koncerty muzyki klasycznej. Oglądałam tam mój pierwszy balet i choć nie wystawiano Czarodziejskiego Fletu, byłam oczarowana. Kijowski zespół baletowy cieszy się wysoką renomą, więc przy okazji wizyty w ukraińskiej stolicy warto wybrać się na przedstawienie.


15. Andrzejowski Zjazd

Najpiękniejsza ulica stolicy


Dom Michaiła Bułhakowa, zdj. Prymasal – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Mieszkańcy Kijowa określają Andrzejowski Zjazd (Andriyivsky Uzviz) najbardziej czarującą ulicą miasta. Nie można odmówić jej uroku i przyznać trzeba, że można tam odpocząć od zgiełku metropolii. Do tego jest szansa na zakup oryginalnej, a nawet kontrowersyjnej pamiątki, jak medal Wermachtu, czy komunistyczny sztandar.

Za sprawą licznych warsztatów z rękodziełem i małych galerii sztuki, Andriyivsky Uzviz bywa nazywany też kijowskim Montrmartem. W cieplejszych miesiącach staje się sceną wydarzeń kulturalnych, wystaw i festiwali.

Bogata historia ulicy, na początku 20. wieku jej mieszkańcem był m.in. Michaił Bułhakow, sprawiła, że doczekała się ona swojego własnego muzeum pod nazwą Muzeum Jednej Ulicy.

Andriyivsky Uzviz prowadzi z górnej części miasta w dół do historycznej dzielnicy Podil. Ciekawą propozycją zwiedzenia tej dzielnicy jest wycieczka po jej mistycznych miejscach. Poznacie kijowskie legendy opowiadane przy kieliszku wina lub likieru w lokalnych pubach.


Źródła: www.kiev.info, www.ukraine.com, www.encyclopediaofukraine.com


MAPA: Kijów – atrakcje i zabytki


Mam nadzieję, że dzięki liście Kijów – atrakcje i zabytki nabraliście ochoty na odwiedzenie pięknej ukraińskiej stolicy. A może już tam byliście? Które z wymienionych miejsc odwiedziliście? Jak Wam się podobały?

Jeśli jakieś niezwykłe, Waszym zdaniem, atrakcje Kijowa zostały pominięte, dajcie znać w komentarzach.

Artykuł okazał się przydatny? Będzie mi bardzo miło, jeśli polubisz moją stronę na Facebooku 👍


ZNAJDŹ NOCLEGI W KIJOWIE!

Booking.com

➡️ Sprawdź PRAGA – ATRAKCJE: PRASKA TOSKANIA I 20 INNYCH MIEJSC, KTÓRE MUSISZ ODWIEDZIĆ

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *